Idealny procent ładowania / rozładowania dla maksymalnej żywotności baterii?


14

Jeden z moich przyjaciół ma stosunkowo nowy smartfon Samsung. Ma tę aplikację, która powiadamia go za każdym razem, gdy ładowanie osiąga 80%, i mówi mu, aby odłączył ładowarkę.

Mówi mi, że zwiększy to liczbę cykli ładowania jego akumulatora. Mówi, że jeśli pozwoli mu ładować do 100%, będzie to oznaczać, że będzie musiał częściej wymieniać baterię telefonu.

Czy to prawda?

Jakoś wydaje mi się, że to już przeszłość. Myślałem, że wewnętrzna architektura akumulatorów została w tych czasach stworzona, aby nie spadła za nisko ani za wysoko. (Innymi słowy, gdy telefon ma 100%, tak naprawdę nie jest tak naprawdę w 100%. Właśnie do tego można bezpiecznie naładować baterię, aby nie uległa zbyt dużej degeneracji).

Oto powiązana odpowiedź, która nauczyła mnie czegoś na ten temat.

Odpowiedzi:


18

W komentarzach do powiązanej odpowiedzi stwierdzono, że baterie nie mogą pozostawać na 100% naładowaniu, ponieważ jest szkodliwe dla baterii, a% baterii gwałtownie spada do około 90%, jak wyjaśniono w tym poście na XDA . Jest to środek ostrożności wdrożony przez producentów OEM (choć nie jest pewien, czy wszyscy producenci OEM to robią)

Związane jest to z długowiecznością baterii pod względem napięcia na ogniwo

Źródło: Jak przedłużyć baterie litowe

Większość jonów Li ładuje się do 4,20 V / ogniwo, a każde zmniejszenie szczytowego napięcia ładowania o 0,10 V / ogniwo ma podwoić żywotność cyklu ... Pod względem długowieczności optymalne napięcie ładowania wynosi 3,92 V / ogniwo . Eksperci ds. Akumulatorów uważają, że ten próg eliminuje wszelkie naprężenia związane z napięciem;

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Napięcie zgodne z tabelą 4 (powyżej) odpowiada poziomowi naładowania akumulatora przy 58 ℅. Jest to wyraźnie niepraktyczne, a zalecenie przyjaciela, aby naładować do 80%, ponad dwukrotnie wydłuża cykle rozładowania.

To było na części ładującej . Tabela 2 pokazuje kolejny interesujący aspekt rozładowania i jego wpływ na żywotność baterii

wprowadź opis zdjęcia tutaj

IMO, jeśli ktoś bardzo chciałby zmaksymalizować żywotność baterii, najlepiej mając na uwadze praktyczne zastosowanie - ładuj, gdy bateria spadnie do 50% i przestań ładować na 80 lub 90%

Dzięki Dmitry w komentarzach, który powiedział, a następnie podniósł interesujący punkt w swojej odpowiedzi dla użytkownika końcowego, to number of charge cycles*capacity at full charge: tyle czasu wytrzyma bateria dla danego schematu użytkowania


Edycja: w przypadku zrootowanych urządzeń na XDA dostępna jest aplikacja, która przerywa ładowanie w określonym procencie. To jest teraz open source. Podejście zastosowane tutaj wydaje się być podobne do mojego rozwiązania. Automatycznie ograniczaj (zatrzymaj) ładowanie akumulatora o określonej wartości procentowej

Edycja 2: Odkryłem ten moduł magisk, który robi ten sam bit z opisem, jest lepszy niż moduł wymieniony powyżej. Nie przetestowałem żadnego z nich, ponieważ używam własnego rozwiązania

Edycja 3 Teoria ta jest kwestionowana przez niektórych i nie została ostatecznie rozstrzygnięta w taki czy inny sposób. Uważam, że to jest ważne. Dodanie tego jest obiektywnie jasne


4

Dobrym miernikiem żywotności baterii jest całkowita energia dostarczana przez cały okres jej użytkowania, która wynosi number of charge cycles* capacity at full charge. Jeśli Twój telefon korzysta z X dżuli rocznie, a bateria jest w stanie zapewnić Y dżuli przez cały okres użytkowania, będzie trwał Y/Xlata.

Biorąc dane z Battery University , opracowałem następującą tabelę pokazującą wpływ napięcia ładowania, V na liczbę cykli zmian, N, energię na cykl E (w%) i całkowitą energię N * E:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Tutaj E * N reprezentuje liczbę równoważnych cykli ładowania o pojemności nominalnej (100%). Wraz ze wzrostem poziomu naładowania następuje niewielki wzrost pojemności, ale jest on niwelowany przez ogromny spadek cykli ładowania. W przypadku ładowania 62,5% (3,9 V) akumulator może wytwarzać ekwiwalent energii 2000 100% cykli rozładowania, 5 razy więcej niż w przypadku pełnego naładowania. Oto wykres powyższej tabeli, na przykład:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Należy zauważyć, że nie jest to oryginalne badanie ujawniające spisek producentów telefonów. Oczekuje się, że telefony komórkowe nie będą trwać dłużej niż kilka lat, a 400 cykli wystarczy do tego celu. Baterie, które muszą trwać dłużej (np. W sondach kosmicznych ), wykorzystują cykle o głębokości rozładowania 30-50%.

To, czy ładowanie telefonu do 60% pojemności ma sens, jest dyskusyjne. Jeśli Twój telefon ma małą baterię i wymaga codziennego ładowania, po prostu nie masz około 40% pojemności, a ładowanie dwa razy dziennie nie jest praktyczne. Z drugiej strony mam jeden z telefonów marki Energizer z mocną baterią, a ładowanie go dwa razy w tygodniu zamiast raz w tygodniu jest całkowicie opłacalne.

Oczywiście istnieją inne przyczyny starzenia się baterii i awarii niż cykle ładowania / rozładowania, więc wpływ netto na żywotność baterii będzie prawdopodobnie mniejszy niż przewidują te dane. Ponadto kontrolery ładowania telefonów komórkowych są zaprojektowane do pracy ze 100% wydajnością rozładowania i mogą działać niepoprawnie, jeśli prawie nigdy nie zobaczą naładowania akumulatora do 100% lub rozładowania do 0%.


Dzięki +1. Wspomniałem o tym, przekazując jedną z moich odpowiedzi gdzie indziej, ale nie zrobiłem tej matematyki. Cieszę się, że wypełniłeś tę lukę :-)
beeshyams

0

To prawda, o ile mówimy o akumulatorach litowo-jonowych.

Zasady:

  1. Im mniejsza opłata, tym dłuższa żywotność.
  2. Im bardziej płytki zrzut, tym dłuższa żywotność

Przeczytałem, że najlepszą dla maksymalnej żywotności byłoby naładowanie do 75% i nigdy nie pozwól, aby rozładowało się poniżej 65%. Jest to jednak niepraktyczne, ponieważ zabija twoją mobilność. Staram się ładować maksymalnie do 85% i nigdy nie rozładowywać dalej niż 20%. Czuje się dobrze dla mnie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.