Jakiego rodzaju filamentu należy użyć do produkcji stempli?


9

Moja żona chce, żebym użył drukarki 3D FFM do robienia niestandardowych znaczków do użycia na papierze (skrawki książek, listów itp.). Jest jednak przekonana, że ​​będą zbyt sztywni, aby robić dobre znaczki. Szybkie wyszukiwanie w Google wykazało te wykonane z PLA i ABS . Logicznie rzecz biorąc, TPU lub podobny rozwiązałby jej obawy. Pieczęć dobrej jakości musi zawierać tusz i zapewniać dobry, równomierny kontakt z papierem. Prawdopodobnie będzie musiał być w jakiś sposób szlifowany lub wygładzony.

Mam otrzymać drukarkę w przyszłym tygodniu i staram się zdobyć trochę filamentów, plików STL i akcesoriów, które będą mi potrzebne z wyprzedzeniem, aby szybko nauczyć się z nich korzystać.


Więc nawet jeśli pokażesz swojej żonie wyniki na tych stronach, ona nie uwierzy? Cóż, możesz poprowadzić konia do wody itp. ... po prostu idź i wydrukuj kilka - wyprodukowanie ich nie potrwa długo i niech sama spróbuje. Istnieją elastyczne materiały, ale z recenzji, które widziałem, trudno jest pracować (w drukarce 3D).
Carl Witthoft

@CarlWitthoft Te przykłady mają problemy z jakością (nierówne obrazy i krople atramentu na papierze) i nie wiem, czy użycie innego filamentu dałoby lepsze wyniki. Zamierzałem poczekać na eksperyment z TPU, ponieważ trudniej go wydrukować. Może jednak będę musiał zamówić go teraz, zanim zdobędę drukarkę, jeśli będę potrzebować, aby dać jej to, co chce, żebym wydrukował. Szczęśliwa żona, szczęśliwe życie.
kaine

3
Istnieje również elastyczny filament PLA, który ma twardość pomiędzy TPU i PLA. Łatwiejszy do wydrukowania i może być odpowiedni do tego.
Tom van der Zanden

Odpowiedzi:


6

Widzę trzy opcje ...

1. Drukuj za pomocą elastycznego filamentu:

  • Wiele opcji: TPU, jak wskazałeś, elastyczny PLA, o którym wspomniał Tom, i inne. Oto artykuł z kilkoma opcjami Matter Hackers
  • Sugeruję wydrukowanie znaczka stroną do dołu, aby uzyskać ładny płaski znaczek bez przetwarzania końcowego. W przypadku szerokich szczelin zwróć uwagę na mostkowanie ... użyj zaokrągleń lub fazek, aby „dach” szczeliny miał kształt litery V lub U do góry nogami.

2. Drukuj dowolnym twardym filamentem, ale użyj gumowej maty pod papierem.

  • Chodzi tutaj o zastosowanie półelastycznej powierzchni pod papierem, aby uzyskać równomierny nacisk styku między papierem a twardym stemplem. Tak długo, jak znaczek zawiera tusz, powinno to działać dobrze.

3. Wydrukuj kształt pieczęci, a następnie użyj go, aby zrobić pieczątkę.

  • Tworzenie modelu, a następnie kopiowanie go za pomocą pożądanego materiału niedrukowalnego jest powszechną techniką wytwarzania, która może być stosowana w wielu sytuacjach. Zastosowanie form do odlewania i powiązanych procesów może naprawdę poszerzyć twoje możliwości. Sprawdź Smooth On . Mają kilka gumowych i elastycznych mieszanek, które można wykorzystać do stempli.

2

Niedawno eksperymentowałem z drukowaniem jakiegoś filamentu Nylon 618 po przeczytaniu na ten temat w Internecie . Używam oryginału Craftbot z zapasowym hotendem, dzięki czemu nylon jest suchy w torbie z ziploc. Drukuje się naprawdę dobrze, po prostu trudne, aby przykleić się do łóżka (wciąż nad tym pracuję), ale poza tym jest świetnie.

Po wydrukowaniu główna różnica w stosunku do wydruków PLA polega na tym, że nylon pozostaje bardziej elastyczny. Jeśli zginasz cienki nylonowy nadruk, ma on tendencję do odskakiwania do kształtu, który wyszedł z drukarki. To bardzo różni się od moich odbitek PLA, które albo będą zgięte, albo się rozpadną.

Wierzę, że nylon byłby dobrym materiałem do wypróbowania znaczków, ze względu na tę elastyczność i jakość zachowania kształtu. Komentarze pokazują kilka innych materiałów do wypróbowania, ale ograniczam swoją odpowiedź tutaj do własnego osobistego doświadczenia.


wygląda świetnie ... ale jest 6 razy więcej niż ABS! Na szczęście powinienem potrzebować tylko niewielkiej ilości na każdy znaczek, a błędy w drukowaniu czegoś tak prostego powinny być minimalne (gdy poprawię działanie filamentu).
kaine
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.