Czy istnieje ryzyko zrootowania urządzenia?


138

Widzę wiele samouczków mówiących, jak zrootować mój telefon (Motorola Droid), ale żaden z nich nie wspomina o potencjalnych „efektach ubocznych”.

Oprócz kilku względnie drobnych problemów, które wydają się wymagać rootowania w celu naprawy, jestem w zasadzie zadowolony z telefonu, a zatem trochę nieostrożnie bawię się urządzeniem, które kosztuje mnie dużo pieniędzy i ma zaledwie kilka miesięcy.

Zakładając, że mówię tylko o rootowaniu i żadnej z typowych czynności po rootowaniu (takich jak instalowanie niestandardowej pamięci ROM), czy podejmuję ryzyko, wybierając rootowanie?

 • Czy ma potencjał do zepsucia urządzenia?
 • Czy spowoduje to unieważnienie mojej gwarancji?
 • Czy przestanę otrzymywać aktualizacje?
 • Czy policjanci pojawią się u moich drzwi następnego dnia? (Tak, jestem żartobliwy.)
 • Czy jest coś jeszcze, o czym powinienem wiedzieć?

(Zobacz także: Czy istnieje ryzyko związane z flashowaniem pamięci ROM? )


1
Zobacz także Zagrożenia bezpieczeństwa związane z rootowaniem Androida , który jest oznaczony jako duplikat tego, ale tak naprawdę nie jest.
RomanSt

1
@romkyns, zgodzić się. Na bieżąco dziwi mnie liczba osób, które chcą zainstalować i uruchomić skompilowany kod z postu na forum bez źródła. Właśnie opublikowałem to: android.stackexchange.com/questions/83038/...
jordanpg

Odpowiedzi:


81

Czy ma potencjał do zepsucia urządzenia?

Chociaż na Droidie stało się to stosunkowo proste, niektóre metody rootowania stanowią większe ryzyko niż inne. Krótko mówiąc: tak, jest potencjał.

Czy spowoduje to unieważnienie mojej gwarancji?

Zależy to od producenta (i jego zasad gwarancji). Ale technicznie w większości przypadków powoduje to utratę gwarancji.

Czy przestanę otrzymywać aktualizacje?

Znowu to zależy. Niektórzy producenci zapewniają aktualizacje dla zrootowanych urządzeń, a inni nie. Zazwyczaj będą one nadal pojawiać się i mogą odinstalować telefon, jeśli je zainstalujesz, a nawet wymagać ręcznego zrestartowania przed otrzymaniem ich aktualizacji. Jeśli zainstalujesz pamięć ROM innej firmy, nie ma nic wspólnego z oryginalnym producentem.

Czy policjanci pojawią się u moich drzwi następnego dnia?

Mam nadzieję, że nie :) ale jeśli rootowanie wiąże się z włamaniem do bootloadera, teoretycznie może to spowodować problemy prawne w niektórych jurysdykcjach (przepisy dotyczące obejścia środków itp.)

EDYCJA: Należy również pamiętać, że istnieją różne metody rootowania, w zależności od tego, którą wersję aktualnie uruchomisz.

EDYCJA: Może (od 24 maja 2017 r.) Uniemożliwić instalację niektórych aplikacji: Google Play może teraz uniemożliwić rootowanym użytkownikom pobieranie niektórych aplikacji


18
re: gwarancja, możesz po prostu zrestartować komputer, jeśli potrzebujesz gwarancji, prawda?
MGOwen

4
@MGOwen Zwykle tak; brak gwarancji.
Matthew przeczytał

2
Rootowanie jest legalne w nexusie zgodnie z AnswersFactory i MakeUseOf
sms247 11.01.2016

46

Czy ma potencjał do zepsucia urządzenia?

Tak, możesz zepsuć swój telefon, ale powinno to być bardzo mało prawdopodobne. Zwykle istnieje wyjście nawet z czegoś, co wydaje się cegłą.

Jeśli nie wiesz, co robisz i chcesz użyć metody ADB (ręczne wprowadzanie poleceń powłoki) do zrootowania telefonu, postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami dokładnie tak, jak podano. Jeśli w jakiś sposób zepsujesz swój telefon, nie ma znaczenia, jak dobre jest twoje ubezpieczenie telefonu u operatora komórkowego; jeśli dowiedzą się, że zrootowałeś lub próbowałeś, nie naprawią tego.

Jeśli w jakiś sposób zepsujesz swój telefon, nie panikuj. Wypróbuj te rzeczy:

 1. Opublikuj wątek w miejscu, w którym pobrałeś program root lub w którym opublikowano metodę root.
 2. Opublikuj na XDA pod sekcją pytań i odpowiedzi .
 3. Szukaj w Internecie . Ktoś inny prawdopodobnie miał ten sam problem co ty.

Odzyskiwanie telefonu jest całkiem możliwe, ale jego uporządkowanie zajmie trochę czasu i cierpliwości.

Czy spowoduje to unieważnienie mojej gwarancji?

Tak. Ale w większości przypadków możesz przywrócić telefon do stanu, w którym nigdy nie będzie wiadomo, że zrootowałeś telefon. A czasami nawet nie sprawdzają, czy zrootowałeś telefon, gdy go zwrócisz.

Czy przestanę otrzymywać aktualizacje?

Tak i nie. Jeśli sflashujesz ROM, tak. Ale najprawdopodobniej rom ma ciągłe aktualizacje (takie jak CyanogenMod). Ponadto, jeśli zrootujesz i utrzymasz zapas ROM, nadal będziesz otrzymywać powiadomienia o aktualizacji OTA (ale uruchomienie aktualizacji spowoduje usunięcie roota z telefonu).

Czy jest coś jeszcze, o czym powinienem wiedzieć?

Niech moc będzie z Tobą. Nie, naprawdę, jest to stosunkowo bezbolesny proces z wieloma „łatwymi (nie) rootującymi” narzędziami do rootowania, a nawet wtedy istnieje mnóstwo przewodników i pomocy XDA, które poprowadzą cię i rozwiążą wszelkie problemy, które możesz mieć. Ale jeśli jesteś zadowolony ze swojego telefonu takim, jakim jest, nie rób rootowania.


31

Zrootowane telefony są tak samo bezpieczne jak nieukorzenione telefony, jeśli nigdy nie przyznasz uprawnień root do żadnej aplikacji. Problem polega na tym, że jeśli zrootujesz telefon, musisz dać uprawnienia roota (w przeciwnym razie, dlaczego rootujesz swój telefon), a aplikacje, którym dajesz uprawnienia roota, mogą okazać się nieuczciwe lub wyciekują ich uprawnienia aby umożliwić niezaufanym aplikacjom uzyskanie uprawnień typu root.

Uruchamianie zrootowanego telefonu jest bezpieczne, o ile wiesz, która aplikacja ma zapewnić dostęp do konta root, a która nie. Problem polega na tym, że nawet zakładając, że wybierasz tylko aplikacje godne zaufania, nadal mogą one nieumyślnie wyciekać uprawnienia (w języku bezpieczeństwa nazywa się to zdezorientowanym zastępcą problemu ), więc musisz naprawdę zachować ostrożność przy wyborze zaufanych aplikacji.


Czy rootjedno z uprawnień pojawia się w oknie uprawnień podczas instalowania aplikacji?
Jeff

1
@Jeff: nie, nie jest to jedno z uprawnień w oknie uprawnień, przynajmniej nie na urządzeniach niezrootowanych. Wydaje mi się, że menedżer root mógłby potencjalnie zintegrować zarządzanie uprawnieniami roota z oknem uprawnień, ale najprawdopodobniej nie byłby to dobry pomysł, ponieważ większość ludzi miała zwyczaj po prostu klikać okno uprawnień bez sprawdzania go dokładnie.
Lie Ryan,

8

Niektóre złośliwe oprogramowanie może eskalować do uprawnień roota nawet na niezrootowanym telefonie. Podobnie jak ta, którą niedawno znaleźli w ponad 50 (popularnych) aplikacjach na rynku Android.

http://www.pcworld.com/businesscenter/article/221247/droiddream_becomes_android_market_nightmare.html


1
Były to kopie popularnych aplikacji, a nie same popularne aplikacje.
Aistina

1
Przez popularność miałem na myśli, że zostały one pobrane wiele razy. Ale rzeczywiście były to kopie stosunkowo znanych aplikacji z dodanym kodem złośliwego oprogramowania.
DrDro

Nie sądziłem, że jakikolwiek z trojanów dla Androida do tej pory tak bardzo starał się eskalować do rootowania? Poprosili tylko o więcej uprawnień, niż tego zwykle potrzebuje aplikacja, a to dało im wystarczający dostęp do zrobienia wszystkiego, czego chcieli? To jest przecież to, co robi klasyczny trojan, który pozwala ci go wpuścić i dać mu dostęp, jakiego chce.
GAThrawn

4
Does it have the potential to brick the device?

Tak.

Will it void my warranty?

Zdecydowanie.

Will I stop getting updates?

Tak, jeśli zainstalujesz niestandardową pamięć ROM.

Will the cops show up at my front door the next day?

Tak, ale tylko jeśli jesteś Chińczykiem ;-). I nawet wtedy, tylko jeśli administracja policji jest wystarczająco blisko Pekinu.

I powinieneś zdawać sobie sprawę, że jest to zagrożenie bezpieczeństwa. Użytkownik root ma dostęp do całego telefonu, w tym do wszystkich jego funkcji i pamięci wszystkich uruchomionych aplikacji. Backdoor można zainstalować w niestandardowej pamięci ROM. Może to nawet nie działać na niekorzyść, ale telefon może stać się częścią botnetu.


6
To wydaje się trochę niepokojące. Większość z tych ROMów jest typu open source, więc wszelkie backdoory zostaną szybko znalezione. Pomyślałem, że bardzo łatwo jest zrootować Droida; czy możesz wskazać mi link lub zasób na temat tego problemu z Motorolą, aby zrozumieć, czy może to wpłynąć na mój telefon?
Aaronaught

Przeczytałem go w biuletynie projektowym, nie mam go już. Nie wiem już, ale część „zniszczyć” była specyficzna dla jednej linii [prawdopodobnie najnowszej] telefonów komórkowych. (jest to rodzaj bezpiecznika, które trwale wyłącza telefon jeśli attemp załadować niestandardowy ROM) Zobacz tutaj na najbliższą rzeczą do odniesienia: theunlockr.com/2010/07/14/...
Quandary

4
@Aaronaught: Nigdy nie widziałem źródła jednego z tych ROM. Może nie wyglądałem wystarczająco dobrze. Ale nawet jeśli mam źródło, musisz skompilować z tego źródła, nie wiadomo, czy obraz ROM został faktycznie skompilowany z tego źródła. Następnie przejrzyj całe źródło. Powodzenia z tym. Jeśli jesteś naprawdę dobry, zajmuje ci to około roku. Następnie musisz stworzyć złotą kartę, a niektóre z tych narzędzi były zamknięte, co sprawia, że ​​jestem trochę niepewny co do motywów FOSS. Podobnie jak firmy telefoniczne, które nie zwalniają sterowników ani nie podpisują cyfrowo pamięci ROM rozruchowej.
Quandary

Nie zepsujesz telefonu, po prostu odmówi rozruchu, dopóki nie sflashujesz na nim podpisanego ROM-a. Całe to „e-bezpiecznik” to strach.
Broam,


1

Wersja TLDR (2017)

Czy ma potencjał do zepsucia urządzenia?

Tak i nie , zależy to od metody: Instalowanie oficjalnej zrootowanej pamięci ROM lub przełączanie ustawień jest bezpieczne. Używanie skryptu opartego na błędzie procesora w celu złamania zabezpieczeń jądra nie jest.

Czy spowoduje to unieważnienie mojej gwarancji?

To zależy od:

 1. Warunki OEM (Warunki świadczenia usług). Większość głównych producentów OEM twierdzi, że traci gwarancję.
 2. Ważność ToS zgodnie z prawem regionalnym. Na przykład w UE Warunki świadczenia usług gwarancyjne unieważniają gwarancję po zrootowaniu nie są wykonalne. Nie mogą z tego powodu legalnie odmówić udzielenia gwarancji. Ale w najgorszym przypadku będziesz musiał walczyć z nimi w sądzie, aby go zdobyć (jak dotąd niespotykane).

Czy przestanę otrzymywać aktualizacje?

50/50 , zależy od producenta OEM. W przypadku negatywnym często można zrestartować komputer, a następnie ponownie zrootować zaktualizowaną wersję. Ale nie zawsze.

Gliny? Inne rzeczy?

Bez gliniarzy. Rootowanie nie jest nigdzie nielegalne . Ale:

 • Sklep Play może to wykryć i może uniemożliwić pobranie niektórych aplikacji, ale nie uniemożliwia to pobrania ich w inne miejsce.
 • aplikacje z uprawnieniami roota mogą wyrządzić więcej szkód systemowi, więc uważaj na zagrożenia bezpieczeństwa, zobacz tutaj
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.