Defragmentacja mojego telefonu z Androidem


11

Właśnie otrzymałem wiadomość e-mail od dostawcy znanego pakietu oprogramowania do usuwania fragmentacji z sugestią, że mogę przyspieszyć mój telefon, podłączając go do komputera i używając pakietów „konsoliduj opcję wolnego miejsca” na dysku, który pojawia się z telefonu .

Co ludzie o tym sądzą? Czy to dobry pomysł, czy istnieje ryzyko?

Edycja: Widzę, że blogowali o tym teraz: http://blog.raxco.com/2012/02/07/fix-your-slow-android-smartphone/


1
Wątpię w przydatność oprogramowania de-frag na Androida. Ale czy możesz dodać link do strony produktu?
Flow

1
Właśnie zaktualizowałem oryginalny post linkiem do ich bloga. Produkt jest tutaj: raxco.com/home/home-premium.aspx
nwaltham

Dziękujemy wszystkim za naprawdę poinformowane komentarze poniżej. Myślę, że jednym z kluczowych punktów wymienionych poniżej wydaje się być pojawienie się powszechnego użycia MTP zamiast prostego montażu urządzenia, co uniemożliwi mu dostęp. Niemniej jednak sedno dyskusji dotyczyło ogólnie defragmentacji, a nie konkretnej opcji „konsolidacji wolnej przestrzeni”, o której wspomniałem w moim pytaniu. Na przykład - czy Android korzysta z TRIM - czy konsolidacja wolnej przestrzeni pomogłaby, czy przeszkodziłaby? Co z problemami wzmocnienia zapisu - czy pomogłoby w tym utrwalenie wolnej przestrzeni?
nwaltham

Odpowiedzi:


17

Defragmentacja zwykłego komputera z systemem Windows za pomocą zwykłego dysku twardego „obracającego się dysku” rzadko powoduje zauważalną poprawę prędkości, na pewno nic takiego jak wiele firm zewnętrznych reklamuje się, a nawet w skrajnych przypadkach, w których ludzie regularnie tworzą i usuwają bardzo duże (jeszcze o nieregularnych rozmiarach), rzadko zauważysz jakąkolwiek poprawę, uruchamiając go częściej niż co 6 miesięcy. W większości przypadków jest to bardziej psychologiczna korzyść z placebo. SuperUser: Czy Defragmentacja naprawdę pomaga?

Telefony nie mają obracających się dysków twardych, używają różnorodnej pamięci flash, która ma znacznie szybsze losowe prędkości odczytu niż dysk, który musi się obracać, dopóki odpowiedni kawałek danych nie znajdzie się pod głowicą odczytu. Również obwód kontrolera w pamięci flash porządkuje dane podczas ich zapisywania, umożliwiając „poziom zapisu” na całym dysku flash i unikanie problematycznych części pamięci. Zobacz te pytania SuperUser na ten temat, aby uzyskać więcej informacji Czy muszę uruchomić defragmentację na dysku SSD? , Czy defragmentacja dysku flash USB jest zła?

Oprócz wersji Honeycomb (Android 3.x) system operacyjny Android domyślnie nie zapewnia podłączonemu komputerowi pełnego dostępu do wewnętrznego systemu plików, zamiast montować jako dysk USB, używa MTP do kontrolowania dostępu do komputera pamięć i tylko karta SD może być montowana jako normalny dysk USB. O ile mi wiadomo, nie ma sposobu, aby komputer miał wystarczający dostęp do systemu plików, aby wykonać defragmentację za pomocą MTP.


Tl; dr sposób, w jaki działa pamięć flash, oznacza, że ​​defragmentacja właściwie nic nie robi i może mieć niewielki efekt uboczny polegający na nieznacznym skróceniu żywotności pamięci telefonu.


Dziękuję bardzo za odpowiedź. Na górze przedstawiłem ogólny komentarz, ponieważ w pytaniu są pewne kwestie, które nie są do końca przemyślane. Chociaż twój punkt MTP jest ważny
nwaltham

13

w moim rozumieniu, ponieważ nie ma „dysku obrotowego”, a jedynie solidna pamięć, taka jak wewnętrzna pamięć ROM i karta SD, czas dostępu do każdej lokalizacji w pamięci jest taki sam, niezależnie od rzeczywistej pozycji danych, które chcesz załadować, więc defragmentacja nie jest konieczna.


1
sekwencyjne prędkości odczytu / zapisu dla nośników flash są (prawie) zawsze wyższe niż losowe prędkości odczytu / zapisu. Chociaż nie jest to dysk wirujący, dostęp do sąsiadujących bloków jest jeszcze szybszy. Nowoczesne jądra Linuksa (szczególnie z ext3) wykonują bardzo dobre zadanie przydzielania ciągłej pamięci dla plików. Tak więc „defrag” jest prawdopodobnie bezużyteczny, ale nie z powodów, które można by pomyśleć. codinghorror.com/blog/2008/06/…
devnul3

1
@ devnul3: Uważaj, ten post dotyczy dysków flash USB, a nie wewnętrznej pamięci flash znajdującej się w telefonach. Znaczna część wydajności pochodzi z USB i nie jest związana z samą pamięcią flash.
MBraedley,

@ MBraedley Po pierwsze, nie pochodzi z USB. USB jest symetryczny (nie ma znaczenia w jakim kierunku płyną dane). Pozorna rozbieżność prędkości w górę / w dół wynika z rozbieżności urządzenia, nie ma to nic wspólnego z protokołem. Po drugie, jeśli spojrzysz w zasadzie na wszystkie dyski SSD (wewnętrzne SATA oraz eSATA), zobaczysz dokładnie te same problemy (to także flash NAND). Po trzecie, przynajmniej na moim droidie inc wewnętrzna pamięć flash? Podłączany przez USB.
devnul3

Dzięki za odpowiedź, napisałem też komentarz na górze, zastanawiając się nad TRIM i napisz wzmocnienie. Czy masz jakieś przemyślenia na ten temat?
nwaltham
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.