Jakie są powody, dla których moje wydruki 3D mają dużą liczbę ciągów między częściami warstwy?


19

Drukuję wydruk za pomocą PLA na drukarce Prusa i3 i wytłaczarce MK8, przy 210 stopniach Celsjusza, 60 mm / s, w plasterkach za pomocą slic3r. Wydruk składa się z podstawy, z czterema wieżowymi występami, które następnie łączą się z prawie pionowym nachyleniem zwisu, który nie stanowi problemu dla mojej drukarki.

Jednak nawet zanim zacznie się nawis, otrzymuję duże ilości sznurków, gdy głowica wytłaczarki przeskakuje między czterema wieżami na wydruku, co prowadzi do efektu „pajęczyny” między nimi. Jak mogę poradzić sobie z tymi ciągami i czy są one ostrzeżeniem, że może być coś nie tak z moją drukarką lub możliwe inne awarie w innych częściach wydruku?

Odpowiedzi:


16

Sznurowanie jest często wynikiem zbyt wysokiej temperatury lub niewystarczającego zwijania. Gdy na końcówce dyszy znajduje się wysoce płynne włókno, może ono przylgnąć do pozostałej części nadruku podczas kapania, gdy dysza się porusza, co prowadzi do utworzenia cienkiego sznurka włókna. W miarę wykonywania kolejnych ruchów przesuwu w każdej warstwie zmienia się to w wstęgę.

Wysoka temperatura powoduje, że filament jest bardzo ciekły, co powoduje, że łatwo przesuwa się on w dół w komorze dyszy, w przeciwieństwie do konieczności silnego wytłaczania z powodu lepkości. Wartość zadana temperatury 210 była wystarczająco wysoka, aby tak się stało.

Za ten problem można również obwiniać drugą możliwą przyczynę, niewystarczające wycofanie. Wycofanie jest procesem, w którym wytłaczarka odwraca swój ruch, aby wyciągnąć filament z powrotem do hotendu, zapobiegając kapaniu go z końcówki i tworzeniu sznurka. Większość krajalnic pozwala na określenie wartości liczbowej w milimetrach wycofywanego filamentu. Pamiętaj, że drukarki z rurkami Bowdena między dyszą / hotendem a silnikiem wytłaczarki będą wymagały zwiększonego wycofania i zalewania (wytłaczanie przy rozpoczynaniu drukowania po wycofaniu i przesunięciu). Należy pamiętać, że zbyt duże cofanie może powodować inne problemy, takie jak niewystarczająca ilość tworzywa w komorze hotend na początku następnego ruchu drukowania, co może powodować przerwy i inne problemy.


9

Oto tylko kilka rzeczy, które możesz chcieć przyjrzeć się.

  • tworzywo sztuczne - niektóre rodzaje tworzyw sztucznych są bardziej rygorystyczne niż inne, a ponadto istnieją różnice między markami i kolorami.
  • wilgoć we włóknie - woda zamieniająca się w parę może powodować wyciekanie ekstrudera, gdy nie drukuje, co może powodować sznurowanie.
  • temperatura - za wysoka lub za niska może powodować rygorystyczność.
  • odległość wycofania - niewystarczające wycofanie może pozostawić pewne ciśnienie w dyszy, powodując jego wyciek podczas ruchów podróży (nie jestem pewien, jak duża jest prędkość cofania, ale podejrzewam, że może to mieć znaczenie).
  • przyspieszenie - jeśli jest zbyt wolne, bardziej prawdopodobne jest wyciąganie łańcuchów.
  • prędkość jazdy - większe prędkości jazdy częściej zapobiegają strunom lub sprawiają, że są cieńsze i stanowią mniejszy problem.
  • z-hop - podniesienie ekstrudera podczas ruchów transportowych zwiększa prawdopodobieństwo ciągnięcia.
  • wipe - dłuższa odległość wycierania może być pomocna w zmniejszeniu sznurka, szczególnie w przypadku niektórych bardziej sznurkowych włókien.
  • czesanie - unikanie omijania otwartych przestrzeni może w niektórych przypadkach zmniejszyć przeciąganie
  • wentylator chłodzący częściowo - więcej chłodzenia może pomóc zmniejszyć rygorystyczność.

Są też inne rzeczy, konstrukcja wytłaczarki robi dużą różnicę, ponieważ dłuższe rury Bowdena są trudniejsze do dostrojenia. Kolejność drukowania warstw może mieć znaczenie również w niektórych bardziej wyspecjalizowanych przypadkach.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.