Czy można wyprostować płytę grzejną (Prusa Mk2)?


9

Mam naprawdę wygiętą płytę drukowaną, środek jest podniesiony o około 3 mm w stosunku do wszystkich krawędzi.

Znalazłem ten wątek Wypaczone płytki PCB , w których stosuje się metodę podgrzewania poprzez pieczenie płytki drukowanej w piekarniku, jak opisano tutaj: 3.2 Naprawa dziobu i skrętu .

Czy może to pomóc w prostowaniu płyty grzejnej Prusa? Jeśli tak, to czy mogę przyłożyć ciepło do samego stołu grzewczego, czy też muszę korzystać z piekarnika? Czy ciśnienie z mocno zaciśniętej płyty szklanej będzie wystarczające, czy też szkło pęknie w tych temperaturach (biorąc pod uwagę, że łóżko może je osiągnąć).

Odpowiedzi:


3

Powiedziałbym, że pieczenie PCB w piekarniku nie jest dobrym pomysłem. Wiem, że płytki PCB są odporne na ciepło (szczególnie łóżka cieplne), ale nadal brzmi to dziwnie. Ale prawdziwe pytanie brzmi, jak mogłoby pomóc pieczenie. Zostawmy to.

Jeśli twoje łóżko jest tak wygięte, możesz zrobić kilka rzeczy w zależności od twojej sytuacji / otoczenia.

Możesz:

  1. Dodaj dwie szklane płytki (na dole i na górze) i połącz je wszystkie;
  2. Wspieraj swoje HB płaskim aluminium lub nawet drewnem;
  3. Dodaj aluminiową ramkę lub;
  4. Jeśli używasz szklanej płytki, przypnij HB do szyby za pomocą mocniejszych (szerszych) klipsów.

W przypadku nr 1 termistor może nawet pozostać wciśnięty między płytkę drukowaną a dolną płytę szklaną.

Ad # 2 Jeśli twoje HB jest wygięte w środku, możesz użyć środkowego otworu termistora. Wywierć go nieco wiertłem fi8mm (ale nie za dużo, powiedziałbym w połowie) i użyj śruby z łbem stożkowym, aby przykręcić go płasko do aluminiowego / drewnianego wspornika. Oczywiście będziesz musiał zainstalować termistor w nowym miejscu.

Najprostszym i mniej destrukcyjnym rozwiązaniem jest nr 1 i poleciłbym to.


2
Trochę informacji zwrotnych po pewnym czasie, bez nadmiernego używania stołu grzewczego. Zakręt nie zniknął do tej pory, ale dzięki klipsom buldogowym, których teraz używam (wcześniej było to dziwne tymczasowe rozwiązanie), łóżko wystarczająco prostuje się pod taflą szkła. To rozwiązanie jest dla mnie wystarczająco dobre. Zgłoszę, czy szkło w pewnym momencie poniesie całkowitą stratę.
kamuro

Chociaż sugestie w odpowiedzi są prawidłowe, założenie (że „podłożenie płytki drukowanej w piekarniku nie jest dobrym pomysłem”) jest błędne pod względem faktycznym, biorąc pod uwagę, że dokładnie tak, jak wytwarzana jest płytka drukowana, i sposób ich mocowania, gdy elementy montowane na powierzchni stają się luźne . W rzeczywistości możesz definitywnie wykorzystać ciepło do wyprostowania PCB, zobacz inną odpowiedź: 3dprinting.stackexchange.com/a/5682/9134
mac.

Zgadzam się z tym na Macu. Warstwy grzewcze z PCB są zasadniczo płytkami PCB i można je wkładać do pieców, piec w niższych temperaturach (powiedzmy około 100 st. C) i mogą wytrzymać temperatury do 240 st. C (krócej niż 30 s). W ten sposób komponenty są lutowane na płytce drukowanej. To oczywiście wymaga pieca rozpływowego lub patelni o kontrolowanej temperaturze.
elektrofil

AFAIK pytanie brzmiało: „czy HB można wyprostować?” Odpowiedziałem, jak to naprawić i w pierwszym zdaniu wspomniałem, że PCB są odporne na ciepło. Zapytałem również, w jaki sposób pieczenie może pomóc w wyprostowaniu go, jeśli jego HB zgiął się po nagrzaniu, więc jak może wyglądać odwrotnie przy tej samej akcji? Nie widzę ŻADNEGO powodu, by głosować negatywnie.
piksel darth

5

Inżynier elektryk tutaj. Nie ma nic dziwnego w umieszczeniu płytki PCB w piekarniku. Każdy PCB montażu powierzchniowego jest zmontowany za pomocą zmiany przepływu w piecu , który ogrzewa wszystkie składniki, a także samą płytkę drukowaną, kilka stopni, przez pewien czas aż do „wygrzewania” temperaturze, czyli 150 ° C .

Następnie płytka drukowana (i komponenty, które nie są jeszcze lutowane, ale przytrzymywane pastą lutowniczą) są podgrzewane do temperatury ponownego rozpływu, która dla procesów bezołowiowych (tj. Wszystkich) wynosi 245 ° C. Po tym punkcie są one utrzymywane w tej temperaturze przez 60-90 sekund, aby umożliwić lutowi całkowite wylanie. Uwaga: nie jest to czas spędzany przy tak wysokiej temperaturze piekarnika - jest to czas, w którym cała płytka drukowana, której krawędź osiągnęła 245 ° C, spędza w tej temperaturze.

Nie ma absolutnie nic złego, ani nic dziwnego we wkładaniu płytki drukowanej do piekarnika lub w inny sposób nagrzewaniu jej niż temperatura zeszklenia. Jest to kluczowa część ich komercyjnego montażu w elektronice i zostało już wykonane na każdej płytce drukowanej, którą posiadasz.

Zignoruj ​​odpowiedź „zaakceptowaną” - jest niepoprawna.

PCB są zwykle wykonane ze szklanego kompozytu epoksydowego (FR4) o temperaturze zeszklenia 140 ° C. Istnieją odmiany o wysokiej temperaturze ze temperaturą zeszklenia 170 ° C. Nie wiem, która odmiana Prusa MK2 / MK2S używa konkretnie, ale FR4 i tak nie ma „ostrego” przejścia szklanego, więc chcesz się mylić po stronie gorącej, niezależnie od konkretnego rodzaju. Spraw, by było przyjemnie i przytulnie w temperaturze 190-200 ° C i zwiększaj temperaturę, aż się rozpadnie. Likus lutowia ma około 220 ° C, dlatego powinieneś starać się nie przejmować się temperaturą 20 ° C tylko dlatego, że nie należy ufać termostatom kuchennym.

Posiadam MK2S i osobiście podgrzałem moje łóżko cieplne powyżej temperatury zeszklenia PEI (nie pytaj), która wynosi 217 ° C , i to nie był problem (no, z wyjątkiem PEI, ale znowu nie pytać). Nie doznał żadnych złych skutków, nie spodziewałem się tego. Teraz piszę na nim, pisząc to. Tak dobrze jest podgrzać to na gorąco. To był właśnie powód, dla którego laminat FR został nawet wykonany - aby był sztywny i tolerował ciepło. Lut nie stopi się sam.

Pamiętaj jednak, że musisz usunąć arkusz PEI / Ultem oraz klej, zanim to zrobisz. Prusa ma instrukcje, jak to zrobić, zajrzyj pod zastąpienie powierzchni drukowania PEI.

Jeśli chodzi o samą procedurę, płytka drukowana nie magicznie po prostu stanie się płaska. Musisz zmusić to do płaskości. Spłaszcz to, by się poddać. Będzie on tak płaski, jak przypuszczalnie płaska powierzchnia, na której spoczywa. Biorąc pod uwagę stopniowe przejście materiału, nie będzie on dokładnie giętki, nawet jeśli znacznie przekroczy temperaturę zeszklenia.

To, czego idealnie potrzebujesz, to dwie aluminiowe płyty wystarczająco duże, aby umieścić je między nimi. Lub stal lub dowolny metal. Muszą być wystarczająco grube, aby nie zginać się, dlatego są bardzo płaskie. Kamień do pizzy, jeśli możesz znaleźć taki, który jest płaski lub płyta z granitu również działa. Wiem, że żaden z nich nie jest dokładnie „po prostu wokół domu”, ale tak naprawdę każda płaska powierzchnia, która toleruje ciepło, na którym można oprzeć płytkę drukowaną, jest akceptowalna. (Dzieci - najpierw zapytaj rodziców)

Jedynym problemem jest to, że najprawdopodobniej nie wyostrzy się pod własnym ciężarem. Będziesz musiał położyć na nim również dużą płaską rzecz, albo albo będzie ciężki, albo dodać ciężkie rzeczy na swojej dużej płaskiej rzeczy. Chcesz zrobić kanapkę z podgrzewanym łóżkiem. Ponadto należy go chronić przed elementami grzejnymi piekarnika (elektrycznymi lub gazowymi), ponieważ po włączeniu będą one emitować ciepło o wiele cieplejsze niż temperatura piekarnika. Nie martw się - folia aluminiowa wystarcza, aby chronić wszystko przed gorącem, ale znowu powinieneś mieć coś bardzo płaskiego i solidnego na górze.

Aha i wyjmij gniazda otworów na śruby z płytki drukowanej. Potrzebują tylko klucza sześciokątnego i kilku szczypiec do odkręcenia. Nie trać podkładek zabezpieczających.

W każdym razie powyższa procedura, choć zdecydowanie stanowi ból, przywróci (lub jeśli zawsze była wypaczona, zaabsorbuje po raz pierwszy) płaskość tak dobrą, jak płaskie rzeczy, między którymi jest wciśnięta.

Płaskość królów.

To też nie jest dokładnie nieznane. Ludzie to robią . To działa.


YT pokazuje, że można podgrzać materiał kompozytowy i zgiąć go (w tym przypadku ustawić go płasko). Ale na filmie YT możemy zobaczyć zupełnie nowe HB. Nie ma żadnych informacji na ten temat po pewnym okresie użytkowania. Jeśli występuje napięcie wewnętrzne - możliwe jest, że HB wygnie się ponownie po podgrzaniu bez ciśnienia.
darth pixel

1

Ponieważ aluminium ma temperaturę topnienia wynoszącą 600 ° C, jest mało prawdopodobne, aby doprowadzić go do stanu, w którym znacznie się wygina podczas ogrzewania. Wątpiłbym, czy uda ci się to zrobić (uwolnij stres wewnętrzny).

Najlepszą opcją jest zbudowanie przyrządu, który pozwala wypchnąć zniekształcenie (lub pociągnąć za pomocą śruby w istniejących otworach), jednocześnie uważając, aby nie wywierać nacisku (przynajmniej z ostrą krawędzią) na gąsienice lub powłoki .

Będzie to tylko częściowa poprawka, ale warto spróbować dodatkowo z taflą szkła.

Edycja: Może to dotyczyć stołu Mk3, ale nie Mk2, jak zadano w pytaniu.


Nie jestem do końca pewien, dlaczego podnosisz temperaturę topnienia aluminium, czy możesz to rozwinąć?
kamuro

Masz wygiętą metalową płytę, którą starasz się zmniejszyć. W przypadku wypaczonej płytki drukowanej ogrzewanie zmiękczy żywicę. To samo nie jest tak naprawdę w twoim przypadku, myślę - a może źle zrozumiałem pytanie, a masz po prostu płytkę drukowaną?
Sean Houlihane

Tak, - Przepraszam, mogę mieć a) zrozumiał, co masz na myśli (typ MK3 heatbed PCB) lub zaznaczyć, że używam tylko MK2 typ heatbed PCB jak przedstawiana w reprap.org/wiki/PCB_Heatbed
kamuro

0

Najprościej byłoby położyć arkusz szklany na łóżku i przeprowadzić kalibrację ... W ten sposób możesz stracić kilka milimetrów wysokości wydruku.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.