Czy mój telefon może wybuchnąć, jeśli naładuję go ładowarką dostarczoną z innym telefonem?


12

Mój przyjaciel i ja mamy droidy i często korzystamy z wzajemnych ładowarek ściennych. Powiedziano mi, że możliwe, że mój telefon wybuchnie, jeśli zostanie naładowany ładowarką, która nie została zbudowana specjalnie dla mojego telefonu. Jak to prawda w przypadku droidów?1
Czy większość współczesnej elektroniki nie ma obwodów zabezpieczających przed przeładowaniem? Prąd powinien być automatycznie hamowany, gdy przekroczy określony poziom, prawda?
DavidAP

Odpowiedzi:


14

Chociaż jest to standardowa podstawka pod przykrywkę swoich aktywów, prawda jest taka, że ​​możesz naładować telefon praktycznie za pomocą dowolnej ładowarki USB, o ile spełnione są następujące warunki:

 • Specyfikacja wyjściowa wynosi + 5 V DC i co najmniej 500 mA. Jeśli jest więcej (700mA, 1000mA), ogólnie masz się dobrze; telefon narysuje tylko to, czego potrzebuje. „Oficjalna” ładowarka mojego HTC Magic to 5VDC 700mA.
 • Styki danych w ładowarce są zwarte (większość nowoczesnych ładowarek będzie działać. Jeśli iPhone ładuje wtyczkę USB za pomocą kabla, oznacza to, że styki danych są zwarte).

Jeśli korzystasz z ładowarki samochodowej, nie kupuj tanich. Moc samochodu jest znacznie głośniejsza niż w gospodarstwach domowych i potrzebujesz ładowarki, która przetrwa rozruch (rozruch silnika).

Jeśli mieszkasz w kraju, w którym zasilanie jest zawodne, możesz chcieć naładować UPS lub inny kondycjoner sieciowy.

Z powodzeniem ładowałem klock ładujący zegarek Garmin GPS, ładowarkę ze starszego smartfona (FreeRunner) oraz gniazda USB w terminalach oczekiwania linii lotniczych Southwest Airlines (chociaż przed publicznym ładowaniem USB wyłączę debugowanie USB i pamięć masową USB kiosk.)

Jeśli nie ufasz, nie używaj go! Telefony są drogie.

Jeśli Twoje urządzenie NIE ładuje się z USB (Pandigital Novel) ... sprawdź rozmiar wtyczki i specyfikację wyjścia.

Jeśli twoje urządzenie używa zabawnej wtyczki (B&N Nook Color - to MicroUSB, tak, z tym wyjątkiem, że ich wtyczka w kablu jest dłuższa), to potrzebujesz tego kabla.


3
+1 za wyłączenie debugowania USB.
theTuxRacer

4

tak, całkowicie bezpieczne jest ładowanie urządzenia za pomocą ładowarki, która ma większą pojemność prądową niż jest to konieczne.

Prawo Ohma mówi nam o związku między prądem, napięciem i rezystancją:

I  =   V   /   R 

(prąd = napięcie / rezystancja) Ponieważ napięcie jest utrzymywane na stałym poziomie (5 V), jedynym czynnikiem determinującym pobór prądu jest obciążenie (inny termin określający rezystancję), które urządzenie kładzie na ładowarce. Dlatego urządzenie pobiera tylko tyle prądu, ile potrzebuje i nie więcej.


1
Dokładnie! Jest to najbardziej niezrozumiany aspekt specyfikacji urządzenia elektrycznego: że prąd nie jest własnością urządzenia ani źródła zasilania, jest to funkcja napięcia źródła zasilania i rezystancji obwodu urządzenia. Obecna specyfikacja urządzenia określa, ile prądu powinien pobierać, aby działać poprawnie (np. Odkurzacz 12,5 A działa najlepiej przy 12,5 A), a aktualna specyfikacja adaptera (ładowarki) to maksymalna wartość, jaką może on bezpiecznie przenosić. Adapter nie może wymusić na urządzeniu większego prądu niż urządzenie pobiera przy danym napięciu.
Adi Inbar

Jeśli używasz ładowarki, której specyfikacja wzmacniacza jest niższa niż specyfikacja wzmacniacza urządzenia, do którego go podłączasz, wówczas ładowarka albo nie dostarczy żądanej ilości prądu, albo przeładuje (nawet wtedy jest o wiele bardziej prawdopodobne być zrujnowanym i przestać działać niż rozpalić ogień). Ale nie ma problemu z ładowarką, której aktualna specyfikacja jest wyższa niż w urządzeniu.
Adi Inbar

2

W tradycyjnych kategoriach elektrycznych zawsze lepiej jest przewymiarować moc zasilacza do co najmniej 125 procent. Tak więc, jeśli smartfon używa 700 mA, to ładowarka 700 mA jest na szczycie swojej pojemności i może zawieść. 1 A (inaczej 1000 mA) jest bezpieczniejszy. Telefon narysuje tylko to, czego potrzebuje.


1

Droidy? jak w telefonach Motorola Droid czy Androidach?

Do rzeczy, sprawdź specyfikacje ładowarek, jeśli są takie same, nie ma niebezpieczeństwa. Większość ładowarek wykorzystuje linię 5 V, aby zapewnić zgodność z ładowaniem przez USB, ale natężenie prądu może się różnić. Na przykład Galaxy S używa ładowarki 0,7A, a Galaxy Tab 10.1 używa ładowarki 2A. Nie próbowałbym ładować mojego Galaxy S z linii 2A, ale dobrze byłoby użyć mniejszego natężenia prądu dla karty, ale spowodowałoby to niższą wydajność ładowania.


4
Urządzenie pobiera tylko tyle prądu, ile jest wymagane (na pewno w przypadku Galaxy S, prawie na pewno dla wszystkich innych urządzeń z Androidem), więc będziesz całkowicie bezpieczny przy użyciu wyższego prądu zmieniacza Micro-USB.
AlexWilson,

Może ładuje dokładnie tyle, ile potrzebuje, a resztę rozprasza jako ciepło? Czy to może się przegrzać?
Jon Onstott,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.