Zrootowałem swój telefon. Co teraz? Co zyskuję na rootowaniu?


301

To jest częste pytanie tych, którzy właśnie zrootowali swoje telefony. Jakie aplikacje, pamięci ROM, korzyści itp. Dostaję z rootowania? Co mam teraz robić?

Odpowiedzi:


263

Rzeczy, które wymagają rootowania

Eksploratorzy plików root

Możesz ponownie zamontować /system/katalog do odczytu i zapisu, co pozwoli ci usunąć aplikacje dostarczane przez przewoźnika , których nie lubisz i tak dalej. Eksploratory plików root mogą umożliwiać przeglądanie wszystkich folderów w telefonie, takich jak te, /data/które są normalnie chronione.

Patchowanie aplikacji

Dzięki prawom dostępu root możesz łatać inne aplikacje, aby uzyskać specjalny dostęp do funkcji lub usunięcie samoobrony w przypadku niektórych aplikacji.

 • Freedom - Uzyskaj iAP (zakup w aplikacji) za darmo! Kup diamenty, rubiny i odblokowania Pro bez prawdziwych pieniędzy. Uwaga: w zależności od kraju / regionu mogą obowiązywać ograniczenia prawne.
 • Lucky Patcher - łataj aplikacje tak, aby nie wymagały usług Google Play / nie wyświetlały więcej reklam / automatycznie stały się wersją Pro / pracują w określonych DPI ... Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić z Lucky Patcherem, a nawet kilka łatek już dostarczonych .

Przenoszenie i usuwanie aplikacji

Dostęp do / system oznacza również, że możesz przenosić aplikacje lub aktualizacje aplikacji systemowych z / data do / system (ostrożnie!), Jeśli partycja ma wystarczającą ilość miejsca.

 • Titanium Backup - Wykonaj kopię zapasową wszystkich aplikacji i danych. Pozwala także odinstalować lub zawiesić aplikacje systemowe, zintegrować aktualizacje z pamięcią ROM, aby zaoszczędzić miejsce, przenieść aplikacje na kartę SD i wiele więcej.
 • apps2rom - robi za darmo to, co robi pro wersja tytanowej kopii zapasowej: pozwala przenosić aplikacje na partycję systemową.
 • Bloatfreezer - zamrażaj lub usuwaj aplikacje systemowe
 • Link2SD - Przenieś aplikacje (systemowe) na drugą partycję na karcie SD, uwalniając mnóstwo wolnego miejsca na /systempartycji.

Pamiętaj, że przenoszenie aplikacji na kartę SD wiąże się z ryzykiem i wadami i powinno być podejmowane tylko wtedy, gdy jest potrzebne miejsce. Większość nowoczesnych urządzeń ma wystarczającą ilość pamięci dla wielu aplikacji (16 GB +), pod warunkiem, że zdjęcia / filmy / muzyka są przechowywane na zewnętrznej karcie SD.

Tethering

Niektóre urządzenia mają już tethering Wi-Fi, np. Samsung Galaxy S, więc nie jest to nic wielkiego, chyba że operator pobierze opłatę za tę funkcję.

Zrzuty ekranu i nagrywanie ekranu

root jest potrzebny do zrzutów ekranu przed wersją 4.0-Ice Cream Sandwich. Większość rejestratorów ekranu sprzed wersji Lollipop również wymaga rootowania.

Kopie zapasowe

 • Titanium Backup - Wykonaj kopię zapasową wszystkich aplikacji i danych. Pozwala także odinstalować aplikacje systemowe, zintegrować aktualizacje z pamięcią ROM, aby zaoszczędzić miejsce i tak dalej.
 • ClockworkMod Recovery (ROM Manager) - zwykle wymaga roota, aby zainstalować za pomocą ROM Managera. Umożliwia tworzenie kopii zapasowych całego urządzenia, w tym pamięci ROM, a także flashowanie nowych pamięci ROM i innych zaawansowanych zadań.

Istnieje również wiele aplikacji, które twierdzą, że wykonują pełną kopię zapasową nandroid.

Kontrola aplikacji / sieci

 • AdFree - usuwa reklamy, zmieniając plik hosts (więc zarówno reklamy w aplikacjach, jak i w przeglądarce)

 • Adaway - blokuje również dodawanie w aplikacji.

 • Droid Wall - aplikacja Firewall. Masz aplikację, która zużywa wszystkie Twoje dane, nawet jeśli z niej nie korzystasz? Zablokuj to!

 • Orbot - aplikacja Tor
 • Cache Mate - Wyczyść pamięć podręczną wszystkich aplikacji
 • Serwer Droid VNC - Połącz się z telefonem przez VNC
 • LBE Security Master - selektywnie cofaj uprawnienia z aplikacji
 • Button Savior - Pomaga dodać przycisk ekranowy, aby zrekompensować awarię przycisku fizycznego.
 • ClockSync - aby automatycznie zsynchronizować czas urządzenia z kilkoma predefiniowanymi zegarami atomowymi.

Xposed Framework

Struktura Xposed pozwala na instalowanie aplikacji z zaawansowanymi funkcjami dostosowywania.

 • GravityBox (dla Androida 4.2 4.4 5.0 5.1 6.0 ) - Aplikacja zapewniająca wiele poprawek systemowych.
 • XInstaller - Różne poprawki dla instalatora pakietów.
 • XHangouts - ulepszona wersja Hangoutów Google.
 • XWhatsApp - Mod dla popularnego komunikatora WhatsApp.
 • XPrivacy - kontrola aplikacji Finegrained.

Kontrola procesora

 • SetCPU - kontroluj szybkość procesora telefonu, możesz także konfigurować profile. Umożliwia podkręcanie w zależności od warunków, np. Podkręcanie do 125 MHz przy wyłączonym ekranie. To znacznie wydłuża żywotność baterii bez wpływu na wydajność (kiedy faktycznie używasz aplikacji / telefonu) lub może poprawić wydajność poprzez podkręcanie.
 • Overclock Widget - podobny do SetCPU, ale mniej funkcjonalny

Włącz plik wymiany / partycję

Zaawansowane i różne

 • ROM Manager - Ułatwia instalowanie nowych ROM-ów za pomocą ClockworkMod Recovery i umożliwia tworzenie kopii zapasowych całego urządzenia (ROM + aplikacje + dane) i innych zaawansowanych zadań.
 • Szybki rozruch - umożliwia ponowne uruchomienie w trybie odzyskiwania lub w trybie ładowania / pobierania.
 • LED Hack - Wyłącz LED w telefonie (nie jest już dostępny w Android Market)
 • Poprawki opóźnień - Różne poprawki i zmiany w systemie plików, aby przyspieszyć działanie telefonu lub zapobiec tymczasowemu wstrzymaniu / zawieszeniu się telefonu. Są one szczególnie przydatne w niektórych telefonach Samsung korzystających z systemu plików RFS. Lagfix Ext4, taki jak Voodoo, jest zalecany, ale istnieją także Lagfixy Ext2, takie jak RyanZA One Click Lag Fix, która pozwala również zmieniać zaawansowaną pamięć, Wi-Fi i opcje planowania dysku.
 • TRIM - niektóre starsze jądra nie mają TRIM.
 • StickMount - Automatycznie montuj dyski flash USB, klawiatury, mysz za pomocą kabla USB OTG .
 • BusyBox - Sprawia, że ​​emulatory terminali przypominają bardziej Linux.
 • Aplikacje do ładowania bocznego. Większość operatorów / telefonów zezwala na tę opcję, ale AT&T nie.

ROMy

Chociaż rootowanie nie jest wymagane do flashowania nowych ROM-ów, wiele aplikacji, które to ułatwiają, wymaga rootowania.

CyanogenMod to bardzo popularny ROM, który wiele osób umieszcza na swoich telefonach. Jest również łatwy do zainstalowania za pomocą aplikacji ROM Manager . Najpierw zainstaluj odzyskiwanie Clockwork. Następnie uruchom kopię zapasową, zanim sflashujesz ROM.

Zobacz także „Gdzie mogę znaleźć standardowe lub niestandardowe ROMy dla mojego urządzenia” lub fora XDA dla innych niestandardowych ROM-ów. Większość urządzeń ma specjalne podforum „Android Development”, na którym umieszczane są ROMy.

Zawsze rób kopię zapasową nandroid przed instalacją dowolnego ROM-a lub modu! Przed zainstalowaniem lub uaktualnieniem pamięci ROM może być konieczne wyczyszczenie wszystkich danych i pamięci podręcznej z telefonu.

Niestandardowe jądra

Jednym z popularnych zestawów jąder są te dostarczane przez ChevyNo1 . Możesz je również pobrać za pośrednictwem wersji premium ROM Managera. Zrób kopię zapasową nandroid (ClockworkMod) przed użyciem tych jąder! Będziesz także chciał uzyskać SetCPU, aby jak najlepiej wykorzystać te jądra.

Zacznij od jąder niskiego napięcia przy najniższej prędkości i pracuj aż do 1,2 GHz. Jeśli Twój telefon jest stabilny do zakresu 1,2 GHz, wypróbuj niektóre jądra bardzo niskiego napięcia. Jeśli zaczniesz się zamykać, przełącz się z powrotem na jądro niskiego napięcia.

Zasadniczo każdy telefon (tej samej marki / modelu telefonu) różni się w zależności od jądra, z którym może sobie poradzić, ze względu na różnice produkcyjne między procesorami. Mogę więc mieć droida Motorola, który może obsługiwać jądra o bardzo niskim napięciu, a twój może nie być w stanie ich uruchomić. Te telefony niekoniecznie zostały zaprojektowane do działania w ten sposób.


10
Och, serwer VNC zmusza mnie do poważnego rozważenia rootowania mojego telefonu!
Evan,

6
Zapomniałeś Terminal Emulatorz supoleceniem ..
Android Quesito

Możesz także dodać możliwość dołączania do sieci Wi-Fi ad hoc.
Hamish Downer

1
Istnieje również wifi adb (które pozwala na wypychanie i debugowanie aplikacji przez Wi-Fi). Ponadto Titanium Backup ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli z jakiegoś powodu nowa wersja aplikacji usunie kluczową istniejącą funkcjonalność lub zwiększy obszar zajmowany przez reklamę, Titanium Backup umożliwia przywrócenie poprzedniej wersji tej konkretnej aplikacji. A czasem rootowanie jest świetne do instalowania nieobsługiwanych funkcji (na przykład Note 1 początkowo nie miał obsługi NFC, chociaż miał do tego układ, a kilka lat temu bardzo niewiele oficjalnych ROMów wspierało Netflix itp.).
Stephan Branczyk

1
dobra odpowiedź ze względu na napisy, krótkie objaśnienie aplikacji i ich linków
Jasser

48

Krótko mówiąc, zrootowanie systemu Android oznacza przezwyciężenie ograniczeń nałożonych na niego przez producenta. Ludzie mogą chcieć tego z różnych powodów, ale głównym z nich jest wolność . Posiadanie zrootowanego telefonu oznacza, że ​​masz pełną kontrolę nad swoim urządzeniem.

Głównym powodem, dla którego ludzie rootują telefony, jest instalacja niestandardowej pamięci ROM . Niestandardowe ROMy są często znane z poprawy wydajności i ekskluzywnych funkcji, które nie są obecne w ROMach producentów, takich jak instalowanie aplikacji na sdcard lub robienie zrzutów ekranu . Niestandardowe ROMS mogą również stać się alternatywą aktualizacji systemu dla urządzeń, które zostały porzucone przez ich producentów. Przykład popularnej pamięci ROM można zobaczyć tutaj .

Rootowanie Androida pozwala także odinstalować aplikacje , których nie używasz lub których nie chcesz, oprócz tych, które naruszają prywatność użytkownika (patrz CarrierIQ ). Innym głównym powodem jest zwiększenie przestrzeni dyskowej.

Zrootowane urządzenie pozwala zainstalować prawie każdą aplikację, która wymaga dostępu do konta root. Te aplikacje zazwyczaj mają na celu zrobienie czegoś, co nie byłoby możliwe bez tego uprawnienia. W poprzedniej odpowiedzi wyświetlono wiele przydatnych aplikacji, ale może być o wiele więcej dostępnych w Google Play. Możesz znaleźć listę dobrych aplikacji tutaj .


6

Google stara się zmniejszyć potrzebę rootowania poprzez ulepszenie dozwolonych usług systemowych. Zrzuty ekranu, nagrywanie ekranu i tethering zwykle nie wymagają rootowania. Powody, dla których mogę nadal rootować:

 • Aby odinstalować i / lub wykonać kopię zapasową domyślnych aplikacji.
 • Aby przenosić pliki i aplikacje bez ograniczeń.

  • Skopiuj / wklej / rozpakuj gdziekolwiek z eksploratorem root.
  • Zintegruj / migruj aplikacje z /datapartycji na /systempartycję, aby zaoszczędzić miejsce i zabezpieczyć je przed resetowaniem do ustawień fabrycznych.
  • Edytuj plik hostów systemu, aby blokować reklamy (adaway). Edytuj plik zasobów ikony (txt), aby uwzględnić ikonę uruchamiania swojej ulubionej aplikacji. Itp.
 • Aby uruchomić programy z większą mocą:

  • Więcej funkcji Taskera
  • Lepsze zarządzanie energią dzięki aplikacjom takim jak Greenify.
  • Połącz się z dowolną aplikacją lub zasobem za pomocą Xposed.
   • Ricing (gravitybox)
   • Dodawanie nieoficjalnych funkcji do aplikacji Youtube (lub innej popularnej).
   • Precyzyjne zarządzanie uprawnieniami aplikacji dzięki Xprivacy.
  • Uruchom narzędzia wiersza polecenia (busybox), takie jak (ponowne) montowanie systemów plików lub skanowanie wszystkich plików partycji, aby zobaczyć, co zajmuje miejsce.
  • Odwróć tethering (użyj mojego laptopa / Internetu stacjonarnego przez USB lub Wi-Fi)
  • Zmień zasady wydajności procesora.
  • Online flashowanie nowego obrazu do pamięci lub wykonanie pełnej kopii zapasowej. Sposób inny niż root obejmuje metody odzyskiwania / szybkiego uruchamiania.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.