Jaka jest różnica między MK6 a MK8, a nawet MK10?


11

Zrobiłem i zmontowałem własną drukarkę 3D dwa lata temu i zauważam, że niektóre wytłaczarki to MK6 i MK (* cokolwiek). Niektóre z nich mają utrwalacz blokowy w poziomie, a inne w pionie, a następnie używają dyszy dłużej.

Blok grzejny, który wykonałem, był aluminiowym blokiem 20 x 20 x 10 mm przy użyciu krótkiej dyszy M6. Następnie dostosowano grzejnik do modernizacji do grzejnika Jhead.

Chciałem więc wiedzieć, do której grupy należy moja drukarka, ponieważ podstawa to klon prusa z bezpośrednim wytłaczaniem.

Odpowiedzi:


11

Wszystkie kredyty dla następujących należą do użytkownika „vermon”, który opublikował ten wątek .

Poniżej znajduje się mocno zmieniona wersja jego dłuższej odpowiedzi.


Makerbot zaczął swoją serię hotend, używając MK jako oznaczenia iteracji (dla Marka ). Pierwszą dostępną na rynku wersją był [Makerbot] MK4 na Cupcake około 2009 roku. MK4 został ręcznie zbudowany z grzejników drutowych nichrom i podatny na wszelkiego rodzaju awarie. Pracowali tylko z ABS i filamentem 3 mm.

W związku z tym Makerbot został pominięty jako producent i że jest to hotend, o którym mówimy. Prawidłowa nazewnictwo to Makerbot Hotend MK #

MK5 został całkowicie przeprojektowany i miał ogromne dysze i grubą wkładkę PTFE. Wykorzystał 2 duże rezystory mocy równolegle do ogrzewania, a także był podatny na awarie.

MK6 był pierwszym hotendem sprzedawanym jako zestaw, o którym wiem (jednak Repraps również zaczął go używać prawdopodobnie wcześniej).

Mk6 + był pierwszym hotendem podgrzewacza kasetowego sprzedawanym w formie zestawu. Blok grzejny MK5 / MK6 był wykonany ze stali nierdzewnej, a zestaw modernizacyjny MK6 + był blokiem aluminiowym, który był nieco mniejszy, dużo lżejszy i miał teraz standardowy wkład grzejny 1/4 cala.

MK7 było pierwszym hotendem, który według was wygląda znajomo. Był to pierwszy ruch w kierunku wytłaczarek z filamentem 1,75 mm. Chociaż zestaw MK6 + miał części do dostosowania do filamentu 1,75 mm, nigdy nie działał dobrze i naprawdę był awarią.

Ponownie, to wszystko era Thing-O-Matic i Cupcake. Poza kilkoma klonami, w tym czasie tak naprawdę nie było rynku stron trzecich. Miałeś MakerBota lub inny zestaw oparty na Reprap. Wanhao, FlashForge - nawet nie istnieli, a jeśli tak, to nie mówiliby tak jak teraz.

MK8 to zupełnie nowa konfiguracja podwójnej wytłaczarki w programie MakerBot Replicator. Pasek chłodzący był grubszy niż MK7, ale był w całości metalową barierą termiczną i podobno, MK8 ma nieco inną geometrię dyszy wewnętrznie i zewnętrznie.

MK9 był hotendem MK8, listwą chłodzącą, barierą termiczną i dyszą, ale nowy podajnik ze sprężyną dźwigniową znamy we wszystkich obecnych modelach. To dlatego jest mylące, MK9 było ulepszeniem feedera, a nie zmianą hotend.

MK10 była całkowitą zmianą hotendu. MK10 wykorzystuje gładkie bariery termiczne OD z większą wykładziną PTFE 4 mm OD 2 mm ID. MK10 używa również gwintów M7, w porównaniu do M6 wszystkich poprzednich modeli. Wynika to z faktu, że 4 mm wkładka PTFE jest ledwo wystarczająca do wykonania zewnętrznej rury z gwintem M6. MK10 jest całkowicie niekompatybilny ze wszystkimi poprzednimi częściami hotend. Każda część jest inna. MK10 nadal używa części podajnika MK9.

MK11 na D6 to tylko dysza MK10 i bariera termiczna, ale inny blok grzejny i listwa chłodząca są częścią centralnego krzyża D6. Ponownie, jedyną prawdziwą różnicą jest to, że MK11 to inny blok grzejnika, i to w celu dostosowania innego i dłuższego wkładu grzejnika i wsunięcia go do termopary. MK11 nadal używa plastikowych części podajnika MK9.


Chciałem wiedzieć, do której grupy należy moja drukarka, ponieważ podstawa to klon Prusa z bezpośrednim wytłaczaniem.

Odpowiedź na to pytanie wydaje się trudna , ponieważ numer w serii wydaje się być przypisywany na podstawie kombinacji technologii i formatu bloku grzejnego, geometrii podajnika oraz kształtu dyszy i gwintu przyjętych w drukarkach MakerBot. Rzeczywista kombinacja tych trzech elementów może nie istnieć we wszechświecie MakerBot.

Proponuję jednak przeczytać pełną, nieskróconą wersję posta, do którego link znajduje się powyżej, ponieważ mogą tam zostać ujawnione więcej szczegółów dotyczących twojego zapytania.


1
Dzięki Mac, to bardzo pomoże, wiem, że mojego modelu nie można uznać za wszechświat Makerbota, ale na ekranie startowym pojawia się napis „Fernymaker Ready”, a dysza to MKfer. Chciałem tylko zadać pierwsze pytanie ucznia.
Fernando Baltazar
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.