Coś potajemnie zjada moją pamięć wewnętrzną Acer Iconia A500 i potrzebuję pomocy w jej znalezieniu


25

Od ponad roku jestem szczęśliwym posiadaczem Acer Iconia A500, ale kilka tygodni temu zaczął narzekać na zapełnienie pamięci wewnętrznej. Byłem trochę zaskoczony, gdy trzymam filmy, i takie na zewnętrznej karcie SD, ale założyłem, że to pamięć podręczna przeglądarki, mapy lub coś podobnego, która pochłonęła sporą część pamięci 32G, którą ma wewnętrznie.

Wydaje się jednak, że tak nie jest. Wyczyściłem dane prawie każdej zainstalowanej aplikacji, ale jeśli spojrzę na kartę Pamięć ustawień, zobaczę następujące (kilka godzin temu):

700M + 643M + 0,2M + 64M + 98M to oczywiście nie 27G

Mam wrażenie, że szara część paska po prawej stronie powinna być nieco większa niż 379 MB (część dostępna) ... (Karta SD u dołu obrazu jest zewnętrzną, nie wspominając o tym).

Próbowałem prawie każdej dostępnej aplikacji do użycia dysku i wszystkie pokazują podobne wyniki, oto DiskView (zdjęcie zrobione po usunięciu kilku aplikacji):

Wyjście DiskView

(na tym zdjęciu „Karta SD” jest wewnętrzna ...)

Jedną wspólną cechą wszystkich aplikacji wykorzystujących dyski jest to, że dopóki urządzenie nie jest zrootowane, nie mogą zobaczyć, co znajduje się w niektórych katalogach (takich jak / dane), co sprawia, że ​​myślę, że jest to albo sam Android (4.0.3 na tym urządzeniu) który ma pewnego rodzaju pamięć podręczną, która działa źle lub że jakiś proces generuje gdzieś ekstremalne ilości logów.

Przepraszamy za to długie wprowadzenie, ale podstawowe pytanie brzmi: jak kontynuować?

Myślę, że jedną z możliwości jest znalezienie tego, co warto wykonać kopię zapasową i przywrócenie ustawień fabrycznych lub coś takiego, ale naprawdę chciałbym dowiedzieć się, co stało się najpierw.

Zrootowanie to alternatywa, która prawdopodobnie pomogłaby mi dowiedzieć się więcej, ale podoba mi się taka, jaka jest (poza tym problemem). Jeśli trzeba to rozwiązać, oczywiście mogę to zrobić, ale wydaje się, że nie powinieneś tego robić z takim urządzeniem.

Czy istnieje inna droga naprzód? Mam naiwną nadzieję, że gdzieś nie widziałem przycisku, który usuwa wszystkie dzienniki lub redukuje poziom dziennika z debugowania do informacji.

Edycja: Jedną z rzeczy, które rozważałem, ale których nie mogę zbadać, jest to, czy mogą to być rdzenie. Miałem ostatnio wiele awarii (prawdopodobnie dlatego, że na dysku zaczyna brakować).
W odpowiedzi na komentarz Izzy poniżej. Aplikacje sumują się mniej więcej dokładnie z 700 MB wymienionymi jako „Aplikacje” (wydaje się być całkowitą ilością danych i samych aplikacji).


Moim pierwszym przypuszczeniem jest aplikacja Google Play TV i filmy , która domyślnie przechowuje wszystkie pobrane filmy w pamięci wewnętrznej. Ale żeby się domyślić, dobrym miejscem do poszukiwania są aplikacje -> zarządzaj aplikacjami (przejdziesz tam z ekranu głównego po naciśnięciu klawisza menu i otwarciu konfiguracji). W tym miejscu wyświetlane są wszystkie aplikacje wraz z ich ogólnym rozmiarem, w tym rozmiarem danych. Powinieneś być w stanie sortować według rozmiaru (ponownie za pomocą klawisza menu). Czy możesz tam sprawdzić i zgłosić się z powrotem?
Izzy

@Izzy Tanks, ale robiłem to w kółko podczas czyszczenia danych. Chrome jest na górze z 59,79 MB (z czego 13 MB na karcie SD, a reszta to aplikacja). Mam zainstalowanych około 30 aplikacji, aby zbliżyć się nawet do 32Gig, potrzebowałbym więcej niż 500 rozmiarów Chrome ... Nie używam Google Play TV i filmów, wszystkie moje filmy są na zewnętrznej karcie MicroSD.
Fredrik,

Nie zdarzyło Ci się usunąć tych rzeczy z komputera Mac, a następnie odłączyć je bez wysuwania, prawda?
jlehenbauer,

Hm, to nie wyjaśnia, dokąd poszły te GIGABYTY. Nie masz uprawnień roota na urządzeniu? Trudno więc sprawdzić z poziomu powłoki - byłoby tak łatwo za pomocą lspolecenia ... Zastanawiam się, dlaczego inne narzędzia pokazują, że przestrzeń jest nieużywana. Jeśli masz zainstalowany emulator terminala, możesz spróbować sprawdzić za pomocą df -hpolecenia (które nie sprawdza używanego, ale dostępnego miejsca - abyś miał przynajmniej odsyłacz).
Izzy

@jlehenbauer Nie, zamontowałem go na moim systemie Linux i Windows, aby zobaczyć, czy mogę uzyskać podgląd tego, co było w / danych ... Nie mogłem ...
Fredrik

Odpowiedzi:


11

Wygląda to na wyciek dziennika Acer GPS, który mieliśmy na Acer Iconia A200:

Najważniejsze jest to, że gdy używany jest GPS, sterownik GPS dla ICS 4.0.3 na tabletach Acer serii A najwyraźniej zapisuje wiele gl-YYYY-MM-DD-HHMMSS.txtplików w /data/gpskatalogu. Pliki najwyraźniej nie są automatycznie usuwane, więc z czasem zajmą większość wewnętrznej pamięci.

Użytkownicy nie mogą usunąć tych plików bez dostępu użytkownika root. Istnieje jednak łatka do wyczyszczenia danych dziennika GPS (nie wymaga dostępu do roota, więc nie traci się gwarancji).

 • pobierz łatkę ze strony sterowników Acer (na pulpit)
 • rozpakuj i skopiuj zawarte w nim zawarte Update.zipna pustej karcie microSD sformatowanej w FAT32. (Przesłaliśmy go na już obecną kartę w podłączonym tablecie, która nie była pusta, ale nadal działała).
 • (Ponownie) uruchom tablet z kartą microSD, przytrzymując klawisz „Zmniejszenie głośności”, aż w lewym górnym rogu ekranu pojawi się komunikat.
  (Coś w rodzaju Erasing cache before SD update...; interpretuję ten komunikat jako: „usuń i zaktualizuj”, więc powinien wyleczyć objaw i przyczynę.)
  Tablet będzie nadal uruchamiał się później (mniej niż minuta) i będzie dobrze.

.pdfPobranie jest miłe , szczegółowo opisując powyższe kroki za pomocą ujęć (ekranowych). (Mówi także o dołączonym user_cleanGPSlogpliku tekstowym, ale go nie mieliśmy i nie potrzebowaliśmy tego.)


Dziękuję Ci! Nic o tym nie mówisz, więc zakładam, że aktualizacja jest względnie bezpieczna i zwykle nie wyczyści tabletu?
Fredrik

@Fredrik: dokumentacja nie wspomina o usunięciu żadnych danych (ale dzienników) i nie zauważyliśmy, że coś zostanie usunięte. Ale mój przyjaciel (jestem mimowolnym administratorem systemu ...) używa go głównie do przeglądania i grania, więc nie ma dużej pamięci masowej itp. (I oczywiście usunęliśmy już wiele pamięci podręcznej, danych i aplikacji, zanim znaleźliśmy przyczynę i łatkę). Nie znam jednak wszystkich danych, które mogły zostać zapisane / utracone, więc nie jestem pewien. Ale wyglądało to całkiem bezpiecznie.
Yahoo Poważny

20

Oto kilka kluczowych punktów tego problemu. Chociaż nie wszystkie zostały zastosowane w tym przypadku, nadal dołączę je wszystkie - ponieważ w innym przypadku mogą okazać się pomocne:

 • Dobrym punktem wyjścia do sprawdzenia są aplikacje -> zarządzaj aplikacjami w menu systemowym Androidów, które zawiera listę wszystkich aplikacji + danych i można je sortować według rozmiaru, aby zidentyfikować „największych konsumentów”. Tutaj możesz „usunąć” zbyt duże pamięci podręczne (na aplikację)
 • niektórych katalogów w systemie plików nie można zbadać bez uprawnień administratora, więc preferowane du -k|sort -n(aby znaleźć największe pliki) np. pomija katalogi poniżej/data
 • mimo to, mając dostępny emulator terminala (emulator terminala na Androida byłby dobrym kandydatem), przynajmniej df -hmógł pokazać, gdzie wolne miejsce idzie w kierunku zera (patrz zrzut ekranu poniżej). Jeśli -hparametr („czytelny dla człowieka”) nie jest zrozumiany w twoim systemie, możesz spróbować zastąpić go -m(„megabajtami”), -k(„kilobajtami”) lub całkowicie go pominąć.
 • Artykuł Debugowanie zrzutów rdzenia Androida opisuje „zrzuty rdzenia” w systemie Android nazywa się je „nagrobkami” i jest przechowywany globalnie jako /data/tombstones/tombstone_nn, przy czym „nn” jest po prostu licznikiem. Ponieważ zgłoszono wiele awarii, może to być miejsce „zapełniające się” (patrz poniżej). Ale w tym przypadku można tu znaleźć tylko 2,5 MB.
 • Według Andrzeja Hooga z Android Forensics , warto zanurzyć się w /data/local: Katalog „/ data / local” jest ważny, ponieważ umożliwia dostęp do powłoki (telefony użytkowników bez konta uruchamiane adbd as) do odczytu / zapisu. Po zainstalowaniu aplikacja jest najpierw kopiowana do „/ data / local”. Oznacza to, że nawet na nierootowanych urządzeniach powinno być możliwe kopanie tutaj.
 • SD Maid - narzędzie do czyszczenia systemu może znaleźć więcej sierot - ale bez dostępu do konta root funkcje tych aplikacji są ograniczone.
 • Jeśli nie można znaleźć i usunąć „dużego jajka”, można albo odinstalować niektóre aplikacje, wyczyścić „duże dane” z innych (patrz pierwszy krok), albo w ostateczności zawsze przywrócić ustawienia fabryczne, które powinny wyczyść wszystko - ale pamiętaj: wszystkie pobrane aplikacje i wszystkie dane (oczywiście tylko w pamięci wewnętrznej - karta SD nie ulegnie zmianie) również zostaną usunięte.
 • jeśli nadal nie można rozwiązać problemu, ostatecznością jest przywrócenie ustawień fabrycznych. Ale zanim to zrobisz, dobrze byłoby być przygotowanym na następny raz, więc ostatnia szansa to kilka kroków bezpośrednio przed przywróceniem ustawień fabrycznych:
  1. wykonać kopię zapasową tylu danych / aplikacji, ile potrzebujesz i możesz
  2. przełącz na tryb samolotowy - rynek nie może wiedzieć, co robimy teraz
  3. jeden po drugim, odinstaluj swoje aplikacje (w przypadku aplikacji systemowych, których nie można odinstalować: odinstaluj ich aktualizacje, wyczyść pamięć podręczną i dane). Po każdej dezinstalacji sprawdź wolne miejsce pod kątem nieoczekiwanych „dużych skoków”. Jeśli nastąpi taki „skok”: zwróć uwagę na aplikację odinstalowaną w tym miejscu - musi to być zły. Kontynuuj, jeśli nadal nie uzupełnia brakującego miejsca
  4. kiedy skończysz z ostatnim, przejdź do „punktu bez powrotu”, wyciągnij wtyczkę, przywróć ustawienia fabryczne. To już koniec ;(
  5. po ponownym uruchomieniu ponownie skonfiguruj swoje „dziewicze urządzenie” z oryginalnymi danymi konta rynkowego (pamiętasz je, mam nadzieję, że?). Ponieważ upewniliśmy się, że rynek nie był poinformowany o naszych działaniach od kroku 2, powinieneś być w stanie ponownie zsynchronizować swoje aplikacje i niektóre dane. Aplikacje na pewno dane pod warunkiem, że zsynchronizowałeś je z rynkiem przed krokiem 2.
  6. miej oko na „złe aplikacje”, jeśli wykryłeś je w kroku 3. Możesz je usunąć (teraz lub później).

Poniższy zrzut ekranu pokazuje dane wyjściowe z df -hMotorola Droid 2. Jak widać, istnieją 2 punkty montowania w pamięci wewnętrznej, które mogą być kandydatami do „zapełnienia”: /data(najprawdopodobniej - i w tym przypadku trafił) Plus /cache. Polecenie zostało wykonane bez uprawnień administratora:

Wyjście ls -l na telefonie Motorola Droid 2

Nagrobki: Lokalizacja folderu to /data/tombstones. Uprawnienia do /datakatalogu są drwxrwxr-x, tombstonespodkatalog ma drwxr-xr-x- więc są one dostępne również na urządzeniach niezrootowanych. Korzystanie z emulatora terminala (patrz wyżej), można cd /data/tombstonesi zrobić ls -l, aby zobaczyć, czy są jakieś nagrobki, i jaki rozmiar zajmują. Niestety, wszystkie nagrobki są własnością systemu, a uprawnienia są ustawione na rwx------- więc jeśli to twój problem: nie możesz ich usunąć bez roota :( Masz dobrą kopię zapasową (huh? Jak, bez roota?) I prawdopodobnie przywrócono do ustawień fabrycznych będzie ostatnią deską ratunku ...


Wygląda na to, że / dane są tam, gdzie to wszystko jest używane ... 26 z 27G użytych ... Obecnie 467 mln darmowych ... Muszę tylko dowiedzieć się z czym :-)
Fredrik

Co powiesz na czat? Masz niezbędną reputację (wymagane 20+).
Izzy

jasne, jak mam zacząć?
Fredrik,

Po prostu przyjdź i dołącz, stworzyłem pokój: chat.stackexchange.com/rooms/4403/tombstones
Izzy

Dzięki za wszystkie dobre wskazówki ... Tak naprawdę nigdzie się nie zbliżyłem, poza tym, że jestem bliżej realizacji prawdziwej kopii zapasowej, a przywrócenie ustawień fabrycznych jest prawdopodobnie moim najlepszym wyborem. Dzięki jeszcze raz.
Fredrik,

3

Miałem ten sam problem z tabletem Acer A100 i znalazłem źródło problemu: w katalogu / data / gps znajduje się folder, który wypełnia się plikami txt. Mój był 4,3G. Jeśli urządzenie jest zrootowane, możesz je usunąć z emulatora terminali lub adb i odzyskać miejsce:

$ su
# cd /data/gps
# rm gl-*.txt

Dzięki, nie byłem zakorzeniony, więc to by mi wtedy nie pomogło. Warto wiedzieć na przyszłość ...
Fredrik,

Tak, jeśli nie jesteś zrootowany, jedyną opcją jest przywrócenie ustawień fabrycznych. Możesz tymczasowo zrootować, a następnie przywrócić z powrotem. Najtrudniejszą częścią rootowania jest prawdopodobnie zainstalowanie sterownika ADB i działanie na twoim komputerze.
Jarett Millard

Rzadko używam GPS na moim, ale po przeczytaniu tego użyłem ES File Explorera znalazłem plik o nazwie data / GPS i znalazłem setki, a może tysiące plików, które pokazały 0 danych, więc usunąłem je wszystkie i przeszedłem z około 300 Mb. wolnej przestrzeni do ponad 4 koncertów wolnej przestrzeni.

Dan, nie ma znaczenia, czy korzystasz z GPS, czy nie: to konkretne urządzenie wydaje się gromadzić pliki w tym folderze niezależnie od tego.
Jarett Millard

@ Dan: istnieje łatka od Acer. Zobacz moją odpowiedź
Yahoo Poważny

2

Najpierw usuń .thumbnailfolder z katalogu DCIM, następnie przełącz urządzenie i włącz je ponownie. To rozwiązało problem dla mnie.


1
Myślę, że miniatury były jedną z pierwszych rzeczy, które usunąłem. Niestety nie zjadł wiele z brakujących 30G.
Fredrik
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.