Jakie kleje do PLA?


13

Stworzę mały kawałek w stylu tuby, który będzie używany jako połączenie dwóch kawałków plastiku. Chodzi o to, aby ponownie połączyć dwa elementy i zapewnić siłę, aby nie rozpadły się ponownie. Planuję używać PLA. Moje pytanie brzmi: czy superklej (cyjanoakrylan) działa najlepiej w tym przypadku, czy też są lepsze opcje mocowania PLA do twardego (formowanego wtryskowo) plastiku? Najważniejszą rzeczą, którą chcę się upewnić, jest to, czy którykolwiek z tych klejów rozpuści PLA i czy niektóre kleje mogą się lepiej łączyć niż inne.

Odpowiedzi:


17

PLA jest fajny, a klejenie było tematem na niektórych naszych ulubionych kanałach twórców. Na przykład Stefan z kuchni CNC ( ten film ) i Joel the 3DPrinting Nerd ( ten film ). Oto niektóre informacje od nich wraz z moimi własnymi doświadczeniami. Większość z tych klejów nie jest dokładnie specyficzna dla PLA i działa również na wiele innych materiałów. Uważaj jednak na PLA zawierające infil, ponieważ może to poważnie zmienić właściwości.

Krok 0: Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Niektóre z tych metod działają z chemikaliami, które mogą podrażniać skórę (żywica, cyjanoakrylan), mają drażniące opary (aceton), są łatwopalne (aceton) i inne.

Używaj odpowiedniej ochrony podczas pracy z nimi! W razie potrzeby należy stosować ochronę oczu i ochrony dróg oddechowych, a także rękawice. Przeczytaj instrukcję obsługi produktów, z którymi pracujesz!

Przygotowania

W przypadku większości klejów zaleca się przygotowanie powierzchni: przeszlifuj ją, aby zwiększyć powierzchnię, usuń tłuszcz z odcisków palców itp. Postępuj zgodnie z instrukcją!

Kleje

 • Cyjanoakrylan - tak, „jedyny w swoim rodzaju dla wszystkich” to także rozwiązanie dla PLA: Superglue. Uważaj jednak na jaki typ masz! Niektóre są wyraźnie lepsze niż inne, a użycie akceleratora może zmienić właściwości miejsca na klej.
  • Wraz z talkiem w proszku klej CA może z łatwością wypełnić luki.
  • CA nie jest stabilny podczas ogrzewania, a po podgrzaniu za bardzo rozpada się na dość szkodliwy dym! Może to być przydatne do zerwania wiązań metal-CA-metal w obróbce małych części, ale pamiętaj o tym, jeśli chcesz używać płytek lub elementów z tworzywa sztucznego na tych samych obszarach! W takich przypadkach nie zwracaj się do CA.
 • Żywica epoksydowa - żywica epoksydowa jest ulubiona do bardzo trudnego klejenia, kilka kropelek może przykleić samochód do dachu ... i rozgrzewa się podczas utwardzania. Jeśli weźmiesz wolno utwardzającą się żywicę, możesz bezpiecznie użyć jej do sklejenia PLA bez deformacji części.
 • Urethanes - 2 Component Urethanes oferują silne, ale elastyczne wiązania i działają świetnie według Joela. Proces utwardzania jest również egzotermiczny, więc uważaj, aby nie „ugotować” swojego kawałka.
 • 2-fazowy kit - w podobnym stylu występują 2-fazowe szpachle , takie jak Green Stuff lub Miliputt , które twardnieją po zmieszaniu. Ich wytwarzanie ciepła nie jest zbyt duże i umożliwiają łatwe wypełnianie luk. Moim ulubionym materiałem nie jest jednak droga szpachla do modelowania, ale rzeczy z domowego składu: rzeczy takie jak Pattex Repair przepraszam, brak angielskiej strony dla tego lub UHU Repair All Powerkitt stwardniały w ciągu godziny, są zaskakująco tanie i mają gładką powierzchnię.
 • Aceton - wszyscy wiemy, że można wygładzić i skleić ABS za pomocą acetonu lub zawiesiny aceton-ABS. Tom (Thomas Sanladerer) przeprowadził z nim kilka eksperymentów. Odkrył, że TAKŻE działa na PLA: nałóż trochę acetonu na miejsce i naciśnij na niego drugi kawałek (który również został przygotowany w ten sposób), a po pewnym czasie się połączą.
 • W Niemczech istnieje rodzaj klejów zwanych „Kraftkleber” lub „Alleskleber”, na przykład UHU Hart lub Pattex Kraftkleber German . Chociaż często trzymają się PLA, osobiście nie podoba mi się ich siła sklejania i często jestem dość niechlujny przy pracy.

Klej? Dlaczego klej ?!

"Lutować"

Czy istnieje lepszy sposób łączenia części niż spawanie lub lutowanie ?! Często żaden. Moim osobistym ulubionym klejem PLA jest sam PLA, wykorzystując go jako lut PLA . Ta metoda działa również w przypadku większości innych rodzajów filamentów, ale nie jest zalecana w przypadku ABS i innych tworzyw sztucznych, które emitują opary bez ochrony dróg oddechowych!

 • Weź kawałki i upewnij się, że po obu stronach jest wnęka, którą można wypełnić.
 • Weź lutownicę i ustaw ją na około 200 ° C.
 • Weź długość filamentu PLA.
 • Rozpuść żarnik za pomocą lutownicy i użyj go jako lutu podczas łączenia dwóch elementów. Upewnij się, że co najmniej trochę filamentu dostanie się do wnęk i przylgnie tam - może pomóc wsunąć lutownicę w tamę, aby zmusić ją do połączenia się z wypełnieniem / ściankami i docisnąć razem do gorących kawałków PLA wypełnionych goopem o żelazko przed wyciągnięciem, ściśnięcie elementów razem.
 • Gdy PLA ochładza się i twardnieje, złącze jest zwykle trudniejsze niż rzeczywiste granice warstw.

Długopis

Zamiast lutownicy można również użyć długopisu 3D, który zjada filament, a nie PCL lub żelu! , ale osobiście ich nie lubię.

Wkładki!

Z drugiej strony, lutownica jest również bardzo dobrym rozwiązaniem do wykonywania wkładek w PLA - podgrzej metalową wkładkę (jak nakrętkę) i wciśnij ją do niewymiarowego otworu, a będzie ona idealnie formować plastik wokół siebie, aby idealnie pasować bez kleju.

Zgrzewanie tarciowe

Alternatywą dla wykorzystania bezpośredniego ciepła z lutownicy jest spawanie tarciowe . W tym celu weź elektronarzędzie obrotowe i trochę żarnika. Włóż filament do narzędzia, dokręć i przyciąć, aby około cala sięgało poza pazur. Włącz go przy średniej prędkości, około 800 do 1200 obr./min. Teraz, gdy dociskasz końcówkę przędzącego włókna do innego PLA, robi się gorąco i topi się, tworząc szew spawalniczy. Joel ma dobre wytłumaczenie.


Spawanie jest najlepsze, ale może być trudne stopienie części na tyle, aby połączyć się z „lutem”, ale nie deformować ani nie uszkadzać części.
Carl Witthoft

1
Zastanów się nad użyciem pióra 3d zamiast lutownicy. Obecnie są dość tanie. Oto ładna lista: all3dp.com/1 /... Bardzo mi się podoba 3D simo Mini 2.
amra

Oto wideo na temat stosowania super kleju, kleju uretanowego od BJB Enterprises, a także 5-minutowej żywicy epoksydowej do sklejenia drukowanych części 3d: youtube.com/watch?v=s1q2D_pK0BE
amra

Nie miałem szczęścia zmiękczać PLA za pomocą acetonu. Podoba mi się aspekt „koła stworzenia” polegający na stosowaniu żarnika jako plastikowego pręta spawalniczego, ponieważ pierwszy filament, o którym wiedziałem, został wykonany z pręta spawalniczego z tworzywa sztucznego.
cmm,

Czy chlorek metylenu również nie działałby? :-)
R .. GitHub ZATRZYMAJ LÓD

5

Tak, Super Glue to najlepszy wybór. Osobiście używam go w wielu projektach PLA. Nakładam nawet warstwę Super Glue na wydruki ABS, aby uniknąć rozdzielania warstw.

Działa dobrze zarówno z ABS, jak i PLA, ale zachowaj ostrożność podczas używania Super Glue, ponieważ wytwarza bardzo zły gaz łzawiący. Używaj go w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.


SuperGlues nie są tak naprawdę bardziej niebezpieczne niż farby, których używałbyś do malowania ścian. Zgadzam się, że nie powinieneś ich „huffować”, ale o to chodzi.
Carl Witthoft

1
niebezpieczeństwa związane z superklejami zależą w dużej mierze od tego, jaki otrzymuje się akrylan i co stanowi jego rozpuszczalnik.
Trish

Zastosowałem średni klej Starbond na moich wydrukach 3D z akceleratorem i utwardza ​​się on mocno w 30 sekund. Polecam to, jeśli szukasz metody szybkiego suszenia. Oto link, aby pokazać, o czym mówię. youtu.be/uI5bwvYwcyM
Adam
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.