Czy stałe ładowanie szkodzi mojemu telefonowi z Androidem?


276

Zwykle odłączam telefon od ładowarki jakiś czas po pełnym naładowaniu, ponieważ obawiam się, że bateria może z czasem utracić pojemność, jeśli tego nie zrobię. Uważam jednak, że współczesna elektronika powinna być w stanie poradzić sobie z takim scenariuszem i automatycznie przestać ładować baterię, gdy jest pełna. Czy dotyczy to nowoczesnych telefonów z Androidem? Czy też muszę cały czas odłączać?


2
Jeśli pozostawisz telefon stale podłączony do ładowarki, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, spowoduje to dodatkowe zużycie baterii. Zamiast zużywać się po zwykłych trzech latach, bateria może się zużyć już po dwóch latach. Gdy bateria się zużyje, nie będzie już więcej energii. Prawdopodobnie będziesz chciał go wymienić.
niezapomniany

(Gdy wymienisz baterię po kilku latach, unikaj niebezpiecznych podrobionych baterii sprzedawanych przez małych sprzedawców internetowych. Wiele podrobionych baterii jest nie do odróżnienia od prawdziwych baterii. Zamiast tego wydaj od 25 do 50 USD. Wybierz baterię dobrej jakości wyprodukowaną przez telefon producent lub renomowany producent akumulatorów wtórnych, takich jak Lenmar. Kup akumulator od wiarygodnego sprzedawcy. W Ameryce Best Buy to jeden niezawodny dostawca.)
niezapomniany

Odpowiedzi:


235

Jak zauważył njd, większość baterii do telefonów komórkowych jest teraz litowo-jonowa.

Chociaż ciągłe ładowanie nie zaszkodzi, wygląda na to, że warto okresowo rozładowywać akumulator do końca, aby obwody cyfrowe mogły poprawnie skalibrować :

Chociaż litowo-jonowy jest pozbawiony pamięci pod względem pogorszenia wydajności, akumulatory z miernikami paliwa pokazują to, co inżynierowie nazywają „pamięcią cyfrową”. Krótkie rozładowania z kolejnymi doładowaniami nie zapewniają okresowej kalibracji potrzebnej do synchronizacji wskaźnika paliwa ze stanem naładowania akumulatora. Celowe pełne rozładowanie i ponowne ładowanie co 30 ładunków rozwiązuje ten problem. Pozwoli to na rozładowanie akumulatora do punktu odcięcia w urządzeniu. Jeśli zostanie zignorowany, wskaźnik paliwa stanie się coraz mniej dokładny.

Jeśli chodzi o żywotność baterii, temperatura jest najwyraźniej czynnikiem - im cieplejsze środowisko, tym większa utrata pojemności w miarę upływu czasu. Przechowywanie akumulatora przy 100% naładowaniu jest w rzeczywistości niezdrowe dla akumulatorów litowo-jonowych!

Świetny zestaw wskazówek dotyczących używania baterii litowo-jonowych tutaj: http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm

  • Unikaj częstych pełnych rozładowań, ponieważ powoduje to dodatkowe obciążenie baterii. Kilka częściowych wyładowań z częstymi doładowaniami jest lepszych dla jonów litowo-jonowych niż jedno głębokie. Ładowanie częściowo naładowanego akumulatora litowo-jonowego nie powoduje szkód, ponieważ nie ma pamięci. (Pod tym względem litowo-jonowy różni się od baterii na bazie niklu). Krótka żywotność baterii w laptopie jest spowodowana głównie przez ciepło, a nie wzorce ładowania / rozładowania.

  • Baterie ze wskaźnikiem zużycia paliwa (laptopy) należy kalibrować, stosując celowe pełne rozładowanie co 30 ładowań. Czyni to paczka w sprzęcie. Jeśli zostanie zignorowany, wskaźnik paliwa stanie się coraz mniej dokładny, aw niektórych przypadkach przedwcześnie odetnie urządzenie.

  • Utrzymuj akumulator litowo-jonowy w niskiej temperaturze. Unikaj gorącego samochodu. W celu przedłużonego przechowywania należy utrzymywać poziom naładowania akumulatora na poziomie 40%.

  • Rozważ wyjęcie baterii z laptopa, gdy działa na stałym zasilaniu. (Niektórzy producenci laptopów są zaniepokojeni gromadzeniem się kurzu i wilgoci wewnątrz obudowy baterii.)

  • Unikaj kupowania zapasowych baterii litowo-jonowych do późniejszego użycia. Przestrzegać dat produkcji. Nie kupuj starych zapasów, nawet jeśli są sprzedawane po wyprzedażach.

  • Jeśli masz zapasowy akumulator litowo-jonowy, użyj jednego z nich w pełni, a drugi ochłodź, wkładając go do lodówki. Nie zamrażaj baterii. Aby uzyskać najlepsze wyniki, przechowuj akumulator w stanie naładowania 40%.


7
@jeff, nigdy nie widziałem od ciebie odpowiedzi od meta, ale muszę dodać komentarz: „Chociaż ciągłe ładowanie nie zaszkodzi, wygląda na to, że możesz okresowo rozładowywać akumulator do końca, aby obwody cyfrowe mogły poprawnie kalibracja: „nie jest dobrą radą. Obciąża to akumulator, jeśli w obwodzie ładowania występuje niewielki błąd, pokazując, ile pozostało naładowania, jest drobnym szczegółem, ale stresowanie akumulatora może powodować problemy.
Kortuk

1
@kortuk w porządku, czy masz na to powód?
Jeff Atwood

14
@JeffAtwood, tak, moja odpowiedź na temat ładowania telefonów komórkowych w innym miejscu na tej stronie omawia to . Ponadto, aby połączyć bezpośrednio ze źródłem, przewiń w dół i przeczytaj „Proste linie pomocnicze” . Podczas ostatniego rozruchu pracowałem również z akumulatorami litowymi w celach zawodowych, a te źródła są dla mnie wsparciem, a nie źródłem mojej wiedzy.
Kortuk

1
@JeffAtwood, widziałem monitory baterii, które potrzebują tego, aby zachować 100% dokładności, ale jest to kompromis między żywotnością baterii a świadomością dokładnego naładowania. Większość ludzi zdecyduje się wiedzieć, że pozostało ich ładowanie. Po prostu sugeruję, aby pamiętać, że powoduje to znaczny wiek baterii. Mylisz się, myślę, że to wymaga wyłączenia odpowiedzialności.
Kortuk

5
Nigdy nie celowo rozładowuj akumulatora litowo-jonowego do 0%. Skróci to żywotność, aw rzadkich przypadkach spowoduje, że akumulator przestanie działać.
Sepero,

60

Nowoczesne telefony komórkowe korzystają z akumulatorów litowo-jonowych, które działają najlepiej przy częstych doładowaniach.

Posiadają obwody do monitorowania napięcia wejściowego i zapobiegania przeładowaniu.

Niektóre ładowarki nagrzewają się dość mocno, gdy są podłączone do źródła zasilania, a to tylko zmarnowana energia; więc możesz chcieć odłączyć ładowarkę od sieci, gdy telefon będzie w pełni naładowany, ale bateria nie ulegnie uszkodzeniu, jeśli pozostawisz ją ładować przez kilka godzin dłużej.


14

Wszystkie urządzenia powinny przestać ładować, gdy są pełne. Mogą jednak rozpocząć ładowanie, gdy ładunek spadnie do 80-90%, w zależności od producenta.

Jeśli mam rację, większość baterii powinna być oceniana na około 1000 cykli ładowania, zanim nastąpi poważna degradacja. Jeśli naładujesz telefon w nocy, w samochodzie i w pracy, będzie to około roku. Potem równie dobrze możesz kupić kolejną baterię, ponieważ są one naprawdę tanie. Po prostu pozbywaj się akumulatora przyjaznego dla środowiska.


2
Czy możesz podać źródło? „Jeśli mam rację” nie jest zachęcające.
Mateusz Konieczny

9

Telefon, który mam (OpenMoko FreeRunner) wyraźnie stwierdza w dokumentacji, że będzie szczęśliwie działał na ładowarce; powstał w 2006 roku.

Jeśli obwody ładowania telefonu są wystarczająco zaawansowane, powinno być w stanie rozładować ładunek, a nie przeładowywać lub źle kondycjonować baterię.


Czy to GTA02v5 lub v6?
ott--


4

Nowoczesna elektronika nie przeładuje baterii, a telefon powinien być w stanie poradzić sobie z ciągłym podłączaniem. Jednak utrzymywanie baterii w stałym stanie naładowania i cykl ładowania pod wysokim napięciem zwiększą jej degradację. Najlepiej nadaje się do baterii, gdy telefon ma minimalny czas pełnego naładowania.

Moje osobiste doświadczenie jest takie, że mój telefon z Androidem SGS1 dobrze sobie radził z ładowaniem przez noc, więc nie jest zbyt mądrze się tym przejmować, ale jeśli twoja nowa bateria nie wytrzyma długo, miej to na oku.

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

Niektóre urządzenia przenośne siedzą w stacji ładującej w pozycji włączonej. Prąd pobierany przez urządzenie nazywa się ładunkiem pasożytniczym i może zakłócać cykl ładowania. Producenci akumulatorów odradzają ładowanie pasożytnicze podczas ładowania, ponieważ powoduje to mini-cykle, ale nie zawsze można tego uniknąć; laptop podłączony do sieci elektrycznej jest takim przypadkiem. Akumulator jest ładowany do 4,20 V / ogniwo, a następnie rozładowywany przez urządzenie. Poziom obciążenia akumulatora jest wysoki, ponieważ cykle występują przy progu 4,20 V / ogniwo.

Ładowarki stworzone z myślą o gotowości do pracy lub trybie gotowości często obniżają napięcie akumulatora do 4,00 V / ogniwo i ładują się tylko do 4,05 V / ogniwo zamiast pełnego 4,20 V / ogniwo. Zmniejsza to napięcie i wydłuża żywotność baterii.

Aby zminimalizować naprężenia, utrzymuj akumulator litowo-jonowy na szczytowym napięciu 4,20 V / ogniwo tak krótko, jak to możliwe.

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

Większość jonów Li jest naładowana do 4,20 V / ogniwo i mówi się, że każda redukcja 0,10 V / ogniwo ma podwójny cykl życia.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.