Dlaczego różne telefony z Androidem z tą samą specyfikacją aparatu mają różną jakość obrazu? [Zamknięte]


10

Porównywałem jakość tylnego aparatu dwóch telefonów z Androidem; Samsung Galaxy S2 i Lenovo A7000.

Oba mają te same parametry aparatu,

  • A7000: 8 MP, 3264 x 2448 pikseli, autofocus, podwójna lampa błyskowa LED

  • Galaxy S2: 8 MP, 3264 x 2448 pikseli, autofocus, lampa błyskowa LED

Korzystając z aplikacji takich jak Snapchat lub po prostu Aparat, zauważyłem, że jakość obrazu A7000 jest niższa (rozmazana) niż w Galaxy S2. Zdjęcia wykonane za pomocą Lenovo nie są tak świetne, a S2 ma naprawdę dobrą jakość.

Dlaczego jest tak, że gdy różne telefony mają tę samą specyfikację aparatu, nie rejestrują zdjęć w ten sam sposób?


2
Oprócz różnic sprzętowych i programowych jednym z czynników, który może mieć duży wpływ na jakość zdjęć wykonanych telefonami lub nawet tym samym telefonem, jest stopień zabrudzenia obiektywu.
Ross Ridge,

Byłoby naprawdę pomocne, gdybyś mógł zrobić to samo zdjęcie dwoma aparatami i przesłać je, abyśmy mogli zobaczyć różnicę wizualną, o której mówisz.
IQAndreas

@IQAndreas na pewno. Prześlę je, gdy będę mógł (w tej chwili mam napięty harmonogram i nie mam zdjęć w moim bieżącym telefonie)
Ero Sɘnnin

Dlaczego aparat 16MP Brand1 robi lepsze zdjęcia niż aparat 16MP Brand2?
Salman A,

Odpowiedzi:


21

Jedyną rzeczą, o której wspominasz, jest rozdzielczość. Stwierdzenie, że kamery mają te same specyfikacje tylko dlatego, że mają tę samą rozdzielczość, jest w najlepszym razie błędem. To tak, jakby powiedzieć, że dwa samochody powinny działać tak samo, ponieważ oba mają 4 koła.

Podczas korzystania z aplikacji takich jak Snapchat lub po prostu Aparat zauważyłem, że jakość obrazu A7000 jest gorsza (rozmazana) niż w przypadku GS2.

Przy podanej ilości informacji równie dobrze możesz rzucić kostką, aby ustalić, która kamera jest lepsza. Czy używałeś tych samych ustawień? Zrobiłeś to samo zdjęcie?

Dlaczego jest tak, że gdy różne telefony mają tę samą specyfikację aparatu, nie rejestrują zdjęć w ten sam sposób?

W aparacie jest coś więcej niż rozdzielczość:

  1. Oprogramowanie może mieć wpływ na obraz. To oprogramowanie może być lub może nie być dla Ciebie widoczne. Redukcja hałasu, stabilizacja itp.
  2. soczewki
  3. dodatkowy sprzęt, taki jak stabilizacja obrazu

Did you use the same settings? Did you take the same photo?Snapchat ma swoje własne ustawienia (tak sądzę), więc nie miałem nic wspólnego ze zmianą ustawień. Tak, zrobiłem zdjęcia tego samego obrazu. Świetna odpowiedź btw :)
Ero Sɘnnin

1
@ EroSɘnnin dobrze, im mniej masz różnorodności, tym bardziej rozsądne jest porównanie dwóch zdjęć. Ale każda aplikacja będzie miała tak duży dostęp do kamery, jak pozwala na to Android. Jeśli jeden układ jest lepszy od drugiego, nie można wiele zrobić w oprogramowaniu. Powiedzmy na przykład, że jeśli jeden układ działa lepiej przy słabym świetle, może zwiększyć czułość, aby utrzymać krótką ekspozycję, a krótszy czas oznacza mniejsze rozmycie, nawet w normalnych warunkach oświetleniowych. Specyfikacje aparatów telefonicznych są strasznie zaciemnione przez marketingowe bełkoty. Brak obiektywnych miar utrudnia porównanie. Kupiłbym „prawdziwy” aparat.
dane z

9

Ponieważ rozdzielczość jest prawdopodobnie najmniej ważna ze wszystkich cech aparatu (a może nawet być sprzeczna z jakością, większa rozdzielczość bez odpowiednio lepszego czujnika może równie dobrze dać gorszą ogólną jakość).

W typowych okolicznościach telefonów prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem jest rozmiar i jakość czujnika, które nie zostaną dokładnie opisane w literaturze handlowej. Fizyczny rozmiar czujnika ma oczywisty wpływ na jakość obrazu. Mniejszy czujnik będzie widział mniej światła, a chociaż podłączony sprzęt i oprogramowanie spróbują to zrekompensować, zwiększy to szum.

Potem jest obiektyw i optyka. To znowu coś, czego tak naprawdę nie można opisać i porównać w specyfikacjach, ale ma to duże znaczenie. Telefony, które przodują w dziale aparatu fotograficznego, często mają bardziej skomplikowane i droższe systemy obiektywów, pochodzące od renomowanych starych nazw epoki fotograficznej.

I na koniec przetwarzanie obrazu. Nie sądzę, aby można było znaleźć w dzisiejszych czasach aparat fotograficzny, który nie robi tak dużo przetwarzania pod maską, ponieważ ludzie tego chcą. Większość ludzi jest bardzo złymi fotografami, więc naprawdę zirytowałoby ich to, co faktycznie zrobili. :-) Telefony kompensują w dzisiejszych czasach prawie wszystko, warunki oświetleniowe, ruch, zwiększają kontrast, ostrość, twarze, cokolwiek.

A więc do czego to sprowadza: tak naprawdę nie ma innego sposobu na porównanie dwóch aparatów telefonicznych, niż na zrobienie zdjęcia i porównanie. Jeśli masz szczęście, ktoś już dokonał porównania i możesz znaleźć zdjęcia w sieci. Ale zawsze oceniaj na podstawie zdjęć, a nie według specyfikacji.


4

Musisz również wziąć pod uwagę rozmiar piksela czujnika, a także rozmiar czujnika, z których wszystkie mogą pozytywnie wpłynąć na jakość obrazu na zdjęciu. Bardzo ważne jest również przetwarzanie zdjęcia.


4
Rozważ techniczne wyjaśnienie, w jaki sposób rozmiar piksela i czujnika wpływa na jakość obrazu, a następnie spieraj się z danymi specyfikacjami. Są to rzeczy, o których nie wszyscy wiedzą lub z którymi często się kontaktują, dlatego dokładne wyjaśnienie jest zdecydowanie wymagane.
Firelord

-4

Fakt, że niektóre aparaty są z przeplotem, ma ogromny wpływ na jakość. Jest to spowodowane marketingiem i twierdzeniem, że kamera ma na przykład 21mp, gdy nie ma.


3
Przeciwnie, nie znajduję użyteczności w tej odpowiedzi. Czy możesz być bardziej precyzyjny i techniczny w wyjaśnianiu swojej odpowiedzi?
Ero Sɘnnin
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.