Do czego służy funkcja „fastboot oem lock”?


21

Mam telefon od miesięcy, ładuję z kilkoma firmware, ROM i OTA, bez uruchamiania tego polecenia. Co to robi?

Wiem, że „szybkie odblokowanie oem” wyświetla ekran potwierdzenia i zobowiązuje mnie do wyczyszczenia danych z mojego urządzenia, a „szybkie odblokowanie oem” to pierwszy krok do flashowania oprogramowania na moim telefonie.

Czy nie mogę ponownie zamykać telefonu?

Odpowiedzi:


17

Mówiąc prosto, blokada OEM Fastboot wprowadza program ładujący w tryb, który uniemożliwia zastąpienie obrazu odzyskiwania bez kolejnego odblokowania OEM Fastboot . Służy to jako środek bezpieczeństwa, przede wszystkim w przypadku zainstalowania domyślnego odzyskiwania i oprogramowania układowego.

Bo:

  • Domyślne odzyskiwanie pozwoli jedynie na zainstalowanie oprogramowania wewnętrznego podpisanego przez producenta / Google i nie pozwoli ci nic więcej zrobić.
  • Odblokowanie bootloadera spowoduje usunięcie wszystkich danych.

.... możesz mieć pewność, że w tej konfiguracji nikt nie może zabrać telefonu i, powiedzmy, ominąć blokady ekranu, instalując niestandardowe oprogramowanie wewnętrzne, w którym względy bezpieczeństwa są inne.

Zwróć uwagę, że ponieważ blokuje to tylko odzyskiwanie, a następnie tylko przed nadpisaniem bootloadera, jest to najbardziej przydatne, gdy odzyskiwanie jest zapasowe, a zainstalowana pamięć ROM jest oficjalna i nie ma żadnych luk w zabezpieczeniach. Jest to ważne, ponieważ w większości przypadków odzyskiwania i niektórych pamięci ROM istnieją sposoby tajnego dostępu do danych przez USB, pomijania ustawień zabezpieczeń za pomocą stałych naciśnięć przycisków lub niezałapowanych tylnych drzwi lub instalowania niestandardowych odzyskiwania.


1
Zablokowany bootloader na wielu / większości urządzeń nie pozwoli na flashowanie żadnej partycji na urządzeniu, chyba że obraz partycji jest poprawnie podpisany przy pomocy kluczy podpisujących producenta. Myślę, że na niektórych urządzeniach wyłącza to fastboot bootpolecenie (tak mi się wydaje z Xooma).
eldarerathis

Chciałem, aby fastboot oem lockmój Nexus 5X pojawił się monit , że to też przywróci ustawienia fabryczne. Wiedziałem, że odblokowanie to wystarczy, ale nie spodziewałem się, że tak się stanie podczas procedury blokady .
ckujau

5

Z tego wątku xda autorstwa albundy2010

Widziałem sporo osób, które psują swoje urządzenia, nie wiedząc, co robią. Robię ten wątek, aby po prostu powiedzieć ludziom, którzy nie znają fastboot, co powinni robić, a czego nie.

  • Oem odblokowanie Fastboot odblokuje bootloader i wykona całkowite wyczyszczenie urządzenia. O ile wiem, jedynym sposobem, aby coś poszło nie tak, jest to, że w urządzeniu jest mało baterii i wyłącza się podczas procesu. Podłącz go lub pozostaw „dobrą” ilość soku w akumulatorze. Aby być w 100 procentach pewnym, podłącz go.

  • Zanim przejdę do oem lock IMHO, powinieneś użyć tego polecenia tylko do jednej rzeczy. Przygotowanie urządzenia do wysłania do motoroli w celu aktualizacji LGT lub innej naprawy gwarancyjnej lub innego rodzaju. Prawidłowo wykonane jest całkowicie bezpieczne, ale nie ma powodu, aby wracać do „zapasów”.

  • Blokada OEM Fastboot. Nie wydawaj tego polecenia, chyba że masz absolutną pewność, że masz odpowiednie oprogramowanie na swoim urządzeniu. Prawidłowe oprogramowanie otrzymujesz ze strony motodev na swoje urządzenie. Potrzebujesz oficjalnych obrazów oprogramowania dla konkretnego urządzenia I REGIONU. Jeśli nie zostanie zwolniony, NIE NALEŻY ponownie blokować urządzenia. Jeśli masz zainstalowaną OTA, musisz najpierw flashować obrazy motodev.


3
tak naprawdę nie wyjaśnia to, co robi blokada OEM Fastboot. wyjaśnia tylko jeden przypadek użycia, w którym chcesz to zrobić. „nie ma powodu, aby wracać do zapasów” wydaje się nieco ekstremalne. Istnieje wiele powodów, dla których ktoś chciałby uruchomić podstawowy system operacyjny.
davidbb

Zgadzam się z davidbb w obu jego punktach. =)
William C

Czytam to, ponieważ istnieje fastboot oem lockpróba na urządzeniach z zainstalowanym OTA lub z innym systemem operacyjnym zmienionym w inny sposób. @roxan proszę wyjaśnić
Code Bling

0

Musiałem użyć blokady OEM Fastboot na moim Galaxy Nexus. Na moim odblokowanym urządzeniu nie widziałem systemu plików w Eksploratorze (MTP).


Definitywnie się z tym nie zgadzam. MTP i odblokowany bootloader nie korelują w żaden sposób. odblokowanie służy do instalowania nieoryginalnego oprogramowania układowego.
ponowne zablokowanie

0

Polecenie blokuje program ładujący. Jakie są naprawdę konsekwencje, zależy od twojego urządzenia. Większość urządzeń umożliwia weryfikację podpisu dla partycji rozruchowej (jądra), co uniemożliwia uruchomienie jądra niez podpisanego przez producenta urządzenia (chyba że wykorzystasz pewne naruszenia bezpieczeństwa, takie jak drugi rozruch). Nie zezwalają również na flashowanie dowolnej partycji za pomocą polecenia „fastboot flash”, ale nie na wszystkich urządzeniach.

Tak więc nie, nie możesz ponownie blokować telefonu: jeśli korzystasz z niestandardowego oprogramowania układowego, zwykle używasz niestandardowego jądra iw takim przypadku ponowne zablokowanie programu ładującego za pomocą funkcji „fastboot oem lock” wprowadzi urządzenie w stan, w którym będzie już się nie uruchamia! Ostrożnie z tym.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.