Praca zbyt dobrze przykleja się do łóżka - co robić?


11

Jestem początkujący. Mam Printrbot Play z dodatkiem podgrzewanego łóżka. Używam go wyłącznie z PLA.

Początkowo działało świetnie, ale potem wyjąłem dyszę i włożyłem ją z powrotem, a kalibracja Z została utracona (i nie wiedziałem, że kalibracja jest rzeczą). W rezultacie zacząłem mieć problemy z wypaczaniem się kawałka i nieprzyleganiem do łóżka w rogach i na krawędzi, gdy kawałek był duży i płaski.

Zainstalowałem podgrzewane łóżko. Użyłem taśmy Kapton. Wszystko to sprawiło, że może trochę lepiej.

W końcu zacząłem dostrajać kalibrację osi Z (dokładną regulację początkowej odległości między dyszą a łożem) i to sprawiło, że była idealna. Żadnych wypaczeń.

Ale teraz mam odwrotny problem. Podczas drukowania elementów o dużych płaskich powierzchniach, które są ustawione równo z łóżkiem, oderwanie go na końcu jest prawie niemożliwe.

Wróciłem do używania zwykłej niebieskiej taśmy zamiast Kaptona, ale nadal zbyt dobrze przykleja się do dolnej części utworu. Próbowałem go podważyć, wciskając nóż pod kawałek, ale to spowodowało kilka rys na łóżku. Oczywiście nie chcę tego robić dalej.

Co mogę zrobić? Jak zapobiegać wypaczaniu, jednocześnie upewniając się, że kawałek nie przykleja się zbyt mocno do tego, co jest pod spodem?


EDYCJA: Przyjęta odpowiedź była bardzo dobra i nie chcę z tym bałaganu, dodając własną „odpowiedź”. Oto on:

Skończyło się na dodaniu szklanego talerza na łóżko, z warstwą przewodzącą ciepło między łóżkiem a talerzem (to zabawnie wyglądający, gumowaty materiał z gumy do żucia, który przewodzi ciepło). Teraz po prostu nakładam klej na klej i drukuję. Działa świetnie. Duże kawałki czasem odpadają same, jeśli pozwolę im ostygnąć do 30 ° C lub niżej.

Miałem pewne problemy z czujnikiem kalibracji Z z powodu płytki, w końcu rozwiązałem, ale wyjaśnienie tutaj zajęłoby zbyt dużo czasu.


Witaj @Florin Andrei, zauważyłem, że twoje pytanie jest już od dłuższego czasu. Czy któraś z poniższych odpowiedzi była w stanie rozwiązać twoje pytanie? Jeśli tak, czy miałbyś coś przeciwko zaakceptowaniu właściwej odpowiedzi. Jeśli nie, czego brakuje, abyśmy mogli Ci pomóc? Ponadto, jeśli sam to wymyśliłeś, zawsze możesz odpowiedzieć i zaakceptować własne rozwiązanie. Dziękuję Ci.
StarWind0

Właśnie dodałem taflę szkła na podgrzewanym łóżku i zmieniłem czujnik Z, aby umożliwić większą odległość wykrywania (skończyłem klejeniem cienkich kwadratów blachy stalowej z tyłu tafli szkła w 3 miejscach, w których drukarka wykonuje kalibrację Z ). Małe przedmioty przyklejają się do szkła takimi, jakie są. Duże przedmioty mogą wymagać odrobiny kleju, aby zapobiec wypaczeniu się narożnika. Wszystko schodzi stosunkowo łatwo, gdy łóżko ostygnie; niektóre przedmioty trochę się przyklejają, ale odpadają, gdy podważam je nożem; inne (zwłaszcza te duże) po prostu schodzą same, gdy temperatura łóżka spadnie poniżej 30 C.
Florin Andrei

@FlorinAndrei, nie widzę zaakceptowanej odpowiedzi. Jeśli nie, czy możesz „zaakceptować” najlepszą odpowiedź? Sprecyzuje to, co znalazłeś najlepiej, i rzucisz kilka punktów reputacji na osobę, która odpowiedziała.
cmm

Odpowiedzi:


4

Opcje do sprawdzenia (w kolejności prawdopodobieństwa wystąpienia i sukcesu):

  1. Kalibracja Z.

Może powinieneś ponownie wykonać kalibrację. Możliwe, że dysza jest teraz zbyt blisko, co powoduje rozłożenie filamentu na stole grzewczym, co powoduje, że dolna powierzchnia jest „zbyt płaska”. Oznacza to, że wszystkie oddzielne ścieżki żarnika są rozlane i tworzą „szklaną płaską” powierzchnię. Wspomniałeś, że model zbyt mocno przylega nawet do kaptonu. Sugeruje to kalibrację Z.

  1. Kalibracja temperatury

Sprawdź, czy temperatura nie jest zbyt wysoka. Trochę to zmniejszając może zmniejszyć przywieranie. Jeśli filament jest zbyt miękki, wówczas materiał przylega zwykle lepiej (powoduje to samo, co w # 1)

  1. Czyszczenie stołu

Jeśli twoje HB jest zadrapane (nawet niewidoczne rysy), możliwe jest, że poprzednie wydruki pozostawiły małe ziarna w takich zadrapaniach. Czyszczenie HB mogłoby wtedy pomóc. Czy używasz szkła? jeśli tak - zmień szklaną stronę, aby zaznaczyć tę opcję. Ostatecznie wymienić szkło na nowe.

  1. Powierzchnia podgrzewana

Jeśli twoje łóżko jest porysowane, filament może wniknąć w takie zadrapania i zwiększyć przyczepność.

  1. Włókno

Czy zmieniłeś dostawcę filamentu? Jeśli nie, być może Twój żarnik zmienił się w czasie / wilgotności / słońca / dymu papierosowego. Jest to bardzo wątpliwa opcja, ale kto wie.

Jakich metod możesz użyć do odłączenia modelu

  1. Nóż do papieru

Mam również ten sam problem, gdy używam kleju do papieru. Niektórzy sprzedawcy produkują tak kleisty klej, że boję się rozbić szkło (którego oczywiście używam). Kiedy tak się dzieje, używam noża do papieru. Szkło jest wystarczająco odporne na zarysowania. Bądź ostrożny - jeśli twój model nagle odłączy się, zwalniając nóż ... po prostu bądź ostrożny . Najpierw oczywiście odmontuj HB lub odmontuj szybę.

  1. Młotek

Wiem, że ludzie używają młotka do oderwania przyklejonego modelu. Sugerowałbym tę metodę tylko dla dużych i stosunkowo prostych elementów. Szczególnie w przypadku ciał stałych (całkowicie wypełnionych materiałem, bez wewnętrznej struktury rusztu / plastra miodu). Jedno krótkie trafienie w tę samą powierzchnię co HB. Oczywiście należy uważać i najpierw odmontować HB lub odmontować szkło.

  1. Lodówka

Ponieważ materiał HB i włókno mają najprawdopodobniej inny współczynnik skurczu termicznego, może to pomóc. I zgadnij co - najpierw zamontuj HB / szkło;)


Tak, spód wygląda idealnie płasko; nie widać tam filamentów. Nie wiedziałem, że to było złe. Łóżko jest tylko grubą aluminiową płytą; do tej pory nawet nie wiedziałem, że szkło jest tam opcją. Nigdy nie drukuję bezpośrednio na łóżku, zawsze używam Kapton lub niebieskiej taśmy. Czy mogę drukować bezpośrednio na łóżku? A gdzie mogę przeczytać więcej o opcji szkła?
Florin Andrei

@FlorinAndrei Nie jest źle mieć idealną płaską powierzchnię dolną - raczej odwrotnie - jest idealny, ale pod względem problemu może być przyczyną problemu. Jeśli chodzi o HB - spójrz na ten link reprap.org/wiki/PCB_Heatbed
darth pixel

Czy możesz wyjaśnić, czym jest hummer? Zakładam, że nie masz na myśli marki SUV.
Tom

1
@Tom - tak - dlaczego nie? : P (naprawiony)
darth pixel

3

Doświadczyłem „super klejenia” PLA tylko wtedy, gdy łóżko drukujące może zbyt mocno się ochłodzić. Sugerowałabym delikatne rozgrzanie do łóżka, gdy okaże się, że odcisk utknął i łóżko jest chłodne. (To, na co ustawisz temperaturę podgrzewania, będzie zależeć od danego filamentu, ale zacznij od niskiego poziomu i zacznij pracować, a może się zdarzyć, że będziesz mieć dobry punkt / punkt zwolnienia dla konkretnego PLA)

Nigdy nie spotkałem PLA „superklejącego się” z nadrukiem na tratwach (niezależnie od temperatury nadruku).

Tratwy zapewnią ci ofiarną siatkę z PLA między twoim faktycznym gotowym kawałkiem a samym łóżkiem. W ten sposób możesz „podważyć” drukowany przedmiot z łóżka i mieć więcej wolnego miejsca, aby zwiększyć dźwignię bez uszkodzenia rzeczywistego elementu (użyj plastikowej żyletki typowej w zestawach do wymiany ekranu komórki / tabletu i ogólnie nie porysujesz swojej drukarki / powłoka / taśma z nadrukiem). Krata / siatka tratwy miałaby także, ogólnie rzecz biorąc, mniejszy kontakt z polem powierzchni zadrukowanej niż gotowy element, a zatem miałaby mniejszą siłę trzymania.


Tratwa IMO jest zwykle używana do zwiększenia przyczepności. Dodatkowo tratwa sprawi, że dolna powierzchnia będzie mniej elegancka. To samo dotyczy temperatury HB. Używamy ogrzewania łóżka, aby zwiększyć przyczepność. Kiedy nie używam żadnych dodatkowych materiałów, takich jak klej do papieru lub lakier do włosów, wtedy (w zależności od dostawcy filamentów) moje modele odłączają się, gdy moje HB ochładza się poniżej 40 ° C
piksel darth

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​tratwa służy do zwiększenia powierzchni śladu, aby pomóc „nieco przylepiać”, a tym samym uniknąć przewrócenia. Jednak uznałem je również za przydatne jako środek do usuwania większych, bardziej płaskich kawałków. To tylko osobiste doświadczenie - sprawdził się u mnie dobrze. (Masz rację, że mogą zrobić więcej porządków do gotowego elementu po ponownym usunięciu). Jeśli chodzi o łóżko, tak, podgrzanie do właściwej temperatury sprawia, że ​​PLA bardziej się przyczepia. Znalazłem jednak elementy łatwiejsze do usunięcia, jeśli łóżko nie jest w pełni schłodzone, ale ma wystarczająco niską temperaturę, aby nie wypaczać drukowanego elementu.
WarOrdos

Hmm interesujące. Moje doświadczenie jest absolutnie odwrotne, ale człowiek może uczyć się codziennie.
Darth Pixel

Darth, co sądzisz o wymiennych i elastycznych łóżkach z nadrukiem? Nigdy go nie użyłem. Jak skuteczne są one i czy byłaby to potencjalna opcja dla oryginalnego plakatu, dopóki nie zostanie rozwiązany problem?
WarOrdos,

myślę, że warto spróbować. Nigdy nie korzystałem z elastycznego łóżka, ale mogę sobie wyobrazić, że rozwiązuje on zbyt kleisty problem. Jak inaczej to może być?
piksel darth

1

Wlej około 70% IPA wzdłuż krawędzi modelu za pomocą końcówki Q, natychmiast wyskoczy. W przypadku większych modeli aaply IPA z butelki do mycia. Ta metoda działa również dobrze na innych połączeniach powierzchni plastikowych z błyszczącymi, takich jak na przykład klej topliwy na arkuszu arylowym, patrz to -> https://www.youtube.com/watch?v=u9kdiZMqfmM


1

Kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, ale nie zniechęcaj się, jest to zdecydowanie coś, co możesz rozwiązać. Rozważ to...

Wysokość Z: Niższe Z bardziej zgniata pierwszą warstwę i zwiększa przyczepność, wyższe Z powoduje mniej kontaktu plastiku z powierzchnią druku i zmniejsza przywieranie. Zwiększenie wysokości Z może pomóc w ustaleniu przyczepności pierwszej warstwy.

Temperatury drukowania: Wyższe temperatury wytłaczarki i łóżka podczas drukowania będą miały tendencję do zwiększania przyczepności. Obniżenie temperatury zmniejszy przywieranie. Przeprowadź kilka testów, zaledwie kilka stopni może coś zmienić, a znalezienie właściwej równowagi może wymagać prób i błędów.

Temperatury usuwania: zwykle temperatura usuwania złoża, która działa najlepiej, gdy łóżko ostygnie, ale nie do końca.

„Zakładki” zapobiegające wypaczaniu: Jeśli tworzysz własne modele, możesz dodać zakładkę na końcach części podatnych na wypaczanie. Zwiększa to powierzchnię do przytrzymania tam, gdzie jest to potrzebne, ale wymaga minimalnego przetwarzania końcowego do usunięcia.

Osusz swój filament: Wypaczenie jest na ogół znacznie gorsze, gdy filament absorbuje wodę z powietrza. Niektóre filamenty, takie jak poliwęglan, są BARDZO podatne na to, ale nawet wypaczanie PLA można zmniejszyć przez suszenie filamentu. Aby wysuszyć filament, możesz użyć niskiej temperatury w piekarniku, zrobić wiadro do suszenia lub mój ulubiony, umieścić go w próżni za pomocą pompy próżniowej.

Sztuczki usuwania: Różne metody szybkiego chłodzenia krawędzi wydruku za pomocą powietrza w puszkach, alkoholu itp. Mogą naprawdę pomóc. Cienkie metalowe szpatułki mogą zdziałać cuda.

Wypróbuj PEI na swojej powierzchni do drukowania: PEI jest niesamowity. Wiele popularnych filamentów przykleja się bardzo dobrze, gdy jest gorące, i łatwo się zwalnia, gdy jest chłodne. Sprawdź, w jaki sposób Lulzbot mocuje powierzchnię drukowania PEI do wszystkich łóżek drukarki. Jest to dość łatwy i tani mod. Pozostałe czynniki, które wymieniłem, nadal mają znaczenie, ale PEI sprawia, że ​​jest O DUŻO łatwiejszy.


1
Należy pamiętać, że stosowanie PEI i PETG może prowadzić do faktycznego wiązania PETG z PEI. Użyj sprayu lub kleju na PEI, aby uzyskać wydruk po ochłodzeniu.
0scar

0

Sugeruję, abyś nie tworzył tak dużego wsparcia (tego rodzaju problem jest często spowodowany wydrukowaniem dużej części bezpośrednio na łóżku). Pomiędzy częścią a łóżkiem należy umieścić łatwo ulegający zniszczeniu materiał.

Nie znam twojej roli, ale nawet jeśli masz pod nią samolot, nie przyklejaj go do łóżka. Niech przerwa, na przykład minimum 5 mm, zostanie wypełniona wsparciem. Oczywiście twoje wsparcie musi być czymś lekkim.

Na przykład spróbuj użyć wsporników meshmixer (meshmixer jest bezpłatny) lub niektórych obsługiwanych sieci, jeśli są dostarczone z drukarką oprogramowania. Ponieważ są one podporami, a nie częścią, możesz je łatwiej zniszczyć, bez troski o jego uratowanie, po prostu dbając o swoje łóżko.

Oczywiście zależy to od ilości problemu z „przyklejaniem”, jeśli małe rzeczy też są lepkie, to cię nie uratuje.

W przypadku nieużywanego do wspierania ludzi wsparcie jest często rozwiązaniem głównych deformacji i problemów z przyczepnością. Odkształcenia, ponieważ lepiej rozpraszają ciepło, przyklejają się, ponieważ jest to znacznie mniej masywny materiał do usunięcia.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.