Który jest bardziej odporny na światło słoneczne / pogodę - PLA, ABS lub PETG


18

Historia: instaluję sieć gołębi w moim domu. Ze względu na kształt otworu, w którym instaluję siatkę, a materiał po bokach trudno jest zakotwiczyć siatkę za pomocą zwykłych środków, ale mogę wydrukować klipsy, które utrzymają siatkę na miejscu.

Klipy będą na zewnątrz i będą narażone na działanie pogody i bezpośrednie działanie promieni słonecznych, pogoda tutaj jest stosunkowo gorąca (do 30 ° C) z dużą ilością słońca przez większość roku i deszczem w zimie.

Mam tylko PLA, ABS i PETG, wszystko inne zajmie zbyt długo.

Nie dbam o to, żeby części zmieniały kolor i przeważnie nie dbam o to, żeby trochę się deformowały - tylko o pękanie.

Jeśli części będą musiały zostać wymienione po roku, jestem z tym w porządku, mniej to będzie denerwujące, dłużej będzie lepiej.

Więc w tych warunkach, który z 3 materiałów jest bardziej wytrzymały?

Odpowiedzi:


18

Ok, wypróbowałem wszystkie 3 materiały.

PLA zawiodło po niecałym dniu, uważam, że odkształciło się od ciągłego nacisku i wypadło (nie znalazłem części, ale tak naprawdę jej nie szukałem, pod oknem jest wysoka trawa)

ABS trwał około roku, spadł w dół i znalazłem część, wygląda dobrze, jeśli prawdopodobnie jest zdeformowany tylko o kilka mm, więc nie pasuje już pod ciśnieniem.

PETG wciąż się rozwija, kiedy to piszę


1
PLA nie zniknie w ciągu jednego dnia, mam wydrukowane części dwa lata temu i nadal działa w dobrej formie. Także „miłe” testowanie, jeśli stracisz jedną część testową i nie spróbujesz jej znaleźć, jaki to dowód?
Fernando Baltazar

@FernandoBaltazar - części te są dopasowane ciasno na zewnątrz półki na 3 piętrze i utrzymują ciasną siatkę gołębi, najbardziej prawdopodobnym trybem awarii jest to, że część odkształca się tylko na tyle, aby nie przytrzymywać półki, a następnie zostaje wystrzelona w ulica poniżej przez napięcie sieci. ma to sens PLA nie działa w tym konkretnym przypadku, ponieważ wiąże się ze stałym ciśnieniem, a PLA jest znany z odkształcania się pod ciśnieniem, bezpośrednie słońce i ciepło prawdopodobnie nie pomagają - nie jest to dowód na to, że PLA nie nadaje się do użytku na zewnątrz ale pokazuje, że PLA nie działa w moim konkretnym zastosowaniu
Nir

Cóż, wszystko zależy od rodzaju testów i solidności zaangażowanych części. Mam części jako podpory anteny do repeterów bezpośrednio na słońce wystawionych bez cienia przez cały dzień. Oczywiście niektóre części muszą być wykonane z mocniejszego materiału, takiego jak ABS i niektóre poliwęglany, ale jako hobbie wykorzystamy materiał dostępny na rynku.
Fernando Baltazar

Bardzo interesujące jest to, że PETG przewyższał ABS, ponieważ ABS ma wyższą temperaturę Tg. Jestem ciekawy, jakich kolorów filamentu użyłeś? To mogło mieć znaczenie.
timofly

@Blossoming_Flower - Zarówno ABS, jak i PETG są całkowicie stałe przy dowolnej temperaturze zewnętrznej w dowolnym miejscu na ziemi, więc temperatura Tg jest tutaj trochę nieistotna. Użyłem taniego chińskiego „naturalnego” PETG (również naturalnego ABS od tego samego dostawcy)
Nir

11

PLA nie nadaje się do zastosowania na zewnątrz, ponieważ ulega biodegradacji i może rozpadać się w świetle słonecznym. Chociaż powoli, ale nie przyda się w przypadku długoterminowego projektu.

ABS byłby dobrym wyborem dla długowieczności, ponieważ może trwać przez dłuższy czas w warunkach zewnętrznych. Jego temperatura zeszklenia wynosi ponad 100 stopni Celsjusza, więc wytrzyma w większości klimatów. Jeśli chodzi o wytrzymałość, ABS jest jednym z lepszych wyborów, a także jest nieco bardziej miękki niż PLA, co oznacza, że ​​ugnie się przed pęknięciem, PLA jest bardziej prawdopodobne, że pęknie. Jednak ABS jest dobrze znany z wypaczania się podczas drukowania. Nie jest to jednak duży problem, jeśli jesteś przyzwyczajony do drukowania z nim.

PETG też nie jest złym wyborem. Ma temperaturę zeszklenia około 80-90 ° C. Więc jeśli budujesz w gorącym miejscu z bezpośrednim światłem słonecznym z pewnym odbiciem, możesz mieć problemy z deformacją, choć nie jest to prawdopodobne. Jest mocniejszy niż ABS, a także łatwiejszy do wydrukowania (mniej wypaczeń). PETG jest również rzekomo „bezpieczny dla żywności”, co oznacza, że ​​jeśli zwierzęta na zewnątrz zaczną go dziobać, prawdopodobnie ich nie zabiją ... Jednak nie zalecałbym próbowania tego. Wreszcie PETG jest nieco bliższy PLA pod względem kruchości, więc może się rozpaść przed zginaniem. ABS jest mniej kruchy niż PETG.

Gdybym to był ja, wybrałbym ABS mimo problemów z wypaczaniem podczas drukowania. Jeśli jesteś nowicjuszem w drukowaniu, prawdopodobnie lepiej wybrać PETG.


3
Nie sądzę, aby PLA była bardziej podatna na rozkładanie się od światła słonecznego niż jakikolwiek inny plastik. Biodegradacja PLA nie nastąpi, jeśli będzie siedzieć tylko na zewnątrz - potrzebujesz dokładnie kontrolowanego komercyjnego kompostowni, aby zmusić go do zrobienia czegokolwiek.
Tom van der Zanden

1
Zgodnie z tym artykułem: emerginginvestigators.org/2013/11/… Degradacja PLA jest znacznie zwiększona wraz z ekspozycją na światło UV.
Olej napędowy

1
W szczególności starali się doprowadzić PLA do degradacji. Zgodnie z tym artykułem „Szczególnym rodzajem światła stosowanym w tym eksperymencie jest UVC [...] Światło UVC nie jest powszechnie spotykane w świetle słonecznym, ponieważ warstwa ozonowa atmosfery pochłania większość światła UVC.”
Tom van der Zanden

Kolejna zaleta ABS: jeśli opary wygładzą powierzchnię. Zapobiega to przedostawaniu się wilgoci przez granice warstw.
Trish,

Wydruki z czasem dobrze sobie radzą: youtube.com/watch?v=qqNfa_zExRU
Trish

1

Używamy PLA w środowisku zewnętrznym, bez bezpośredniego światła słonecznego. PLA wydaje się być tak samo silny jak pierwszego dnia. Minęło już około sześciu miesięcy.

Oczywiście należy uszczelnić płaszcz, aby chronić przed wilgocią.


Mam jakieś części PLA na zewnątrz od około 18 miesięcy bez żadnej ochrony. Z wyjątkiem niektórych przebarwień części są tak mocne jak pierwszego dnia. Oczywiście klimat w twoim regionie również odgrywa w tym rolę. Jestem w Belgii, nie w Arizonie!
ON5MF Jurgen

Jestem w Kalifornii, 30 stopni Fahrenheita do 110.
Rob

Dobry zegarek pod tym względem: youtube.com/watch?v=qqNfa_zExRU
Trish

1

Mogę spóźnić się na przyjęcie, ale mam sugestię. Dlaczego nie użyć filamentu ASA, jest to rodzaj tworzywa sztucznego stosowany w samochodowych uchwytach na kubki, grabiach i głowicach zraszaczy, jest zarówno odporny na ciepło i zimno, jak i odporny na działanie promieni słonecznych i pogodowy. Jeśli chodzi o drukowanie przy pomocy tego, to o ile wiem, mogę się mylić. Osobiście jestem zaskoczony, jak często pojawia się tego rodzaju pytanie i dosłownie nikt nie wspomina o filtrze ASA. Myślę, że mógłbym coś kupić, ponieważ podoba mi się pomysł wydrukowania czegoś, co można zostawić na zewnątrz.


1
ASA potrzebuje temperatury wydruku wynoszącej 250+ ° C, do której większość drukarek z hotendami z podszyciem nie może osiągnąć bez zniszczenia wkładki. Niektóre włókna ASA (3DXMax) chcą nawet 270-290 ° C. Podgrzewane łóżko jest obowiązkowe i należy prosić o temperaturę od 80 do 110 ° C. Najlepiej jest również wydrukować w załączniku, z których wszystkie są faktami, które sprawiają, że jest to produkt nieczuły. Opary powstające podczas drukowania również są prawdopodobnie toksyczne (badania w toku) i są jednym z tych notorycznie trudnych do wydrukowania filamentów, ponieważ mają poważne problemy z przyczepnością warstw i stanowią odpowiedź dla osób z pękaniem.
Trish,

Oprócz tego, co powiedział @Trish, ASA jest również stosunkowo trudna do zdobycia (chyba że mieszkasz w kraju amazon-prime-free-shipping-land, czasami określanym jako USA), nie znam żadnego dostawcy filamentów w całości kraj, który sprzedaje ASA
Nir

0

Jakiego koloru był twój PLA? PLA zmięknie w temperaturze około 60 ° C, a ciemny kolor łatwo się nagrzeje niż w bezpośrednim słońcu w 30 ° C. Wydaje się, że Clear PLA ma znacznie, znacznie lepszą odporność na temperaturę, ale jakikolwiek PETG kopie go pod tym względem.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.