Rozwiązywanie problemów słabej przyczepności na brzegu łóżka


12

Już od tygodnia drukuję na mojej nowej drukarce i osiągam świetne wyniki, w tym doskonałą przyczepność. Jednak większość moich wydruków miała dość mały ślad.

Teraz zwiększam rodzaje drukowanych przedmiotów i zacząłem mieć problem. Długie, cienkie części zaczynają unosić się z łóżka, szczególnie na krawędziach łóżka.

Przeczytałem pytanie dotyczące tego problemu z ABS i zdałem sobie sprawę, że niektóre (większość) mogą mnie dotyczyć. Jednak drukuję w całości w PLA na nieogrzewanym łóżku.

Moje pytanie brzmi: jaki jest najlepszy sposób rozwiązania problemu? W jakiej kolejności należy próbować naprawić, aby jak najszybciej zawęzić problem?

Drukarka: Monoprice Maker Architect 3D (bardzo podobny do Makerbot)

Materiał: PLA

Ogrzewane łóżko: Nie

Materiał łóżka: Coś podobnego do BuildTak na akrylowym łóżku. (Arkusz materiału przyszedł z drukarką bez etykiety i nie byłem w stanie dokładnie wyśledzić, co to jest.)

Odpowiedzi:


11

Jest kilka rzeczy, które możesz wypróbować nie wydając dużo, ale nawet PLA wypaczy się na nieogrzewanym łóżku. Miałem Legacy Kossel, który przerzuciłem na akrylowe łóżko i miałem wiele problemów z wypaczaniem i odciskami ściągającymi łóżko.

Niektóre tanie rzeczy do wypróbowania to ...

  1. Dodanie ronda do wydruku.
  2. Niebieska taśma malarska na akrylu, usuń drugi materiał, jeśli to zrobisz.
  3. Połóż tani kawałek szkła / lustra na łóżku i użyj lakieru do włosów / kleju.
  4. Użyj lakieru do włosów / kleju bezpośrednio na akrylu. Musisz być ostrożny, ponieważ wysokość pierwszej warstwy jest bardzo ważna, aby zapobiec uszkodzeniu akrylu w wyniku spawania plastiku. Warstwa lakieru do włosów lub kleju powinna temu zapobiec, ale przed drukowaniem zwiększ swoją wysokość.
  5. Jeśli obecnie nie używasz wentylatora, możesz spróbować uszczelnić boki, aby zapobiec przeciągom. Wątpię, by to bardzo się zmieniło, ponieważ używasz PLA, ale jest to opcja.
  6. Jeśli są to twoje projekty, możesz podjąć kroki w celu zmniejszenia wypaczenia, jak pokazano tutaj.

Również wiele innych sugestii tutaj.


1
Uzgodnione we wszystkich punktach. Pamiętaj również o utrzymaniu czystości powierzchni. Nie mogłem zmusić PLA do przylegania do niebieskiej taśmy malarskiej, dopóki nie wyczyściłem jej alkoholem (nawet przy podgrzewanym łóżku).
TextGeek,

Ponadto tratwa powiększy wydruki, aby wypaczenie wymagało większej siły.
Eric Johnson

Możesz również zasugerować korzyści płynące z używania większej tratwy obok sugestii na temat brzegów. Nawiasem mówiąc, bardzo dobra odpowiedź.
tbm0115

Masz na myśli rondo? Tratwy zazwyczaj nie są większe niż wydruk.
tjb1

2

Używam 3DLAC z Reprapworld na podgrzewanym łóżku. Ludzie, których spotykam raz w miesiącu podczas naszej drukarki 3D, używają tego na nieogrzewanych łóżkach.

Podejrzewam, że to tylko lakier do włosów, ale dla mnie zrobił cuda. Zwłaszcza drukowanie dużych obiektów, które sięgają do krawędzi.


3DLAC to naprawdę wspaniałe rzeczy; używam go od lat na aluminiowym podgrzewaczu i szkle. Ale lepkość 3DLAC silnie wzrasta wraz z temperaturą do około 90 ° C, Dimafix byłby nawet bardziej kleisty do wyższych temperatur.
0scar

0

Wypróbuj rozcieńczony roztwór kleju PVA (około 5: 1 woda: PVA) nałożony na łóżko lub arkusz podobny do BuildTak i pozostawiony do wyschnięcia. Utrzymuj temperaturę otoczenia możliwie najwyższą (ale nie tak wysoką, aby oczywiście zmiękczyć wszelkie plastikowe elementy drukarki). Pomagają duże rondo - rozważ dodanie ich do modelu, a nie zastosowanie ich w krajalnicy. Korzystałem z kół o wymiarach 12 na 0,5 mm, aby uzyskać dobry efekt, szczególnie na ostro nachylonych częściach modelu lub kończynach.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.