Przywracanie ustawień fabrycznych w celu przywrócenia wydajności? Jakie są wady?


20

tl; dr : Co złego się stanie, jeśli przywrócę ustawienia fabryczne?


Więc mam tego oryginalnego Droida od około półtora roku. Uwielbiam ten telefon i gdybym tylko mógł go trochę przyspieszyć i mieć trochę więcej pamięci wewnętrznej, zachowałbym go na zawsze. Jednak istniało już od dłuższego czasu, zanim wskoczyłem na modę na Androida i robi się dość skrzypiące w stawach. Co więcej, mój kontrakt jest ważny dopiero w kwietniu przyszłego roku.

W tym czasie zainstalowałem i odinstalowałem wiele aplikacji (często w celu udzielenia odpowiedzi na pytania tutaj lub, bardziej prawdopodobne, na rekomendacje tutaj). Próbowałem nie mniej niż pięć różnych aplikacji uruchamiających ekran główny.

Usprawniłem używane aplikacje i przeniosłem wszystko, co możliwe, na kartę SD. Mimo to wydajność nie jest tak dobra. Nie chcę rootować (chociaż to rozważałem), ale potrzebuję tej rzeczy, aby nosić mnie jeszcze przez osiem miesięcy.

Czy przywrócenie ustawień fabrycznych może pomóc? Jakie są wady przywracania ustawień fabrycznych?

Nie przejmuję się utratą czegoś ważnego. Między Market a AppBrain nie boję się, że nie będę w stanie odzyskać kluczowych aplikacji. Synchronizuję też wszystkie moje ważne dane z chmurą, więc nie martwię się.

Czy jest coś straconego, czego sam nie mogę odzyskać? Na przykład, czy będę musiał wrócić do sklepu Verizon i poprosić o przeprogramowanie mojego numeru telefonu? Czy jest jakiś powód, dla którego nie powinienem po prostu iść do resetu?


Aktualizacja : Więc wczoraj wskoczyłem i wszystko poszło dobrze. Używam uwierzytelniania 2-czynnikowego Google, co trochę skomplikowało sprawę. Kiedyś się przekonałem, że było dobrze. Szybko odkryłem aplikacje, których naprawdę potrzebuję, icieszęsię znacznie bardziej „szybszym” działaniem.

Przykro mi, że nie mogę zaakceptować wielu odpowiedzi. Wszystko to było bardzo pomocne.


2
Nie jestem pewien, czy opublikować to jako odpowiedź, ponieważ nie mogę znaleźć żadnej dokumentacji użytkownika końcowego, ale dokumentacja dla programistów opisuje „przywrócenie ustawień fabrycznych” jako po prostu wyczyszczenie /datapartycji ( patrz tutaj ). Sądzę, że to samo robi opcja „przywracania ustawień fabrycznych” telefonu, ale znowu nie mogę znaleźć instrukcji obsługi ani niczego, co dałoby określoną definicję.
eldarerathis

1
tak, eldarerathis, przywrócenie ustawień fabrycznych spowoduje tylko wyczyszczenie punktów montowania / data i / data / data. Wszelkie zainstalowane aplikacje, ich ustawienia i wszelkie ustawienia użytkownika są tam przechowywane. poza ustawieniami i danymi aplikacji tak naprawdę nic innego nie zostanie usunięte.
Ryan Conrad,

Odpowiedzi:


11

Przez większość czasu będziesz w porządku. Kilka miesięcy temu zresetowałem Moto DROID v1 do ustawień fabrycznych i chociaż całkowite wyczyszczenie tego jest trochę przerażające, naprawdę masz bardzo niewiele do stracenia. Jak mówisz, będziesz mógł ponownie pobrać dowolną aplikację, którą wcześniej kupiłeś, a kontakty / e-mail powinny zsynchronizować się dobrze. Trochę przerażające jest wyświetlenie ekranu uruchamiania przy pierwszym uruchomieniu, ale szybko przejdziesz. Tak jak ty, próbowałem wyczyścić jak najwięcej i „odchudzić się”, ale nadal widziałem duży wzrost wydajności po zresetowaniu.

Jedną z rzeczy, które chcesz mieć pewność, jest zapisanie wszelkich wiadomości SMS lub MMS, które otrzymałeś na kartę SD. Są one domyślnie przechowywane w pamięci systemowej i zostaną usunięte, jeśli nie zostaną najpierw zapisane na karcie SD. Możesz zapisać obraz dołączony do tekstu, naciskając i przytrzymując obraz. Pojawi się wyskakujące okienko z opcją zapisania go na karcie SD.


3
Dzienniki połączeń również nie są przywracane. Jeśli chcesz je zachować, potrzebujesz sposobu na ich utworzenie / przywrócenie.
afrazier

@afrazier: Używam wyłącznie Google Voice i ma on własne dzienniki.
ale

4

Często przywracałem ustawienia fabryczne (czasami niechętnie, ponieważ beta ROM, którego używałem, ulegało awarii przez całą drogę), powiedziałbym, że im dłużej masz działający telefon, tym trudniej jest go usunąć.

Być może nie zauważyłeś wszystkich drobnych poprawek, które wprowadziłeś tu i tam w wielu aplikacjach, które nagle zauważysz po przywróceniu ustawień fabrycznych. Niektóre z tych poprawek mogą być niejasne lub trudne do odtworzenia, pamiętaj, że wiesz, jak wykonać wszystkie te poprawki.

Kopia zapasowa większości danych i kontaktów Google Apps jest prawie bezpiecznie zapisana w chmurze, ale SMS / MMS nie jest (nadal nie wiem, dlaczego Google nie dodał domyślnie kopii zapasowej SMS; chociaż istnieją aplikacje do synchronizacji SMS, które będą wykonać kopię zapasową wiadomości SMS do Gmaila). Hasła Wi-Fi są usuwane, a niestandardowe certyfikaty Wi-Fi również, upewnij się, że je masz. Sprawdź wszystkie aplikacje, z których regularnie korzystałeś, jeśli mają kopię zapasową ustawień; większość aplikacji zastępujących ekran główny ma to i wiele innych popularnych aplikacji. Historia gier jest dość aktualna, z wyjątkiem gier online, pamiętaj o logowaniu się do nich wszystkich (łatwo je zapomnieć, ponieważ zwykle nie logujesz się do telefonu przy założeniu, że telefon jest osobisty, nieudostępnione urządzenie).

Jeśli masz dużą pamięć podręczną wiadomości e-mail, kontaktów i innych zsynchronizowanych rzeczy, a nie masz dużego planu danych, synchronizację należy przeprowadzić przez Wi-Fi.


Nie martw się o SMS. Używam wyłącznie Google Voice.
ale

3

Nie ma się czego bać.

przechodzę przez to, prawdopodobnie raz na mniej więcej dwa miesiące. Komentatorzy mają rację, a Factory Resettylko usuwa dane z twojego urządzenia. Usuwa całą pamięć i przestrzeń z powrotem do tego, co miał po wyjściu z fabryki.

Na przykład, jeśli Twój telefon jest zrootowany, przywrócenie ustawień fabrycznych tego nie zmieni. Po prostu usuwam dane.

uważam, że to dobry sposób na oczyszczenie i rozpoczęcie od nowa. Chociaż możesz po prostu przywrócić aplikacje z karty SD lub chmury, to one (i ich czasami błędne dane) prawdopodobnie spowalniają Twój telefon.

Po przywróceniu ustawień fabrycznych ponownie instaluję aplikacje, zbierając tylko to, czego naprawdę potrzebowałem. Po chwili wciągają mnie gry i bezpłatne aplikacje dnia , a usuwanie danych jest dla mnie w najbliższej przyszłości.

Factory ResetByłoby najprawdopodobniej dobre rozwiązanie problemu, ani nie ponosi żadnej znaczącej lub nieodwracalną utratę.


0
 1. Nie ma ryzyka przywrócenia ustawień fabrycznych telefonu (oprócz usunięcia wszystkiego, co zainstalowałeś i danych osobowych). Nie będzie bałagan z kartą SD, jeśli ją masz.
 2. Resetowanie telefonu do ustawień fabrycznych nie przyspieszy go dłużej niż można to zrobić, jeśli po prostu wyczyścisz aplikacje w systemie. Myślenie, że może przyspieszyć, jest nieporozumieniem na temat działania systemu. Android uruchamia wszystkie aplikacje modułowo. Co oznacza, że ​​jeśli odinstalujesz aplikację, zniknie ona w 100% z systemu operacyjnego (z wyjątkiem być może pamięci podręcznej, która z czasem zniknie również w 100%, gdy zostanie nadpisana przez inną aplikację). Aby przyspieszyć telefon, wykonałbym następujące czynności:

  • Przejdź do ustawień> aplikacje i wyłącz / odinstaluj wszystkie niepożądane aplikacje.
  • Przejdź do ustawień> aplikacje i wyczyść dane oraz pamięć podręczną wszystkich nieużywanych aplikacji.
  • Usuń wszystkie SMS / MMS
  • Usuń dziennik połączeń
  • Usuń historię wszystkiego, co prowadzi długie zapisy
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.