Czy mogę wydrukować w 3D butelkę PET?


11

Chcę wydrukować przezroczystą butelkę PET do moich domowych lemoniad i pomyślałem o ich wydrukowaniu w 3D.

Chciałbym, aby jakość drukowanej butelki była tak dobra jak butelki Coca-Coli PET na koks, a podłoże lub materiał do drukowania byłyby tanie lub łatwo dostępne. Pomyślałem, że mogę poddać recyklingowi niektóre stare butelki PET, aby wydrukować niestandardową na moje lemoniady, ponieważ nie chcę czegoś, co wymagałoby ode mnie zakupu nowych materiałów lub ponownego eksportu od producenta.

Czy można poddać recyklingowi PET i wydrukować go w pojemnikach z certyfikatem żywności?


Technicznie zalecane pytania są zabronione, ale w tym przypadku istnieje wykonalny rdzeń: „Czy mogę drukować PET z recyklingu w pełni przezroczysty i dopuszczony do kontaktu z żywnością?”
Trish

3
Szklane butelki i nakrętki w stylu homebrew byłyby prawdopodobnie najlepszą propozycją opakowania. Lub ponowne użycie oczyszczonych butelek PET, jeśli jest to dozwolone. Możesz spersonalizować opakowanie za pomocą etykiet lub wydrukować coś w rodzaju nubbiny, aby przykleić się do górnej części nasadki / pokrywy.
Criggie

Odpowiedzi:


24

Nie, z 3 powodów

PET nie jest (łatwo) drukowalny.

Istnieje wiele nieporozumień na temat tego, jakie filamenty można kupić: w większości przypadków PET z marką filamentu to tak naprawdę PETG, czasem PETT.

PET wcale nie jest materiałem łatwym do wydrukowania. Dzięki wiedzy eksperckiej i odpowiednim ustawieniom urządzenia można go wydrukować, ale nawet wtedy nie można go tak łatwo przetworzyć w użyteczne włókno do drukarki 3D, jak mogłoby się wydawać. Potrzebujesz pełnych możliwości ponownego przetwarzania, co oznacza potrzebę maszyn umożliwiających dokładne czyszczenie, mielenie na kurz, topienie, granulowanie i wreszcie wytłaczanie jako świeżego filamentu.

Najbliższym pokrewnym materiałem, który można łatwo wydrukować, jest PET G , zmodyfikowany PET, który zawiera również glikol. Nie można w ogóle przekonwertować PET na PETG w zastosowaniach domowych lub hobbystycznych - zachowują się zupełnie inaczej pod względem chemicznym, nawet jeśli do produkcji dodano tylko jeden materiał. PETG nie jest kruchy jak PET, nie zmętnia się podczas ogrzewania, ale starzeje się w świetle UV, łatwo zarysowuje i nie może być sterylizowany w autoklawie jak PET. Ale modyfikacja chemiczna musi zostać wykonana podczas początkowej produkcji materiału, a próba recyklingu tych dwóch materiałów jest ogromnym bałaganem , co może się zdarzyć, jeśli spróbujesz pracować z materiałem, który pozyskujesz z recyklingu.

„Kiedy są przetwarzane razem, PETG topi się i staje się lepki, podczas gdy PET pozostaje stały. PETG przykleja się do wiórów PET i tworzy duże grudki, które stwarzają problemy z przetwarzaniem. ” Recykling zasobów (magazyn / blog)

Przedmioty drukowane w 3D są mało prawdopodobne, aby uzyskać certyfikat żywności.

Nie można łatwo wytwarzać (certyfikowanych) produktów z nadrukiem spożywczym, takich jak pojemniki na żywność, ze względu na wymagania, które musi spełniać maszyna wytwarzająca produkty z certyfikatem spożywczym. Radzę spojrzeć na tę odpowiedź dotyczącą oceny żywności w celu dalszego opracowania.

Za pomocą FDM trudno jest drukować naprawdę przezroczyste.

Ze względu na sposób działania FDM - wytłaczanie linii obok siebie - często niemożliwe jest drukowanie w pełni przezroczystych obiektów bezpośrednio od nietoperza - prawie zawsze wewnątrz drukowanego obiektu jest powietrze, a między ścieżkami wytłaczania jest tak wiele granic, że załamują się i zmieniają ścieżki fotonów, które najlepiej można osiągnąć dość łatwo, są półprzezroczyste (= półprzezroczyste). Przeczytaj tę odpowiedź, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Ale jeśli uda ci się sprawić, że obiekt będzie naprawdę solidny , możesz uzyskać prawie przezroczyste, oblodzone wyniki z niektórych orientacji, podczas gdy patrzenie w innych nadal będzie wyglądało matowo.

Aby je w pełni przejrzyste ty wtedy będzie musiał postprocesowego im stać się w pełni przejrzysty poprzez szlifowanie powierzchni do 4000 żwiru, ale to jest bardzo pracochłonne i najprawdopodobniej nie jest możliwe do wnętrza butelki. Żeby było jasne, spędzasz godziny na polerowaniu jednej powierzchni.

Czy może to być w najmniejszym stopniu ekonomiczne?

Z boku stycznej trzeba będzie zbadać opłacalność drukowania butelki poprzez kupowanie nowych. Kształtowane butelki PET z zakrętkami zaczynają się od 0,01 USD za sztukę, a doładowują od 1 USD za sztukę - lepsze ceny otrzymasz, jeśli zamówisz w większej ilości. Będziesz musiał konkurować o uzyskanie mniej niż 1 USD za butelkę, a raczej o cenę typowej butelki, którą chcesz. alibaba.com

Typowa butelka PET zamówiona w Chinach waży 30 g na butelkę 300 ml, a konkretny przykład, na który patrzyłem, wynosi od 0,22 do 0,28 USD , w zależności od nakrętki butelki, przy minimalnym zamówieniu jednej paczki z około 300 artykułami. To wydaje się być w średnim przedziale.

W tej chwili rolka 1 kg filamentu PET (G?) Zaczyna się od ~ 30 USD . To jest waga 33 butelek w kształcie na rolkę. Twój wydruk najprawdopodobniej będzie cięższy niż wysadzona butelka, aby zapewnić jej wodoszczelność, ale załóżmy, że możesz wytrzymać tę samą wagę. Zatem w samym materiale jest to około 0,90 USD - więc mamy już ponad 300% zakupionego produktu z czapką!

Na szczycie jest koszt bieżący drukarki, który zależy od czasu drukowania, drukarki i ceny prądu. Wiem, że moja hobbystyczna maszyna pochodzi, łącznie z konserwacją i elektrycznością, do 0,21 € / h, czyli około 0,25 $ . Wydrukowanie butelki zajmie kilka godzin.

Preformy PET, które można wysadzić w dowolne kształty, typy i rozmiary butelek, i wysyłają znacznie tańsze ceny dzięki lepszej gęstości. Co oznacza, że rywalizować $ od 0,015 do 0,15 \ za butelkę w kosztach materiałowych.

Wniosek

Próba drukowania butelek poza etapem prototypowania nie jest ekonomicznie opłacalna.


9
Myślę, że jest czwarty problem: drukowanie 3D ma na celu odtworzenie kształtu obiektu. Nie jest przeznaczony do replikacji struktury obiektu. Nie należy oczekiwać, że wydrukowana w 3D replika obiektu będzie miała takie same właściwości fizyczne, nawet jeśli zostaną użyte te same materiały. To trochę jak oczekiwanie, że będzie w stanie replikować kuty miecz za pomocą żeliwa. PS. „ Radzę patrzeć na tę odpowiedź” -> „ Radzę patrzeć na tę odpowiedź”
Accumumulation

1
Butelki PET są wytwarzane przez ogrzewanie i rozszerzanie grubościennego wykroju w formie. Czy pusty balon PETG wypadłby, gdyby został podgrzany i nadmuchał w ten sam sposób? Czy może to po prostu łza?
Criggie

2
@Criggie to inne pytanie, dotyczy inżynierii. SE w Material Science. Ogólnie: PETG topi się, a PET w tej samej temperaturze staje się formowalny. Przy odpowiedniej temperaturze i czasie ... może?
Trish

1
Zapomnij o przejrzystości i certyfikacji żywności. Pierwszym problemem, jaki napotkasz w FDM, jest to, że twoja butelka nie będzie wodoszczelna z powodu małych szczelin spowodowanych procesem nakładania warstw i niewielkich zmian w szybkości wytłaczania podczas drukowania. Zwłaszcza jeśli używasz sprzętu na poziomie konsumenckim.
aroth

3
@aroth Udało mi się wydrukować obiekty wodoszczelne za pomocą maszyn porcelanowych. Musisz tylko wydrukować więcej ścian.
Trish
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.