Procent baterii na aplikację nie jest prawie całkowity


19

kiedy patrzę na mojego Nexusa 5 z Androidem 5.1. ekran baterii, widzę coś takiego:

Zrzut ekranu Zrzut ekranu
Zrzuty ekranu (kliknij obrazy, aby zobaczyć większe warianty)

Suma wszystkich wartości procentowych na aplikację na liście wynosi 10. Jednak jak widać, zużycie baterii wynosi 60% (pozostało 40%). Więc o co tu chodzi? Kto zużył 50% baterii? Lub co oznaczają wartości procentowe obok aplikacji?

Jak widać, ekran był włączony tylko przez kilka krótkich czasów, to samo dla obudzonych, a jednak żywotność baterii około 18 godzin? Nie rozumiem.

Znalazłem też ten problem zgłoszony w AOSP, ale nikogo z Google nie obchodzi: https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=80131


Znajdź surową odpowiedź poniżej. Więcej wskazówek może się pojawić po dotknięciu wykresu u góry ekranu - więc jeśli możesz zrobić zrzut ekranu z tego ekranu, możemy być w stanie powiedzieć więcej (i wtedy mogę zaktualizować moją odpowiedź;)
Izzy

Dzięki za drugi zrzut ekranu! Odpowiednio zaktualizowałem swoją odpowiedź, zgodnie z obietnicą :)
Izzy

Byłem tym sfrustrowany, więc zainstalowałem GSam (najlepszą aplikację inną niż root, jaką mogłem znaleźć), a statystyki zużycia baterii, które zgłasza, są diametralnie różne od tego, co mówi wbudowana aplikacja. Jedno lub drugie (lub jedno i drugie) jest po prostu błędne, a ponieważ statystyki GSam są co najmniej spójne, w przeciwieństwie do strony ustawień Baterii, domyślam się, że wbudowana aplikacja jest zepsuta.
Josh

Odpowiedzi:


14

Zwykle istnieje błędna koncepcja interpretacji tych „liczb”. Na przykład zrzut ekranu pokazuje „Ekran: 3%”. Więc, co to znaczy?

  • za. ekran zjadł 3% baterii, zmniejszając w ten sposób np. ze 100% do 97%
  • b. ekran był odpowiedzialny za całkowite rozładowanie o 3% - w tym przypadku „zjadł 1,8% soku”

Wskazówka: to nie jest a) - więc twoje liczby stanowią tylko 6% drenażu (10% z 60% drenażu).

Po drugie, nie wszyscy uczestnicy imprezy zostali nazwani - istnieje próg. Nie jestem pewien, gdzie dokładnie ten próg leży, ale można bezpiecznie założyć, że gdzieś poniżej 1% udziału, stają się po prostu „nieciekawe”.

Co wciąż pozostawia otwarte pytanie: co było odpowiedzialne za pozostałe 90% z 60% „utraty baterii”? Aby się o tym dowiedzieć, będziesz potrzebować pomocnika, który wszystko podsumuje. Polecam zapoznać się z moją listą aplikacji do identyfikowania konsumentów baterii . Osobiście używam BetterBatteryStats - który przynajmniej w „scenie technologicznej” (szczególnie na XDA) jest „produktem referencyjnym”. Mniej zorientowani technicznie użytkownicy często trzymają się GSam Battery Monitor .


Teraz puśćmy drugi zrzut ekranu. Skup się na słupkach pod wykresem:

  • Sygnał sieci komórkowej: miałeś dość silny sygnał sieci komórkowej - z wyjątkiem kilku minut przed ~ 10 rano (gdzie byłeś poza zasięgiem - czerwony) i po ~ 10 rano (słaby sygnał - żółty). Ten pasek wygląda dobrze.
  • GPS włączony: nie jest to wielka sprawa, tylko dwa małe paski. Jeśli na tym pasku widoczne są duże kolorowe obszary, być może aplikacje zalewają moduł GPS żądaniami, co szybko rozładowuje baterię.
  • Wi-Fi: Twoje WiFi było cały czas włączone. O ile nie korzystałeś z niego przez cały czas - a zwłaszcza, gdy nie mogłeś go używać, ponieważ nie było sieci / punktu dostępowego, którego chciałbyś użyć), możesz rozważyć wyłączenie go, gdy nie jest używany. Istnieją automatyki Wi-Fi, które mogą się tym zająć, patrz np. Automatyczne odłączanie Wi-Fi po wyjściu ze strefy Wi-Fi?- w przeciwnym razie wykorzystuje moc, aby trwale sprawdzić dostępne hotspoty. Wydaje się, że nie jest to duży problem - jak na pierwszym zrzucie ekranu, WiFi stanowi zaledwie 1% ogólnego zużycia.
  • Ładowanie: Przez cały czas nigdy nie podłączałeś ładowarki. Dobrze wiedzieć :)

Ach - zauważyłeś, że ominąłem dwa paski? Tak i jeszcze dwa ważne. Te dwa elementy muszą być rozpatrywane razem: Twoje urządzenie „czuło się” częściej niż ekran był włączony - więc niektóre aplikacje stają się aktywne, gdy nie używasz urządzenia. To może być OK (i tak naprawdę nie wygląda tutaj nadmiernie) - pomyśl o synchronizowaniu w tle, aby sprawdzić, czy jest nowa poczta, aktualizacje widżetów pogodowych, Spotify przesyłanie strumieniowe muzyki do Twoich uszu (nie wymaga to ekranowania), a także lubić. Chociaż „duże bloki” na pasku przebudzenia bez odpowiadającej mu części ekranu na pasku powinny zwrócić uwagę. Korzystając z przykładu Spotify, możesz być w stanie łatwo je rozliczać (czy w tym czasie przesyłasz muzykę strumieniowo? Och, OK: prawdopodobnie to jest to).

Ponownie, nie zawsze możesz skorelować te z pierwszym ekranem. Do naprawdę dokładnej analizy potrzebujesz konkretnej aplikacji. A te naprawdę dobre, kiedy chcesz „kopać głęboko”, nie przychodzą za darmo. Moje pierwsze spojrzenie to płatna wersja SystemPanel i porównywalnych kandydatów, którzy mogą dobrze monitorować w tle (sprawdź zrzuty ekranu; zauważysz również, że ta aplikacja nie zapomina o uczestnictwie tylko z 0,2% udziałem). Jeśli jesteś ciekawy, możesz wypróbować darmową wersję , która może zrobić większość rzeczy.


Jak można wbudować tak niedokładne narzędzie? nie stanowi 90%? Co do BetterBatteryStats: „Z powodu poważnych zmian wprowadzonych przez Google w KitKat dostęp do roota jest wymagany od wersji 4.4 i wyższej” - cóż, nie będę rootować mojego telefonu w tym celu ...
Rouen

Musiałeś przewijać, aż palce się zranią, jeśli chcesz je przejrzeć. Jeśli, jak napisałem, „inne procesy” zużywają mniej niż 1% każdy, a chcesz uzyskać 90% wykorzystania - prosta matematyka wyjaśnia dlaczego :) Ale zgadzam się z tobą: to wbudowane narzędzie jest dalekie od doskonałości . Nadal jest wystarczający w większości „normalnych przypadków”. // BBS: rzeczywiście zapomniałem o problemie z rootowaniem (najnowsza wersja Androida tutaj jest 4.3 - i wszystkie moje urządzenia zrootowane). Wybierz inny z listy: co powiesz na GSam ?
Izzy

Dzięki za aktualizację ... jeśli chodzi o Wi-Fi, nie rozważam wyłączania go i włączania ponownie 4 razy dziennie (domowe Wi-Fi, praca Wi-Fi) .. i na pewno nie kupiłem smartfona Nexus5, aby być offline przez cały dzień, aby oszczędzać baterię :) I nie jestem pewien co do oszczędności - jeśli wyłączę Wi-Fi, 3G / LTE włączy się, a to może bardziej pochłaniać to silne lokalne Wi
Rouen

Często zależy to od twojego urządzenia (mój LG O4X np. Zużywa znacznie więcej energii podczas Wi-Fi) i dostępności (jeśli nie ma Wi-Fi, do którego twoje urządzenie może się zalogować, i tak spadnie do 2G / 3G / LTE - ale oprócz tego kontynuuj ciągłe skanowanie w poszukiwaniu dostępnego WiFi). Jeśli więc masz pewność, że nie ma „użytecznego” Wi-Fi w zasięgu, to zdecydowanie kosztuje dodatkową energię po włączeniu - bez żadnych korzyści.
Izzy

SystemPanel (mam wersję płatną) ma swoje dziwne dziwactwa ... na przykład na moim telefonie pokazuje średnie zużycie procesora prawie przez 10% przez cały czas, a jednak zużycie baterii często spada poniżej 3% / godzinę; co więcej, jeśli dodam (mentalnie) cały czas procesora zgłoszony przez każdą aplikację, nie będzie to suma 10%!
Michael,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.