Jak w pełni wykonać kopię zapasową niezrootowanych urządzeń?


302

Wiem, że proszę o prawie niemożliwe - ponieważ prawdziwa pełna kopia zapasowa z pewnością wymaga uprawnień roota. Ale wciąż jest wielu ludzi, którzy nie chcą zrootować swoich urządzeń - boją się unieważnić swoje gwarancje lub zamurować swoje urządzenia lub po prostu nie obsługują swoich urządzeń przy użyciu jakiejkolwiek metody rootowania.

Wiem też, że na ten temat zadawano już wiele pytań i sprawdziłem wszystkie z tagiem zapasowym - żadne nie obejmuje całego tematu, wszystkie mają tylko fragmenty, a zwłaszcza osoby nowe w Androidzie (ale inne osoby bez zasilania - również użytkowników) trudno byłoby znaleźć najlepszy sposób.

Chcę więc uzyskać szczegółową kanoniczną odpowiedź na pytanie:

Bez angażowania rozwiązań root, jak uzyskać kopię zapasową jak najbliżej pełnej kopii zapasowej ?

Proszę nie nie daje prostych odpowiedzi jedno-liner jak „Wykorzystanie aplikacji xyz [kropka].” Jeśli wspominasz o aplikacji (i wątpię, że jedna aplikacja byłaby tutaj odpowiedzią), podaj, które części są nią objęte - a także pomysły, jak wypełnić luki, które pozostawia. (I aby było absolutnie jasne: wiem, że pierwszą rzeczą, która przychodzi mi na myśl, jest Titanium Backup - używam go osobiście, ale nie dotyczy to tutaj: To pytanie dotyczy wyłącznie metod dla nierootowanych urządzeń! ) Ponadto odpowiedź powinien być tak ogólny, jak to możliwe, pod względem zastosowania do szerokiej gamy urządzeń (tj. nie powinien być ograniczony do jednego urządzenia lub producenta).

Wspomniałem już, że sprawdziłem wszystkie pytania oznaczone jako kopia zapasowa . Z pewnością będą pomocne, podając szczegółowe informacje na temat odpowiedzi tutaj, dlatego wymienię najważniejsze z nich dotyczące mojego pytania:

Wszystkie te zawierają pewne szczegóły mojego pytania (więc nie krępuj się zainspirować ich) - ale czuję, że wciąż brakuje szczegółów. Przydałoby się także podsumowanie - powiedzmy odpowiedź zawierająca pełny opis „maksimum możliwego”.

Ostatnie kryterium: chociaż uważam, że rozwiązania oparte na chmurze są uzasadnione, wolę rozwiązania lokalne. Jeśli możesz podać jedno i drugie: tym lepiej. Ale niektórzy ludzie cenią sobie prywatność dość wysoko (jestem jednym z nich), a zatem nie ufają swoim danym do jakiejś usługi w chmurze.


Dzięki Ryanowi mamy teraz rozwiązanie do naprawdę pełnej kopii zapasowej wszystkich aplikacji i ich danych - na co nie miałem odwagi mieć nadzieję! Jedyna wada: jego rozwiązanie działa tylko dla mniej niż 10% wszystkich użytkowników Androida; mianowicie tych, których urządzenia są uruchomione co najmniej z systemem Android 4.x .

Ponownie więc pytam o coś niemożliwego: jakieś rozwiązania mające zastosowanie przynajmniej do Piernika (2.3.x), a nawet Froyo (2.2.x) - więc obejmują one większość obecnych urządzeń? Rozwiązania te mogą obejmować wiele narzędzi (postaraj się jednak maksymalnie uprościć; pomyśl o matce, aby postępowała zgodnie z instrukcjami;)

I pamiętaj: NIE ROOT!


Aby dodatkowo zmotywować wysokiej jakości odpowiedzi (i miejmy nadzieję uniknąć tych niskiej jakości), będę ostrą je tutaj: Jak rzadko, I will dół uznali odpowiedzi nie pasują wspomniane kryteria, na jednym końcu - ale z drugiej strony koniec, ustawię nagrodę za najlepszą odpowiedź (której nie można zrobić natychmiast, ale najwcześniej po 2 dniach).


4
jaką wersję Androida chcesz wykonać kopię zapasową? ponieważ w wersji 4.x istnieje rozwiązanie „adb backup”, które działa na nierootowanych urządzeniach.
Ryan Conrad

1
Ponieważ nie szukam siebie (moje urządzenia są zrootowane, dzięki czemu mogę korzystać z kopii zapasowych NANDroid oraz Titanium Backup ), warto byłoby na nie odpowiedzieć - dotyczyłoby to wszystkich, którzy już mają wersję 4.x na swoim komputerze / jej urządzenie. Ile by to pokryło - a co z pozostawionymi przerwami, jeśli w ogóle? Zwróć także uwagę, że potrzebuje on zestawu SDK zainstalowanego na komputerze (w tym jego zalet i wad dla niedoświadczonych użytkowników).
Izzy

1
Stworzyłem pytanie - android.stackexchange.com/questions/33479/... w celu uzupełnienia dla urządzenia z Androidem 2.3.xi niższymi, ponieważ zauważam, że rozwiązanie jest dla urządzeń z Androidem 4.X
Jack

Odpowiedzi:


241

Rozwiązanie dostępne dla urządzeń w wersji 4.0+:

W przypadku urządzeń w wersji 4.0+ istnieje rozwiązanie o nazwie „kopia zapasowa adb”.

Uwaga: Działa to tylko w przypadku aplikacji, które nie blokują tworzenia kopii zapasowych! Aplikacje, które nie zezwalają na tworzenie kopii zapasowych, są po prostu ignorowane podczas tworzenia kopii zapasowej w ten sposób.

Wykorzystuje to adb, więc musisz mieć na swoim komputerze zainstalowany pakiet SDK (Android Software Development Kit) (w niektórych dystrybucjach Linuksa: tylko pakiety android-tools-adbi android-tools-adbd).

UWAGA: To rozwiązanie nie tworzy kopii zapasowej i przywraca dane kontaktowe, SMS-y lub kalendarza

Opcje polecenia adb to:

adb backup [-f <file>] [-apk|-noapk] [-obb|-noobb] [-shared|-noshared] [-all] [-system|nosystem] [<packages...>]
 • -f: ścieżka do pliku * .ab, który zostanie zapisany na twoim komputerze. Ten plik jest skompresowanym plikiem zawierającym archiwum danych / plików APK z twojego urządzenia.
 • -apk | -noapk: wskazuje, czy należy wykonać kopię zapasową plików * .apk (domyślnie jest to -noapk)
 • -obb | -noobb: włącza / wyłącza tworzenie kopii zapasowych wszystkich zainstalowanych plików rozszerzenia apk (aka .obb) powiązanych z każdą aplikacją (domyślnie jest to -noobb)
 • -shared | -noshared: włącza / wyłącza tworzenie kopii zapasowej współdzielonej pamięci urządzenia / zawartości karty SD (domyślnie jest to -noshared)
 • -all: wskazuje, że chcesz wykonać kopię zapasową całego systemu. możesz użyć filtra pakietów, aby po prostu wykonać kopię zapasową określonych pakietów lub użyć -all, aby wykonać pełną kopię zapasową systemu.
 • -system | -nosystem: wskazuje, czy podczas tworzenia kopii zapasowej uwzględnione są wszystkie aplikacje systemowe i dane. (domyślnie jest to -system)
 • <pakiety>: tutaj możesz wyświetlić listę konkretnych pakietów do utworzenia kopii zapasowej. Użyj ich, jeśli chcesz wykonać kopię zapasową tylko określonych aplikacji. Jeśli używasz -all, nie musisz określać pakietów.

Jak wykonać kopię zapasową urządzenia:

Najpierw musisz włączyć „debugowanie USB” na urządzeniu z Androidem:

 1. Przejdź do sekcji „Informacje o urządzeniu” (lub „Informacje o telefonie” lub „Informacje o tablecie”) w Ustawieniach
 2. Stuknij 7 razy w wierszu „Numer kompilacji” (zwykle ostatni wiersz). Następnie sekcja „Opcje programisty” pojawi się w Ustawieniach

Włączanie „Opcje programisty”

 1. Przejdź do sekcji „Opcje programisty” w Ustawieniach
 2. Kliknij pole wyboru „Debugowanie USB”

Włączanie „debugowania USB”

Po drugie, na komputerze z wiersza polecenia musisz zlokalizować zarówno adbpolecenie, jak i plik kopii zapasowej. Najłatwiej to zrobić, uruchamiając adbpolecenie z katalogu, w którym adbsię znajduje.

W Eksploratorze Windows przejdź do miejsca, w którym zainstalowano zestaw SDK systemu Android i SHIFT+RIGHT CLICKdo platform-toolsfolderu. Shift + prawy przycisk myszy

Spowoduje to otwarcie wiersza polecenia (okno będzie wyglądać inaczej niż moje).

W terminalu Maca możesz wpisać, cda następnie przeciągnąć folder platformy platforma-narzędzia z wyszukiwarki do okna terminala, a ścieżka zostanie wstawiona. Hit, a będziesz we właściwym miejscu.

Mam nadzieję, że w systemie Linux wiesz, jak zlokalizować i wykonać cd do katalogu nadrzędnego polecenia adb. W końcu używasz Linuksa .

Stąd wpisz następujące polecenie:

Windows:

adb backup -apk -shared -all -nosystem -f backup08262012.ab

Linux i Mac

./adb backup -apk -shared -all -nosystem -f backup08262012.ab
## Notice that -all doesn't mean ALL. See the big bold NOTE at the top of this answer.
# drop the `./` in the command if you are using `android-tools-adb` package

(jeśli chcesz przechowywać kopię zapasową w innym katalogu, podaj ścieżkę do pliku „.ab”, jak pokazano na zrzucie ekranu poniżej).

cmd

Następnie zostaniesz poproszony o podanie hasła (służy do szyfrowania kopii zapasowej):
ekran kopii zapasowej

Aby przywrócić, działa prawie tak samo.

Windows:

adb restore backup08262012.ab

Linux i Mac

./adb restore backup08262012.ab

Następnie pojawi się monit o podanie hasła do przywrócenia na urządzeniu: przywróć ekran


A teraz bezwstydna autopromocja:

Droid Explorer ( v0.8.8.7 +) będzie w stanie poradzić sobie z tym na urządzeniach 4.0+. Podczas gdy Droid Explorer jest obecnie zoptymalizowany dla urządzeń zrootowanych, ta funkcja będzie działać również na urządzeniach niezrootowanych.

Droid Explorer wykona pełne kopie zapasowe urządzenia i zapisze je %USERPROFILE%\Android Backups\. W tym folderze znajduje się folder o nazwie dla urządzenia, a wewnątrz tego folderu znajdują się kopie zapasowe.

de backup

Dwukrotne kliknięcie pliku kopii zapasowej Androida pozwala przywrócić urządzenie z pliku kopii zapasowej.


4
BTW: Dodając do twojego rozwiązania, właśnie dzisiaj znalazłem post w XDA News: Ultimate Backup Tool, bez rootowania . To „Ultimate Backup Tool” to tylko prosty .batplik wywołujący wspomniane polecenia ADB ( Pastebin ) - a zatem może służyć jako „inspiracja” dla przyjaciół Linux / Unix / Mac, aby stworzyć podobny skrypt powłoki;)
Izzy

4
Tak, robi dane. W rzeczywistości dane są przetwarzane tylko domyślnie. Jedyną przeszkodą jest to, że jest to dla urządzeń 4.x i jest to prawie nieudokumentowana funkcja adb.
Ryan Conrad

3
Czy działa to tylko w przypadku przywracania tego samego urządzenia lub tego samego modelu? Muszę wymienić mój telefon (jeden X z podejrzanym Wi-Fi) i chciałbym móc przywrócić wszystko do nowej wersji ...
cjk 15.01.2013

18
! Uwaga! przywracanie adb jest daleka od ukończenia, przynajmniej na nierozwiniętym magazynie Android 4.3 na Nexusie 3! Kilka rzeczy zostało przywróconych, kilka nie! Sprawdziłem przywrócenie niektórych funkcji. NIE odrestaurowany, w zasadzie wszystkie kluczowe funkcje telefoniczne : kontakty, sms, dzwonki i powiadomienia dźwiękowe, aktywowane języki wejściowe (= KBD układy klawiatury), ownername (ownername ustawiony w pierwszej kreatorze startowym są przechowywane zamiast) odpowiednio przywrócone : niestandardowe słownictwo, tapety, pozycje ikona wyrzutnia, aplikacje i ich ustawienia. Oświadczenie końcowe: To nieodpowiednie rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych! Czy tworzenie kopii zapasowej adb zakończy się na zrootowanym telefonie?
porg

4
@RyanConrad Myślę, że ta odpowiedź może wymagać pewnych aktualizacji: aplikacje mogą zrezygnować adb_backup(ustawienie ALLOW_BACKUPna „nie” w swoich Manifestplikach). Jeśli „użytkownicy root” chcą obejść ten problem, istnieje moduł Backup All Apps Xposed, ale nie można tego obejść bez rootowania. Być może powinieneś także wskazać, czego nie obejmuje (oprócz tego, o czym już wspomniałeś - patrz komentarz Porga „! Uwaga!” Powyżej). Plus może zintegrować inne wskazówki z komentarzy, a następnie poprosić o usunięcie komentarza?
Izzy

32

Istnieje aplikacja o nazwie Simple ADB Backup .

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Prosta kopia zapasowa ADB tworzy kopię zapasową telefonu Android z komputera, bez konieczności rootowania. Większość narzędzi do tworzenia kopii zapasowych Androida wymaga rootowania lub uruchomienia z telefonu i zapisania danych na karcie SD. Proste tworzenie kopii zapasowych ADB jest inne. Aplikacja działa i tworzy kopię zapasową danych telefonu na pulpicie i robi to wszystko bez rootowania.

Aby korzystać z prostej kopii zapasowej ADB, musisz włączyć tryb debugowania USB na urządzeniu z Androidem (wybierz Ustawienia> Deweloper, włącz opcje programisty, a następnie włącz debugowanie USB) i narzędzie zainstalowane na pulpicie. To wszystko: wystarczy podłączyć telefon, uruchomić aplikację w systemie Windows lub Linux i wybrać opcję kopii zapasowej. Możesz utworzyć kopię zapasową całego urządzenia, tylko aplikacji, wszystkich danych z aplikacjami systemowymi lub bez nich, a nawet pojedynczej aplikacji, jeśli chcesz.

Aplikacja umożliwia także przywracanie danych z kopii zapasowej na urządzenie. Przed utworzeniem kopii zapasowej pojawi się monit o wygenerowanie hasła, które musisz wpisać w aplikacji na telefonie, zanim rozpocznie się tworzenie kopii zapasowej, ale potem proces będzie przebiegał bezproblemowo. Jest niezwykle prosty, całkowicie darmowy i nie wymaga wcześniejszego rootowania.

Chociaż Titanium Backup to aplikacja z większą ilością funkcji, jeśli chcesz rootować (szczególnie jeśli chcesz mieć kuloodporny system do tworzenia kopii zapasowych na Androida), a MyBackup Pro jest świetny, jeśli migrujesz na nowy telefon i nie chcesz Pulpit jako pośrednik, ale Prosta kopia zapasowa ADB jest bezpłatna i najwyraźniej tak łatwa w użyciu, że nawet początkujący użytkownicy Androida mogą łatwo i szybko wykonać kopię zapasową ważnych danych.

Prosta kopia zapasowa ADB została wydana za darmo na forach programistów XDA. Kliknij poniższy link, aby go pobrać.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=36499906

Uwaga: jest to nowa aplikacja, która jest wciąż w fazie beta


1
Pamiętaj też, że przynajmniej zgodnie z nazwą prawdopodobnie wymaga przynajmniej Androida 4.0 - podobnie jak rozwiązanie Ryana . Niemniej jednak +1 ode mnie, ponieważ ułatwia to osobom bojącym się wiersza poleceń :)
Izzy

2
@ Izzy: Tak, aby wyjaśnić system Windows / Linux / Android (4.0+)
Simon

@Izyzy Właśnie natknąłem się na ten artykuł, czy powinienem go edytować w mojej odpowiedzi powyżej lifehacker.com/…
Simon,

Byłem trochę sceptyczny, ale wygląda na to, że ta również wykonuje pełną kopię zapasową, w tym aplikacje (?) I ich dane. Pewnie, dawaj! Tylko nie zapomnij wspomnieć, że nie działa bez konta w chmurze (własnego lub avastowego), co wyklucza mnie :) Dziękuję za podpowiedź!
Izzy

1
@Celeritas to nie jest obszar dyskusji (zapraszamy do naszego pokoju rozmów ). Ale nawet na komputerze sformatujesz dysk w takim przypadku. Nigdy nie słyszałem, aby przywracanie kopii zapasowej powodowało usunięcie „dodatkowych plików” bez wyraźnego powiadomienia. To by mnie bardzo zraziło. Tym bardziej, że kopia zapasowa ADB może być pełną kopią zapasową lub obejmować tylko jedną aplikację; w tym drugim przypadku byłoby nawet absurdem, gdyby usunął wszystko inne podczas przywracania.
Izzy

24

Technicznie MOŻESZ utworzyć pełną kopię zapasową Nandroid bez rootowania urządzenia. Wystarczy flashować CWM (lub dowolne odzyskiwanie, które obsługuje tworzenie kopii zapasowych Nandroid) przez USB. Na przykład możesz użyć Odin (Windows) do flashowania CWM na urządzenia Samsung po przejściu do trybu pobierania, bez dotykania Androida. Więc nie ma w ogóle żadnego rootowania ani dostępu do roota.


12
Cóż, myślę, że prawdziwe pytanie, a przynajmniej to, jak go postrzegam, brzmi: w jaki sposób można wykonać pełną kopię zapasową bez utraty gwarancji. Przeciętny użytkownik nie będzie chciał, a nawet nie wiedział, jak zrootować, nie mówiąc już o flashowaniu odzyskiwania zastępczego.
Ryan Conrad,

2
@RyanConrad Zgadzam się. :) Przynajmniej moja odpowiedź usunie nieporozumienia ..
Android Quesito

2
@Izzy Unlocking nie uzyskuje dostępu do katalogu głównego. Ale unieważnia gwarancję. Flashowanie niestandardowego odzyskiwania nie wymaga dostępu do konta root, wystarczy odblokowany bootloader. Po wdrożeniu niestandardowego odzyskiwania odzyskiwanie ma dostęp do konta root (ale nie to samo, co root w ramach systemu operacyjnego). Myślę jednak, że flashowanie niestandardowego odzyskiwania jest dużą barierą dla większości użytkowników. W wielu przypadkach łatwiej jest zrootować urządzenie, a następnie wykonać flashowanie odzyskiwania. Również większa szansa na miękkie zamurowanie urządzenia z flashowaniem odzyskiwania.
Ryan Conrad

4
Poważnym problemem związanym z tym rozwiązaniem są urządzenia zablokowane przez moduł ładujący, „odblokowanie oem fastboot” wyczyści urządzenie.
pokrywka

1
@lid Poczekaj chwilę. Czy poprzednie pytanie dotyczyło dyskusji? Słuchaj ... Mówię, że wcale nie musisz się rootować. Dlaczego próbujesz znaleźć exploita do rootowania?
Android Quesito

18

Koushik Dutta (alias Koush alias Mr. ClockworkMod) opublikował Helium Backup , który powinien umożliwić to wszystko nawet bez potrzeby korzystania z komputera i kabla USB:

Kopia zapasowa węgla

Aplikacja Helium Backup powinna mieć możliwość tworzenia kopii zapasowych aplikacji i danych na karcie SD, podłączonych urządzeniach USB, Dropbox, Dysku Google lub Boxie.

To nie jest „pełna kopia zapasowa”, o ile chodzi o ustawieniach systemowych, ale nie przywrócić ustawienia aplikacji i danych. Nie tworzy kopii zapasowej pamięci wewnętrznej (plików użytkownika), więc musisz wykonać kopię zapasową tych plików osobno.

Jeśli nie widzisz kopii zapasowych na liście przywracania, niektóre metadane kopii zapasowej mogły zostać utracone podczas tłumaczenia. Same kopie zapasowe nadal można przywrócić, ale aby je zdobyć , będziesz potrzebować dodatkowej pracy nóg .

Edit: Dla pełnoprawnym how-to na korzystanie z helu , zobacz Jak Tworzenie kopii zapasowych aplikacji i danych bez korzenia stosując hel Android aplikacji (dzięki za podpowiedź, Simon!). I zanim na coś narzekasz, upewnij się, że sprawdziłeś na Helium Wiki (dzięki golimar za zwrócenie na to uwagi!).


1
Niestety wymaga Androida 4.0, podobnie jak rozwiązanie Ryana.
Phoenix

Jasne: Podobnie jak rozwiązanie Ryana, wykorzystuje się go adb backupjako backend.
Izzy

1
@ Izzy Właśnie znalazłem fajny artykuł na
Simon

1
@ Szczęście dla niezrootowanego urządzenia, które jest niestety prawdziwe, ponieważ komponent ADB na urządzeniu musi najpierw zostać aktywowany (po każdym uruchomieniu) - co wymaga podwyższonych uprawnień, więc nie można tego zrobić bezpośrednio na urządzeniu bez roota, ale jest to możliwe tylko przez ADB.
Izzy

1
Zalecane przeczytanie przed instalacją: github.com/koush/support-wiki/wiki/Helium-Wiki
golimar

11

Ta odpowiedź nie jest wskazówką, na którą, drodzy czytelnicy mieli nadzieję, ale wynikiem moich testów w prawdziwym świecie:

Kopia zapasowa adb jest daleka od ukończenia, na Nexusie 3, zarówno pod nieukrojonym systemem Android 4.3, jak i z systemem root adb na Cyanogenmod 10.1.3!


Kilka rzeczy zostało przywróconych, kilka nie! Sprawdziłem przywrócenie niektórych funkcji:

NIE PRZYWRACANE: w zasadzie wszystkie kluczowe funkcje telefonii: kontakty, sms, dźwięk dzwonka i powiadomień, aktywowane języki wprowadzania (= układy KBD), nazwa własna (nazwa własna ustawiona w pierwszym kreatorze rozruchu zostaje zachowana)

PRAWIDŁOWO PRZYWRÓCONE: niestandardowe słownictwo, tapety, pozycje ikon programu uruchamiającego, aplikacje i ich ustawienia.


To były moje wymagania, które doprowadziły mnie do tematu:

 1. Maksymalizacja prywatności Androida
 2. Fizyczne bezpieczeństwo, aby zapobiec napędowi przez pobieranie ( PDF ), co oznacza:
  • bootloader zablokowany, odzyskiwanie zapasów, ADB wyłączony
  • jeszcze bardziej bezpieczne dzięki: pełnemu szyfrowaniu dysku
 3. Pełna lokalna kopia zapasowa, brak kopii zapasowej w chmurze (temat tego wątku tutaj)

Na Cyanogenmod sytuacja była nieco inna: SMS-y zostały całkowicie przywrócone, ale kontakty i dzienniki połączeń wciąż nie zostały przywrócone. Nawet gdy tworzenie kopii zapasowej i przywracanie adb odbywało się z adb działającym jako root adb root.


Spróbuję więc użyć niestandardowej pamięci ROM z rootem (aby uzyskać dodatkowe funkcje), zablokowanego bootloadera, niestandardowego odzyskiwania i tylko flashować odzyskiwanie tymczasowo (teoretycznie możliwe z zrootowanego urządzenia z flash_image , ale dla mnie to też się nie udało ) , z którego następnie wykonuję kopie zapasowe NANDROID (lub adb backup + specjalne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych dla sms / call-logs / kontaktów) oraz niestandardowe aktualizacje ROM.


8

Możemy wykonać kopię zapasową naszego urządzenia bez korzystania z aplikacji lub bez rootowania naszego telefonu.

Android zawiera wbudowany sposób tworzenia kopii zapasowych i przywracania zawartości telefonu lub tabletu. Wystarczy komputer i urządzenie z Androidem 4.0 (Ice Cream Sandwich) lub nowszym.

Przejdź do adt-bundle-windows-x86\sdk\platform-toolsfolderu i otwórz polecenie promt tutaj.

 1. Upewnij się, że debugowanie USB jest włączone.

 2. Sprawdź, czy urządzenie jest połączone, uruchamiając „ adb device”.

 3. Teraz uruchom „ adb backup -apk -shared -all -f C:\Users\UserName\backup.ab”.

 4. Odblokuj urządzenie, podaj hasło szyfrowania, a całe urządzenie zostanie zarchiwizowane.

 5. Aby przywrócić ponownie, po prostu uruchom „ adb restore C:\Users\UserName\backup.ab”.

Tutaj napisałem procedurę krok po kroku ze zrzutami ekranu . Mam nadzieję że to pomoże!


1
Tak. Tak właśnie na początku odpowiada Ryan :) Ale dziękuję za dodatkowe szczegóły i przewodnik krok po kroku!
Izzy

7

Jestem nieco zaskoczony innymi (skomplikowanymi) odpowiedziami. Być może źle zrozumiałem pytanie, więc skomentuj i głosuj odpowiednio.

 1. Z definicji pełna kopia zapasowa (w tym pamięć ROM, aplikacje i dane) nazywa się kopią zapasową Nandroid . Dlatego pytanie brzmi „jak zrobić kopię zapasową Nandroid na moim nie uruchomionym urządzeniu”.
 2. Nie potrzebujesz zrootowanego urządzenia, aby móc wykonać kopię zapasową Nandroid. Kopie zapasowe Nandroid są zwykle wykonywane przez niestandardowe odzyskiwanie (takie jak TWRP lub Clockwordmod), które nie zawsze wymagają zrootowanego urządzenia do zainstalowania. Na przykład za pomocą ADB można zainstalować TWRP, zgodnie ze wskazówkami tutaj . To może być możliwe odzyskanie tymczasowo załadować niestandardowego, zachowując w ten sposób odbudowy zasobów (i gwarancji; dla TWRP można to zrobić zastępując fastboot flash recovery twrp*.imgze fastboot boot twrp*.imgw kroku 4 połączonego tutorialu). Niektóre urządzenia wymagają odblokowania bootloadera, aby zainstalować niestandardowe odzyskiwanie, inne nie. Pamiętaj, że odblokowanie bootloadera zwykle resetuje fabrycznie twoje urządzenie.

3
Nie. Kopia zapasowa nandroid nie jest definicją pełnej kopii zapasowej, ale pytanie nie określa, co to jest. Twoja metoda wymaga odblokowanego bootloadera i wiedzy na temat flashowania odzyskiwania (różniącego się w zależności od modelu). Tak naprawdę nie jest to osoba, która nie rootuje, nie chce się z tym bawić.
jiggunjer

@jiggunjer, co powoduje, że kopia zapasowa nandroid nie jest pełną kopią zapasową? Również niektóre telefony są wyposażone w odblokowany program ładujący. Również w porównaniu do innych odpowiedzi nie powiedziałbym, że ta jest złożona.
Celeritas

1
Pełna kopia zapasowa byłaby każdym sektorem eMMC, nandroidy są często obrazami podzbioru sektorów, zwykle wykluczają bootloader i samo odzyskiwanie. Prawdopodobnie taka pełna kopia zapasowa często nie jest konieczna. Twoja odpowiedź jest rzeczywiście prosta, ale niepraktyczna dla 95% użytkowników, którzy nie zostali zalogowani.
jiggunjer

@ jiggunjer w porządku, może masz rację, że technicznie rzecz biorąc Nandroid nie oznacza dokładnie tego samego, co „pełna kopia zapasowa”, chociaż myślę, że tak myślą większość ludzi. Metoda, którą opisuję, nie wymaga rootowania. Wymaga to tymczasowego flashowania niestandardowego odzyskiwania, ale biorąc pod uwagę inne odpowiedzi, użyj adbwiersza polecenia (który sam wymaga pobrania dużych plików), nie sądzę, że jest to znacznie bardziej skomplikowane.
Celeritas

1
Pełna kopia zapasowa w opinii technika jest prawdopodobnie replikacją całego sprzętu, w tym stanu wszystkich bitów. Ale ponieważ jest to witryna zorientowana na użytkownika, pełna kopia zapasowa oznacza po prostu: mogę ją przywrócić i skończyć dokładnie w stanie, w którym została utworzona kopia zapasowa (wszystkie ustawienia, aplikacje i dane są objęte). Poza tym: Chociaż jabłko jest owocem, owoc niekoniecznie jest jabłkiem; tak, kopia zapasowa Nandroid zwykle jest pełną kopią zapasową (chociaż np. TWRP pomija „pamięć współdzieloną”) - ale to nie znaczy, że pełna kopia zapasowa zawsze jest kopią zapasową Nandroid;)
Izzy

7

„Pełna kopia zapasowa” wydaje się być bardzo przeciążonym terminem w świecie Androida. Pozwól mi najpierw go zdefiniować (parafrazując komentarz):

Pełna kopia zapasowa to wszystko, co przywróci stan systemu do momentu jej utworzenia. ~ Izzy (OP)

Zatem oczywistym pytaniem powinno być: przywrócić swój stan od czego?

 • Scenariusz 0: Twój telefon jest fizycznie uszkodzony.
 • Scenariusz 1: Cały dysk (eMMC) został pusty.
 • Scenariusz 2: Możesz uruchomić komputer tylko w trybie flash USB, takim jak fastboot / ODIN.
 • Scenariusz 3: Możesz uruchomić się w fastboot ORAZ (niestandardowe?) Odzyskiwanie
 • Scenariusz 4: Telefon został zresetowany do trybu fabrycznego. Masz normalną nieukończoną funkcjonalność.
 • Scenariusz 5: Twoje przypadkowe usunięcie ulubionej tapety kota.
 • Itp.

Każdy z tych scenariuszy może mieć inne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych. Pełna kopia zapasowa będzie musiał być w stanie rozwiązać wszystkie z nich. Oczywiście trolluję trochę ze scenariuszem zepsutym telefonem (0), ale to pokazuje, jak źle zdefiniowane jest to kanoniczne pytanie. Odzwierciedla to fakt, że wiele osób i firm ma tendencję do nadmiernego upraszczania tworzenia kopii zapasowych i ignorowania najważniejszej części: przywracania.

Weź pod uwagę, że w społeczności Androida sugeruje się, że twarde klocki (0 i 1) są przyciskami do papieru; oczekuje się, że dostaniesz nowy telefon. Podzielmy pozostałe rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych na 2 kategorie:

 1. Przywraca programistę (2+).
  Zazwyczaj wymaga użycia Nandroid (sektorowa kopia większości partycji) i być może ponownego flashowania niestandardowego odzyskiwania. Trochę techniczne. Może wpłynąć na gwarancję.
 2. Konsument przywraca (4+).
  Zwykle przywraca aplikacje i dane, w tym zdjęcia kota. Częściowe przywracanie może działać w różnych modelach.

Oba można uznać za pełne kopie zapasowe dla ich przypadków użycia. Niech kontekst określa, czy ktoś prosi o pełną kopię zapasową, chce opcji 1 lub 2. Między scenariuszem 3 a 4 jest trochę szarego obszaru (3.5?), Np. Jeśli użytkownik usunął pliki z /systempartycji, metoda przywracania może zależeć od tego, co jest brakujący.

Strzeż się przywraca konsumentów

Obecnie najczęściej wybieraną odpowiedzią adb backupjest przywracanie przez konsumentów, które może przywracać aplikacje i dane, z kilkoma zastrzeżeniami:

 • Wydaje się, że pomija się niektóre pliki
 • Zmienne wyniki w zależności od pamięci ROM (np. Nie działa na niektórych modelach Sony, pomija różne elementy w CyanogenMod vs TouchWiz).

Chociaż ostatnio w Oreo wprowadzono niewielkie ulepszenia (wiadomości XDA) , nadal nie mogę potwierdzić, czy można skopiować wszystkie pliki użytkownika, takie jak zdjęcia i muzyka skopiowane z komputera.

Aby przywrócić programistę, potrzebujesz Nandroida.

Nie można uzyskać pełnego Nandroida bez rootowania LUB użycia odzyskiwania. Wyjątkiem jest być może obraz karty SD, który daje częściowy Nandroid. Musisz więc zaryzykować instalację obrazu lub tymczasowe rootowanie lub zaczekać, aż producenci OEM zaoferują lepsze odzyskiwanie.

Pamiętaj, aby nazwać kopie zapasowe ważnymi informacjami, takimi jak data i partycje.

Nie musisz tworzyć kopii zapasowej tego, co nie przeszkadza w odtwarzaniu

Nandroid zazwyczaj nie obejmuje odzyskiwania, ponieważ są zwykle stosowane po odzyskaniu, więc jest zbędne. Ale jeśli twoje urządzenie jest popsute i nie ma możliwości odzyskania danych, możesz wpaść w panikę, myśląc, że nie utworzyłeś kopii zapasowej, więc nie ma nic do przywrócenia. Ale często jest łatwo pobrać, a następnie ponownie zainstalować odzyskiwanie za pomocą narzędzia flash USB (np. Fastboot).

Podobnie, jeśli przechowujesz swoje kontakty w chmurze, zwykle nie ma potrzeby ich tworzenia kopii zapasowej. Po zakończeniu ponownie zsynchronizuj.

Pamiętaj, że pełna kopia zapasowa zależy od tego, co chcesz odzyskać. Nie ma idealnego rozwiązania na poziomie „konsumenta”, który opisałem. W krajach UE / Azji, gdzie ludzie nie martwią się tak bardzo odmową gwarancji, nie ma powodu, aby nie instalować niestandardowego odzyskiwania, jeśli takie istnieje.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.