Jaka jest różnica między: Rootowaniem, Jailbreak, ROM, Modem itp.?


165

Jaka jest różnica pomiędzy:

 • Odblokowanie bootloadera (warunek do wykonania wielu, choć nie wszystkich, innych rzeczy poniżej)
 • Korzenie
 • Łamanie więzień
 • ROM
 • NAND i Nandroid
 • System operacyjny
 • Mod (np. CyanogenMod)
 • Odzyskiwanie (ClockworkMod, Amon Ra)
 • Niestandardowe jądro (np. Jądro LeshaK)
 • Oprogramowanie układowe
 • Kierowca
 • Aktualizacja Over The Air (OTA)
 • Fastboot
 • Odblokowanie karty SIM
 • Błyskowy
 • SPL (Drugi program ładujący)

(jakieś inne często mylone terminy, które przegapiłem?)


Odpowiedzi:


140

Rootowanie i Jailbreaking to w zasadzie te same rzeczy, Jailbreaking to słowo użytkowników iPhone'a określające to, co użytkownicy Androida nazywają rootowaniem. Zrootowanie ma miejsce, gdy uzyskasz dostęp do telefonu jako „rootowanie”, co daje ci możliwość robienia wszystkiego, co chcesz (pochodzi od użytkownika root w systemie Unix , w zasadzie uniksowego odpowiednika konta administratora systemu Windows). Zwykle nie można być rootem dla własnego dobra, ponieważ bardzo łatwo jest zepsuć telefon, gdy masz dostęp do konta root, i dość trudno go złamać.
Więcej informacji: Co oznacza „zrootować telefon”? i zrootowałem swój telefon. Co teraz? Co zyskuję na rootowaniu?

Nandroid kopii zapasowej kopii zapasowej z telefonu, który jest dokładny obraz stanu telefonu. Możesz więc wykonać dokładną kopię bieżącego telefonu, a następnie dokonać w nim poważnych zmian, a następnie przywrócić poprzednią kopię zapasową, flashując kopię zapasową z powrotem na telefon. Flashowanie oznacza kopiowanie lub instalację .... zasadniczo czyścisz urządzenie i przywracasz poprzedni stan (kopię zapasową) lub flashujesz nową pamięć ROM (patrz poniżej). NAND to pamięć flash urządzenia, dlatego kopiowanie plików nazywa się „flashowaniem”.

System operacyjny Android to oprogramowanie, które zarządza sprzętem w telefonie z Androidem, takim jak ekran, komunikacja danych, pamięć, aparat i GPS. Zapewnia wspólną warstwę, która pozwala aplikacjom korzystać z tych zasobów i uzyskiwać do nich dostęp na wielu różnych urządzeniach, bez konieczności posiadania przez aplikację specjalnej wiedzy na temat faktycznego sprzętu, na którym działa. System operacyjny Android obejmuje również szereg standardowych aplikacji i usług, takich jak Kontakty, Aparat fotograficzny, Galeria zdjęć i aplikacje do przeglądania stron internetowych, i pozwala użytkownikowi wykonywać takie czynności, jak kontrola jasności ekranu lub łączenie się z sieciami Wi-Fi.

Chociaż rzeczywiste definicje są różne, w świecie Androida, ROM , Mod i Firmware są używane tak, jakby oznaczały w zasadzie to samo. Wszystkie odnoszą się do dostosowanej wersji systemu operacyjnego Android , która została zmodyfikowana do pracy na konkretnej marce telefonu z określonym zestawem dostosowań lub zmian. Można to zrobić, aby stary telefon, taki jak G1, mógł otrzymać zupełnie nową wersję Androida, na przykład 2.2, nawet jeśli producent zdecydował się go nie udostępniać. Może też być zapewnienie dodatkowej funkcjonalności niedostępnej w dostarczonej przez producenta wersji Androida lub rozwiązanie problemów w dostarczonej przez producenta wersji. Więcej informacji: Jaka jest różnica między ROM AOSP a zapasowym ROM?, Jakie są zalety niestandardowej pamięci ROM? , Dlaczego istnieje tak wiele różnych jąder Androida i Gdzie mogę znaleźć standardowe lub niestandardowe ROM dla mojego urządzenia z Androidem?

Kierowcy , co mówi Android system operacyjny oprogramowanie, jak rozmawiać z wszystkimi innym sprzęcie, który jest w telefonie z Androidem. Gdy ktoś tworzy pamięć ROM dla określonego modelu telefonu, będzie musiał uwzględnić wszystkie sterowniki tego telefonu wewnątrz pamięci ROM (np. Modem komórkowy, dostęp do Wi-Fi, określony typ kamery, określony procesor itp.), W przeciwnym razie pamięć ROM albo nie będzie działać na tym telefonie, albo będzie mógł obsługiwać tylko niektóre części telefonu i, na przykład, może nie być w stanie korzystać z przedniego aparatu lub może nie być w stanie połączyć się z siecią Wi-Fi. Jest to dokładnie to samo, co po podłączeniu czegoś nowego do systemu Windows, który uruchamia kreatora dodawania nowego sprzętu i szuka nowego sterownika, zanim będzie można go użyć. Sterowniki są ładowane przez jądro, rdzeń systemu operacyjnego.

Over The Air (OTA) Aktualizacja jest, gdy telefon odbiera aktualizację swojego systemu operacyjnego Android „na powietrzu”, to znaczy jest wysyłany pliki automatycznie przez sieć komórkową z obu Google lub z sieci telefonicznej bez kiedykolwiek potrzebuje być podłączony do komputera. Kontrastuje to ze sposobem, w jaki na przykład iPhone został pierwotnie zaktualizowany tam, gdzie musiał być fizycznie podłączony do komputera z iTunes, aby uzyskać jego aktualizacje.

Program ładujący kontroluje sposób uruchamiania urządzenia. Narzędzie Google po stronie komputera, służące do dostania się do bootloadera i innych powiązanych zadań, nazywa się Fastboot , a interaktywne uruchamianie bootloadera można nazwać „trybem Fastboot”. Zablokowany bootloader zweryfikuje Android partycję systemową i przywrócić go zaopatrzyć, jeśli nie pasują do siebie, podczas gdy odblokowany bootloader nie to samo sprawdzanie, dlatego pozbycia bootloader jest wymagane stałe zakorzenić urządzenia.

Termin „ odzyskiwanie” jest często używany w znaczeniu kilku różnych rzeczy. Może to oznaczać tryb działania telefonu. Na przykład, aby uruchomić komputer w trybie odzyskiwania na Atrix 4G MB860 Olympus, należy:

 1. wyłącz telefon
 2. przytrzymaj jednocześnie przyciski PWR i VOL DOWN, aż na wyświetlaczu telefonu pojawi się „Fastboot”
 3. dotykaj i zwalniaj kilkakrotnie VOL DOWN (siedem razy), aż „Fastboot” zmieni się na „Android Recovery”
 4. dotknij i zwolnij przycisk VOL UP, aby wybrać tę opcję
 5. Wreszcie, gdy telefon wyświetli trójkąt otaczający wykrzyknik przylegający do zielonego robota z systemem Android, wówczas albo:
  • jeśli używasz Androida 2.2 (Froyo), dotknij prawego dolnego rogu wyświetlacza telefonu
  • jeśli używasz Androida 2.3 (Piernik), przytrzymaj jednocześnie przyciski ZWIĘKSZANIA GŁOŚNOŚCI i ZMNIEJSZANIA GŁOŚNOŚCI

aby przejść do trybu odzyskiwania systemu Android .

Jest to tryb działania, który umożliwia użytkownikowi dokonywanie poważnych zmian w telefonie. Lub odzyskiwanie może również oznaczać partycję odzyskiwania w telefonie. Lub odzyskiwanie może również oznaczać plik obrazu (filename.img), który można sflashować na partycję odzyskiwania . Na przykład Olympus Atrix 4G MB860 jest dostarczany z obrazem przywracania zapasów migającym na partycji przywracania , a uruchomienie w trybie przywracania na takim telefonie zapasowym pozwala użytkownikowi na dokonanie pewnych poważnych zmian w telefonie:

 • teraz uruchom system ponownie
 • zastosuj sdcard: update.zip
 • wyczyszczenie danych / przywrócenie do ustawień fabrycznych
 • Wyczyść partycję cache

Jest to możliwe (choć zazwyczaj wymaga odblokowanego bootloadera ) aby zastąpić kod, który wykonuje w Android naprawy trybie zastępując Zdjęcie odzyskiwania obrazu, że producent zainstalowanego na odzyskiwania partycji z niestandardowych odzyskiwania obrazu jak ClockworkMod . Instalowanie i wykonywanie kodu w niestandardowym obrazie odzyskiwania często pozwala użytkownikowi na wprowadzenie bardziej kompleksowych zmian w telefonie, a także często pozwala na tworzenie kopii zapasowych Nandroid i przywracanie tych kopii na telefon.

Program ładujący może również odgrywać pewną rolę we flashowaniu oprogramowania układowego, chociaż zwykle jest to część odzyskiwania . Chociaż zwykle nie chcesz zadzierać z programem ładującym, zaawansowani użytkownicy często flashują niestandardowe odzyskiwanie, takie jak ClockworkMod(chociaż zablokowany bootloader może temu zapobiec). Umożliwia to flashowanie oprogramowania układowego, które nie zostało podpisane przez producenta (takie jak niestandardowe ROM), ponieważ odzyskiwanie zapasów zwykle sprawdza podpis i wykonuje zaawansowane zadania, takie jak pełne kopie zapasowe Nandroid. Odzyskiwanie przypomina trochę ekran rozruchowy systemu BIOS na komputerach PC, ponieważ można do niego przejść, naciskając specjalną kombinację przycisków podczas uruchamiania telefonu. Odzyskiwanie może również polegać na uruchamianiu pliku aktualizacji z karty SD telefonu lub łączeniu się z komputerem przez ADB (Android Debug Bridge) w celu zarządzania urządzeniem z wiersza poleceń.
Więcej informacji: Jaki jest związek między ROM Managerem, ClockworkMod i Nandroidem? Których potrzebuję?

Wiele sieci telefonii komórkowej, które sprzedają GSM na umowie ograniczyć telefon tak, że może on być stosowany tylko w ich sieci telefonicznej, jest to znane jako blokady SIM , blokady sieci lub blokady dotacji . Dzięki temu dostawca może zagwarantować, że dotowany przez niego telefon może być używany tylko w sieci, która pomoże mu odzyskać te pieniądze. Telefon odczytuje kod IMSI włożonej karty SIM i sprawdza, czy odpowiada on dozwolonym kodom kraju lub sieci, z którymi telefon został zaprogramowany. Odblokowanie karty SIMusuwa to ograniczenie z telefonu, aby można było włożyć kartę SIM dowolnej sieci i z niej korzystać. Zazwyczaj polega to na wpisaniu kodu do dialera telefonu, który usuwa blokadę. Istnieją różne sposoby uzyskania tego kodu w zależności od urządzenia i sieci, niektóre sieci podadzą kod odblokowujący po zakończeniu okresu obowiązywania umowy, niektórzy producenci opublikują te kody na swoich stronach internetowych, niektórzy producenci umieszczą te kody na swoich urządzeniach w sposób, który może zostać wyodrębniony przez aplikację, a niektóre wymagają użycia specjalnego oprogramowania komputerowego do przeprogramowania telefonu. Blokada karty SIM jest zwykle implementowana w oprogramowaniu sprzętowym / tylko do odczytu, więc na ogół nie można odblokować urządzenia bez kodu.
Więcej informacji: Czy mogę korzystać z mojego urządzenia u innego operatora?


Powiązane : Innym pytaniem, które wyjaśnia niektóre części platformy Android w kategoriach znanych użytkownikom tradycyjnych systemów komputerowych, jest:
W normalnych warunkach komputerowych, jakie są różne części systemu Android?


1
Jailbreak i rootowanie są podobne, ale nie identyczne z punktu widzenia abstrakcyjnego procesu. Jailbreaking oznacza obejście bootloadera (lub zignorowanie bezpieczeństwa Apple'a), a następnie uzyskanie uprawnień administratora, podczas gdy rootowanie oznacza jedynie uzyskanie uprawnień - nic innego nie jest sugerowane. Również wzrost uprawnień (wolność!) Jest prawdopodobnie większy przy jailbreakingu, ponieważ sideloading jest już dozwolony w Androidzie.
jiggunjer

@GAThrawn Czy to prawda, że ​​sterownik jest częścią systemu operacyjnego? Lub przynajmniej jakiś zestaw podstawowych sterowników będzie częścią systemu operacyjnego, a jeśli chcesz czegoś konkretnego, musisz zainstalować jego sterownik, zanim zaczniesz go używać?
hagrawal

29

Rootowanie i Jailbreaking odnosi się do tej samej rzeczy. Termin Jailbreaking pochodzi od społeczności Apple iPhone, preferowanym terminem w Androidzie jest rootowanie.

Rootowanie / Jailbreaking odnosi się do włączenia administratora / administratora / root / user-id-0 na telefonie. W urządzeniu, które nie zostało uruchomione, konto administratora jest wyłączone ze względów bezpieczeństwa. Superużytkownik ma pełne uprawnienia nad systemem, w tym usuwanie lub modyfikowanie krytycznych plików systemowych.

Więcej informacji o rootowaniu: Co oznacza „zrootować telefon”?


4
Rootowanie = Uzyskaj dostęp do konta root (użytkownik root, użytkownik 0). Jailbreaking = to samo co rootowanie, tyle że w Androidzie nigdy nie jesteś związany zastrzeżonym bootloaderem / oprogramowaniem, więc nie jest to jailbreaking, powiedzmy, ta sama koncepcja.
Dmitriy Likhten

6

Oprogramowanie układowe odnosi się do całego stosu oprogramowania Android: jądro (wraz ze sterownikami), Dalvik VM i system operacyjny. Nie obejmuje to jednak aplikacji instalowanych z usługi Market.

Oprogramowanie układowe może być oficjalne (wydane przez producenta i / lub usługodawcę) lub może być nieoficjalne (wydane przez społeczność modding).


6

CyanogenMod ma dobrą definicję ROM (i wiele innych terminów z tej listy)

Pamięć tylko do odczytu. W kontekście urządzenia z systemem Android pamięć ROM jest wewnętrzną pamięcią flash, w której znajduje się główny system operacyjny. Może również odnosić się do konkretnej wersji oprogramowania układowego, które można zastosować do urządzenia w procesie zwykle nazywanym flashowaniem. Niepoprawnie flashowana pamięć ROM może często zepsuć urządzenie, czyniąc go bezużytecznym.


4

Odpowiedź na to pytanie jest już dobrze udzielona, ​​ale jedną z rzeczy, które najbardziej mylą osoby spoza branży, jest różnica między rootowaniem / jailbreakowaniem a odblokowaniem karty SIM.

To proste wyjaśnienie, którego używam dla osób niezwiązanych z technologią.

Smartfon to zasadniczo 2 rzeczy

 1. Telefon

  Odblokowanie dotyczy części telefonicznej smartfona.

  W niektórych krajach (zazwyczaj w USA) część telefonu w smartfonie jest zablokowana przez operatora, więc nie można jej używać z innymi operatorami.

 2. Komputer

  Rootowanie / Jailbreaking dotyczy komputerowej części smartfona.

  System operacyjny telefonu (Android / IOS / Windows) jest zablokowany przez program zapisujący system operacyjny (Google / Apple / Microsoft), dzięki czemu można uzyskać dostęp do funkcji tylko za pomocą interfejsu systemu operacyjnego i producenta. Nie masz uprawnień administratora na swoim urządzeniu (w przeciwieństwie do komputera z systemem Windows, na którym możesz zalogować się jako administrator).

  Robi się to z wielu powodów
  1. Musisz kupować za pośrednictwem ich sklepu itp
  . Wielu użytkowników nie jest wystarczająco technicznych, dlatego ma to na celu ochronę przed robieniem czegoś głupiego.

  Ominięcie tych środków w celu uzyskania dostępu administratora do własnego urządzenia nazywa się rootowaniem lub jailbreakingiem.


Ale czy nie ma różnicy między odblokowaniem karty SIM a odblokowaniem modułu ładującego? Jeśli tak, to sądzę, że omijanie ograniczeń telefonu wymaga zasadniczo tylko 3 głównych kroków: 1) odblokowanie karty SIM / odblokowanie dotacji; 2) odblokowanie bootloadera (co, jak sądzę, umożliwia instalację niestandardowego oprogramowania układowego); oraz 3) zrootowanie urządzenia. Czy też (2) i (3) są w zasadzie takie same? Tak mylące ...
Osteoboon

2 (odblokowanie bootloadera) pozwala na 3 (rootowanie).

Wystarczy dodać: ale 2 nie zawsze jest potrzebne dla 3 (patrz exploity roota). Ale większość hardcorowych tweakerów chce 2, nawet jeśli możliwe jest uzyskanie 3 bez 2. Ponieważ 2 pozwala zrobić więcej niż 3 - przede wszystkim niestandardowe ROM / odzyskiwanie. 3 Jest po prostu fajny do usuwania bloatware i instalowania kilku niszowych aplikacji.
jiggunjer

4

Wersja TL; DR:

Odblokowanie bootloadera

 • Program początkowy po uruchomieniu to program ładujący. Jeśli „zablokowany” może: 1) zablokować próby flashowania 2) odmówić uruchomienia telefonu, jeśli coś nieautoryzowanego zostało sflashowane. Odblokowanie oznacza zmianę ustawienia, które wpływa na to zachowanie.

Korzenie

Łamanie więzień

 • iPhone słowo na rootowanie. Jailbreak i rootowanie są podobne, ale nie identyczne z punktu widzenia abstrakcyjnego procesu. Jailbreaking oznacza obejście bootloadera (lub zignorowanie bezpieczeństwa Apple'a), a następnie uzyskanie uprawnień administratora, podczas gdy rootowanie oznacza jedynie uzyskanie uprawnień - nic innego nie jest sugerowane. Również wzrost uprawnień (wolność!) Jest prawdopodobnie większy przy jailbreakingu, ponieważ sideloading jest już dozwolony w Androidzie

ROM

 • ROM to ogólny termin na wszelkie dane, które możesz sflashować do NAND. W większości kontekstów Androida flashowanie ROM = instalacja mobilnego systemu operacyjnego. W innych kontekstach może to po prostu oznaczać zastąpienie niektórych plików w celu dostosowania skóry. Itd.
  Chociaż ROM może być trochę mylący (w rzeczywistości odnosi się do nieulotnej pamięci - nie danych), większość ludzi nie zna różnicy między jądrem, systemem operacyjnym, bootloaderem itp. Tak wiele modyfikacji po prostu nazywa się ROM , pozwala to uniknąć pomyłek i flamewars (na przykład, gdy ludzie nazywają Linuksa systemem operacyjnym zamiast mówić, że GNU / linux to system operacyjny, a nawet GNU / linux / X).
  Zobacz także Dlaczego nie mogą stworzyć ogólnego systemu operacyjnego dla telefonu?

NAND

 • Rodzaj pamięci półprzewodnikowej, innym przykładem jest pamięć NOR.

MMC / SD

 • MMC jest / było konkurentem SD. Oba są standardami kart pamięci, które używają pamięci NAND. Oprócz formy fizycznej standardy te opisują interfejs / protokół używany do uzyskania dostępu do NAND. Oznacza to, że te formaty pamięci są dostarczane z innym lub dodatkowym kontrolerem pamięci.
  Chociaż format MMC jest starszy, wiele urządzeń używa eMMC zamiast eSD. Litera „e” oznacza „osadzony” i oznacza po prostu, że pamięci nie można usunąć w typowy sposób.
  W porównaniu do MMC, SD ma więcej pinów, jest grubszy i obsługuje DRM. Jest również nieco droższy. Oba używają protokołu SPI, aby uzyskać dostęp do NAND.

Nandroid

 • Obraz systemu używany do tworzenia kopii zapasowych. Często nie obejmuje bootloadera.

System operacyjny

 • Android, Windows, inne dystrybucje linuksowe, Mac OS X, iOS to wszystkie systemy operacyjne. W bardziej technicznym sensie jądro można nazwać systemem operacyjnym. Jest to program zapewniający środowisko do bezpiecznego uruchamiania innych programów i korzystania z jego warstwy HAL .

Mod (np. CyanogenMod)

 • Pliki innych firm, które można sflashować do telefonu, aby zapewnić dodatkowe / inne funkcje. Może to być kompletny system operacyjny, taki jak CM.

Odzyskiwanie (ClockworkMod, Amon Ra)

 • Telefony można uruchomić do głównego systemu operacyjnego lub odzyskiwania. To jest jak mini OS, który pozwala użytkownikom wykonywać czynności konserwacyjne, takie jak usuwanie, tworzenie kopii zapasowej lub instalowanie plików. Często znajduje się na partycji / recovery.

Niestandardowe jądro (np. Jądro LeshaK)

 • Część systemu operacyjnego kontrolującego sprzęt i wszystkie inne uruchomione programy. Jest to pierwszy załadowany kod inny niż bootloader. Często znajduje się na partycji / boot.

Oprogramowanie układowe

 • Oprogramowanie na urządzeniach wbudowanych.

Kierowca

 • program używany przez jądro do komunikacji ze sprzętem. Zazwyczaj napisane przez producentów sprzętu. Drzewo źródeł Androida jest dostarczane bez jądra i sterowników dla większości urządzeń. To dlatego urządzenia inne niż Google mają trudności z utrzymywaniem aktualności.

Aktualizacja Over The Air (OTA)

 • Aktualizację można pobrać i zainstalować tylko za pomocą telefonu (tzn. Nie wymaga kabli / USB).

Fastboot

 • Program na PC z ADK wyprodukowany przez Google. Pozwala bootloaderom na flashowanie danych do NAND.

Odblokowanie karty SIM

 • Niektórzy operatorzy komórkowi mogą oferować urządzenia w ramach umowy. Urządzenia te mają ograniczenia programowe dotyczące kart SIM, których można używać - aby zapobiec zmianie operatora.

Błyskowy

 • Kopiowanie / zapisywanie do pamięci NAND. Więc nawet przeniesienie pliku na kartę SD można nazwać flashowaniem.

SPL (Drugi program ładujący)


3

Jądro Androida odnosi się do jądra systemu Linux i zestawu sterowników, które są dostarczane z jądrem systemu Linux. Jądro nie obejmuje aplikacji dostarczanych z systemem Android ani maszyny wirtualnej Java / Dalvik.

Jądro Costum odnosi się do wprowadzonych przez społeczność modyfikacji jądra Linux. Jądro zapewnia usługi niskiego poziomu, zarządzanie zasobami i bezpieczeństwo.

Sterownik jest częścią jądra, która komunikuje się bezpośrednio ze sprzętem, zapewnia standardowy interfejs, który ukrywa zawiłości konkretnego sprzętu.

Modyfikacje jądra i sterownika zwykle obejmują naprawę błędów sprzętowych, optymalizację zarządzania zasobami i odblokowanie funkcji sprzętowych, które zostały wyłączone na poziomie sterownika.


2

Aktualizacja Over The Air odnosi się do oficjalnej aktualizacji producenta i operatora urządzenia, która jest automatycznie przekazywana do Twojego urządzenia.

Aktualizacja OTA jest w zasadzie oficjalną aktualizacją oprogramowania, ponieważ obejmuje cały stos Androida (sterowniki, oprogramowanie układowe, jądro, VM, aplikacje).


2

Rozumiem, że inny mod / rom jest podobny do Ubuntu i Fedory (inny wariant linuksa) w świecie PC. Jądro ma niższy poziom niż ten, podobnie jak Ubuntu 10.10 i Fedora 14 używają tego samego jądra Linuksa 2.6.35

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.