Dlaczego podgrzewane łóżko jest ważne?


9

Słyszę, że podgrzewane łóżka mogą pomóc w usuwaniu gotowych wydruków, ale nie wszystkie drukarki je mają!

 • Czy to miło mieć, czy musi mieć funkcję?
 • Czy są jakieś wady podgrzewanych łóżek?

Odpowiedzi:


7

Spróbuję dać temu szansę, ponieważ druga odpowiedź (idealnie brzmiąca odpowiedź btw) wyjaśnia „jak” używamy podgrzewanych łóżek, ale nie „dlaczego” są one rzeczywiście potrzebne do dobrych wydruków.

Tworzywa sztuczne lub polimery są w większości amorficzne (bez struktury makro-krystalicznej) i zwykle stosunkowo twarde i kruche w niskich temperaturach (określane jako „szkliste”). Zwiększając temperaturę tworzyw sztucznych, stan materiału zmienia się, gdy staje się miękki i bardziej ciągliwy (zwany stanem lepkości lub gumy). Temperatura, w której zachodzi to przejście, nazywa się „ temperaturą zeszklenia". W tej temperaturze ogrzewasz również łóżko (lub zbliżone do tej temperatury). Poniżej temperatury szkła ekspansja jest zmniejszona / niska, ponieważ łańcuchy polimerowe nie mogą się łatwo poruszać z powodu bliższego upakowania i silniejszych sił między cząsteczkowych ; wzrost temperatury zwiększa ekspansję, zmniejszając siły między cząsteczkowe. Różnica naprężeń między łożem a twoim drukiem jest zatem zmniejszona (od rozszerzania się ogrzanego polimeru).

To wyjaśnia, dlaczego używamy podgrzewanego łóżka, aby nadruki przylegały do ​​łóżka. Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pomaga w usuwaniu odcisków, po obniżeniu temperatury polimer wraca do stanu „szklistego”, nieco się kurczy i automatycznie rozluźnia wydruk z łóżka.

Rzeczywiście do drukowania PLA można drukować bez podgrzewanego stołu, ale w przypadku materiałów o wyższej temperaturze zeszklenia i wyższej temperaturze drukowania jest to prawie konieczne. Wadami podgrzewanych łóżek jest to, że wymagają one dużej mocy, a gdy nieprawidłowo zainstalowane prowadzą do spalonych przewodów i złączy. Zazwyczaj mądrze jest odciążyć przewody od łóżka i użyć silikonowych przewodów i złączek o odpowiedniej grubości.


Ogólnie dobra odpowiedź, ale ten fragment jest niedokładny: „… ponieważ naprężenia wewnętrzne są niższe z powodu bardziej lepkiego stanu materiału”. Nie ma wewnętrznych „niższych naprężeń wewnętrznych” związanych ze stanem lepkości. Powodem, dla którego druk lepiej przylega jest to, że od momentu wytłaczania plastiku nie ma tak dużego skurczu, jak w przypadku zimnego łóżka. Naprężenia wewnętrzne w druku również nie wynikają z „stanu” tworzywa sztucznego, ale z różnicy rozszerzalności między warstwami, jeśli o to właśnie chodziło. :)
Mac

@mac Rzeczywiście, niezwiązany ze stanem, zredagowałem odpowiedź.
0scar

6

Może to pomóc w przyleganiu do łóżka. Jednak większość plastików do drukowania 3D wypacza się bez podgrzewanego łóżka (ponieważ kurczą się podczas chłodzenia). ABS jest znany z tego, chociaż PLA nie jest taki zły i możesz uciec bez podgrzewanego łóżka na małe części. ABS jest tak wrażliwy, że może być potrzebna ogrzewana (lub przynajmniej odporna na przeciąg) obudowa, a także podgrzewane łóżko. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem drukarki 3D, najlepiej kupić ją z podgrzewanym łóżkiem, chyba że masz ograniczony budżet. Jeśli kupisz drukarkę bez podgrzewanego łóżka, wkrótce zorientujesz się, że potrzebujesz.


4

Nie ma prostej odpowiedzi. Omówię tylko trzy główne włókna: PLA, ABS i PETG.

 • ABS :

  • ABS lubi się wypaczać, a nie lubi bryzy i zmian temperatury. więc wymagane jest łóżko cieplne, podobnie jak jakiś sposób, aby utrzymać bryzy i nagrzewać się (używam plastikowej plandeki nad drukarką).
  • Chociaż nie powierzchnie drukujące, które twierdzą, aby zatrzymać osnowę. ale powierzchnia do nadruku nie może zmienić charakteru filamentu.
  • Podgrzewane łóżko jest prawie wymagane do ABS
 • PLA :

  • PLA jest obecnie najpopularniejszym filamentem, ma niskie tendencje do wypaczania i lubi bryzy, a wydruki są naprawdę łatwe.
  • PLA nie potrzebuje podgrzewanego stołu, ale jeśli część jest duża, może odkleić się od powierzchni wydruku.
  • Podgrzewane łóżko jest opcjonalne, ale pomoże w każdym wypaczeniu, jakie możesz napotkać.
 • PETG :

  • PETG opisuje się jako połączenie drukowalności PLA i wytrzymałości ABS.
  • PETG jest dość rygorystyczny i ma większą nieznaczną szansę na wypaczenie niż PLA.
  • Zalecane jest podgrzewane łóżko, które zapobiegnie wypaczeniu.

Teraz w usuwaniu wydruków pomocne może być również podgrzewane łóżko:

 • Większość odbitek PLA, szczególnie tych mniejszych , usunie się dobrze bez podgrzewanego łóżka,
 • Średnie wydruki z narzędziem do usuwania pozwolą je usunąć
 • Ogrzewane łóżko jest naprawdę pomocne w usuwaniu dużych odcisków lub odcisków, które nie zwalniają się przy użyciu innych metod.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.