Czy można użyć Fastboot do wykonania kopii zapasowej urządzenia?


28

Wiele osób mówi o fastboottym, że można go użyć do flashowania obrazu na jednej z partycji.

Czy możliwe jest również odwrócenie, to jest wykonanie binarnej migawki i zapisanie jej jako pliku zip zawierającego dokładną reprezentację binarną partycji, która ma zostać skopiowana?

Powód, dla którego pytam o to, że kopia zapasowa ma dwa kroki.

1) zrób zdjęcie i migawkę do kopii zapasowej (kopia zapasowa) 2) i zastąp obraz / snapshop z backuplocaito (przywróć)

wydaje mi się, że fastboot robi tylko jeden, podczas gdy możliwość zapisu na wewnętrznej pamięci flash systemu Android (w binarnym ddstylu „ ”) wydaje się, że powinien on także móc czytać z pamięci flash.

W ten sposób nikt nie musiałby organizować i uruchamiać kolejnego potencjalnie niewiarygodnego ROM-a, aby wykonać zadanie czytania.

Odpowiedzi:


17

Jeśli sprawdzisz za pomocą naszego tagu wiki i podążysz za linkiem do listy poleceń fastboot , zobaczysz odpowiedź NIE. Fastboot ma tylko polecenia do zapisu na urządzeniu. Kilka wyjątków obejmuje:

  • upewniając się, że w ogóle jest urządzenie, używającfastboot devices
  • niektóre polecenia specyficzne dla OEM do odczytu wartości konfiguracyjnych ( fastboot oem <option>- zauważ, że wszystkie, z wyjątkiem opcji oem lock/ oem unlock, zaczynają się od INFO?)
  • kilka poleceń specyficznych dla bootloadera
  • ponowne uruchomienie urządzenia po „pracy wykonanej” ( fastboot reboot/ fastboot reboot-bootloader)

Z Intro CyanogenMod Fastboot podkreśl moje:

fastboot to małe narzędzie dostarczane z zestawem Android SDK (zestaw programisty), którego można użyć do ponownego flashowania partycji na urządzeniu. Jest to alternatywa dla trybu odzyskiwania do wykonywania instalacji i aktualizacji.

Wikipedia opisuje fastboot jako protokół diagnostyczny zawarty w pakiecie SDK używanym przede wszystkim do modyfikowania systemu plików flash za pomocą połączenia USB z komputera hosta. (ponownie podkreśl moje).

Żadne źródło nie mówi o tworzeniu kopii zapasowych partycji (lub danych) z urządzenia.


4
Dziękuję za odpowiedź na pytanie. Wiem, że musi ci się wydawać, że sam nie szukałem wystarczających informacji. Uboot, partycja odzyskiwania, mod odzyskiwania, clockworkmod, fastboot, adb itp., Naprawdę istnieje wiele rzeczy, które wydają się mieć podobne cele, a informacje są czasami mylące. w rzeczywistości chodzi o to, że pisanie i czytanie do / z pamięci są podstawowymi operacjami i wydawało się idiotyczne, że dzięki funkcji szybkiego uruchamiania można wykonać tylko jedno i drugie . To wspaniałe można migać z fastboot, ale dlaczego by nie być w stanie odczytać wydawało „źle do mnie”, więc poprosiłem
humanityANDpeace

Nie obwiniłem cię w żaden sposób: szczególnie nowi ludzie mogą łatwo się tutaj pomylić (z powodów, które wskazałeś). Gdybym chciał cię winić, zamieściłem „komentarz RTFM” - zamiast tego raczej pomyślałem, że małe podsumowanie nie zaszkodzi.) // W rzeczywistości tworzenie kopii zapasowych partycji może być o wiele trudniejsze (chyba że Nandroid z niestandardowego odzyskiwania robi dokładnie to ). Możesz ddi przenosić partycje, mój Adebar może pomóc w stworzeniu odpowiedniego skryptu (działającego przez ADB).
Izzy

oczywiście po prostu pomyślałem, że dobrze podpowiedziałeś o dostępnych zasobach. Twoja odpowiedź była świetna i ładnie sformułowana, dziękuję! Nie napisałem trochę tła podczas tworzenia wiadomości. Tło (dodane w międzyczasie) jest po prostu - i jak wskazano na tagu wiki - że absurdalne (dla mnie) możesz flashować obrazy, ale ich nie robić.
humanityANDpeace

To nie takie absurdalne. Byłoby absurdalne, gdybyś mógł utworzyć kopię zapasową w ten sposób, ale nie miałby możliwości jej przywrócenia #D Ale tak, rozumiem oczywiście. Cieszę się, że mogłem rzucić trochę światła!
Izzy

Podejrzewam, że jest też kwestia bezpieczeństwa. Można użyć fastboot, aby zrobić obraz sektora zablokowanego urządzenia, umożliwiając dostęp do zawartości systemu plików bez konieczności resetowania do ustawień fabrycznych.
jiggunjer

7

Możemy tymczasowo załadować niestandardowe odzyskiwanie

fastboot boot <jądro> [<ramdisk>]

następnie wykonaj kopię zapasową partycji systemowych


Dlaczego jest to zaniżone? Powinno być możliwe uruchomienie obrazu systemu, który jest w stanie odczytać (i wykonać kopię zapasową) zawartość urządzenia, prawda?
Matthias Weiler

Dla przyszłych czytelników: urządzenie musi obsługiwać fastboot bootpolecenie. <kernel>może być podobny do ClockworkMod (cwm.zip) lub TWRP (twrp * .img).
Johann

1
W niektórych telefonach (np. Xiaomi) wymaga to również odblokowania bootloadera, co nie jest możliwe bez czyszczenia danych.
chrki,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.