Czy źle jest, jeśli kabel ma wyższy prąd znamionowy niż ładowarka?


9

Pierwszy raz pytam tutaj, ale

Czy korzystanie z kabla ładującego o wyższym prądzie znamionowym niż ładowarka, do której jest podłączony, jest potencjalnie szkodliwe? To tablet (Asus P027), a jego ładowarka to tylko 5 V / 2 A.

Kupiłem kabel USB-A na USB-C (3.1) o długości 1 metra / 3,3 stopy, przeznaczony dla 3A, ma on rezystor 56K zgodnie z kontrolą jakości na stronie produktu (kabel USB-A do C Belkin 1m powinien go pociągnąć na google) i to wszystko, co o tym wiem.


Nie, to dobrze. Przeciwnie jest źle - w skrajnych przypadkach kabel może się stopić i zapalić (zdarzyło mi się, na szczęście zauważyłem dym)

Odpowiedzi:


12

Nie, tylko urządzenie nie powinno pobierać większego prądu niż adapter i kabel może obsłużyć.

Tak więc urządzenie określa, ile prądu przepłynie przez obwód (który składa się z adaptera i kabla).

Jeśli urządzenie pobiera więcej prądu, adapter lub kabel mogą się przegrzać (z zagrożeniem pożarowym).

Przy okazji, lepiej być bezpiecznym i nie używać dokładnie 2A, ale przynajmniej więcej, więc jesteś bezpieczny z kablem 3A.

Uwagi innych Również daje to większość (tanich) adapterów. Zobacz komentarz Jarroda Christmana na wyjątek.

W przypadku USB istnieje protokół negocjacyjny. Zobacz komentarz Yakk poniżej.


Nie sądzę, że to prawda. Jeśli urządzenie próbuje pobierać więcej niż 2A, adapter powinien obniżyć napięcie, aby utrzymać prąd na niskim poziomie (aż osiągnie punkt, w którym napięcie jest tak niskie, że adapter całkowicie odcina się).
Martin Bonner wspiera Monikę

@MartinBonner Nie mam wiedzy teoretycznej, ale po prostu adapter „podaje” prąd, którego potrzebuje obciążenie, a jeśli obciążenie wymaga więcej, adapter dostarcza więcej, nawet jeśli nie może sobie z tym poradzić. Oczywiście może być możliwe, że w adapterze jest wbudowany jakiś obwód bezpieczeństwa, ale nie jest to powszechne (przynajmniej w przypadku tanich adapterów).
Michel Keijzers

1
@MartinBonner, który zależy całkowicie od projektu i zamiaru adaptera. Niektóre zasilacze będą próbowały utrzymać napięcie na stałym poziomie i pozwolić na większy prąd nawet poza własną specyfikacją i umrzeć. W połączeniu z celowym niedocenianiem bufora bezpieczeństwa (zasilacz 3A może w rzeczywistości zrobić grzywnę 3,5A), najlepiej jest przyjąć najgorszy przypadek. Dlatego twój zasilacz i kable powinny być do pewnego stopnia przewymiarowane do użytku, abyś nie był ciągle wbrew ich maksymalnej wartości.

2
Czy wiesz, w jaki sposób urządzenia USB-C „negocjują” z kablami USB-C w celu ustalenia, ile prądu mogą pobierać? Twoja odpowiedź wydaje się całkowicie ignorować ten problem, który leży u podstaw problemu PO. Wierzę, że rezystor 56k w kablu komunikuje podłączonemu urządzeniu USB, ile prądu może bezpiecznie pobierać; z wyjątkiem czegoś, czego nie wiem (co jest dość), ten kabel może przekonać urządzenie USB do myślenia „ok, rysowanie 3A jest z tego w porządku”, smażenie ładowarki. To nie jest „głupi kabel”; dla głupiego kabla twoja odpowiedź wydaje się poprawna (więcej A = bezpieczniej)

1
(uwaga: nie jestem w tym ekspertem. Możliwe, że istnieje sposób, w jaki drugi koniec połączenia USB (ładowarka) przekazuje do urządzenia USB-C obsługiwany prąd i / lub obsługuje proszenie o więcej mocy niż jest z wdziękiem oceniany)
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.