Jak rozpoznać zużycie dyszy


18

E3D-Online i 1) Dokonaj Magazine już napisał o potencjalnej drukarskiej uszkodzenia włókna węglowego i blasku w ciemnych włókien może zrobić, aby dysza drukarki.

Wydaje mi się, że nie mogę znaleźć wskazówek lub znaków ostrzegawczych, na które należy uważać, jeśli Twoja dysza zużyła się znacznie. Wydrukowałem osobiście kilkaset gramów żarnika i nie zauważyłem żadnej zmiany w jakości wydruku.

E3D mówi, że możesz mieć „nieprzewidywalne nieregularne drukowanie” ze zużytą dyszą. Czy ktoś może wyjaśnić lub podać przykłady tego, co to właściwie oznacza i kiedy konieczna jest wymiana?

1) Link E3D jest nieprawidłowy, nie można też znaleźć treści


1
Oczywiście, gdy zauważysz pogorszenie jakości wydruku ... Nie naprawiaj go, jeśli nie jest zepsuty.
Tom van der Zanden

3
Trochę nie na temat, ale jeśli planujesz wydrukować więcej takich filamentów, rozważ zakup dyszy ze stali hartowanej : e3d-online.com/E3D-v6/Extra-Nozzles/...
Tormod Haugene

Gdzie powiedziano, że blask w ciemności powoduje te same efekty?
Eric Johnson

To dość powszechna wiedza. Zależy jednak od wielkości cząstek, niektóre GITD są bardziej ścierne niż inne.
Ryan Carlyle

3
Jeśli chcesz sprawdzić bezpośrednio (powiedzmy, przed wykonaniem dużego lub ważnego wydruku), dostałbym zestaw małych wierteł (jedno z wielu źródeł: amazon.com/SE-Drill-Mini-Sizes-82615MD/dp/ B0052Z9TJG ). Jeśli następny rozmiar większy niż powinien zmieści się przez dyszę, może być czas na wymianę dyszy. Bity są również przydatne ogólnie ...
TextGeek

Odpowiedzi:


13

Uważam, że mały eksperyment przeprowadzony przez E3D - ten sam link, który podajesz - bardzo dobrze odpowiada na twoje pytanie. W tym artykule można znaleźć kilka punktów na temat zużycia. Po wydrukowaniu tylko 250 gramów ColorFabb XT-CF20 (filament z włókna węglowego):

  • Średnica dyszy znacznie wzrosła
  • Wewnętrzne ściany otworu (otworu) wykazywały głębokie ostre grzbiety i rowki
  • Końcówka dyszy została krytycznie zaokrąglona i skrócona

Wszystkie te objawy stwierdzono wielokrotnie dla standardowych dysz mosiężnych.

W szczególności uważam, że ostatni z tych objawów może być najłatwiejszy do zidentyfikowania bez dokładnego sprzętu pomiarowego (i bez zachowania jakości druku).

W odniesieniu do obniżenia jakości wydruku objawy te można symulować poprzez:

  • Ustawienie zbyt dużej średnicy dyszy w krajalnicy
  • Zbyt duże wypoziomowanie łóżka (zaokrąglona końcówka zmniejszy również długość końcówki)
  • Nadruk z częściowym zatkaniem, który zakłóca normalny przepływ filamentu (z powodu rowków i wypukłości)

Dokładnie to, jak będzie to wyglądać na drukowanej części, jest trudne do przewidzenia, ale przypuszczam, że można zobaczyć plamy, niedostateczne wytłaczanie, słabą przyczepność warstw, a także nieregularne wykończenie powierzchni górnych warstw.


5

Jedną z rzeczy, których szukam, jest wyciągnięcie głowicy drukującej z łóżka i wyciągnięcie jej. Powinien po prostu wycisnąć plastik prosto w dół. Jeśli wygina się gwałtownie w jednym kierunku, a nawet zwija się z powrotem, oznacza to uszkodzenie.


0

Według

wewnętrzna średnica niewiele się zmienia, ale, jak powiedział @ 0scar, dysza skraca się, a na końcu dochodzi do wewnętrznej wnęki.

Sprawdź długość i gotowe.


0

TL; DR Możesz porównać dyszę z podobną nową dyszą, aby sprawdzić zużycie.


Twórcy Olsson Ruby Nozzle opublikowali kilka zdjęć zużycia dysz z mosiądzu, stali i stali hartowanej. Z ich strony internetowej pobierane jest następujące zdjęcie:

Zużycie dysz

W zależności od ilości drukowanego filamentu zmieniają się nie tylko wymiary wewnętrzne, ale także wymiary zewnętrzne. Jest to wyraźnie widoczne na zdjęciach. Porównanie dyszy z podobną nową dyszą może dać wyobrażenie o zużyciu dyszy. Oczekuje się, że na długo zanim dysza osiągnie ten stan, musisz ponownie ustawić odległość łoża do dyszy i modyfikator przepływu, zobaczysz to w jakości wydruków i pierwszej warstwie przylegającej do łoża. Im częściej (często) trzeba majstrować, aby nakleić wydruk lub wydrukować poprawnie i poprawnie wymiarowo, tym większa zmiana zużyta przez dyszę.


-1

Możesz sprawdzić skróconą długość dyszy za pomocą zestawu szczelinomierzy do pomiaru odstępu między łożem a dyszą. https://en.wikipedia.org/wiki/Feeler_gauge


3
Zużyta dysza niekoniecznie ulega skróceniu. Wydaje się to również dość niewiarygodną metodą, chyba że (1) użyłeś szczelinomierzy podczas pierwszej instalacji dyszy i nie pamiętałeś dokładnej szczeliny między dyszą a łożem (2) podczas korzystania z dyszy, nigdy nie zmieniłeś niczego w konfiguracji takiej jak poziomowanie łóżko (3) łóżko i dysza były / są idealnie czyste podczas pomiaru.
Tom van der Zanden,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.