Co to jest PLA +? Czym różni się od PLA?


19

Pytanie

Co to jest PLA +? Czym różni się od PLA? Szukam nauki, składu, receptury, obaw dotyczących bezpieczeństwa (lub ich braku) itp.

tło

Wziąłem rolkę PLA + w Microcenter (ich wewnętrznej marce Inland), ponieważ była na wyprzedaży. Nawet nie zauważyłem znaku „+”, dopóki nie zdecydowałem się wypróbować ten kolor, a potem zauważyłem go na naklejce. Drukuje dobrze, wydaje się ABS, pachnie PLA podczas drukowania i mogę używać szablonów PLA na mojej drukarce. Piaskuje lepiej niż PLA, a gdybym nie zauważył naklejki PLA + i zapachu, pomyślałbym, że to ABS . Złamie linię do mojej drukarki, podobnie jak PLA; ABS nie pęka, jeśli zostanie sam. Jednak PLA + trwa dłużej niż zwykły PLA przed zerwaniem.

Uzyskiwanie informacji z Internetu

Oprócz kilku dyskusji na temat reddit ( recenzja , wprowadzenie komercyjne ), nie mogę nic na ten temat znaleźć.

Uzyskiwanie informacji od producenta

Wróciłem do Microcenter, a facet, który tam pracował i pracował w dziale druku 3d, nie wiedział, o czym mówię.

Poszedłem do Microcenter innym razem, a facet w obszarze filamentów powiedział, że wszystkie ich filamenty PLA są teraz PLA +, a + oznacza, że ​​należy je stosować w wyższej temperaturze. Pudełka są oznaczone 205 - 225 ° C. Wygląda na to, że cała śródlądowa marka PLA, którą posiadam, to PLA +, z wyjątkiem pierwszej kupionej rolki. Nie ma na nim żadnych oznaczeń temperatury.

Prześlij dalej ponad 1,5 roku od pierwotnego pytania

To pytanie zyskało trochę uwagi, więc szukałem odpowiedzi ponownie. Znalazłem ten artykuł , który jest bardzo przydatny! Nie zawiera żadnych danych, wielu opinii i prawdopodobnie bezpośrednich informacji z czyjegoś działu marketingu.

Ci faceci twierdzą, że to dobre rzeczy, ale nic o chemicznej lub kompozycyjnej różnicy między nimi. Kiedy widzę ludzi mówiących o różnicy (jak na reddit), są to zwykle wspomniane szczegóły, które są niejasne, anegdotyczne i opiniotwórcze, i mogą być sprytnym marketingiem (może nie być gwarantowane). Błyszczący jeden człowiek jest na przykład matowy drugiego człowieka.

Monoprice potwierdził to, co już zrobiłem, czytając etykietę i drukując ją, ale wspomina o TPU, którym może być termoplastyczny poliuretan . Brak ilości, proporcji lub czegokolwiek, a ponieważ są oni jedynym producentem / sprzedawcą, który oficjalnie to powiedział, uważam to za niepotwierdzone. Jedna z poniższych odpowiedzi mówi, że PLA + prawdopodobnie zawiera TPU lub coś w tym rodzaju, ale to przypuszczenie lub opinia według własnego uznania.

PLA + to odmiana PLA, w której dodano materiał, aby włókno było mniej kruche, miało gładsze wykończenie powierzchni i mniej prawdopodobne jest wchłanianie wilgoci. Zazwyczaj TPU dodaje się do żarnika w celu uzyskania tej właściwości. PLA + będzie miał działanie i funkcjonalność ABS bez zapachu. Gdybyś nie wiedział lepiej, pomyślałbyś, że to ABS. Sugerujemy drukowanie za pomocą PLA + w temperaturze od 205 do 210 stopni Celsjusza i przy temperaturze złoża 45 stopni Celsjusza. PLA + bardzo dobrze reaguje na niebieską taśmę malarską i klej w sztyfcie, aby dobrze się trzymały i nie odklejały się podczas drukowania.

Ci ludzie również pytają, co to jest, ale robią o tym naukę około 2014 roku, aby spróbować to rozgryźć.

Nie jestem pewien, co sądzić o opisie tego producenta / sprzedawcy . Wygląda na to, że sugerują, że PLA ma problem z brandingiem, więc dodali do tego plus za nową formułę, aby naprawić swój branding.

PLA Plus to ulepszona wersja naszego PLA, która jest mniej krucha i bardziej trwała. „Ulepszone” PLA mają złą reputację, niektóre nie są lepsze od PLA, niektóre osiągają gorsze wyniki w niektórych warunkach. Przyjęliśmy inne podejście: nasz „zwykły” PLA jest uważany za najsilniejszy czysty PLA w branży, ciężko jest go poprawić. Ale czasem potrzebujesz czegoś bardziej trwałego. Wprowadź nasz specjalnie opracowany PLA Plus. Drukuje jak PLA, ale z lepszą wytrzymałością. Jest dostępny z ich jaśniejszymi kolorami!

Końcowe przemyślenia

Znajduję wiele artykułów / postów dotyczących konkretnie „eSun PLA +”. Zaczynam myśleć, że może to być OEM i że inne firmy sprzedają go pod własną marką, ale że wszystkie PLA + pochodzą z tego samego miejsca. Znalazłem ich stronę produktu , która mówi o tym, że nic nie wspomina o formule:

Charakterystyka :

  • ekstrahowane i oczyszczone z ziarna kukurydzy;
  • wysoka sztywność, dobry połysk i przezroczystość;
  • nadaje się do drukowania większych modeli;
  • wytrzymałość jest 2 razy większa niż PLA na rynku;
  • bez problemów z przewodowym drukowaniem, powierzchnia wydruków będzie gładsza i delikatniejsza;
  • bez problemu z pękaniem.

2
Nie sądzę, aby istniała jakaś standardowa formuła. Różni producenci dodają własne modyfikatory (i zwykle mają ścisłe zdanie na temat tego, czym są).
Mick

Odpowiedzi:


6

Oświadczenie: Nie jestem powiązany z żadną powiązaną marką ani firmą, po prostu linkuję do nich w celu odniesienia do sugerowanych ustawień drukowania.

Co to jest PLA?

PLA jest z definicji PolyLacticAcid, polimerem splecionych kwasów mlekowych. Jest zwykle wytwarzany z fermentującej skrobi - nie przez użytkownika fermentacji typu I (alkohol), ale użytkownika II (kwas mlekowy ) 77232 , Wikipedia . Chemicznie wygląda to tak:

Wzór strukturalny PLA

Istotne dane fizyczne dla czystego materiału to gęstość 1,210–1,430 g · cm- 3 i temperatura topnienia od 150 do 160 ° C. Wikipedia .

Zwykle PLA sprzedawany pod nazwą PLA zawiera oprócz PLA dodatki do zmiany koloru z przezroczystego na dowolny, w którym drukuje się. Może to zmienić standardową temperaturę drukowania w zależności od ilości, rozmiaru i kształtu osadzonych pigmentów (patrz poniżej).

Typowe temperatury drukowania są wymienione przez producentów w zakresie od 185 do 210 ° C. Kolor może mieć wpływ na temperaturę druku, szczególnie w przypadku różnicy między włóknami przezroczystymi i nieprzezroczystymi. Podczas gdy podgrzewane łóżko nie jest absolutnie konieczne, temperatura złoża jest zwykle podawana jako 60 ° C.

Sam drukuję większość filamentów PLA w złożu 200 ° C i 60 ° C, ale dla przezroczystych filamentów bezbarwnych uzyskałem lepsze wyniki przy 190 ° C.

Pamiętaj, że nie wszystkie PLA to tylko PLA! Jest bardzo prawdopodobne, że niektóre marki PLA zawierają wypełniacze i dodatki z domu, nie twierdząc, że są filamentem +, w rzeczywistości dodatki poprzedzają ideę PLA +, jak to pokaże w przypadku filamentów Tiertime PP3DP.

Specjalna mieszanka Tiertime

Od 2012 roku lub wcześniej ABS produkowany przez Tiertime zawiera nieznany związek (być może PC), który zmienia najlepszą drukowaną temperaturę z „normalnego” 220–240 ° C na znacznie wyższy, ale węższy zakres 260–270 ° C. To, dlaczego tak się dzieje, jest tajemnicą wśród entuzjastów drukowania 3d, ale może to być albo pozbywanie się zależności wydruku od koloru, albo utrudnienie korzystania z ogólnego ABS. Faktem jest, że temperatura ta była zgodna z ustawioną (wówczas niezmienną) temperaturą standardową w ówczesnym oprogramowaniu Up 1.1.7 . Angus aka MakersMuse & Fora Tiertime . Im wyższa temperatura nie zmienił się na przestrzeni lat Tiertime ABS . Rzeczywiście, Tiertime PLA wprowadzono w marcu 2014 r. Tiertimejest również cytowany do drukowania w wyższych temperaturach niż ogólny PLA, i miał podobnie wyższą domyślną temperaturę na zaktualizowanych wówczas forach UP-spftware Tiertime , chociaż znalazłem oferty od 200 tutaj i tutaj do 215 ° C tutaj w Technische Daten .

Nowoczesne oprogramowanie UP-Studio pozwala na dowolne ustawianie temperatury Angus aka MakersMuse .

Co to jest PLA +?

Czym różni się PLA od PLA +? Cóż, PLA + jest zmodyfikowanym PLA, co oznacza, że ​​zawiera dodatki, które zmieniają jego właściwości. To, co dokładnie zostanie dodane, zależy wyjątkowo od producenta i żadne dwa PLA + nie są takie same. all3dp .

Jaka jest różnica?

PLA + ma - ale przez kilka stopni - taką samą temperaturę drukowania jak standardowy PLA. W rzeczywistości różnica temperatur drukowania między standardowym PLA różnych marek jest często większa niż różnica między PLA i PLA +.

All3dp twierdzi, że większość PLA + miałaby lepsze wykończenie powierzchni niż PLA tej samej marki. Ze względu na dodatki zazwyczaj drukują one najlepiej w podwyższonej temperaturze w porównaniu do PLA. Wśród różnych producentów widziałem 210–240 ° C Kodak PLA + , 190–220 ° C SUNLU PLA + i 190–210 ° C eSun PLA + .

Jednak nie ma jednorodności w innych efektach na włókno. Niektóre włókna miałyby mniejszą absorpcję wilgoci, inną sztywność lub ściśliwość, podczas gdy inne mogą mieć wyższą wytrzymałość na rozciąganie i mieć wyjątkowo błyszczącą powierzchnię.

Najczęściej zgłaszane korzyści leżą w zakresie wytrzymałości włókna, tekstury powierzchni i połysku, drukowalności zwisów.

Wniosek

PLA + nie jest jednym produktem jako takim, ale rodziną zmodyfikowanych PLA . Chociaż można wydrukować PLA + z tymi samymi ustawieniami co normalny PLA, wynikające z tego korzyści między różnymi markami są znacznie bardziej zróżnicowane niż w przypadku normalnego PLA.

  • Przełączanie między różnymi markami zwykłej PLA o podobnej jakości zwykle nie ma żadnego wpływu na ogólne właściwości druku.
  • Zmiana PLA + na różne marki o podobnej jakości może ogromnie zmienić właściwości druku

Ponieważ żadne dwie marki PLA + nie są takie same (a producenci milczą na temat dodatków, których używają do zmiany właściwości), nie należy polegać na tych samych efektach przy zmianie marki.


1
„Jest zwykle wytwarzany ze sfermentowanej skrobi”. - konkretnie typ II, fermentacja kwasu mlekowego. Nie typ I - fermentacja alkoholowa :)
użytkownik77232

5

Nie ma między nimi ogromnej różnicy. Ustawienia drukowania, takie jak temperatura i prędkość drukowania, są praktycznie takie same. Ale PLA + ma znacznie lepszą jakość powierzchni i jest nieco jaśniejszy niż normalne PLA. Kolejna różnica polega na tym, że PLA + jest bardziej skuteczny w mostach niż PLA.

Jeśli chcesz porównać PLA i PLA +, przejdź tutaj, PLA vs PLA + (krótka recenzja) . Ten post jest niesamowitym eksperymentem dla obu materiałów.


4
To pierwszy link, do którego linkuję w moim pytaniu.
YetAnotherRandomUser

3

PLA +, w zależności od marki, jest prawdopodobnie mieszanką innych tworzyw sztucznych (takich jak TPU 1 ), aby pomóc poprawić słabości zwykłego PLA, takie jak kruchość i pochłanianie wilgoci. Lub po prostu użyli wyższej jakości mieszanki PLA do stworzenia filamentu.

Nie mam konkretnego źródła poza współpracą z różnymi ekspertami ds. Materiałów, takimi jak Essentium Materials . TPU to elastyczny plastik, który może mieć różne poziomy „twardości”.


1 termoplastyczny poliuretan. To elastyczny termoplast.


1

PLA + to marka . Tam, gdzie PLA i ABS mają specyficzne znaczenie chemiczne (mniej więcej ... producenci będą już mieli różne dodatki lub procesy), jedynym prawdziwym wymogiem dla PLA + jest użycie nieznanej ilości PLA jako podstawy.

Spójrz na ziarna kawy jako przykład: mamy Arabikę kontra Robustę. Arabika jest zwykle uważana za lepszą, dla niektórych definicji „lepszego”. (BTW: Starbucks podaje tańszą Robustę). Istotne jest to, że w wielu miejscach potrzebujesz tylko 10% zawartości Arabiki do oznaczania i sprzedawania kawy jako kawy Arabiki. Reszta produktu może być ... cóż, wszystko , co producent chce uwzględnić.

PLA + jest podobny. Nie ma to żadnego ostatecznego znaczenia, poza pewną dozą oryginalnej zawartości PLA i nadzieją, że uwierzysz, że jest „lepsza”, a zatem może zapłacić trochę więcej.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​zazwyczaj PLA + jest naprawdę lepsza ... przynajmniej do tej pory. Ale gdy coraz więcej osób zacznie postrzegać to jako prawdziwy krok naprzód w stosunku do zwykłego PLA, prawdopodobnie zaczniemy widzieć, że niektórzy podejrzani ludzie biznesu zdradzają gorszy produkt na PLA +. Prawdopodobnie to już się dzieje.

Morał tej historii: uważnie przeczytaj etykietę. W przeciwieństwie do kawy, która jest żywnością i dlatego jest lepiej regulowana, filamenty nie mają prawie żadnych zasad dotyczących etykietowania; może nie być w ogóle etykiety do przeczytania, więc uważaj, co kupujesz.


Marki to marki takie jak Kleenex, Scotch Tape i Duck Tape, a nie bibułka, przezroczysty kran lub taśma klejąca. Myślę, że rozumiem to przez analogię, ale to nie jest marka. Jeśli mówisz, że PLA + zawiera w sobie inne materiały oprócz PLA, to gdzie znalazłeś te informacje?
YetAnotherRandomUser

-3

PLA +, którego używam, sprawia, że ​​usuwanie wsparcia jest znacznie łatwiejsze, struktury wsparcia z jakiegoś powodu nie łączą się z częścią, a także wydają się bardziej kruche.


2
Cześć Hussain, i witamy w SE 3D Printing! Chociaż twoja odpowiedź może być technicznie poprawna, jest raczej zwięzła i jako taka została niestety zalecona do usunięcia. Jeśli możesz go rozwinąć, możesz uzyskać bardziej pozytywną odpowiedź. Polecam oprócz przeczytania niektórych wysoko głosowanych odpowiedzi w celu oceny oczekiwanego standardu, zajrzyj do sekcji pomocy dotyczącej odpowiedzi na pytania, w szczególności Jak odpowiedzieć , i zapoznaj się z przewodnikiem, aby uzyskać więcej informacji na temat wymiany stosów . Dzięki :-)
Greenonline

1
Będziesz musiał link do strony tego produktu z informacją o tym, dlaczego jest to łatwiejsze lub podać, co z makijażem chemicznym ułatwia.
user77232

To nie daje odpowiedzi na pytanie. Gdy zdobędziesz wystarczającą reputację , będziesz mógł komentować dowolny post ; zamiast tego podaj odpowiedzi, które nie wymagają wyjaśnienia od pytającego . - Z recenzji
Pᴀᴜʟsᴛᴇʀ2

Pytanie jest dość niejasne. Znalazłbym twoją odpowiedź na temat, jeśli podałeś informacje o konkretnym PLA +, którego używasz. PLA + to szeroka i dość niespecyficzna nazwa używana przez kilku dostawców. Łącze, w którym użyjesz filamentu, ustanowi punkt danych dla odpowiedzi i będzie bardziej wrażliwe na pytanie i bardziej pomocne dla osób, które przeczytają tę odpowiedź w nadchodzących latach.
cmm
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.