Idealne łóżko do drukowania: szkło czy aluminium?


16

Szkło jest zawsze wypoziomowane, łatwe do czyszczenia, łatwe w obsłudze.

Aluminium pozwala na dodanie automatycznego poziomowania łóżka z czujnikiem indukcyjnym i rozprowadza ciepło nieco bardziej równomiernie.

Kiedy drukujesz głównie ABS i PLA, który z nich jest lepszy?


4
Dla przypomnienia, można uzyskać taśmę foliową do automatycznego poziomowania ze szkłem
Daniel M.

Ciekawe ... Czy masz przydatny link do konkretnego rodzaju taśmy foliowej, do której się odwołujesz?
Chase Westlye,

Jak taśma foliowa wpływa na przyczepność?
Leo Ervin

Nie mogę polecić dokładnego, ale wszystko, co przewodzi, powinno działać. Mam stąd zalecenie . Niektórzy ludzie po prostu używają folii aluminiowej. Najprawdopodobniej byłby na rogach lub pod łóżkiem, więc przyczepność nie powinna mieć znaczenia. Alternatywnie możesz użyć czujnika kontaktowego, takiego jak BLTouch, który jest niezależny od materiału.
Daniel M.

Faceci, którzy produkują DeltaPrintr, znaleźli całkiem fajne rozwiązanie do automatycznej kalibracji, w którym umieszczają czujniki ciśnienia na każdej stopie łóżka. Chociaż nie jest to tak proste w użyciu z „normalnym” oprogramowaniem układowym drukarki, oznacza to, że nie potrzebujesz już żadnego konkretnego mechanizmu na samym efektorze końcowym. deltaprintr.com/shop/3d-printers/deltaprintr-kit
Tormod Haugene

Odpowiedzi:


14

Uważam, że drukowanie bezpośrednio na aluminium jest nierozsądne, po prostu dlatego, że rozszerzy się po podgrzaniu, zwykle nadając łóżku wklęsły lub wypukły kształt. Z drugiej strony szkło nie (przynajmniej nieznacznie).

Jak wskazano w komentarzach poniżej, ekspansję cieplną aluminium można potencjalnie złagodzić, zwiększając grubość złoża, a także ogrzewając go równomiernie. Powszechnym rozwiązaniem jest także umieszczenie szklanej płyty na aluminiowym łożu kosztem nieco dłuższego czasu nagrzewania.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​drukowanie bezpośrednio na ogrzewanym szkle może być bardzo praktyczne i zapewniać ładne wykończenie powierzchni dla niektórych wariantów PLA i innych materiałów, które je obsługują. Nie wiem, czy drukowanie bezpośrednio na aluminium może dać podobne korzyści.


2
Wydaje się, że można to w większości złagodzić, uzyskując wysokiej jakości aluminium o grubości 3 + mm i zapewniając równomierne ogrzewanie całej płyty. Myśli?
Chase Westlye,

2
Z drugiej strony wiele drukarek 3d ma aluminiowe łóżko, a następnie szybę na aluminium.
Leo Ervin

1
@ LeoErvin, Chase. Bardzo dobre punkty. Zaktualizowałem odpowiedź.
Tormod Haugene

1
Hairsrpay lub gnojowica abs to sposób na gołe szkło i ABS. Lub taśma PET lub taśma Kapton. Te ostatnie współpracują również z czystym aluminium, ale nie są pewne co do tego pierwszego.
Leo Ervin,

1
Drukuję bezpośrednio na podgrzewanym aluminiowym łóżku z klejem. Działa dobrze w przypadku PLA (niespróbowane z ABS). Kształt łóżka nie zmienia się (grubość 3 mm, ale jest to Delta o małej średnicy). Mam ładne wykończenie powierzchni.
Maxence

4

Mam aluminium o grubości 3 mm i duże 110 x 110 mm i wygina się po podgrzaniu. Nieuchronnie środek staje się wyższy niż boki. Nie jest to problem z PLA i nylonem, ale zauważalny z ABS .

Używam na nim Kapton , a druk łatwo przylega do PLA. ABS wymaga lakieru do włosów na wierzchu, a nylon wymaga kleju (ale i tak się nie powiedzie, jeśli kawałek jest duży).

Jeśli używasz szkła z górną warstwą dla prawidłowego przylegania, powinno być dobrze. Aluminium poniżej może pomóc w rozprzestrzenianiu ciepła, ale ... ugnie się i popchnie szkło, dlatego zwiększasz ryzyko pęknięcia: szkło nie wygina się zbytnio, ale wewnętrznie JEST JUŻ odporne na duże naprężenia, gdy jest gorące, i aluminium poniżej może doprowadzić go do granic możliwości.

Edycja: wydaje się jednak, że łóżka aluminiowe są ogólnie najlepsze:


2

Aluminium zapewnia niską przyczepność. Prawdopodobnie dlatego, że jego wierzchnia powierzchnia szybko zapewnia temperaturę. Ale stosowanie metali przewodzących jest właściwym kierunkiem. Istnieje kilka korzyści:

  • Indukcja elektromagnetyczna pozwala na szybsze nagrzewanie i osiąganie wyższych temperatur tym samym prądem.
  • Nieprzejrzystość pozwala na użycie lustra pod łóżkiem, aby uzyskać premię za ogrzewanie.

Ale jest:

  • Po podgrzaniu rozszerzy się.

Próbowałem tytana . Oto link weryfikacyjny . Przy zastosowaniu 0,5 mm dało dobre wyniki drukowania przy temperaturze 120 stopni Celsjusza. Ale ponieważ miałem trochę krzywy talerz, musiałem przestać go używać. Potrzeba podgrzania go o 20 stopni więcej niż szkła czyni go bezcelowym, chyba że używa się mikrofal. Wypróbuj szkło borokrzemowe .


Drukuję na aluminium i szkle na kilku drukarkach, nie ma różnicy, obie działają bardzo dobrze; lustro świeci na szklanych elementach drukowanych jest jednak trochę piękniejsze.
0scar

@ 0scar, ogólnie może być dobre dla PLA, tak, ale możesz napotkać zakręty dla ABS, ponieważ wymaga on wyższej temperatury. Czy to 3 mm?
Siergiej

Tak, ma 3 mm, ale działa również z włóknami poliestrowymi PETG i wysokotemperaturowymi, bez problemu.
0scar

1

Używam szkła od samego początku i działa idealnie. (Ze starej ramki obrazu i starego skanera)

Próbowałem szkła z taśmą, szkła z lakierem do włosów i miałem dużo szczęścia w drukowaniu na obu. Wolę lakier do włosów :)

Próbowałem drukować na rozgrzanym aluminium, ale zauważyłem, że płyta aluminiowa ma tendencję do wypaczania się ze względu na zmiany temperatury.

Dzięki szklanej płytce na aluminium masz płaską powierzchnię, która się nie wypacza. :)

Więc dałbym szklane uderzenia!

EDYCJA: Drukowane na szkle za pomocą kleju. Łał. Kije są naprawdę dobre.


1

Drukowałem tylko na aluminiowej płycie roboczej, ale zgadzam się z Craigiem Andersonem. Używam Marlin RC6 (naprawdę powinienem zaktualizować do RC7, ale jestem leniwy i RC6 działa dobrze dla mnie) i systemu poziomowania łóżka siatki. Cóż, warto poświęcić czas na jego skonfigurowanie. Używam niebieskiej taśmy malarskiej i drukuję w PLA i ABS, ale głównie ABS. Mam bardzo mało problemów z częścią (częściami), które nie przyklejają się do platformy roboczej, w rzeczywistości problem, który mam, ma tendencję do odwrotnego LOL! Zacząłem uzyskiwać dobre, powtarzalne wyniki, kiedy przestawiłem się na wyrównywanie złoża siatki, a następnie świetne wyniki, gdy zmieniłem pierwszą warstwę na przepływ 200%. YMMV, ale drukuję na łóżku 110 ° C i głowicy drukującej 235 ° C, używam niebieskiej taśmy malarskiej i poziomowania stołu z siatki.


1

Mam pełną klatkę i3 z powierzchnią do drukowania na szkle i Anet A8 z powierzchnią aluminiową.

Według mojego termometru optycznego między czujnikiem złoża a powierzchnią szklaną występuje utrata temperatury od 15 do 20 ° C w temperaturze 65 ° C, co oznacza, jak gorąco muszę uruchomić i3, aby uzyskać przyczepność do PLA.

Nie próbowałem jeszcze drukować ABS na żadnej drukarce, ale nie widzę wystarczająco wysokiej temperatury powierzchni szkła, aby zapewnić dobrą przyczepność.

Używam rozcieńczonego kleju PVA jak na obu powierzchniach, ale nie przylega on dobrze do aluminium.


If your glass has nothing on it than your stated method of taking the temperature is not accurate due to emissivity of materials. Basically, the sensor is going to read the temperature of what is reflected off the glass and not the actual temperature of the glass. You need to coat the glass in something non-reflective to get an accurate temperature or use something that contacts the glass physically. See here for more information - raytek.com/raytek/en-r0/ireducation/emissivity
tjb1

Here is a picture that demonstrates the above - blog.brixandersen.dk/wp-content/uploads/IR003969.jpg If you notice the axial resistor which according to the scale is ~300C but the block around it is showing a much lower temperature because it's brass and reflective. You'll also notice the tip is showing ~200C, this is because it more than likely has plastic smeared on the outside.
tjb1

@tjb1 The emmisivity of glass is much higher than that of aluminium or brass. The measurement should be fairly accurate. It doesn't have anything to do with reflections: the amount of infrared radiation emitted by an object depends on its material and its temperature. Smooth, metal surfaces happen to have low emmisivity (i.e. do not give off much radiation) and thus are not read accurately, on the other hand glass has rather high emmisivity and should work fine.
Tom van der Zanden

Have you tried to match the temperature in between the heatbed thermistor and your optical thermometer ? It might be the case that the thermistor does not yield the same temperature as the thermometer for the same temperature. That might also influence the difference you notice in temperatures.
Nicu Surdu

1

I use a 200 mm x 200 mm aluminum bed over an aluminum heated plate. It is attached by bolts in the corners. I use a proximity probe to run a leveling program and I print on the aluminum. I don't see where my bed is bowing or causing attachment problems. I run the leveling program with the plate at temperature (110 °C) and any bowing is handled by the software. It works very well with ABS. I haven't used much PLA and am still experimenting.


1
Hi, welcome to the site! The question asks for a comparison between aluminium and glass. Your answer seems to only focus on aluminium. If you have any experience printing on glass you might include that in your answer as well, as in its current state it doesn't really address the question.
Tom van der Zanden

0

you could always slightly slot the holes on your aluminum bed so its not corner constrained and forced to bow in the middle..

My advice is use both and hairspray currently testing the effectiveness of insulation on the bottom of the plate


1
Could this be reworded? As it stands right now it's not answering the question being asked
Diesel
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.