Czy to złośliwe oprogramowanie z czerwoną ikoną? Jak się tego pozbyć?


35

Od czasu do czasu na pasku powiadomień mojego brata pojawia się czerwona gwiazda, jak pokazano poniżej. Komunikatem związanym z tym powiadomieniem jest reklama typu „Turbo Boost Your Battery”. Instaluje oprogramowanie z podejrzanych miejsc, więc sądzę, że jest to jakiś złośliwy program, który przypadkowo zainstalował.

Nie znam się zbytnio na Androidzie, ale zgaduję, że zidentyfikowałem proces odpowiedzialny za powiadomienie. Sprawdziłem więc listę procesów, ale nic niezwykłego nie zostało pokazane. Próbowałem wymusić zamknięcie wszystkich procesów (niektóre wróciły, chociaż wszystkie pochodziły od HTC lub jego operatora), ale nic nie sprawiło, że gwiazda zniknęła. Jak można wykryć i usunąć złośliwe oprogramowanie?

Ikona powiadomienia:
czerwona gwiazda ikona na pasku powiadomień

Powiadomienie:
powiadomienie o złośliwym oprogramowaniu „Turbo Boost Your Battery?”


1
Czas na polowanie na aplikację może być kłopotliwy, ponieważ często pojawiają się kilka dni po jej zainstalowaniu. Sprawdzanie komentarzy aplikacji na rynku jest zwykle dobrym sposobem, aby sprawdzić, czy aplikacja jak Airpush, ludzie dają jej piekło!
Dunhamzzz

Odpowiedzi:


27

Zdecydowanie wygląda jak skrzynka AirPush . Jest to szczególnie inwazyjna forma reklamy w aplikacji, która korzysta z paska powiadomień, nawet jeśli aplikacja korzystająca z niej nie jest aktywnie uruchomiona. Technicznie nie jest to złośliwe oprogramowanie, ale adware, chociaż sposób, w jaki się manifestuje, z pewnością zaciera granicę między nimi. Jedynym sposobem, aby zatrzymać wyświetlanie tych reklam na pasku powiadomień, jest odinstalowanie aplikacji dostarczonej z AirPush.

Istnieje wiele aplikacji na rynku , które mogą pomóc wykryć których aplikacja używa AirPush, tak że można je odinstalować.

[Edit]
Najwyraźniej AirPush dał się na publiczne oburzenie i są obecnie dostarczanie sposoby zrezygnować z ich inwazyjnych reklam: http://www.airpush.com/optout Można też pobrać ich „opt-out” aplikację lub ręcznie wprowadzić unikalny IMEI / ESN / MEID urządzenia na swojej stronie . Osobiście nadal odinstalowałbym dołączoną aplikację, ponieważ obie metody rezygnacji najprawdopodobniej wykorzystałyby przepustowość do łączenia się z serwerami AirPush w celu uwierzytelnienia na swoich bazach danych.


To chyba załatwiło sprawę, wielkie dzięki od mojego brata!
bouke,

8

Znajdź „złą aplikację”

Dostępnych jest kilka detektorów:

Co więc zrobić, gdy zidentyfikowana zostanie zła aplikacja?

  1. Zostaw komentarz na Playstore: oceń bardzo nisko i zaznacz: „UWAGA! Reklamy inwazyjne (Airpush) !!!”
  2. Zgłoś do Google: w związku ze zmianami wytycznych dotyczących sklepu internetowego aplikacje te powinny zostać zbanowane
  3. Mówiąc o zbanowanym: Nawet jeśli istnieje wersja płatna, ta aplikacja powinna być dla Ciebie martwa
  4. To samo dotyczy twórcy aplikacji (być może dodaj to do swojego komentarza w 1.) - nie użyłbym już żadnej aplikacji dewelopera i powiedziałbym tak głośno , dając im złą reputację za zły czyn. Mam nadzieję, że uczą się z tego
  5. Oczywiście odinstaluj aplikację

Jak chronić cię przed przyszłymi „atakami”?

Możesz skanować aplikacje wcześniej (przed ich instalacją), używając np. AppBrain Ad Detector . Ta aplikacja może być łączona z AppBrain App Market - cienkim i szybkim zamiennikiem przeładowanego sklepu, szczególnie na małych urządzeniach (nie obawiaj się: to po prostu kolejny front-end dla Playstore). Możesz przeszukiwać rynek ups, playstore z tej aplikacji, i drugi skan swoimi ustaleniami przed zainstalowaniem jakiejkolwiek innej aplikacji. Więc wiesz, czego unikać, zanim się zdenerwujesz ...2

Nie sprawdziłem, czy działa długoterminowo, ale odinstalowałem kilka ostatnich animowanych tapet i zniknęły bez ich usuwania.1

Może masz Android Battery Doctor Free ? Nie zamierzam go instalować i testować, ale wygląda na to, że mają tę funkcję „Turbo Boost your battery”, cokolwiek to znaczy.

Oczywiście wszystko zależy od twojej definicji „złośliwego oprogramowania” - może to być tylko funkcja innej aplikacji, która używa paska do reklam, nawet jeśli ty i ja nie zgadzamy się, że takie zachowanie jest dopuszczalne. Oto kilka ogólnych instrukcji na temat usuwania niepożądanej aplikacji:


Najpierw sprawdź, jakie aplikacje są zainstalowane - przejdź do Ustawienia -> Aplikacje -> Zarządzaj aplikacjami -> Wszystkie i zobacz, jakie rzeczy są tam zainstalowane. Nie ma gwarancji, że pojawi się obraźliwa aplikacja, ale możesz być w stanie wskazać niektóre podejrzane aplikacje, które mogły przynieść ją na pokład. Zabij ich bezkarnie i sprawdź, czy powiadomienie zniknie (ostrożnie z aplikacjami systemowymi!). Obraźliwa aplikacja najprawdopodobniej wkrótce się zrestartuje, ale przynajmniej znalazłeś winowajcę. Spróbuj go odinstalować, a jeśli to działa, gotowe.

Jeśli nie możesz znaleźć problemu w ten sposób, musisz wydobyć ciężkie pistolety: zrootuj 1 swoje urządzenie, zainstaluj Titanium Backup (nawet darmowa wersja powinna działać), przejrzyj listę aplikacji i zamroź te, które nie rozpoznajesz. Zamrożenie aplikacji spowoduje jej zakończenie i uniemożliwi ponowne uruchomienie, co jest w zasadzie równoznaczne z całkowitym usunięciem - jednak nadal zajmuje miejsce na urządzeniu.

Zobacz wiki Titanium Backup, aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z aplikacji.

W tym momencie możesz także zamrozić / usunąć niektóre aplikacje dostawców, jeśli staną Ci na drodze.

1 Standardowe wyłączenie odpowiedzialności dotyczące unieważnienia gwarancji.


1

Dzięki nowym Zasadom programu dla programistów w Google Play żadna aplikacja nie może wyświetlać reklam za pośrednictwem powiadomień na poziomie systemu:

Zakłócenia systemu:

  • Aplikacje i ich reklamy nie mogą modyfikować ani dodawać ustawień przeglądarki lub zakładek, dodawać skrótów ekranu głównego ani ikon na urządzeniu użytkownika jako usługi dla osób trzecich lub w celach reklamowych.

  • Aplikacje i ich reklamy nie mogą wyświetlać reklam za pośrednictwem powiadomień na poziomie systemu na urządzeniu użytkownika, chyba że powiadomienia pochodzą z integralnej funkcji zapewnianej przez zainstalowaną aplikację (np. Aplikacja linii lotniczych, która powiadamia użytkowników o specjalnych ofertach lub gra, która powiadamia użytkowników o promocje w grze).

Jeśli znajdziesz taką aplikację, możesz zgłosić ją w sklepie Play. Aby zobaczyć, która aplikacja wysłała powiadomienie, przytrzymaj powiadomienie i wybierz Informacje o aplikacji . Możesz nawet wyłączyć powiadomienia poszczególnych aplikacji, odznaczając Pokaż powiadomienia w informacjach o aplikacji .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.