Czy reset fabryczny nie jest dokładnie taki sam jak czyszczenie / dane i / pamięć podręczna?


22

Zgodnie z tym artykułem ,

/ data ... Wyczyszczenie tej partycji zasadniczo powoduje przywrócenie ustawień fabrycznych w urządzeniu, przywracając ją do stanu z pierwszego uruchomienia lub takiego, jaki był po ostatniej oficjalnej lub niestandardowej instalacji ROM. Gdy wykonujesz czyszczenie danych / przywracanie ustawień fabrycznych po odzyskaniu, to tę partycję czyścisz.

Co z / boot, / system i / recovery oraz / cache?

Jeśli przywracanie ustawień fabrycznych usuwa tylko dane / dane, chciałbym, aby nazywało się to czymś innym, ponieważ jeśli zrootowałeś swój telefon, nadal pozostanie z dowolną niestandardową pamięcią ROM, którą sflashowałeś, nawet po przywróceniu ustawień fabrycznych.

Z drugiej strony, jeśli Przywracanie ustawień fabrycznych rzeczywiście usuwa również / boot, / system i / recovery, zwłaszcza / boot, z czego to przywraca? Czy wszystkie telefony mają gdzieś obrazy w prawdziwej wewnętrznej pamięci ROM, z której można ponownie flashować te obrazy?

Mogę sobie w jakiś sposób wyobrazić, że producenci nie chcą być obciążani dodatkowymi kosztami, które może kosztować taka specyfikacja dla obrazów odzyskiwalnych sprzętowo, więc została ona pominięta w standardowej wersji i pominięta w większości telefonów, dlatego tak łatwo jest ją z cegieł im. Zamiast tego dają ci możliwość czyszczenia tylko danych / pamięci podręcznej i / pamięci podręcznej oraz nazywają to „resetem fabrycznym”, ponieważ nie powinieneś być na tyle głupi, aby zrootować swój telefon przede wszystkim zgodnie z ich sposobem myślenia .

Od czasu zrootowania mojego Androida i przeczytania setek postów odkryłem, że wiele terminów, których nauczyłem się i zaakceptowałem jako student informatyki w latach 80-tych, nie oznacza już tego samego, więc muszę zweryfikować, co tak naprawdę wszystko oznacza zanim coś zrobię.


Komentarze do tego postu odpowiadają pierwszej części mojego pytania.

Ale tak naprawdę nie odpowiadają na drugą część mojego pytania, która jest naprawdę skargą: po co nazywać to „resetem fabrycznym”, jeśli tak naprawdę nie przywraca telefonu do stanu fabrycznego?

W tym momencie pytanie jest jedynie retoryczne. Myślę, że już odpowiedziałem na to pytanie, chyba że ktoś może mnie poprawić.


1
Wszyscy producenci traktują tych, którzy rootują i instalują niestandardowy system operacyjny, tak samo jak tych, którzy lutują niestandardowy BIOS, tj. Jeśli masz problemy ze strefą bezdotykową, jesteś sam. Posiadanie rzeczywistej pamięci ROM (ROM jak na CD-ROM niemożliwy do zapisu, a nie ROM jak w przypadku uprawnienia tylko do odczytu) powoduje ogromne koszty rozwoju, ponieważ oznacza to wymianę sprzętu dla każdej drobnej zmiany, staje się zasadniczo martwą przestrzenią po aktualizacji oprogramowania. Wydaje mi się, że w ciągu ostatnich dziesięciu (dwudziestu?) Lat prawdopodobnie nie powstał żaden komercyjny sprzęt, który wciąż ma oprogramowanie układowe w rzeczywistej pamięci tylko do odczytu.
Lie Ryan,

Jeśli flashujesz pamięć ROM, jesteś fabrycznie urządzeniem. reszta to szczegóły ... :)
Android Quesito,

Natknąłem się na to gdzieś z innego źródła. Wstępne oświadczenie o / danych jest niepoprawne na 2 sposoby. Po pierwsze, / data NIE jest partycją, jest katalogiem złożonym z więcej niż jednej partycji. Są tam montowane wewnętrzna pamięć sdcard i partycja danych programu. Jeśli więc usuniesz katalog / data, spowoduje to usunięcie danych z obu partycji. Ale jeśli wyczyścisz partycję danych, powiedzmy, TWRP, sformatuje tylko partycję danych, a nie dotknie danych sdcard.
Marty Fried

Odpowiedzi:


6

Na nierootowanym urządzeniu możemy pogrupować partycje na dwie kategorie: te, na które użytkownik może mieć wpływ podczas normalnego działania, oraz te, które nie mogą. Te, które mogą być, to datai cache. Tymi, którzy nie mogą systemi boot. (Plus recoveryna niektórych.)

„Przywracanie ustawień fabrycznych” oznacza tutaj, że partycje, na które mają wpływ działania użytkownika, są czyszczone. Dlatego gdy użytkownik wykonuje reset do ustawień fabrycznych, zostaje powitany telefonem, na którym nie ma danych użytkownika. Jeśli zaktualizowała swój telefon za pomocą oficjalnych metod, aktualizacje są nadal dostępne! Dlatego nawet standardowe urządzenia nie są resetowane do stanu fabrycznego!

Mając powyższe na uwadze, spójrzmy na niestandardowe ROMy. Kiedy sflashujesz jeden, updater-scriptczyści twoją systempartycję, a następnie kopiuje tam zawartość zip. To, co było wcześniej, teraz zniknęło! Nie ma możliwości powrotu do poprzedniej lokalizacji, jeśli nie masz kopii zapasowej lub oryginalnego obrazu systemu.

Teraz, kiedy użytkownik uruchamia się, technicznie, większość wszystkiego jest taka sama. Podczas normalnej pracy nadal może tylko modyfikować datai cache. Więc jeśli wykonasz reset do ustawień fabrycznych, sensowne jest jedynie ich wyczyszczenie. Pamiętaj, że oryginalny ROM już dawno minął!

Masz rację, że terminologia jest myląca; obwiniaj Google! Tak było od G1.


1
„obwinianie Google” -> Należy zdać sobie sprawę, że ta terminologia i metodologia istniały już przed istnieniem smartfonów. Weźmy przykład rootera, mogą one zostać zresetowane do ustawień fabrycznych, a także mogą mieć niestandardową pamięć ROM.
Zuul

@Zuul Zapomniałem, że mój sarkazm śpiewa ... Ta terminologia była poprawna. Teraz nie jest. Nie resetuje urządzenia do stanu fabrycznego. Google stworzył już nowy system operacyjny i wybrał starą terminologię.
RR

Należy pamiętać, że na niektórych urządzeniach (np. Sony) rozruch i odzyskiwanie odbywają się na tej samej partycji.
kinokijuf

kibic? myślałem, że to jak w routerze ...: P
t0mm13b

1
Zaraz! to pierwsze w słowniku miejskim ... wow! TIL! : D musi zresetować się do ustawień fabrycznych i zainstalować niestandardowy ROM: P lol j / k
t0mm13b

3

Po co nazywać to „resetem fabrycznym”, jeśli tak naprawdę nie przywraca telefonu do stanu fabrycznego?

Ponieważ oryginalna definicja nie ma sensu w obecnym świecie, spróbujmy znaleźć alternatywne wyjaśnienie. Termin przywracanie ustawień fabrycznych nie odnosi się do działania polegającego na przywróceniu urządzenia do stanu, w jakim wyszedł z fabryki, zamiast tego oznacza, że ​​jest to rodzaj przywracania ustawień fabrycznych oprogramowania telefonu przed włożeniem go do opakowania, przywrócenie ustawień fabrycznych spowoduje zresetowanie telefonu do stanu odpowiedniego do wysłania do klienta, dlatego jeśli fabryka wypuściła teraz telefon z twoim modelem i wersją systemu operacyjnego, przywrócą ustawienia fabryczne jako ostatnią rzecz, którą zrobią po przetestowaniu.

Jak to wyjaśnienie?


2

Przywracanie ustawień fabrycznych to nieformalnie ustandaryzowany termin resetowania telefonu. Użytkownik zrozumie, że dzięki temu telefon jest taki sam, jak w momencie jego otrzymania. Jeśli zrobiłeś krok zaawansowanego użytkownika, taki jak rootowanie i flashowanie niestandardowej pamięci ROM, oznacza to, że jesteś poza normalnymi przypadkami użycia.

Warto zauważyć, że „przywrócenie ustawień fabrycznych” telefonu z niestandardową pamięcią ROM spowoduje przywrócenie pamięci ROM do domyślnego widoku.

W dzisiejszych urządzeniach niemożliwe jest ponowne zainstalowanie systemu i przywrócenie pierwotnej wersji. To samo dotyczy wielu produktów flashowanych przez użytkownika, takich jak routery i odtwarzacze multimedialne.


1

Mogą występować takie hasła, jak „przywracanie ustawień fabrycznych” lub „przywracanie ustawień fabrycznych”. Są w zasadzie takie same. Jest to termin używany do opisania działania polegającego na przywróceniu urządzenia do stanu sprzed opuszczenia fabryki.

Aby tak się stało, wszystkie niestandardowe dane zostaną wyczyszczone z urządzenia, pozostawiając tylko to, co było już obecne, gdy urządzenie opuściło producenta.

W przypadku użytkowników z niestandardowymi pamięciami ROM przywracanie ustawień fabrycznych działa w ten sam sposób, gdy zostanie użyty, wyczyści wszystkie niestandardowe dane i pozostawi urządzenie tak, jak było w momencie zastosowania niestandardowej pamięci ROM.


Co to jest reset do ustawień fabrycznych na urządzeniach z Androidem?

Usuwa wszystkie dane z urządzenia, usuwając pamięć wewnętrzną i przywracając domyślne ustawienia fabryczne telefonu!

Oznacza to, że: Twoje konto Google, ustawienia urządzenia, dane systemu i aplikacji oraz pobrane / zainstalowane przez użytkownika aplikacje zostaną usunięte.

Po zakończeniu resetowania do ustawień fabrycznych urządzenie będzie działać tak samo, jak przy pierwszym włączeniu.

Aby odzyskać „rzeczy”, będziesz musiał ponownie zainstalować i ponownie skonfigurować wszystko.


Powody przywrócenia ustawień fabrycznych:

  • Gdy z nieznanych przyczyn wystąpi awaria urządzenia, jego zresetowanie może rozwiązać problem.
  • Jeśli zamierzasz sprzedać swoje urządzenie, przywrócenie ustawień fabrycznych zapewnia usunięcie wszystkich danych osobowych.
  • Wysyłając urządzenie do naprawy lub po prostu zwracając, przychodzi reset fabryczny. Nie muszą wiedzieć, z czego korzystałeś, ani nie potrzebują dostępu do twoich danych osobowych.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.