Co oznacza „Rysowanie na innych aplikacjach”?


17

Zainstalowałem aplikację GIF ze Sklepu Play, a oni chcą uzyskać na to pozwolenie. Nie rozumiem nawet, co oznacza rysunek w innych aplikacjach.

Czy to pływające serca w GIF-ie w prywatnej wiadomości w Messenger? Jestem zmieszany.


16
Rysowanie na innych aplikacjach oznacza możliwość wyświetlania czegoś, nie będąc na pierwszym planie, jak filtr ekranu, który przyciemnia ekran. Jeśli aplikacja zażąda tego uprawnienia bez Twojej potrzeby, natychmiast odinstaluj tę aplikację.
GiantTree,

O, więc się mylę? To nie jest coś jak pływające serca lub animowane ruchy w memie lub GIFie? A jeśli tak, to dlaczego aplikacja GIF prosi o pozwolenie na narysowanie innej aplikacji? Jaką aplikację chcieliby narysować i jaki jest cel tego losowania?
Stacey,

5
Rysowanie na innych aplikacjach pozwala zmienić reprezentację innych aplikacji. Jeśli dana aplikacja nie potrzebuje tego (nie znam aplikacji, którą próbujesz opisać), nie zezwalaj na to pozwolenie. Wyświetlanie GIF-ów lub memów nie wymaga tego pozwolenia.
GiantTree,

@GiantTree Podoba Ci się to, co robi Facebook Messenger, gdy małe zdjęcie profilowe osoby, z którą rozmawiasz, unosi się nad innymi aplikacjami, nawet gdy ją opuszczasz?
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

@Stacey Należy również zgłosić tę aplikację.
Rob Rose

Odpowiedzi:


23

Techniczna nazwa tego uprawnienia to SYSTEM_ALERT_WINDOW:

Zezwala aplikacji na otwieranie okien przy użyciu typu TYPE_SYSTEM_ALERT, pokazanego na wierzchu wszystkich innych aplikacji. To uprawnienie pozwala aplikacji wyświetlać okno „wyskakujące” ponad wszystkimi innymi aplikacjami, nawet jeśli aplikacja nie znajduje się na pierwszym planie. Złośliwy programista / reklamodawca może użyć go do wyświetlania bardzo wstrętnych reklam. Prawie żadna aplikacja nie powinna wymagać tego pozwolenia, chyba że są częścią systemu operacyjnego Android. Przykładem alertu systemowego może być alerta wyświetlana, gdy telefon lub tablet jest rozładowany i wkrótce się wyłączy.

Jak już wspomniano GiantTree , jest to również wykorzystywane przez „aplikacje do nakładania ekranu”, takie jak filtry ekranu. Złośliwa aplikacja może np. Użyć go do nakłonienia cię do zrobienia rzeczy, których inaczej byś nie zrobił, na przykład do nakładania przycisków innym tekstem (lub zastępowania tekstu pytania innym tekstem), więc naciskasz „tak” na żądanym ekranie naciskać „nie” (tak zwane „Tap-Jacking”) - dlatego (przynajmniej z Androidem 6) ludzie często otrzymują ostrzeżenie „ wykryto nakładkę ekranu ”. Zobacz np .:


12

GiantTree ma rację. Jeśli „pływające serca lub animowane ruchy” mają pojawiać się na innych aplikacjach , konieczne jest to zezwolenie. Jeśli nie jest to, co robi lub jeśli nie jest to, czego chcesz (tj. Jeśli ma to być tylko do edycji plików GIF w aplikacji), należy usunąć / nie zainstalować aplikacji - takie nakładki można wykorzystać do przechwytywania danych wejściowych i wykonywania niechciane operacje na telefonie lub kradzież danych.

Klasycznym przykładem prawidłowego wykorzystania tego uprawnienia jest, podobnie jak GiantTree, filtrowanie ekranu. Takie aplikacje mogą przyciemnić ekran lub przesunąć go na czerwono do użytku w nocy. Innym przykładem jest Facebook Messenger, który może umieszczać ikony czatu na ekranie, aby powiadomienia były bardziej widoczne i zapewniały szybki dostęp do bieżących rozmów.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.