Produkcja ściśle dopasowanych części


10

Naprawdę chciałbym móc drukować ruchome części, które pasują wystarczająco dobrze, aby poruszać się bez nadmiernego tarcia, ale także nie są nadmiernie luźne. Korzystając z Ultimaker 2, jakie powinny być moje oczekiwania i jak mam produkować dobrze dopasowane części?

Korzystanie z narzędzia takiego jak Openscad do generowania części parametrycznych jest naprawdę przydatne, ponieważ ułatwia tworzenie precyzyjnych geometrycznie części, takich jak koła zębate i wały napędowe, które również mają dokładne wymiary. Problem powstaje, gdy części są drukowane i łączone ze sobą.

Niedawno wydrukowałem kilka trybików, które miały swobodnie obracać się wokół wałka, który również został wydrukowany. Zrobiłem wał o około 0,1 mm mniejszy niż środkowy otwór koła zębatego, spodziewając się, że będzie on mógł się swobodnie obracać, jednak stwierdziłem, że musiałem nieco wydrążyć środkowy otwór i przeszlifować wał. Potem odkryłem, że nudne było nieprecyzyjne, a środek obrotu znajdował się poza środkiem.


Chociaż jest to interesujące pytanie, jest niejasne i szerokie. Istnieje kilkanaście różnych parametrów, o których powinieneś wspomnieć. Na przykład o jakiego rodzaju ruchu mówisz? rotacyjny czy liniowy? czym według Ciebie jest nadmierne tarcie i nadmierna luźność? jakiego używasz materiału, jaka jest orientacja drukowania? jakie są twoje parametry drukowania (prędkość, grubość warstwy ...)? jeśli naprawdę potrzebujesz jakości powierzchni, obróbka końcowa jest nieunikniona. możesz użyć wygładzania lub obróbki acetonem. ale jak wspomnieli inni, spróbuj i błąd to ostateczne rozwiązanie.
Foad

Większość warsztatów mechanicznych pracuje z ogólną tolerancją + -. 005 "(.010") na metalu, a na wydruk 3D dałeś mniej niż połowę tej tolerancji. Będziesz musiał poeksperymentować z drukarką, aby znaleźć jej możliwości, ale nie znam żadnej drukarki (SLA, FFM itp.), Która mogłaby pomieścić 0,004 "bez jakiegoś przetwarzania
końcowego

Odpowiedzi:


4

Istnieje wiele czynników decydujących o tym, że części do drukowania 3D działają i pasują do siebie.

Wiele z nich zostanie odkrytych metodą prób i błędów, ale spróbujmy postawić cię na właściwej ścieżce.

Najpierw liczy się twój materiał. W szczególności ich współczynnik rozszerzalności cieplnej, tj. O ile plastik może się zmienić po przyłożeniu ciepła. Współczynnik PLA jest niski w porównaniu np. Z ABS. Dlatego MakerBot może drukować bez podgrzewanego łóżka, ale nie może z powodzeniem wydrukować ABS.

Oto lista współczynników rozszerzalności cieplnej według materiału.

Następnie wydrukuj kilka elementów testowych i przekonaj się sam. Poniżej znajduje się przykład rzeczywistości vs. oczekiwania. Jak widać koło się kurczy. Nigdy się nie rozszerzy. Dzięki temu zawsze będziesz większy niż potrzebujesz. Warto również zauważyć w tym przykładzie poniżej, że sam blok jest większy niż oczekiwano. Najlepszym rozwiązaniem jest nie oczekiwać wysokich tolerancji i wprowadzić wiele elastyczności do swoich projektów.

Przykład rozszerzalności cieplnej

Zasadniczo chcesz, aby rozmiar otworu był większy. Gdybym chciał mieć otwór minimum 4 mm, prawdopodobnie zrobiłbym to ponad 5 mm.

Najlepsze, co możesz zrobić, to wydrukować tacę i udokumentować, jak różne są rozmiary. Zrób to samo, drukując różne rozmiary kołków. Poniżej znajduje się przykład takiej tacy.

Przykład wydruku różnych otworów

  • Warto też przyjrzeć się innym materiałom, takim jak nylon i włókno węglowe.

  • Świetne źródło dodatkowych wskazówek. Oto świetny samouczek, Projektowanie części mechanicznych - Maszyna Whoosh według kształtów , na temat projektowania części.

  • Artykuł w serwisie RepRap na temat różnych smarów w odniesieniu do drukarek 3D. Według mojej wiedzy większość ludzi używa smarów silikonowych jako części. Znowu zależy to od twojego materiału.

Zdjęcia zrobione z tego łącza, The Innovation Station - Wskazówki dotyczące projektowania części drukowanych 3D .


3

Myślę, że masz dobry pomysł na koncepcję, ale analiza porównawcza jest zazwyczaj najlepszym sposobem na udowodnienie tego.

Powinieneś nabrać nawyku projektowania z myślą o montażu. To znaczy:

  • Rozmiary otworów powinny być większe niż zamierzone i / lub wały powinny być mniejsze niż zamierzone
  • Skalowanie nie zawsze rozwiązuje problem! Unikaj polegania na narzędziach skalowania, ponieważ może to spowodować zmniejszenie / powiększenie funkcji, których nie zamierzałeś skalować
  • Moje własne doświadczenie pokazało, że odstęp od około 0,005 "do 0,010" (~ 125 μm do ~ 250 μm) powinien wystarczyć. Może się jednak różnić w zależności od sytuacji z inną drukarką, filamentem, klimatem itp.
  • Weź również pod uwagę skurcz materiału podczas drukowania!

1

Nie mogę potwierdzić danych empirycznych przedstawionych w pierwszej odpowiedzi, ale musiałem poradzić sobie z wieloma komponentami wydrukowanymi w dwóch częściach, aby połączyć je kanałami wbudowanymi w projekt. Zawsze uważałem, że jako odniesienie pudełko o szerokości i długości 0,98 "będzie bezpiecznie, ale swobodnie przesuwać się w kwadratowy kanał o szerokości i długości 1".


1
Podkreślę, że wyraźnie stwierdzam, że powinni spróbować, ponieważ nie ma solidnej odpowiedzi, biorąc pod uwagę liczbę czynników. Marka do marki pla będzie radykalnie inna. Nawet kolor tej samej marki będzie inny, ponieważ pigmenty zmieniają chemię. Następnie mamy drukarki z wentylatorami. Wiek materiałów. Wilgotność w powietrzu. Temperatura otoczenia. Jest po prostu zbyt wiele czynników.
StarWind0

2
Zgadzam się całkowicie i nie kwestionuję, że indywidualne próby i błędy przyniosą najbardziej wiarygodny wynik. Różne geometrie i materiały wytwarzają różne cechy części do części, właśnie odkryłem, że wspomniane wyżej połączenie skrzynkowe z kanałem kwadratowym przy podanych tolerancjach działało całkiem dobrze w przeszłości.
Golightly
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.