Drukowanie wielu materiałów o różnych właściwościach na tym samym urządzeniu


9

Przeszukałem internet i znalazłem różne drukarki 3D o różnych zaletach i materiałach, które można wydrukować - niektóre nawet w wielu kolorach.

Jednak nie mogę znaleźć drukarki, która może drukować wiele materiałów o różnych właściwościach; na przykład, jednocześnie drukując PLA i metal. Czy obecnie dostępna jest taka drukarka?


Jaką technologię drukowania na metalu masz na myśli?
amra

Aby rozszerzyć pytanie @ amra: „z różnymi właściwościami materiału”, czy masz na myśli zwykłe filamenty do drukarek 3D do komputerów stacjonarnych, takie jak stopy tworzyw sztucznych, elastyczne materiały itp., Czy też zupełnie inne filamenty z różnymi mechanizmami wytłaczarki?
Tormod Haugene

Odpowiedzi:


7

Tak i nie.

na przykład jednoczesne drukowanie plastiku plaas i powiedzmy metalu. Czy taka drukarka jest dostępna lub jest w fazie rozwoju?

W praktyce nie. Druk metalowy wymaga znacznie wyższych temperatur niż tworzywo sztuczne, a dwa procesy są tak niekompatybilne, że obecnie nie ma dobrych rozwiązań, które pozwoliłyby jednej drukarce drukować obie na tym samym wydruku. Niezależnie od tego, czy wytłaczany jest filament, spiekanie laserowe, czy żywice utwardzające, zastosowane materiały muszą być dość podobne w środowisku przetwarzania, aby drukować obok siebie bez problemu.

Istnieje wiele drukarek przeznaczonych do drukowania wielu materiałów poprzez zmianę głowicy drukującej. Możesz na przykład użyć wytłaczarki z pastą ceramiczną, a następnie zmienić głowicę do następnego wydruku za pomocą plastiku.

W przeszłości podejmowano wysiłki, a niektóre podejmowane są w celu rozwiązania tego problemu. Na przykład metal drewna, stop niskotemperaturowy, można wylewać w temperaturach zgodnych z tworzywami sztucznymi, więc można stworzyć drukarkę, która drukuje tworzywo sztuczne, pozostawiając koryta lub puste przestrzenie w plastiku, wtedy ta sama drukarka podczas tego druku wylewałaby stopiony metal w te obszary, które następnie zestalają się w wewnętrzną metalową strukturę. Są one przeznaczone do stosowania w obwodach elektrycznych i elektrycznych, jednak nadal istnieją znaczące problemy, ponieważ różnice rozszerzalności cieplnej w tych materiałach prowadzą do naprężeń i powodują niską niezawodność.

W związku z tym, że niektóre z tych procesów są opracowywane, jest to wciąż na etapie eksperymentalnym i istnieją znaczne problemy do rozwiązania, zanim drukarki będą mogły drukować bardzo różne materiały podczas jednej sesji drukowania.

Oczywiście można znaleźć tworzywa sztuczne o tak szerokim zakresie cech, że można je postrzegać jako drukowanie różnych materiałów. Możliwe są teraz tworzywa sztuczne nasycone włóknami drzewnymi, drukowanie obok przewodzących tworzyw sztucznych grafitem, drukowanie obok elastycznych tworzyw sztucznych itp. Itp. W zależności od wymagań mogą one spełniać Twoje potrzeby.


dzięki za obszerny komentarz! mówisz: W związku z tym, że niektóre z tych procesów są opracowywane, jest to nadal na etapie eksperymentalnym i istnieją znaczne problemy do rozwiązania, zanim drukarki będą mogły drukować bardzo różne materiały podczas jednej sesji drukowania. czy wiesz, jakie to eksperymentalne drukarki?
pwghost


3

W większości przypadków można to osiągnąć dzięki podwójnej drukarce wytłaczającej. Jednak podwójne wytłaczanie jest najlepsze do drukowania wielokolorowego lub drukowania z materiałem pomocniczym. Na przykład drukowanie części za pomocą PLA i wszystkich materiałów nośnych za pomocą PVA rozpuszczalnego w wodzie.

W praktyce drukowanie dwóch zupełnie różnych materiałów nie jest rozsądną praktyką inżynieryjną, ponieważ mogą potencjalnie nie wystarczająco dobrze się ze sobą wiązać. Tak więc, w przypadku czystego metalu i czystego plastiku, oba materiały nie będą się dobrze wiązać, ponieważ nie będą one w tym samym stanie fizycznym razem w żadnym momencie.

Jednak najlepszą opcją byłaby drukarka taka jak MarkForged, która stosuje podejście kompozytowe, łącząc wspólne spoiwo (ABS, PLA, nylon itp.) I mocny materiał, taki jak włókno węglowe, włókno szklane lub kevlar.


dzięki za komentarz, hmm ciekawe, więc nie ma w ogóle drukarki, która może wydrukować wiele materiałów? dlaczego nie ma żadnych badań w tej dziedzinie, aby tak się stało? nie ma popytu na coś takiego?
pwghost

Technicznie Podwójne wytłaczające drukarki FDM mogą drukować różne materiały, ale będą one plastikowe lub kompozytowe. Nie sądzę, żeby taka maszyna była potrzebna. Koncentrujemy się bardziej na inżynierii materiałowej i opracowywaniu materiałów kompozytowych. Metale są ciężkie, ale właściwości są świetne. Plastik jest lekki, ale właściwości na ogół są do kitu. Teraz skupiamy się na ich połączeniu. Tego rodzaju kompozyty można stosować w drukarkach FDM i FFF.
tbm0115

czy uważasz, że istnieje rynek drukowania tworzyw sztucznych, szkła (si) i metalu w jednej maszynie?
pwghost

Być może zależy to tylko od tego, na czym skupisz się w produkcji. Ja osobiście nie widzę, jak / dlaczego miałbyś próbować drukować szkło obok sztuki / rzemiosła lub remontów. Można jednak osiągnąć niektóre właściwości szkła w plastiku.
tbm0115

ja i ktoś inny wymyśliliśmy metodę, która umożliwia (naszym zdaniem) drukowanie metalu, plastiku i krzemu w jednym modelu, co umożliwia tworzenie modeli metalowych / plastikowych / szklanych i obwodów 1 kroku na jednym urządzeniu. Osobiście uważam, że istnieje na to rynek, ponieważ umożliwiłoby to stworzenie w pełni funkcjonujących produktów. jeśli uda nam się uzyskać rozdzielczość do 5um, możemy zrobić kontrolery
obrazu
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.