LG G5 Spowolnienie Internetu w domu


9

Historia zaczęła się około półtora miesiąca temu. Czasami prędkość Internetu drastycznie spadła, zmieniając się między 0 MB / s a ​​75 MB / s (co jest moim maksimum).

Dzwoniłem niezliczoną ilość razy do mojego dostawcy / dostawcy Internetu. Twierdzili, że dostarczają maksymalną kwotę, za którą zapłaciłem. W ciągu 3 tygodni wymieniliśmy około 3 różnych routerów i problem nie zniknął.

Słyszałem, że gry wideo, filmy i niektóre programy na komputerze mogą powodować te problemy. W moim domu jest 5 komputerów i do tej pory problem ten nie występował. Uruchomiłem skanowanie antywirusowe na każdym komputerze, sprawdziłem, czy nie ma programów torrentowych, ale wszystko było w porządku z komputerami.

W jednym z połączeń z dostawcą Internetu jeden z pracowników powiedział nam o specjalnym przypadku, w którym jego telefon zrobił to samo, co opisaliśmy.

Moja rodzina i ja zaczęliśmy badać więcej na ten temat i dowiedzieliśmy się, że LG G5, który jest własnością mojej siostry, wpływa na Internet, o ile jest podłączony do naszej sieci Wi-Fi.

Internetowe „spowolnienie” zdarza się losowo, ale zawsze dzieje się, gdy telefon jest w domu i jest podłączony do Wi-Fi. Za każdym razem, gdy miało to miejsce, gdy tylko odłączaliśmy go od Wi-Fi, prędkość Internetu skakała prosto do 75 MB / s. Mogę sprawdzić, czy rzeczywiście jest to telefon, a nie komputer lub inne urządzenie podłączone do Internetu.

Próbowaliśmy „przywrócić ustawienia fabryczne”, ale problem nadal występował.

Poniżej wymienię aplikacje i informacje o telefonie:

Informacje o sprzęcie

Numer modelu: LG-H850

Informacje o oprogramowaniu

Wersja Androida: 6.0.1

Poziom poprawki zabezpieczeń systemu Android: 01.04.2016

Numer kompilacji: MMB29M

Wersja oprogramowania: V10d-ISR-XX

Aplikacje

Najlepsze dzwonki telefoniczne

ai.type Emoji Plugin

ai.type Motyw szkła elektrycznego

ai.type Keyboard Plus

ai.type słownik hebrajski

Instagram

Mała latarka + LED

Lista spraw i porządek obrad według Any.do

Reszta aplikacji została dostarczona z telefonem.

Teraz ... jestem zdesperowany, bardzo bardzo zdesperowany. Kopałem internet, aby znaleźć połączenie między zwykłym telefonem a Internetem. Ten problem nie pojawił się w momencie, gdy wprowadziliśmy telefon do domu, co sprawia, że ​​znalezienie rozwiązania jest jeszcze trudniejsze.

Moje pytanie brzmi: czy istnieje inne rozwiązanie, które może naprawić spowolnienie internetu, niż wyrzucenie telefonu przez okno?

Z góry dziękuję.


Chciałbym porozmawiać z LG, ponieważ wydaje się, że jest to problem związany ze sprzętem. Na pewno zaoferują Ci wymianę sprzętu, jeśli problem będzie się powtarzał, a to z pewnością go rozwiąże. Skontaktuj się z LG: lg.com/us/support/telefon
owlswipe

Inny pomysł: wirus na LG G5 (spróbuj pobrać Avast lub Intel McAfee). Może to być również wina aplikacji, spróbuj sprawdzić, która aplikacja korzysta z Wi-Fi, postępując zgodnie z odpowiedzią tutaj
owlswipe 16.08.16

2
EDYCJA: W rzeczywistości postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby zobaczyć, co wykorzystuje najwięcej danych Wi-Fi. To będzie twój winowajca.
owlswipe

Czy komputery, na których testujesz prędkość Internetu, są również bezprzewodowe, czy też są podłączone do routera (Ethernet)?
derobert

1
Jakiego rodzaju routera używasz? Może ma interfejs sieciowy, z którym można się połączyć i sprawdzić, które urządzenia są podłączone do routera. Możesz także sprawdzić, czy podłączone zostało nieautoryzowane urządzenie. Na nowszych routerach można zobaczyć przepustowość wykorzystywaną przez każde urządzenie. Podaj markę i model routera.
George D.

Odpowiedzi:


1

Spróbuj wyłączyć aplikacje działające w tle i automatyczną synchronizację. To może rozwiązać problem


1

Konfiguracja innej sieci bezprzewodowej z routera może działać. Proces obejmuje utworzenie sieci z własnym hasłem i bezpieczeństwem, która ostatecznie korzysta z tego samego połączenia zewnętrznego. Mam przyjaciela, który to zrobił; 2 różne sieci biegnące przez ten sam router. Istnieje wiele samouczków online.

Możliwe, że podłączenie telefonu LG G5 do nowej sieci może spowodować problem w nowej sieci, a nie w oryginalnej, ponieważ problem nie jest związany z połączeniem przychodzącym do routera.


Czy może też używać różnych pasm? :)
rogerdpack,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.