Dysze odporne na zużycie


9

Niedawno kupiłem trochę świecącego filamentu PLA (tylko „ponieważ”). Będąc nowym w druku 3D, nie zdawałem sobie sprawy, że nie powinieneś przepuszczać tego rodzaju filamentu przez standardową mosiężną dyszę i powinienem wymienić go za pomocą dyszy typu „odpornego na zużycie”. Dotyczy to również włókna typu włókna węglowego.

Moje pytania to:

  • Jakie rodzaje materiałów dysz są uważane za „odporne na zużycie” i czy niektóre materiały są lepsze od innych?
  • Czy mogę używać tego typu dysz cały czas (tj .: czy są jakieś wady do regularnego użytku)?
  • Z jakimi włóknami należy stosować odporną na zużycie dyszę?

Ostatni punkt jest może nieco szeroki, choć wiąże się z punktem 2.
Sean Houlihane

Nie wszystkie włókna GID są ścierne.
Carl Witthoft,


@CarlWitthoft - Dobrze wiedzieć. Po zakupie czytam recenzje (tak, idź rysunek). Wygląda na to, że ten, który kupiłem, promuje zużycie. Po pewnym zużyciu (nie pamiętam ilości) pojawił się obraz dyszy ... W porównaniu do .4mm (opublikowali zdjęcie nowej dyszy do porównania), wyglądało to tak, jakby była o dyszy 2 mm ... ugh. Czego się uczysz po fakcie.
Pᴀᴜʟsᴛᴇʀ2

podziel to na 3 pytania, a następnie będziesz w porządku XD
Trish

Odpowiedzi:


6

E3D ma post na blogu na temat utwardzonych dysz. Powszechnie stosowanymi materiałami ściernymi są włókno węglowe, włókno impregnowane drewnem (lub inne wypełnienie w postaci cząstek) i niektóre pigmenty. Blog opisuje, że zaledwie 250 g bardziej ściernych włókien może zniszczyć mosiężną dyszę.

W celu zapewnienia odporności na zużycie różni producenci będą mieli różne opcje. Stal nierdzewna jest nieco twardsza niż mosiądz, a stal hartowana to duży krok naprzód. Jeśli masz ochotę wydać więcej pieniędzy, możesz wybrać tlenek glinu (tj. Rubin) .

Minusem jest możliwość drukowania i koszt. Szczególnie przewodność cieplna mosiądzu (lub miedzi) jest bardzo dobra w porównaniu ze stalą. Jednak może to nie być czynnik ograniczający drukowanie, chyba że używasz bardzo dużej maszyny. Różne materiały mogą również zapewniać różne właściwości tarcia / zwilżania, co może wpływać na zacięcia.

W zależności od drukarki i rodzaju utwardzonej dyszy prawdopodobnie warto przez większość czasu unikać zamiany między twardą i standardową dyszą.

Utwardzone dysze kosztują od 3 do 20 razy tyle, ile zapłacisz za markową dyszę mosiężną (i zapewne torebkę nienazwanych dysz mosiężnych można w porównaniu z tym traktować jako wystarczająco dużo darmowych produktów jednorazowego użytku).


3
Liczy się ostatnia linia - chyba że używasz wyłącznie nieprzyjemnego filamentu, szybsze i tańsze jest kupowanie mosiężnych dysz luzem i traktowanie ich jako materiałów eksploatacyjnych.
Carl Witthoft,

1
Włókna drewniane nie są bardziej ścierne niż tworzywa sztuczne. Prawdziwym problemem są materiały takie jak włókno węglowe, brąz, stal i inne metale.
amra

Każdy materiał o wysokiej zawartości dodatków lub z bardzo twardymi dodatkami można uznać za materiał ścierny: te „spalane w piecu” 80% materiałów metalowych zjada dysze na śniadanie, PLA zawierający prawdziwe pigmenty mineralne zjadłoby dysze szybko, PLA wypełniony ceramiką jest również dość ścierny .
Trish

Niedawno widziałem na kickstarterze dyszę z węglika wolframu za około 40 dolarów. Dobra przewodność cieplna, prawie tak twarda jak rubin, znacznie tańsza.
Rafael
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.