Żywotność baterii i pierwsze ładowanie akumulatorów litowo-jonowych. Mit? [Zamknięte]


83

„Ok, kupiłeś zupełnie nowy telefon komórkowy z nową baterią, po sprawdzeniu, czy działa poprawnie, uprzejmie wyłącz go i naładuj do pełna (100%), a następnie zacznij go używać. ZWIĘKSZY TWOJE ŻYCIE BATERII.”, Powiedział sprzedawca.

Czy to mit czy absolutnie prawda, gdy mówimy o akumulatorach litowo-jonowych?


3
Określenie typu baterii zapewni większą jasność, choć można przyjąć za pewnik, że będzie to litowo-jonowy. :)
Narayanan,

Tak Bateria litowo-jonowa
54879Może to być bardziej odpowiednie dla electronic.stackexchange.com
neverMind9 24.04.2018

Odpowiedzi:


71

To zalecenie sprzedającego było prawdziwe w odniesieniu do starych baterii i wydaje się, że wciąż mówią to klientom!

W dzisiejszych czasach baterie są często Lithium-Ionlub Lithium-Polymeri takie baterie (jak czytałem wiele razy i na podstawie własnego doświadczenia) byłyby silniejsze, jeśli często je ładujesz. Pierwsze ładowanie i „ oczekiwanie na pełne rozładowanie przed naładowaniem ” oraz „ nieużywanie podczas ładowanianie mają zastosowania do tych nowoczesnych akumulatorów.

Akumulatory litowo-jonowe i litowo-polimerowe, jeśli są często ładowane, po około 1 miesiącu, osiągają maksymalną wydajność i zaleca się ładowanie ich za każdym razem, gdy znajdziesz gniazdko!

Na stanie Pomoc aplikacji mojego urządzenia Sony z systemem Android. W części dotyczącej żywotności baterii czytamy:

  • Często ładuj telefon , nie wpłynie to na żywotność baterii.

1
Litowo-polimerowy lub polimerowo-litowy, a nie polimerowo-jonowy.
evilcandybag

1
@evilcandybag Dzięki, masz rację. Mylące nazwy :) edytowane.
yrajabi

4
Tyle że zapominasz o jednej rzeczy: kalibracji. Nowoczesne akumulatory LiPo mają bardzo płaską krzywą rozładowania, tzn. Napięcie jest prawie identyczne niezależnie od poziomu naładowania. Dlatego telefon nie może użyć napięcia do oszacowania poziomu naładowania. Dlatego musi zmierzyć, ile energii wchodzi i wychodzi z akumulatora, aby określić aktualny poziom naładowania. Aby to zrobić, telefon musi całkowicie naładować baterię, przynajmniej raz, aby ustalić górną granicę poziomu naładowania. Tzn. Jeśli nie zostanie w pełni naładowany, może wykazywać 100% naładowania przy mniejszym naładowaniu niż pełnym.
bjarkef

3
@ bjarkef: kalibracja wpływa tylko na miernik baterii, sama żywotność baterii pozostaje niezmieniona.
Lie Ryan,

2
@ RyanShillington: Pozostaw go w ładowarce na noc, a system ładowania zwykle resetuje swoją całkowicie naładowaną wartość zadaną.
bjarkef

27

Li-ion nie musi być w pełni naładowany, jak ma to miejsce w przypadku kwasu ołowiowego, i nie jest to pożądane. W rzeczywistości lepiej nie ładować w pełni, ponieważ wysokie napięcia obciążają akumulator. Wybór niższego progu napięcia lub całkowite wyeliminowanie ładunku nasycenia wydłuża żywotność baterii, ale skraca czas działania. Ponieważ rynek konsumencki promuje maksymalny czas pracy, ładowarki te zapewniają maksymalną pojemność, a nie przedłużoną żywotność.

Źródło: http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries


7

yrajaby ma rację.

Inne rzeczy, o których musisz pamiętać:

  1. postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi zakresu temperatur akumulatorów
  2. nie trzymaj baterii całkowicie rozładowanej przez długi czas

6
Czy nie powinien to być komentarz do powiązanej odpowiedzi?
onik

3
Powinien? Pomyślałem, że odpowiedź jest słuszna, ponieważ zawierała dalsze i przydatne informacje i moim zdaniem nie był to prosty komentarz.
Marco Risi,

6

Prowadzę badania nad akumulatorami litowo-jonowymi.

Dlaczego akumulatory zanikają w miarę upływu czasu, wciąż pozostaje nieznanym problemem na poziomie podstawowym.

Mogę ci powiedzieć, że istnieje stała interfaza elektrolitowa (SEI), która powstaje przy pierwszym cyklu ładowania. Ten SEI chroni elektrodę ujemną, ale sugeruje się, że SEI prowadzi do zanikania w czasie.

Jeśli nie naładujesz baterii do końca w pierwszym cyklu, SEI nie utworzy się w pełni i może z czasem zanikać. Doświadczyłem tego i naprawdę nie sądzę, że to mit.

Tam jest tyle informacji. Jeśli to mit, czy nie, nikt się nigdy nie dowie, że na pewno ci to powiem.

PS Przeczytałem tę stronę „uniwersytet bateryjny”. To całkowite BS Powinieneś przeczytać kilka aktualnych artykułów naukowych na ten temat.


4
Czy są jakieś źródła (takie jak „aktualne artykuły naukowe”), które by to poparły?
eldarerathis

Balbuena, PB, Wang, YX (red.) (2004). Baterie litowo-jonowe: Solid Electrolyte Interphase, Imperial College Press, Londyn, ISBN 1860943624.
Paul

2
większość akumulatorów jest ładowana fabrycznie
AquaAlex
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.