Jaka jest różnica między ROM AOSP a zapasowym ROM?


27

Chciałbym wiedzieć, jaka jest różnica między tymi dwoma.

Jakie są zalety lub wady korzystania z ROM AOSP w porównaniu do Stock ROM?

Czy to tylko Theme / Skin / UI i Bloatware jest inny, czy jest coś jeszcze?

Odpowiedzi:


28

Podstawowa pamięć ROM to pamięć ROM dostarczana z urządzeniem; urządzenie zostało „zaopatrzone” w tę pamięć ROM przez producenta. Android jest do pewnego stopnia dostosowywany przez producenta; co najmniej muszą istnieć sterowniki specyficzne dla urządzenia i tak dalej, aby system Android działał na określonym urządzeniu. Jak zauważa Flow, dostosowania mogą obejmować niestandardowy motyw, program uruchamiający i domyślne aplikacje, takie jak HTC Sense.

AOSP ROM to ROM oparty na projekcie Android Open Source. W najczystszym sensie AOSP odnosi się do niezmodyfikowanych pamięci ROM lub kodu od Google. Nazwa jest często kooptowana dla niestandardowych ROM-ów, które są bardzo zbliżone do oryginalnego AOSP, ponieważ te ROM-y wciąż wymagają dostosowania; na przykład nie mogę pobrać / skompilować kodu źródłowego Androida i uruchomić go na moim telefonie Samsung Vibrant bez wielu dostosowań. Nazwa jest często nadużywana w odniesieniu do ROM-ów, które nie mają niestandardowego programu uruchamiającego lub wielu innych modyfikacji wprowadzanych przez operatorów za pomocą Sense, TouchWiz, Motoblur i in., Chociaż mogą być nadal tematyczne. Bardziej dokładną nazwą zwykłych, w większości niezmienionych ROM-ów dla urządzeń innych niż Google są prawdopodobnie „waniliowe ROM-y”. (To rozróżnienie jest częścią naszych zasad tagowania tutaj; zobacz dyskusję Meta, aby uzyskać więcej informacji.

Technicznie rzecz biorąc, standardowe ROMy to ROM AOSP oprócz wersji Androida, które nie zostały wydane. ROM-y o strukturze plastra miodu nie są AOSP, ale (na przykład) ROM-y z piernika są AOSP, ponieważ kod źródłowy 2.3 jest dostępny na stronie http://source.android.com/ . (Zakłada się, że Google nie ukrył części kodu i potajemnie przekazał go producentom).

Aby dodatkowo zwiększyć zamieszanie, „niestandardowa pamięć ROM” nie odnosi się ogólnie do niestandardowych pamięci ROM. Termin ten odnosi się konkretnie do ROM-ów, które zostały dostosowane przez strony trzecie (tj. Nie producentów ani przewoźników). Na przykład korzystam z niestandardowej pamięci ROM, która jest tylko zmienioną tematycznie i poprawioną standardową pamięcią ROM. CyanogenMod jest kolejnym przykładem i ma wiele funkcji zbudowanych od podstaw, a nie tylko drobnych poprawek. Większość ROM AOSP, które znajdziesz dla konkretnego urządzenia, to standardowe ROMy, które zostały dostosowane, aby usunąć niektóre poprawki producenta / nośnika i zbliżyć je do czystego doświadczenia AOSP.


Dlaczego nie używają tych samych sterowników? czy implementacja w obu romach jest inna?
Uri Herrera

3
@UriHerrera Sterowniki często nie stają się oprogramowaniem typu open source i nie są częścią projektu Android Open Source.
Mateusz

Myślę, że trzeci akapit powinien zostać usunięty. Argumentowanie, że każdy zapasowy ROM jest również ROMem AOSP, może być mylące dla osób, które chcą wiedzieć, czego mogą oczekiwać od ROMów oznaczonych jako oparte na zapasach vs. logika może wywoływać wszystkie dystrybucje linuksowe ROM-ów dla Androida.
Mihic,

@Mihic Zakładasz, że XDA i in. jest zgodny z tym, w jaki sposób używają AOSP, ale nie sądzę, że są. Pozostała część mojego postu powinna jednak wskazywać różnice.
Matthew przeczytał

Masz rację, ludzie przyklejają wszelkiego rodzaju tagi do swoich romów, aby zwrócić na siebie uwagę. : S
Mihic,

3

To zależy od producenta. Jeden robi więcej dostosowań niż inni. Wybitnymi przykładami są TouchWiz od Samsunga i Sense od HTC. Chociaż są to głównie zmiany interfejsu użytkownika, zdarzają się również przypadki, w których do ROM-u dodawana jest dodatkowa funkcjonalność, taka jak Bluetooth Tether i pełne szyfrowanie systemu, które obecnie są funkcjami zapewnianymi przez AOSP. Inni wprowadzają tylko niewielkie zmiany w waniliowym Androidzie.

Ale ogólnie powiedziałbym, że to głównie motyw, skórka, interfejs użytkownika i wstępnie zainstalowane aplikacje, które różnią się od ASOP. Z drugiej strony, absolutne stwierdzenie jest prawie niemożliwe. Różnice różnią się w zależności od producenta i modelu.


1

Myślę, że czasami praktyczna odpowiedź pomaga wyjaśnić, nie będzie to tak techniczne jak inne odpowiedzi, ale bardziej prawdziwy przykład ze świata.

Mam T-Mobile Galaxy s5.

Stronę XDA można znaleźć tutaj

http://forum.xda-developers.com/tmobile-galaxy-s5

Szukając Rzymian, istnieją 2 główne kategorie:

T-MOBILE GALAXY S 5 ANDROID DEVELOPMENT

Ta kategoria to wszystkie romy „magazynowe” . Podstawą kodu jest TouchWiz Samsung ROM, zwykle pozbawiony wzdęcia i w pewien sposób zoptymalizowany.

SAMSUNG GALAXY S 5 UNIFIED DEVELOPMENT

Ta kategoria to wszystkie romy „AOSP” . Wszystkie ROMy tutaj są zbudowane z kodu projektu Open Source Android i zmodyfikowane / zoptymalizowane dla Galaxy S5 (Any Variant). Powodem, dla którego jest „zunifikowany” jest to, że każda pamięć ROM AOSP dla S5 powinna działać na WSZYSTKICH S5, ale przy mocno zmodyfikowanych ROMach, takich jak „Stock / TouchWiz”, są one na ogół zoptymalizowane / specyficzne dla każdego modelu Samsung Galaxy S5.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.