Zbieranie PETG na wytłaczarce


9

Niedawno kupiłem szpulę eSun PETG. Do tej pory bardzo lubię filament. Moją jedyną skargą jest to, że na moim obiekcie osadzają się grudki zwęglonego włókna. Krajalnikiem, którego użyłem, jest Craft Ware i grałem z ustawieniami Dalekiej podróży -> Wysokość. Zauważyłem, że to pomaga, ale wtedy mam niewielką lub żadną przyczepność do powierzchni nadruku, a moje podpory nie przyklejają się do tratwy. Czy ktoś wie, jak ograniczyć PETG przed gromadzeniem się w wytłaczarce?

Odpowiedzi:


7

Różne marki i mieszanki włókien PET wydają się to robić w różnym stopniu. PETG Esuna jest zdecydowanie takim, który ma tendencję do globalizacji na dyszy. Zasadniczo dysza przebija górną powierzchnię filamentu i unosi trochę plastiku, podobnie jak dziób statku podnoszący wodę z dużą prędkością. Lepkość i lepkość PET wydają się wzmacniać ten efekt bardziej niż inne włókna.

Niektóre rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować globowanie:

 • Skalibruj objętość wytłaczania na dolnym końcu tego, co normalnie używasz do innych filamentów (sposób, w jaki to robisz, zależy od krajalnicy)
 • Skorzystaj z funkcji „Z-hop” lub „unikaj obwodów”, aby nie wykonywać ruchów po drukowanych powierzchniach
 • Zainwestuj w dyszę z powłoką zapobiegającą przywieraniu, taką jak sprzedawane przez Micro Swiss lub Performance 3-d (nie eliminują one powstawania zgrubień, ale zmniejszają ją i znacznie ułatwiają czyszczenie)
 • Graj z ustawieniami krajalnicy, takimi jak szerokość wytłaczania, wysokość warstwy i nakładanie się / obwód, aby zmniejszyć ilość „nadmiaru materiału”, który przylega nad powierzchnią drukowania

Ponownie jest to powszechny problem z włóknami z mieszanki PET. Anegdotycznie niektóre marki wydają się mniej lub bardziej globalne niż inne, więc warto przejść do innego dostawcy, jeśli chcesz wykonać wiele wydruków PETG.


Do tej pory nigdy nie drukowałem żadnego PETG, ale czy może to być również problem związany z temperaturą wytłaczania? Zakładałbym, że wytłaczanie o mniejszej lepkości może pomóc wytłoczonym kawałkom włókien nie przylegać do dyszy.
kamuro

2
Niezła odpowiedź. Chciałbym dodać „skalibruj swoją pierwszą warstwę” jako jeden ze środków zaradczych - w szczególności w przypadku małych, kompaktowych modeli.
Tormod Haugene

3

Dla mnie żadne z klasycznych rozwiązań dla zits PETG nie zadziałało; obejmują one dodatkowe cofanie, wolniejsze / szybsze wycofywanie, niższą szerokość wytłaczania, niższy mnożnik wytłaczania, unikanie obwodów itp. Szczególnie rozczarowujące było zauważenie, że niższy mnożnik wytłaczania nie ma żadnej różnicy w zmniejszeniu zits, ale jedynie powoduje mechanicznie słabszy, a nawet gąbczasty wynik. Różnica polega na tym, aby wyłączyć podnoszenie Z podczas wycofywania, które mój profil fragmentatora domyślnie włączył. To ustawienie wyeliminowało prawie wszystkie zity i większość łańcuchów (tj. Pajęczyny).

Oczywiście ilość zitów i sznurków będzie w dużym stopniu zależeć od konkretnego używanego filamentu i konkretnego modelu, który drukujesz.

Dodatkowa uwaga: dostawałem dodatkowe zry / nadmierne wytłaczanie na konkretnym modelu, który miałem wyjątkowo cienkim i wysokim podczas próby drukowania za pomocą PETG. Niższy mnożnik wyciskania nie poprawił, ale osłabił część i spowodował gąbczastą strukturę. Udało mi się wydrukować tę część wraz z inną częścią o podobnej wysokości . Podejrzewam, że wydrukowanie części w pojedynkę, ale znacznie wolniej, aby pomóc w chłodzeniu, również się powiedzie.


2

Sznurki PETG w temperaturze roboczej w różnym stopniu w zależności od marki. Niektóre cieńsze struny lecą w powietrzu z powodu wentylatora lub naprężeń mechanicznych, a na końcu są chwytane przez gorący koniec. Wydaje mi się, że PETG ma dwa tryby

 • Za zimno: mniej lub bez sznurka, ale czasami niedoświadczenie i słabe wiązanie warstw
 • Wystarczająco gorący: naciąganie (od słabego do mocnego), ale dobre wiązanie

Rzeczy, które nie pomagają (przynajmniej na mojej drukarce z bezpośrednią wytłaczarką), ale które wypróbowałem indywidualnie

 • Wycofywanie powyżej 1,5 mm na moich bezpośrednich wytłaczarkach
 • Zmniejszenie minimalnej odległości
 • Prędkość wycofania 30 do 60 mm / s
 • Chmiel Z.
 • Prędkość wentylatora 30% do 100%

Rzeczy, których nie testowałem

 • Być może minimalny czas warstwy może zostać wydłużony

Rzeczy, które działały

 • Wybijanie wydaje się jedyną rzeczą, która pomaga, ale nadal masz bardzo cienkie struny w wystarczających temperaturach

Inne rzeczy do rozważenia

 • Jak wspomniano, marka PETG ma pewien wpływ
 • Najgorsze Co-Polyester, które testowałem, to (jak dotąd) włókna XT (różowy i zielony)
 • Wszystkie zwykłe włókna PETG były lepsze niż XT w prawie każdym aspekcie, ale nadal mają tendencję do sznurowania w pewnym stopniu
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.