Jak można wykonać kopię zapasową danych z nieukończonego telefonu?


23

Jakie metody są dostępne do tworzenia kopii zapasowych danych (zarówno systemowych, jak i aplikacyjnych) z telefonu, który nie jest zrootowany i ma zainstalowany system Android 2.3.4 Piernik?

  • Rozumiem, że nie można odzyskać danych aplikacji (nie zapisanych na karcie SD) na nie uruchomionym telefonie, z wyjątkiem sytuacji, gdy sama aplikacja oferuje eksport. Czy to jest dokładne?

  • Które z ustawień systemowych i wbudowanych aplikacji mają funkcje eksportu , z których mogę skorzystać? Które z nich w szczególności nie mają eksportu i mają znaczną ilość danych, które chciałbym ręcznie zapisać?

Już korzystam z Missing Sync na Androida, który zajmuje się kontaktami, kalendarzem, zdjęciami, dziennikiem połączeń i wiadomościami SMS. Mój telefon to Nexus One.@eldarerathis: Brakowało mi tego w moich poszukiwaniach, ale tak. Pytam tutaj o tym, co można zrobić, w tym (standardowego) mechanizmów specyficznych dla aplikacji, zamiast niemożliwej pełnej kopii zapasowej.
Kevin Reid,

Jeśli mówisz o danych aplikacji, jest to projekt bezpieczeństwa, że ​​inne aplikacje nie mogą odczytać tych danych, chyba że mają uprawnienia superużytkownika (root). Całą resztę można wykonać.
Seth Hikari,

1
@Seth Hikari: Jest jeden wyjątek: W przypadku, gdy aplikacja korzysta z atrybutu sharedUserId inne aplikacje z tego samego autora mogą uzyskać dostęp do prywatnych plików, a także ...
Robert

Używając catsztuczki do kopiowania / danych / danych ... jedyną przeszkodą jest to - w nieuruchomionym telefonie lswyrzuci opendirbłąd zezwolenia ... powiedziawszy to, możesz sprawdzić, które aplikacje są zainstalowane za pomocą pm, a następnie wydedukować /data/data/....katalogi, które - jeśli nie wszystkie, na pewno mają databases, shared_prefs, librariesna przykład, pakiet my.app.foo, nie będzie /data/data/my.app.foo...
t0mm13b

Odpowiedzi:


17

Jeśli telefon nie jest zrootowany, oznacza to, że aplikacje są bezpiecznie izolowane. Nie ma możliwości, aby jedna aplikacja mogła uzyskać dostęp do danych przechowywanych przez inną aplikację. W podstawowym systemie plików linux są oni reprezentowani jako różni użytkownicy i nie mają uprawnień dostępu do plików innych użytkowników.

Jedyne rzeczy, które mogą wykonać kopię zapasową plików to: a) sam system ib) aplikacja może wykonać kopię zapasową własnych plików.

We Froyo (2.2) Google wprowadziło tworzenie kopii zapasowych w chmurze, które wielu programistów zintegrowało ze swoimi aplikacjami. Oznacza to, że niektóre aplikacje po prostu automatycznie przywrócą swoje dane, gdy tylko zalogujesz się do nowego telefonu za pomocą konta Google. Działa to jednak tylko w przypadku aplikacji, które zaimplementowały tę funkcję.

Powinieneś zauważyć, że wszystkie aplikacje systemowe mają teraz pełną kopię zapasową lub synchronizację w chmurze, począwszy od Froyo.

Z moich ostatnich doświadczeń związanych z uaktualnieniem do Galaxy Nexus - Cloud Sync: Gmail, Kalendarz, Kontakty; Kopia zapasowa w chmurze: wszystkie ustawienia systemowe (byłem zaskoczony przez niektórych), ustawienia e-mail. Bez kopii zapasowej: zakładki przeglądarki (choć są one zsynchronizowane w ICS).

W Vanilla Android nie ma domyślnej funkcjonalności systemu, która tworzy kopię zapasową wszystkich twoich aplikacji, i nie znam żadnych dostosowań operatora / producenta, które wdrożyłyby kopię zapasową na poziomie systemu.

Jedną rzeczą, którą możesz zrobić, to zainstalować nowe odzyskiwanie, takie jak ClockworkMod. Nie wymaga to „zrootowania” telefonu, ale trzeba mieć odblokowany bootloader, co, jak podejrzewam, jest tym, czego próbujesz uniknąć, ponieważ zwykle jest to przeładowanie bootloadera, w którym występuje „bricking”.

Możesz być w stanie ręcznie pobrać wszystkie pliki z partycji / data, używając adb. Możesz przeglądać je za pomocą „powłoki adb” i wyciągać je pojedynczo za pomocą „adb pull”, ale aby je przywrócić, musisz mieć root. Wymaga to również pewnej wiedzy technicznej. edycja: właściwie po dalszych testach nawet to wymaga dostępu do roota.

Sugerowana poniżej MyBackupPro nie utworzy kopii zapasowej wszystkich twoich aplikacji - tylko tych z odsłoniętą treścią Resolvers (np. SMS, kalendarz, kontakty itp.). Te rzeczy i tak są automatycznie tworzone w Gingerbread. (Nie mogę komentować ani głosować w dół)


Doskonała odpowiedź. Czy mogę uzyskać pewne potwierdzenie z doświadczenia, że faktycznie działają wszystkie wbudowane aplikacje (w tym ustawienia systemowe) kopie zapasowe?
Kevin Reid

3

Hel (wcześniej znany jako Carbon) może tworzyć kopie zapasowe aplikacji nawet na nierootowanych telefonach. W tym celu wymaga podłączenia telefonu do komputera przez USB i uruchomienia adbpolecenia, które uruchomi jakąś usługę proxy, która pozwoli Helium wykonać kopię zapasową twoich aplikacji. Wygląda na to, że wewnętrznie działa adb backupta usługa proxy.


Czy tak naprawdę działa na Androida 2.3 zgodnie z wymaganiami? Strona Google Play dla Helium mówi, że wymaga Androida 4.0.
jamesdlin

@jamesdlin: Ups, całkowicie mi tego brakowało! To wyjaśnia, dlaczego Hel nie działał, gdy próbowałem na urządzeniu 2.x. :)
Denilson Sá Maia

-1

Rozumiem, że ładując airdroid na niezrootowane urządzenie, które można następnie połączyć za pośrednictwem jego serwera internetowego z pulpitu i wykonać kopię zapasową wszystkich plików z urządzenia. Prawdopodobnie możesz cofnąć proces przywracania.


2
Android nie ma serwera WWW i na pewno nie można wykonać kopii zapasowej wszystkiego po prostu w ten sposób.
Mateusz

1
@MatthewRead AirDroid zawiera serwer WWW (do którego odnosi się prof) i umożliwia tworzenie kopii zapasowych *.apkplików na komputerze. Ponieważ zawiera przeglądarkę plików, możesz także kopiować pliki na komputer. Chociaż nie nazwałbym tego kopią zapasową - w najlepszym razie kopią zapasową częściowo pliku.
Izzy

-1

Możesz faktycznie korzystać z MyBackup Pro - działa cuda na nierootowanych telefonach!


6
Chociaż działa na nierootowanych telefonach, tworzy kopię zapasową tylko ograniczonego zestawu danych - tych rzeczy, które są ujawniane przez dostawców treści. Obejmuje to Kontakty, Kalendarz, Zdjęcia, Rejestr połączeń i wiadomości SMS - elementy, z którymi stany OP są już obsługiwane przez Missing Sync.
Martin

-2

Menedżer plików ASTRO doskonale nadaje się do tworzenia kopii zapasowych aplikacji, a także wielu innych funkcji, które sprawiają, że sama aplikacja jest ogólnie świetna. Kiedyś potrzebowałem do tworzenia kopii zapasowych, kiedy musiałem wyczyścić telefon i zacząć od nowa.


2
Czy potrafisz dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób tworzy kopie zapasowe interesujących danych, biorąc pod uwagę ochronę plików i czy robi więcej niż jakikolwiek inny menedżer plików? Rzeczy na karcie SD są oczywiście do skopiowania i nie są częścią mojego pytania.
Kevin Reid

3
Menedżer plików Astro nie utworzy kopii zapasowej danych aplikacji na nierootowanym telefonie.
Martin
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.