Co tak naprawdę dzieje się, gdy mocno zepsujesz telefon?


13

Nigdy nie zepsułem telefonu. Nigdy też nie widziałem. Ale twarde murowanie to najgorszy koszmar wszystkich.

Nie chcę wiedzieć, co dokładnie się stanie, gdy mocno zepsujesz swój telefon. Co się stanie, że stanie się to niemożliwe do odzyskania bez profesjonalnej pomocy?

Aby się tego dowiedzieć, musiałem wiedzieć, jak działa flashowanie ROM-ów. W tym celu pobrałem arkusz danych mikroukładu mojego telefonu (MTK6589, którego arkusz danych można znaleźć tutaj ), a następnie odkryłem, że:

  • Linie danych USB D + i D- i VCC idą bezpośrednio do procesora aplikacji.
  • Istnieje zewnętrzny PMIC dla procesora aplikacji, który obsługuje włączanie i wyłączanie zasilania słuchawki. Na tym układzie scalonym znajdują się dwa piny (KP_KOL0 i KP_ROM0), które przy wartości 0 wyzwalają pobieranie USB bez baterii.
  • Pamięć (eMMC lub NAND Flash), do której pobierane są pliki, jest również podłączona do procesora za pośrednictwem interfejsu pamięci zewnętrznej (EMI).

Oto, co (jak sądzę) dzieje się, gdy flashujesz niewłaściwy ROM:

Chociaż nie wiem, co powoduje 0 V na pinach KP_KOL0 i KP_ROM0, ale dzieje się tak, gdy chcesz pobrać nową pamięć ROM, a procesor aplikacji przełącza się / uruchamia w trybie pobierania.

Sprawdziłem, co się dzieje, kiedy mocno zepsujesz telefon. Jedyne, co otrzymuję, to posty nooba informujące o tym, jak twardo upchnąć telefon. Większość postów mówi, że gdy flashujesz niewłaściwą pamięć ROM, telefon może mocno się zepsuć. Moje pytanie brzmi,

Co się stanie, gdy sflashujesz niewłaściwy ROM, który powoduje, że telefon mocno się zepsuje?

Lub dlaczego procesor w ogóle nie reaguje, gdy go mocno klocisz?

Odpowiedzi:


19

Nie ma to nic wspólnego z procesorem, chyba że go usmażysz.

Zwykle jedyną twardą cegłą opartą na oprogramowaniu, która jest możliwa, jest zastąpienie bootloadera. Bez (działającego) programu ładującego telefon (a) nie może dostać się do punktu, w którym mógłby załadować system operacyjny i / lub (b) nie może mieć załadowanego działającego oprogramowania.

Jeśli przejdziesz do tego stanu, musisz uzyskać bezpośredni dostęp do sprzętu, aby napisać nowy program ładujący, często używając JTAG .


Lub możesz po prostu wykonać kopię zapasową bootloadera, a następnie przywrócić go za pomocą dd
Vishal Biswas

10
@vishalbiswas Tak, a jak masz zamiar przywrócić go zedd jeśli bootloader nie działa?
Léo Lam,


Większość telefonów pojawia się jako urządzenie USB, gdy ich główny program ładujący zniknął, ale drugi jest nienaruszony. Możesz przywrócić go za pomocą komputera z systemem Linux na właściwej partycji.
Vishal Biswas

2
@vishalbiswas Myślę, że OP chciał, aby „twarda cegła” oznaczała, że ​​moduł ładujący odzyskiwania / pomocniczego rozruchu nie jest nienaruszony. forums.androidcentral.com/android-4-1-4-2-4-3-jelly-bean/…
rakslice

1

Aby możliwe było twarde ułożenie telefonu, część oprogramowania, które musi uruchomić telefon, aby uruchomić się i sflashować - coś od momentu, w którym jest to tylko włączony procesor o adresie 0, do momentu, w którym telefon pisze nowy obraz do flashowania - musi być we flashu, aby telefon mógł pisać. Zwykle jest to coś w rodzaju dodatkowego programu ładującego. Jeśli to usuniesz, nie będziesz już mógł ponownie błysnąć. Twardy murowany.

Na telefonie, w którym możesz napisać coś nowego, korzystając tylko z oprogramowania w pamięci ROM, którego telefon nie może zapisać, niezależnie od tego, czy to przez zwarcie kilku pinów i podłączenie USB bezpośrednio do procesora, naprawdę nie możesz „twarda cegła” telefon. Odzyskiwanie zawsze będzie możliwe przynajmniej w teorii, pod warunkiem, że możesz podać mu oprogramowanie układowe w dowolnym wymaganym formacie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.