PLA używać na zewnątrz?


10

Używam filamentu PLA od dwóch lat i mam dobre odbitki. Z drugiej strony ABS nie był tak dobry, więc wybrałem filament PLA.

Przygotowuję się do zrobienia znaku dla Legionu Amerykańskiego, a kolory są czarny, niebieski i czerwony i mają grubość 0,8 mm. Czarne litery to 4 „x 2,5”, niebieskie to 3 ”x 2”, a czerwone 7,75 ”x 5,5”. Planuję potraktować je sprayem chroniącym przed UV i przymocować przezroczystą żywicą epoksydową do podświetlanego na biało pleksi.

Ponieważ litery są dość cienkie, moje pytanie brzmi: jak dobrze to wytrzyma w pogodzie? Znak wisi na słupie, który wskazuje wschód i zachód, więc litery będą skierowane na północ i południe. Oryginał został pomalowany farbą w sprayu, a czerwona farba po południowej stronie wyblakła do tego stopnia, że ​​prawie go nie było. Znak był tam od jakiegoś czasu i został wykonany w profesjonalnej firmie zajmującej się znakami.Profesjonalne! = Jakość pracy lol
tbm0115

Pustynia SW (USA) letnie dni w samochodzie mogą wynosić 150F lub więcej. PLA nie jest tak dobra. Używam ABS na zewnątrz tutaj.
spicetraders

3
Dlaczego wszyscy wspominają o samochodzie? To znak zewnętrzny, nie ma znaczenia, jak gorąco robi się w samochodzie. Twój samochód prawie zawsze będzie cieplejszy niż otoczenie, więc nie rozumiem, jak ważne jest, aby o nim wspominać.
tjb1

Wrzucę to tutaj, ponieważ nie mam jeszcze pełnej odpowiedzi, ale przejście szklane PLA wynosi 60 ° C, jeśli twoje litery są dobrze obsługiwane (przyklejone), to widzę, że nie widzą ich awarii nawet przy temperaturze zeszklenia. Wyobrażam sobie, że zachowanie koloru zależy od dostawcy i zastosowanego pigmentu, ale musiałbym również zgadywać, że te same / podobne pigmenty są stosowane w ABS / PLA, więc miałyby podobne zachowanie koloru.
tjb1

Odpowiedzi:


11

Wydrukowałem klamkę do dość dużych bram rolowanych z naturalnego PLA (od Fabberparts) - bez ochrony przed promieniowaniem UV. Jest po stronie domu i jest narażony na bezpośrednie działanie słońca przez pół dnia.

Po trzech latach jazdy na rowerze do wszystkich niemieckich pór roku nadal jest absolutnie w porządku. Ponadto Wikipedia powiedziała mi, że PLA ma dobrą odporność na promieniowanie UV - więc powinieneś być w porządku IMHO.

Oto dobry post na blogu dotyczący twojego pytania: Używanie PLA do długoterminowych zastosowań zewnętrznych .


Niestety oryginalny link już nie działał, a blog został przeniesiony, ze zaktualizowanym adresem URL i adresem URL nie działa (przynajmniej dla mnie). Wyśledziłem artykuł i poprawiłem odpowiedź poprawnym adresem URL. Ponieważ jednak linki zwykle umierają w miarę upływu czasu, możesz rozważyć włączenie i zacytowanie odpowiednich i istotnych punktów z artykułu bezpośrednio w swojej odpowiedzi. Szkoda byłoby stracić informacje z bloga, gdyby ich strona internetowa kiedyś umarła.
Greenonline

PLA jest dość bezpieczny nawet w Australii: youtube.com/watch?v=qqNfa_zExRU
Trish

W przypadku, gdy post zostanie ponownie usunięty, zapisałem go na stronie web.archive.org/web/20190708121636/https://www.iepas.ucar.edu/…
Jeroen Wiert Pluimers

4

Należy pamiętać, że PLA ma znacznie niższy punkt temperatury, w którym zaczyna się elastycznie. Kiedyś latem miałem przez trzy godziny w samochodzie części z nadrukiem PLA, a kiedy wróciłem, zgięły się.

Nie wiem o warunkach pogodowych w twoim lokalnym środowisku, ale jeśli doświadczasz gorących temperatur, a twój znak wisi w bezpośrednim świetle słonecznym, sugeruję upewnić się, że zabezpieczasz litery przed zginaniem (np. Przykryj je warstwą epoksydową lub coś w tym stylu).

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.