Co może powodować poślizg mojej osi y?


17

Czasami podczas drukowania moja oś y ślizga się, a warstwa od tego momentu przesuwa się, niszcząc wydruk.

Jakie mogą być przyczyny poślizgu osi? Próbowałem schłodzić silnik, który wydawał się nagrzewać, a pasy nie są zbyt ciasne.

Nie dzieje się tak z każdym drukiem i wydaje się, że jest to sporadyczny problem.

Moja drukarka to MendelMax RepRap, a oś y to moje ruchome łóżko.


Cześć! Jaką masz drukarkę? Czy twoja oś y jest ruchomym łożem druku?
Tormod Haugene

1
Dodano do posta. RepRap i tak, to łóżko.
Matt Clark

Problemem mogą być niezbyt ciasne pasy. Jeśli nie napręcę pasów, pasek zsunie się z silnika. Jakie dźwięki wydaje, gdy przeskakuje? A także, ile siły potrzeba, aby łóżko się poruszyło?
Daniel M.

Wiem, że jest to odpowiedź na nieco inne pytanie, niż zadałeś, ale jedną rzeczą, którą możesz zrobić, aby złagodzić poślizg osi, dopóki nie zorientujesz się, co powoduje, że osie X i Y są umieszczone między każdą warstwą. To zagwarantuje, że jeśli poślizgniesz się podczas jednej warstwy, tylko ta warstwa jest wyłączona, a kolejna warstwa zostanie ponownie wyrównana poprawnie.
Martin Carney

Dla twojej informacji, silniki krokowe działają w ten sposób, że zawsze są „włączone”, więc bycie dość ciepłym, nawet gdy się nie obraca, jest normalne. To powiedziawszy, mogą pominąć kroki, jeśli są zbyt gorące, więc dodanie 4 cm radiatora + wentylatora jest tego warte i nie jest trudne ani drogie.
Leo Ervin,

Odpowiedzi:


14

Shifted layer 2
(źródło: all3dp.com )

Drukarka pomija kroki w kierunku Y. Może to mieć kilka przyczyn. Zajrzyj do Przewodnika przesuniętej warstwy na RapRap.org, w którym wymieniono 29 możliwych problemów, które mogą powodować ten problem, oraz sposób ich rozwiązania.

Pierwsze pozycje na liście:

 1. Prąd sterownika jest za niski
 2. Prąd sterownika jest zbyt wysoki
 3. Pas zbyt luźny
 4. Pas zbyt ciasny
 5. Luźna śruba ustalająca / śruba dociskowa
 6. Pasek lub łożysko jest wiążące
 7. Prędkości są zbyt duże
 8. Przyspieszenie jest za duże
 9. ...

Kiedy miałem do czynienia z tym problemem na moim RepRap, musiałem zwiększyć prąd do konkretnego sterownika.


Coś innego, na co również wpadłem, co może powodować przeskakiwanie, polega na tym, że filament nie buforuje się płynnie.
EGHM

zużyte / niskiej jakości łożyska liniowe i pręty, na które się ślizgają, mogą przyczynić się do 4, 7 i 8.
Leo Ervin

Miałem ten sam problem na moim Mendelu i okazało się, że prędkość i przyspieszenie były zbyt duże. Ale jak powiedział @amra, istnieje wiele rzeczy, które mogą powodować ten problem.
TextGeek

To lol z nadrukiem
awesum

11

Z mojego doświadczenia wynika , że najczęstszym powodem przesunięcia położenia podczas drukowania są kroki przeskakiwania silnika z powodu uderzenia fizycznego .

Silniki krokowe nie przekazują informacji zwrotnej o położeniu drukarki. Jeśli więc silnie poruszysz silnikiem podczas drukowania, drukarka nie zauważy i po prostu udaje, że to się nigdy nie wydarzyło.

W szczególności silnik może pominąć kroki, jeśli:

 • Dysza koliduje z błędnymi wyciągnięciami (np. Plamami) podczas drukowania.
 • Twoje ustawienia prędkości (szarpnięcie i przyspieszenie) są zbyt wysokie dla masy (bezwładności) części poruszanych przez silnik osi y.

Mniejsze kolizje i opór dyszy przy dużych prędkościach (np. Podczas podróży) mogą również powodować ten problem, ponieważ siła silników krokowych jest zmniejszana przy dużych prędkościach .


1
+1 za notatkę o braku informacji zwrotnej o pozycji. Jest to tak frustrujące, że czasami wydajesz tysiące dolarów na maszynę, która nie wie, gdzie ona jest.
tbm0115

@ tbm0115, co jest bardzo prawdziwe! Mam nadzieję, że to się zmieni w miarę dojrzewania technologii drukowania traktatów!
Tormod Haugene

1
Wydawało mi się, że gdzieś słyszałem, że silniki NEMA mają sposób wiedzieć, na którym kroku się poruszają, ale kontrolery oddziałują tylko z silnikami stopniowo. Może istnieć sposób, aby przynajmniej stworzyć jakąś formę „zatrzymania”, która rozpozna, że ​​silnik krokowy nie jest zsynchronizowany i „zatrzyma / zatrzyma” maszynę.
tbm0115

Wierzę, że większość silników krokowych ma tylko sterowanie w otwartej pętli , co oznacza, że ​​nie znają swojej pozycji. Jednak sterowanie w zamkniętej pętli (ze sprzężeniem zwrotnym pozycyjnym) zwykle nie jest potrzebne, ponieważ mają doskonałą precyzję i moment obrotowy, pod warunkiem, że silnik jest odpowiednio wyskalowany do ich zastosowania. Ponadto w przypadku niektórych aplikacji - w przeciwieństwie do drukowania 3D - pomijanie kroków nie ma tak naprawdę znaczenia. Możesz dodać enkoder do wału w celu zapewnienia sprzężenia zwrotnego położenia. I tak jak mówisz, niektóre steppery są również wyposażone w takie enkodery.
Tormod Haugene

@ tbm0115 Niektórzy kierowcy krokowi mogą wykryć pominięte kroki, wykrywając zmiany w prądzie dochodzącym do silnika. Jednak silniki NEMA nie są w stanie „wiedzieć”, na jakim etapie się znajdują. W środku nie ma elektroniki, tylko cewki i magnesy.
Tom van der Zanden

6

Prąd w sterowniku silnika może być ustawiony zbyt wysoko lub zbyt nisko. Jeśli jest ustawiony zbyt nisko, moment obrotowy może być niewystarczający, a silnik będzie pomijał kroki. Jeśli jest ustawiony zbyt wysoko, sterownik może się przegrzać i od czasu do czasu wyłączyć, aby się zabezpieczyć.

Inną opcją jest to, że prędkości drukowania (lub ustawienia szarpnięcia / przyspieszenia) są zbyt wysokie. Zacznę od zmniejszenia prędkości przesuwu (która prawdopodobnie jest wyższa niż prędkość drukowania) i zobaczę, czy to coś zmieni.

Nagrzewanie się silnika jest normalne i nie spowoduje tych problemów.


4

Z tego, co doświadczyłem, mogą być trzy potencjalne przyczyny.

 1. Twoje pasy mogą być luźne. Po prostu poluzuj silnik osi Y i pociągnij silnik, aż pasek będzie nieco większy niż nauczony (rozluźni się w pozycji nauczonej). Następnie mocno dokręć silnik na swoim miejscu.
 2. Jeden z ograniczników osi może zostać uruchomiony w trakcie drukowania. W przypadku większego wydruku istnieje ryzyko uderzenia w ogranicznik, co może spowodować utratę układu współrzędnych przez maszynę.
 3. Znalazłem na moim komputerze, jeśli uruchamiasz swój program przez USB (szczególnie w MakerWare, ewentualnie inne), może istnieć jakieś opóźnienie w połączeniu szeregowym, które może spowodować przesunięcie całego programu lub układu współrzędnych. Powtórzyłem ten problem wiele razy, używając połączenia USB i naprawiłem go (wielokrotnie) albo przez uruchomienie karty SD, użycie innego fragmentatora (w moim przypadku wtyczki Cura dla OctoPi) lub wypróbowanie wcześniejszej wersji oprogramowania (to było moim długoterminowym rozwiązaniem).

Ten ostatni działał dla mnie najlepiej. Próbowałem uruchomić MakerBot Desktop na moim podwójnym replikatorze 1, ale napotkałem dokładnie ten sam problem, co ty. W rzeczywistości napotkałem ten problem także w oprogramowaniu 5.0 w Replikatorze (7.? Jest najnowszy). W końcu wróciłem do korzystania z MakerWare 2.4.? i wszystko działało dobrze.


3

Wystąpiły problemy ze skokiem osi Y.

Rozwiązano problem przez prawidłowe dociśnięcie kół prowadzących na torze osi Y.

Zbyt duży nacisk spowodował wiązanie i silnik krokowy Y pomijał kroki

Mam nadzieję, że to pomaga niektórym ludziom


0

Miałem powtarzalny problem, gdy moje odciski przesuwały się na bok po około 5 mm. Sprowadzało się to do luźnej szyny prowadzącej w osi Z, która wychodziłaby z podparcia na końcu około 5 mm na wydruku, ale wydawała się bezpieczna, gdy łóżko było ustawione w pozycji początkowej (moja głowica drukująca przesuwa się w dół). Pod panelem u podstawy mojej drukarki ukryta była śruba dociskowa, nie znam budowy MendelMax, więc może się to różnić.


0

Biorąc pod uwagę kilka ostatnich pytań, które masz ... Powiem, że masz za dużo masy.

F = M * A. Jeśli próbujesz przenieść ciężką płytę, musisz zmniejszyć ustawienie Jerk. Jak również maksymalne przyspieszenie.

Opublikuj ustawienia oprogramowania układowego, aby uzyskać więcej porad.

Również w celu ukończenia, czasami pololuls przegrzewają się. to też może powodować. Jak również luźny pasek.


0

Upewnij się, że płyta kontrolera / karta elektroniki itp. Jest tak fajna, jak to możliwe - jeśli nie oś może przeskoczyć - tak się stało ze mną - po dodaniu dodatkowych wentylatorów nad Ramps / Adruino - nie miałem ponownie problemu (do tej pory)


0

Miałem ten sam problem. jedyne, co pomogło mi, to ustawienia. Nierówna powierzchnia warstw spowodowała kolizję z dyszą. Skorygowałem przepływ, kalibrując moje steppery. Również rodzaj zastosowanego wzoru wypełnienia może powodować kolizje dysz.


0

Mam kilka sugestii, które mogą rozwiązać Twój problem

 1. Spróbuj użyć napinacza paska, który jest odpowiedni dla twojej drukarki (prawdopodobnie znajdziesz go w Thingiverse)

 2. Pasek ma zęby, ale łożysko, które ślizga się po pasie, nie ma. Wypróbuj osłonę łożyska z zębami. Zapobiegnie to zsuwaniu się paska.

 3. Co najważniejsze, obniż stałą przyspieszenia. Ma to wiele wspólnego z brakującymi krokami z silnika.

 4. Pomóc może również zmniejszenie prędkości drukowania.


-3

Jedną z możliwości jest to, że po pewnym czasie pręty przesuwne łóżka stają się lepkie (w przypadku drukarki, ale nie zauważasz tego). Wyłącz zasilanie drukarki, spryskaj windex pręty i łożyska, przesuwaj łóżko do przodu i do tyłu, aż stanie się śliskie, wytrzyj nadmiar wokół, włącz ponownie zasilanie. podłącz drukarkę ponownie i wyślij ją do współrzędnych xyz, odkąd przeniosłeś łóżko, psując jego pamięć xyz.


2
Dlaczego ze wszystkich rzeczy windex ? Większość ludzi poleca olej maszynowy lub smar. Ale windex !? Nie zaryzykowałbym tego.
Tom van der Zanden

1
Windex zawiera: 2-heksoksyetanol, izopropanoloaminę, dodecylobenzenosulfonian sodu, tlenek lauraminy, wodorotlenek amonu, substancję zapachową i barwnik błękitny Liquitint. Te chemikalia wydają się dość nieprzyjemne ... Czy wystarczy alkohol izopropylowy? Myślę, że używasz Windex ze względu na jego właściwości czyszczące / odtłuszczające. Niezależnie od tego, czy po usunięciu lepkości nie jest dobrym pomysłem odtworzenie smaru w łożyskach ?
Greenonline

-3

Moja oś Y biegnie po kanale i wydaje mi się, że w kanale pozostały jakieś żwirowe lub metalowe płatki pozostałe po produkcji. Koła w kanale utknęły na gruzach i spowodowały poślizg paska. Kiedy to się wydarzyło, wydał okropny zgrzyt.

Więc zdmuchnąłem kanał sprężonym powietrzem i przetestowałem wszystkie koła.

W razie potrzeby zaktualizuję, gdy testuję poprawkę przy użyciu dłuższych (wyższych) wydruków.

Aktualizacja

W rzeczywistości wydruk pomieszał kod G. Plik gcode został uszkodzony.


1
Jaki jest cel zdjęcia do twojej odpowiedzi? Czy masz prawo z niego korzystać?
Tom van der Zanden
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.