Czy po usunięciu aplikacji ze sklepu Play aplikacja jest usuwana z telefonu, który ją pobrał?


16

Obudziłem się dziś rano i zauważyłem brakującą ikonę aplikacji. Nie wiem, która aplikacja; to po prostu brakująca pozycja w siatce ikon. Zastanawiałem się ... Czy po usunięciu aplikacji ze Sklepu Play, czy jest ona usuwana z każdego telefonu, który ją pobrał? Czy automatyczna aktualizacja w ogóle ma znaczenie, a w każdym razie, co dzieje się z danymi użytkownika? Czy otrzymam powiadomienie e-mail o usunięciu aplikacji?

Niepokojące jest to, że ktoś inny mógł odinstalować kontrolę nad aplikacjami na moim telefonie.

Telefon: Samsung Galaxy S3 SCH-I535 z systemem Android 4.4.2


5
Nie mówisz, czy ta siatka ikon była ekranem głównym, czy listą wszystkich aplikacji. Jeśli to pierwsze, widziałem, jak skrót zniknął, gdy aplikacja jest aktualizowana - ale tylko sporadycznie - i wtedy (zawsze) nie otrzymujesz (znacznej części) powiadomienia. Jeśli ikona zniknęła z listy wszystkich aplikacji, prawdopodobnie została odinstalowana.
Chris H

Odpowiedzi:


24

Zasadniczo odpowiedź brzmi „nie” - jednak Google może zdalnie usuwać aplikacje (tj. Złośliwe oprogramowanie) z urządzeń wszystkich użytkowników zgodnie z wymaganiami, a jeśli to zrobi, dostarczy Ci powiadomienie.

Zostało to wyjaśnione przez Rich Cannings, ołów Android Bezpieczeństwa w blogu Android Developers, już w 2010 roku: -

... W przypadkach, w których użytkownicy mogli zainstalować złośliwą aplikację, która stanowi zagrożenie, opracowaliśmy również technologie i procesy do zdalnego usuwania zainstalowanej aplikacji z urządzeń. Jeśli aplikacja zostanie usunięta w ten sposób, użytkownicy otrzymają powiadomienie na swoim telefonie.

Niedawno dowiedzieliśmy się o dwóch bezpłatnych aplikacjach zbudowanych przez analityka bezpieczeństwa do celów badawczych ... [a] po tym, jak badacz dobrowolnie usunął te aplikacje z Android Market, postanowiliśmy, zgodnie z Warunkami korzystania z usługi Android Market, wykonać naszą zdalną aplikację funkcja usuwania z pozostałych zainstalowanych kopii, aby zakończyć czyszczenie.

... niebezpieczną aplikację można usunąć z aktywnego obiegu w szybki i skalowalny sposób, aby zapobiec dalszemu narażeniu użytkowników. Chociaż mamy nadzieję, że nie będziemy musieli z niego korzystać, wiemy, że możemy w razie potrzeby szybko podjąć działania w imieniu bezpieczeństwa użytkowników. ...

Zostało to następnie wykorzystane do usunięcia 60 złośliwych aplikacji w 2011 roku

We wtorek wieczorem zespół Androida został poinformowany o szeregu złośliwych aplikacji opublikowanych w Android Market. W ciągu kilku minut od uzyskania wiedzy zidentyfikowaliśmy i usunęliśmy złośliwe aplikacje. ... Ale biorąc pod uwagę naturę exploitów, osoba atakująca może uzyskać dostęp do innych danych, dlatego podjęliśmy szereg kroków w celu ochrony tych, którzy pobrali złośliwą aplikację:

Usunęliśmy złośliwe aplikacje z Android Market, zawiesiliśmy powiązane konta programistów i skontaktowaliśmy się z organami ścigania w sprawie ataku. Zdalnie usuwamy złośliwe aplikacje z dotkniętych urządzeń. Ta funkcja zdalnego usuwania aplikacji jest jedną z wielu kontroli bezpieczeństwa, z których zespół Android może korzystać, aby chronić użytkowników przed złośliwymi aplikacjami. ...


3
OP nie wspomniał o żadnym powiadomieniu i nie wiem, która to aplikacja. To prawdopodobnie nie to, co się z nimi stało?
ashes999

12

Chociaż nie jest to dokładnie odpowiedź na twoje pytanie, zauważyłem, że stało się to niedawno, a przyczyną było to, że twórca aplikacji zmienił nazwę aplikacji. Po przeprowadzeniu automatycznej aktualizacji stara aplikacja zniknęła, a nowa aplikacja została zainstalowana. Ale ikona została usunięta ze strony uruchamiania, a nowa nie została tam umieszczona. Kiedy już zorientowałem się, dlaczego mam puste miejsce i jakie było nowe imię, byłem w stanie po prostu je przywrócić.
Przez pewien czas byłem zdezorientowany i mogło tak być z tobą. Nie wiem, dlaczego aktualizacja uznałaby te dwie aplikacje za takie same, ale program uruchamiający nie, ale tak się stało.


4
Jeśli chodzi o to, dlaczego program uruchamiający różnie traktuje dwie wersje tej samej aplikacji: podczas gdy program aktualizujący sprawdza nazwę pakietu aplikacji (na przykład com.facebook.orca), podczas gdy program uruchamiający wyświetla wszystkie ikony zadeklarowane w manifeście aplikacji z filtrem aplikacji Android .intent.category.LAUNCHER ... dzięki czemu aplikacja może mieć wiele ikon i może zmieniać się z jednej wersji do następnej.
LS97

6

Nie, nie jest usuwany automatycznie. Właściwie korzystam z kilku aplikacji, które zostały usunięte ze Sklepu Play od czasu ich zainstalowania.


6
Żeby potwierdzić, że to nie tylko urządzenie Matthew: ja też. Na wielu urządzeniach.
Izzy
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.