Dobre (najlepiej darmowe) oprogramowanie dla początkujących do tworzenia części?


13

Jakie oprogramowanie jest najlepsze dla podstaw n00bs, jeśli chodzi o tworzenie części 3D?

Mam ciężkie tło matematyczne i wiem, jak tworzyć wyraźne funkcje objętości, pola powierzchni, środka masy itp. Idealnie, chciałbym programu, który wykorzystuje te mocne strony, ale zdaję sobie sprawę, że większość n00bs ma paraliżującą fobię matematyczną, więc nie wstrzymuję oddechu.

Raz wypróbowałem freeCAD i zrobiłem postęp, ale następnym razem, gdy włączyłem komputer, odmówił otwarcia. To był tylko słaby netbook, którego nawet nie posiadam, ale komputer, którego obecnie używam, jest dość powolny i wydaje się, że nie ma zbyt dużo pamięci, więc wciąż potrzebuję czegoś lekkiego.

tl; dr: Poszukiwanie darmowego, lekkiego programu do tworzenia plików .stl, który jest dobry dla n00bs, które nie boją się matematyki.

Odpowiedzi:


14

Nie mam dużego doświadczenia matematycznego, ale lubię korzystać z takich umiejętności, jeśli mają zastosowanie.

Jeśli nie korzystałeś jeszcze z OpenSCAD , może się okazać, że spełnia twoje kwalifikacje. Jest to mniej więcej kompilator języka skryptowego / opisowego, który pobiera zwykły tekst i konwertuje go do projektu modelu. Używam cudzysłowów, ponieważ nie mam wystarczających umiejętności, aby zakwalifikować go jako prawdziwy kompilator, chociaż działa w podobny sposób i może być rzeczywiście kompilatorem.

Spełnia inną twoją kwalifikację, ponieważ jest bezpłatny i zawiera dość pomocną listę mailingową / forum na wszelkie pytania lub trudności. Jeśli spojrzysz na Thingiverse za pomocą OpenSCAD jako wyszukiwanego hasła, znajdziesz kod innych osób dostępny do analizy i integracji z własnymi modelami.

Dla osób, które nie są zbytnio zainteresowane matematyką, tekstem i logiką, istnieje rodzaj GUI dla OpenSCAD o nazwie BlocksCAD, który pozwala przeciągać i upuszczać różne moduły w sposób podobny do programowania Scratch.

Używałem OpenSCAD na tyle długo, że znalazłem BlocksCAD, aby nadmiernie skomplikować tworzenie modeli przez zaciemnienie szczegółów. Pod tym względem może być bardziej odpowiedni dla młodszych modelarzy.

Błędy składni i interpunkcji zostałyby wyeliminowane w BlocksCAD, podczas gdy tworzenie takich błędów w edytorze OpenSCAD jest zbyt łatwe. Można się do tego przyzwyczaić, a liczba błędów szybko się zmniejsza.


1
Zgadzam się. OpenSCAD - jeśli nie odstraszy Cię transformacja afiniczna i pisanie własnych pętli „za”, nauka nie zajmie dużo czasu. Na początku może być więcej pracy (w porównaniu z czymś, w którym przeciągasz kształty w GUI), ale gdy tylko spróbujesz ponownie użyć części projektu (w tym samym lub innym obiekcie ogólnym), zmodyfikuj niektóre funkcje bez ręcznego manipulowania każdą powiązaną częścią itp. odzyskasz cały ten czas i więcej.
TextGeek

Zacząłem tworzyć modele w OpenSCAD przy użyciu zadań „brute force”. Widok pracy innej osoby przy użyciu wartości parametrycznych znacznie ułatwił tworzenie mojego modelu. Na przykład mój najnowszy model zmierzył szczelinę 20 mm, wydrukował do 19 mm szczeliny i idealnie pasuje, gdy ustawię szczelinę na 21,5, co zmieniło wszystkie inne wymiary modelu związane z tą osią. Przypisania parametryczne oznaczały zmianę jednej liczby w kodzie i bingo!
fred_dot_u

Zasady OpenScad.
EvilTeach

Dla osób zainteresowanych BlocksCAD: jest to oprogramowanie open source z kodem na Github . Nie jest aktualizowany od kwietnia 2017 r., Więc może nie być to najnowsza wersja znaleziona na blockscad3d.com .
tanius

3

Oprogramowanie, od którego zacząłem to Tinkercad , to w pełni internetowe rozwiązanie, które jest bardzo przyjazne dla początkujących. Interfejs jest prosty w użyciu, a 15-minutowy samouczek poprowadzi Cię przez wszystko, co oprogramowanie ma do zaoferowania zwykłemu użytkownikowi.

Oto zrzut ekranu interfejsu i części, którą wykonałem przy użyciu podstawowych narzędzi: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Działa to w następujący sposób: masz tuzin podstawowych kształtów (sześcian, kula itp.) I tworzysz model, używając boolowskich kombinacji tych kształtów oraz translacji, obrotu i skalowania. To dla bazy.

Następnie istnieje bardzo duży zbiór bardziej skomplikowanych kształtów dostarczonych przez społeczność (śruba, schody, drzewo), które zwykle są bardzo przydatne do tworzenia określonych rzeczy, a bardzo ważnym aspektem jest to, że kształty te mają zwykle parametr, który można dostosować na stworzenie obiektu (powiedzmy grubość pnia i liczbę gałęzi twojego drzewa).

Ostatni stopień złożoności polega na tym, że te obiekty społeczności są w rzeczywistości tworzone przy użyciu JavaScript (z własnym API, nie jest to związane z openjscad) i możesz tworzyć własne obiekty za pomocą interaktywnego interfejsu JavaScript . Wtedy wymagana będzie znajomość programowania i matematyki.

Jako mała uwaga na PS: moim osobistym gustem jest, w zależności od tego, co chcę zrobić, używanie Tinkercad, Freecad lub Openscad


3

Polecam Fusion 360, ponieważ jest darmowy, pełen samouczków i jest bardzo prosty.


Gorąco polecam naukę gry Fusion 360. Ponieważ jest ona bezpłatna dla studentów i nauczycieli. Możesz także przeczytać blog, który poda ci kryteria kwalifikujące Cię do darmowej subskrypcji.
John Greens,

2

OpenSCAD wydaje się najlepiej pasować do oryginalnego plakatu, biorąc pod uwagę jego tło matematyczne, ale myślę, że SketchUp jest prawdopodobnie najłatwiejszym oprogramowaniem dla większości początkujących do tworzenia podstawowych części.

Istnieją dwie (lub trzy) wtyczki, które poleciłbym każdemu, kto chce go użyć do tworzenia STL https://extensions.sketchup.com/en/content/sketchup-stl https://extensions.sketchup.com/en/content / solid-inspector https://extensions.sketchup.com/en/content/solid-inspector%C2%B2

Pierwszy umożliwia eksport do STL. Drugi i trzeci model kontrolny, aby upewnić się, że są solidne. Jest to ważne w przypadku drukowania 3D, ponieważ krajalnice mają problemy, gdy modele mają w nich dziury.

Kolejnym narzędziem, które poleciłbym początkującym, jest http://www.netfabb.com/basic.php

Sprawdza również pliki STL, aby upewnić się, że nie będzie żadnych problemów z ich krojeniem.


Ponieważ oryginalny plakat odwoływał się do jego zainteresowań i prawdopodobnie jego umiejętności matematycznych, opcja OpenSCAD jest lepsza niż SketchUp. Nie mogę wymyślić żadnych okoliczności, w których silna znajomość formuł i procesów matematycznych zostałaby zaimplementowana w SketchUp, chyba że ktoś tworzy wtyczkę lub specjalny skrypt. Dla początkujących chciałbym uzyskać więcej informacji od potencjalnego użytkownika.
fred_dot_u

1
Powtarzacie dokładnie to, co powiedziałem w pierwszym zdaniu mojej odpowiedzi. Celem mojej odpowiedzi było udzielenie alternatywnej odpowiedzi na pytanie „Dobre (najlepiej darmowe) oprogramowanie dla początkujących do tworzenia części”, które nieuchronnie przyciągnie innych początkujących użytkowników, którzy mogą nie mieć doświadczenia matematycznego. Jeśli nie podoba ci się odpowiedź, nie musisz na nią głosować.
Kevin Morse


2

Blender to darmowa aplikacja na poziomie profesjonalnym, w której matematyka nie jest szczególnie potrzebna, ale może być wykorzystana z dobrym skutkiem, a jej minimum wymagania nie są aż tak nadmierne (moja kopia Blendera działa na maksymalnie 20-letnim Dell 380):

Sprzęt minimum (podstawowe użycie)

 • 32-bitowy dwurdzeniowy procesor 2 GHz z obsługą SSE2.

 • 2 GB pamięci RAM

 • Wyświetlacz 24 bity 1280 × 768

 • Mysz lub gładzik

 • Grafika zgodna z OpenGL 2.1 z 512 MB pamięci RAM

Zalecany sprzęt

 • 64-bitowy czterordzeniowy procesor

 • 8 GB pamięci RAM

 • Wyświetlacz Full HD z 24-bitowym kolorem

 • Mysz z trzema przyciskami

 • Grafika zgodna z OpenGL 3.2 z 2 GB pamięci RAM

Optymalny sprzęt (produkcyjny)

 • 64-bitowy ośmiordzeniowy procesor

 • 16 GB pamięci RAM

 • Dwa wyświetlacze Full HD z 24-bitowym kolorem

 • Trzyprzyciskowa mysz i tablet graficzny

 • Dwie karty graficzne zgodne z OpenGL 3.2 z 4 GB pamięci RAM

Jeśli lubisz kodować, dostępne są również biblioteki Python i C.

Jest też strona StackExchange poświęcona Blenderowi , co jest przydatne.


Dla porównania, od najlepszego oprogramowania do projektowania 3D / modelowania 3D 2019 (15 z 30 jest bezpłatne) , ta lista porównawcza może być przydatna

Name      Level       OS                      Price                Formats
3D Slash    Beginner    Windows, Mac, Linux, Raspberry Pi or Browser  Free, 24$/year Premium        3dslash, obj, stl
LibreCAD    Beginner    Windows, macOS and Linux	            Free                 dxf, dwg
Photoshop CC  Beginner    Windows and Mac	                142€/year              3ds, dae, kmz, obj, psd, stl, u3d
SculptGL    Beginner	    Browser	                    Free                 obj, ply, sgl, stl
SelfCAD	    Beginner    Browser	                    Free 30-day trial, 9.99$/month    stl, mtl, ply, dae, svg
TinkerCAD   Beginner    Browser                     Free                 123dx, 3ds, c4d, mb, obj, svg, stl
Clara.io    Intermediate  Browser                     Free, Premium from 100$/year     3dm, 3ds, cd, dae, dgn, dwg, emf, fbx, gf, gdf, gts, igs, kmz, lwo, rws, obj, off, ply, pm, sat, scn, skp, slc, sldprt, stp, stl, x3dv, xaml, vda, vrml, x_t, x, xgl, zpr
DesignSpark  Intermediate  Windows	                    Freemium, 835$ (All Addons)       rsdoc, dxf, ecad, idf, idb, emn, obj, skp, STL, iges, step
FreeCAD    Intermediate  Windows, Mac and Linux             Free                 step, iges, obj, stl, dxf, svg, dae, ifc, off, nastran, Fcstd
MakeHuman   Intermediate  Windows, Mac, Linux               Free                 dae, fbx, obj, STL
Meshmixer   Intermediate  Windows, Mac and Linux             Free                 amf, mix, obj, off, stl
MoI      Intermediate  Windows and Mac                 266€                 3ds, 3dm, dxf, fbx, igs, lwo, obj, skp, stl, stp and sat
nanoCAD    Intermediate  Windows                     Freemium, 180$/year         sat, step, igs, iges, sldprt, STL, 3dm, dae, dfx, dwg, dwt, pdf, x_t, x_b, xxm_txt, ssm_bin
OpenSCAD    Intermediate  Windows, Mac and Linux	            Free                 dxf, off, stl
Sculptris   Intermediate  Windows and Mac	                Free                 obj, goz
SketchUp    Intermediate  Windows and Mac	                Free, 240$ Pro            dwg, dxf, 3ds, dae, dem, def, ifc, kmz, stl
3ds Max    Professional  Windows                     1505$/year, Edu. licenses av.    stl, 3ds, ai, abc, ase, asm, catproduct, catpart, dem, dwg, dxf, dwf, flt, iges, ipt, jt, nx, obj, prj, prt, rvt, sat, skp, sldprt, sldasm, stp, vrml, w3d xml
AutoCAD    Professional  Windows and Mac	                1575$/year              dwg, dxf, pdf
Blender    Professional  Windows, Mac and Linux             Free                 3ds, dae, fbx, dxf, obj, x, lwo, svg, ply, stl, vrml, vrml97, x3d
Cinema 4D   Professional  Windows, macOS                 3695$                3ds, dae, dem, dxf, dwg, x, fbx, iges, lwf, rib, skp, stl, wrl, obj
modo      Professional  Windows, macOS, Linux	            1799$                lwo, abc, obj, pdb, 3dm, dae, fbx, dxf, x3d, geo, stl
Mudbox     Professional  Windows and Mac                 85€/year               fbx, mud, obj
Onshape    Professional  Windows, Mac, Linux, iOS, Android        2400€/year, free and price reduced business version available  sat, step, igs, iges, sldprt, stl, 3dm, dae, dfx, dwg, dwt, pdf, x_t, x_b, xxm_txt, ssm_bin
Poser     Professional  Windows, Mac                  Standard 129.99$, Pro 349.99$    cr2, obj, pz2
Rhino3D    Professional  Windows and Mac                 495€ Educational, 995€ Commercial  3dm, 3ds, cd, dae, dgn, dwg, emf, fbx, gf, gdf, gts, igs, kmz, lwo, rws, obj, off, ply, pm, sat, scn, skp, slc, sldprt, stp, stl, x3dv, xaml, vda, vrml, x_t, x, xgl, zpr
ZBrush     Professional  Windows and Mac                 400€ Educational, 720€ Single User  dxf, goz, ma, obj, stl, vrml, x3d
CATIA     Industrial   Windows                     7180€; Edu. licenses av.       3dxml, catpart, igs, pdf, stp, stl, vrml
Fusion 360   Industrial   Windows and Mac                 499.80€/year, Edu. licenses av.   catpart, dwg, dxf, f3d, igs, obj, pdf, sat, sldprt, stp
Inventor    Industrial   Windows and Mac                 1935$/year              3dm, igs, ipt, nx, obj, prt, rvt, sldprt, stl, stp, x_b, xgl
Solidworks   Industrial   Windows                     9950€, Edu. licenses available    3dxml, 3dm, 3ds, 3mf, amf, dwg, dxf, idf, ifc, obj, pdf, sldprt, stp, stl, vrml

Czy ta lista jest w rankingu? Ponadto nie nazwałbym Fusion360 „Przemysłowym”, szczególnie jeśli sam AutoCAD jest „Profesjonalny”; Fusion to podzbiór programu AutoCAD ukierunkowany na mechaniczne projektowanie części i złożeń. AutoCAD również może to zrobić, ale tak naprawdę jest ukierunkowany na makroinżynieryjność budynków i maszyn przemysłowych, i dlatego istnieje ogromna różnica w mocy związanej z AutoCAD vs Fusion.
KeithS

2

Miałem szczęście, używając MS 3D Builder . Większość moich różnorodnych modeli została zaprojektowana w programie 3D Builder. W zależności od instalacji systemu Windows i pakietu Office ten program może już być na komputerze , ale w przeciwnym razie instalujesz go za pośrednictwem Sklepu Windows. Ten program może również dobrze wykorzystać twoje umiejętności matematyczne; Zrobiłem więcej trygonometrii, dopasowując wymiary do moich modeli, niż wszystkie inne obszary mojego życia łącznie.

MeshMixer to kolejna dobra darmowa opcja. Jest znacznie potężniejszy niż 3D Builder i wiele innych darmowych opcji, ale znacznie trudniej mi było go używać. Zwłaszcza wizualizacja po prostu nie była tak czysta, co często sprawia, że ​​ostre krawędzie wydają się zaokrąglone na ekranie. Mimo to znam i pragnę mocy, jaką oferuje, i od czasu do czasu otwieram ją na określone rzeczy. Jeśli nic więcej, jest to dobre do pomiaru / weryfikacji grubości przekroju, a czasami mogę go użyć do naprawy modeli spartaczonych przez inne programy.

W końcu ponownie uruchomię OpenSCAD . OpenSCAD skutecznie pozwala napisać program do generowania modeli. Jako taki jest szczególnie dobry podczas tworzenia rzeczy, które będziesz chciał zrobić więcej niż jeden raz, gdzie ulepszysz lub dostosujesz początkową część do późniejszych zastosowań. Jednym ze sposobów na ponowne użycie tego typu jest utworzenie biblioteki częściowych projektów lub surowych kształtów, które można następnie zmienić rozmiar / stretch / etc i dodać lub zmiksować z innymi częściami za pomocą innych programów. Innym obszarem, w którym OpenSCAD naprawdę błyszczy, jest prototypowanie. Kiedy odkryjesz, że tylko jedna sekcja części powinna być kilka milimetrów dłuższa po pierwszym wydruku, łatwiej jest to dostosować za pomocą OpenSCAD niż w przypadku wielu innych opcji.


1

Dodałbym OnShape.com do listy. Jedynym minusem darmowego konta jest to, że Twoje projekty są publicznie widoczne.

Dodałbym również obsługę OpenSCAD. Jest to mój program do rozwiązywania trudnych problemów, szczególnie tam, gdzie możliwość pisania skryptów jest znacznie bardziej wydajna niż dziesiątki kliknięć i staranne działania GUI.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.