Jak Google Maps szacuje moją lokalizację bez GPS?


23

Zastanawiałem się, jak Mapy Google na moim telefonie z Androidem mogą mnie zlokalizować z dobrą dokładnością, gdy mój GPS jest wyłączony.

Na początku myślałem, że było to z wieżą komórkową, ale nie jestem pewien, czy może osiągnąć tę precyzję i jest znacznie lepiej, gdy bezprzewodowy jest włączony (dokładność wynosi od 1600 m do 100).

Nie rozumiem, że mam dynamiczny adres IP - nie powinien być powiązany z moim adresem. Na przykład wolframalpha lokalizuje mnie z bardzo złą precyzją (kraj jest poprawny) i jest taki sam dla wszystkich innych usług lokalizacji IP.

Jak to działa?Odpowiedzi:


28

Google i inni, jak Apple i Skyhook, budują bazę danych, która łączy identyfikatory BSSID sieci WLAN z lokalizacją geograficzną. BSSID jest jak adres MAC punktu dostępu, który jest nadawany przez ten punkt dostępu. Jest zatem „publicznie widoczny”, jeśli włączona jest transmisja BSSID, co jest ustawieniem domyślnym dla większości punktów dostępu. BSSID działa na niższej warstwie niż stos IP; nie musisz nawet być podłączony do punktu dostępu, aby odbierać te transmisje.

Za każdym razem, gdy uruchamiasz Mapy Google lub Nawigację z włączoną funkcją GPS i Wi-Fi i jeśli Twoje urządzenie jest w stanie uzyskać dobrą poprawkę GPS, aktualnie widoczne sieci WLAN i twoja bieżąca lokalizacja (poprawka GPS) są przesyłane do Google w celu zbudowania i aktualizacji bazy danych . Ta technika jest czasami nazywana crowdsourcingiem. Dlatego każde urządzenie z Androidem działa jako moduł gromadzący dane.

Ponieważ większość punktów dostępowych znajduje się w położeniu statycznym i zajmuje tylko niewielki obszar - promień zasięgu wynosi około 100 m - są one idealnymi kotwicami dla dobrego ustalenia lokalizacji bez GPS.


Dzięki, ale jak mogą na początku dopasować BSSID i lokalizację? Mam nowy bezprzewodowy punkt dostępowy w moim domu tylko przez około miesiąc i jest już w bazie danych ...
Martin Trigaux

@MartinTrigaux Zobacz moją aktualizację :)
Flow

Pamiętaj, że samochody Google StreetView mają również GPS i Wi-Fi w tym samym celu.
Lie Ryan

Może także używać wież komórkowych. Wyłącz GPS i Wi-Fi, nadal będziesz otrzymywać dane o lokalizacji.
devnul3

Ok dzięki, fajna sztuczka, trochę przerażająca dla prywatności ... Jeśli chodzi o wieże komórkowe, jest coś, czego nie rozumiem. Jeśli nie mam połączenia bezprzewodowego i po prostu znam identyfikator komórki, w jaki sposób może znaleźć odpowiednią pozycję wieży. Wydaje mi się, że istnieje pamięć podręczna ostatnio widziana, ale w przypadku nowych nie ma sposobu, aby się dowiedzieć?
Martin Trigaux,

1

Myślę, że w tym przypadku używają głównie wież komórkowych. Lokalizują trzy wieże (które zapewniają połączenie telefoniczne / odbierające telefon komórkowy), które są blisko Ciebie, a następnie wykorzystują odpowiednie odległości od wież, aby obliczyć dokładną lokalizację. W ten sposób dokonano lokalizacji telefonów komórkowych przed rozpowszechnieniem technologii GPS i WiFi.


Z mojego doświadczenia wynika, że ​​triangulacja wieży komórkowej nie jest używana w LBS Google. Odbywa się to w taki sam sposób, jak w przypadku danych geolokalizacyjnych WLAN, tylko zamiast BSSID używają identyfikatora GSM wieży komórkowej i mapują ją na lokalizację wieży i jej szacowany zasięg. Co czasami jest bardzo niedokładne. Na przykład w obszarach miejskich, w których obszar jest zbyt duży, a na obszarach wiejskich wieże mają większy zasięg, jak mówi na przykład Google Maps.
Flow

Dzięki, ale nie jestem pewien, czy uda ci się osiągnąć 50
metrową

W pewnych okolicznościach można osiągnąć tę dokładność. Ale triangulacja nie może być wykonana przez samo urządzenie GSM. Tylko operator może to zrobić i przekazać te informacje urządzeniu. Ale biorąc pod uwagę fakt, że większość smartfonów nie potrzebuje LBS od operatora, aby zapewnić przyzwoitą informację o lokalizacji, większość operatorów wyłączyła interfejs LBS. Przynajmniej taka jest sytuacja w Niemczech .
Flow,

0

Nie mam planu na numer telefonu, a wieża komórkowa jest dalej niż 100m. Może to określa Twoją lokalizację na podstawie lokalizacji routera. Jego promień wynosi 5 m - 1 km.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.