Problem z silnikiem krokowym wytłaczarki, co może być nie tak?


10

Kupiłem zrobioną przez siebie drukarkę Reprap Prusa Mendel 3, zmodyfikowaną tak, aby była zbudowana z tańszych materiałów, i natychmiast po transakcji miałem różne problemy. Naprawiłem większość z nich, ale nie wiem, co jest przyczyną dziwnego zachowania wytłaczarki: silnik krokowy nie obraca się podczas wytłaczania filamentu, zamiast tego porusza się tam iz powrotem małymi krokami. Zrobiłem materiał, problem z wytłaczarką drukarki Reprap Prusa Mendel 3d , mając nadzieję, że ktoś wcześniej spotkał podobny problem.

Jeśli tak, proszę powiedz mi, co mam zrobić, aby działało tak, jak powinno.

Oczywistą opcją podczas napotkania tego problemu było poluzowanie śruby, która utrzymuje te części razem (w lewym dolnym rogu filmu), ale to nie pomogło.

Wszelkie pomysły są bardzo mile widziane. Dziękuję za Twój czas. Mam nadzieję, że jest to odpowiednie pytanie tutaj.

Odpowiedzi:


6

Twoja płyta kontrolera prawdopodobnie wymaga kalibracji.

Wygląda na to, że być może silnik krokowy wytłaczarki nie otrzymuje wystarczającego prądu, aby mógł się obrócić. Lub , nieco myląco, może stepper otrzymuje zbyt duży prąd i przegrzewa się.

Nie mówisz, z której płyty kontrolera korzystasz, ale niezależnie od tego, na płycie obok każdego ze sterowników krokowych lub na płytach dodatkowych sterownika krokowego powinien znajdować się regulowany potencjometr. Tak jak

Zdjęcie regulowanego potencjometru

Ten potencjometr reguluje napięcie odniesienia używane do sterowania silnikiem krokowym. Na podstawie tego napięcia odniesienia i rezystancji cewek krokowych można określić prąd, który służy do napędzania silnika krokowego.

W przypadku sterownika krokowego wytłaczarki można spróbować lekko obrócić ten regulowany potencjometr, aby z kolei dostarczyć więcej prądu do silnika krokowego, aby zapewnić wystarczający moment obrotowy , aby silnik mógł się obracać. Lub mniej prądu, aby zatrzymać przegrzanie silnika krokowego.

Regulacji można dokonać przy włączonym zasilaniu, ale należy użyć śrubokrętu z metali nieżelaznych (tj. Z tworzywa sztucznego), aby uniknąć zwarć. Podczas obracania potencjometru należy również zachować ostrożność, ponieważ wiadomo, że rozpadają się podczas obracania. Jeśli jesteś paranoikiem, dokonaj mikroregulacji przy wyłączonym zasilaniu, a następnie włącz go ponownie, aby sprawdzić zachowanie.

Uwaga : należy oczywiście powiedzieć, że nigdy nie należy odłączać silnika krokowego, gdy zasilanie jest włączone , ponieważ zarówno sterownik, jak i silnik krokowy mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone.


Powyższe zdjęcie pochodzi z Kalibracji POT - RAMPS 1.4 .

Jeśli POT jest ustawiony zbyt wysoko, powiązany sterownik krokowy będzie miał tendencję do przegrzania i przejdzie w termiczne wyłączenie (aby zapobiec uszkodzeniu jego elementów). Pierwszą oznaką przegrzania jest nieprawidłowe zachowanie silnika krokowego. Zazwyczaj można to rozpoznać po nagłym zaniku mocy silnika krokowego (wyłączenie termiczne). Jeśli silnik nie wymaga obciążenia ani ruchu, trudno jest stwierdzić, czy jest on nadmiernie zasilany, ponieważ sterownik ledwo wytwarza ciepło.

i

I odwrotnie, jeśli POT jest ustawiony zbyt nisko, silnik krokowy może przejść w stan niedostatecznego zasilania. Można to rozpoznać po braku momentu trzymającego i silniku krokowym, który omija kroki, ponieważ niezbędny ruch wymaga większego zapotrzebowania na moc niż pozwala na to ustawienie POT.


Chłodzenie sterownika

Oprócz możliwości przegrzania silnika krokowego może być możliwe, że sterownik krokowy się przegrzewa, chociaż objawy mogą być inne niż te, których doświadczasz. Niezależnie od tego, nadal może okazać się korzystne chłodzenie płyty sterownika / sterownika za pomocą wentylatora, który jest zawsze włączony (nie kontrolowany temperaturą).

Dodatkowe lektury

  • RigidWiki - Regulacja sterownika krokowego , która zawiera więcej szczegółów na temat regulacji potencjometrów, które przedstawiłem powyżej, a także napięcia odniesienia i jego regulacji.

  • RepRap Wiki - RepRapPro Ustawianie prądów silnika opisuje inny kontroler niż twój, ale przechodzi do procesu regulacji i opisu napięcia odniesienia (które ma zastosowanie do wszystkich płyt):

Wycieraczka na każdym potencjometrze wytwarza napięcie stałe, które jest wysyłane do układu. To jest napięcie odniesienia; określa, ile prądu układ sterownika silnika krokowego dostarcza do silnika. Im wyższe napięcie odniesienia (VREF), tym wyższy prąd (A), który chip wyśle ​​do silnika. W przypadku większości silników NEMA14 maksymalny prąd wynosi 1A, ale ogólnie spowoduje to, że się nagrzeje, dlatego zalecane jest ustawienie 750mA. W przypadku silników NEMA17, w zależności od wielkości, ograniczenie prądu wynosi zwykle od 1,3 A do 1,7 A. Jeśli napędzasz silniki krokowe prądem wyższym niż zostały zaprojektowane, silnik nagrzeje się i może ulec uszkodzeniu.


1
Zawsze miałem MakerBota, który nie ma potencjometru do ustawiania prądu. Ale czy maszyna musi być wyłączona, aby zrobić to poprawnie?
tbm0115,

@ tbm0115 - Rozszerzyłem swoją odpowiedź o odpowiedź na twoje pytanie, a także o dodatkowe informacje.
Greenonline

1
@Greenonline Wielkie dzięki, wymiana sterowników pomogła. Potem jednak pojawił się kolejny problem, ale jest to temat na inne pytanie.
Poliakoff,

4

Miałem też podobny problem. Mój był samodzielnym marlinem / repetierem. Problem polegał na tym, że prąd silnika był znacznie mniejszy niż zapotrzebowanie na silnik, a oś nie została poprawnie skalibrowana. Podawanie zalecanego prądu zgodnie z wartościami znamionowymi silnika i ograniczenie prędkości posuwu zgodnie z kalibracją powinno działać.


2

Jeśli silnik krokowy nigdy się nie obraca, nawet bez obciążenia filamentem, bardziej prawdopodobne jest złe połączenie z jedną z dwóch cewek lub zły sterownik krokowy lub zły silnik.

Wydaje się, że dość częstym problemem jest to, że dostarczyli zapasowy sterownik do mojej maszyny.

Być może możesz spróbować zamienić sterowniki, aby sprawdzić, czy problem występuje po sterowniku. Możesz odłączyć silnik przy wyłączonym zasilaniu i zmierzyć rezystancję cewki za pomocą multimetru, aby sprawdzić, czy są sensowne, co wyeliminuje wadliwą wiązkę przewodów, złącze lub silnik.


Masz dobre zdanie na temat złego połączenia, jednak nie jest to problem, którego doświadcza PO. Stepper robi ruch, jak widać na filmie, który jest połączony w pytaniu.
Greenonline

2

w moim przypadku nastąpiła przypadkowa zmiana biegów i stwierdziłem, że silnik robi się bardzo ciepły .. więc kiedy obniżyłem napięcie sterownika, nie zrobiło się tak ciepło, a przeskakiwanie i zmiany biegów właśnie się zatrzymały.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.