Moje podgrzewane szklane łóżko do drukowania wciąż pęka i pęka. Jak mogę temu zapobiec?


14

Moja termoplastyczna drukarka FDM ma podgrzewane łóżko i wykorzystuje powierzchnię szklaną do drukowania. Czasami szkło odpryskuje lub pęka całkowicie, gdy usuwam swój wydruk. Dzieje się tak najczęściej, gdy wydruk ma duży obszar w kontakcie ze szkłem.

Co mogę zrobić, aby tak się nie stało?


1
Z jakiego szkła wykonana jest twoja płyta montażowa?
Tom van der Zanden,

Z jakimi włóknami doświadczasz tego najczęściej? Jaki model drukarki? A jakiej metody używasz, próbując usunąć przedmioty ze szklanej płyty roboczej?
PostEpoch

@PostEpoch Głównie PLA i trochę ABS. Drukarka to Zeni Kinetic Origin, o której nie słyszałeś, ponieważ firma zbankrutowała. Aby usunąć części, używam skrobaka do pracy między szkłem a wydrukiem.
Martin Carney

Ponownie, rodzaj szkła ma znaczenie. Szkło borokrzemianowe 3 mm powinno być w porządku.
Leo Ervin,

nie używaj metalu na szkle, spowoduje to, że w końcu pęknie. dotyczy to szczególnie pyreksu.
dandavis

Odpowiedzi:


8

Używam metody kleju w sztyfcie. Lubię wyjmować płytę roboczą i wkładać ją do zamrażarki. Różne współczynniki rozszerzalności cieplnej między szkłem a plastikiem zwykle oznaczają, że część po prostu wysuwa się w zamrażarce.


6

Niektóre rzeczy, które próbowałem, które pomogły:

Połóż warstwę taśmy maskującej. Większość ludzi, którzy to robią, używa niebieskiej taśmy malarskiej. Plastik powinien ładnie przylegać podczas drukowania, a jednocześnie zwalniać dość łatwo po wyjęciu wydruku z podgrzewanego łóżka.

Połóż później taśmę Kapton. Zasada jest taka sama jak taśma maskująca, ale taśma Kapton ma gładką powierzchnię i jest trwalsza niż taśma maskująca. Wadą jest to, że taśma Kapton jest znacznie droższa, a jej prawidłowe zastosowanie to O wiele więcej pracy, ponieważ musisz użyć wody i nie dopuścić do dostania się pod nią pęcherzyków.

Umieść trochę skrawków ABS w butelce acetonu i pozwól, aby aceton rozłożył ABS aż do uzyskania zawiesiny. Rozprowadź tę zawiesinę możliwie równomiernie na płycie roboczej i pozwól acetonowi odparować. Pozostawia to cienką warstwę ABS na płycie i uwalnia się znacznie lepiej niż w przypadku drukowania bezpośrednio na platformie roboczej. Jeśli to możliwe, zalecam użycie przezroczystego ABS, ponieważ niektóre z nich przykleją się do wydruku, a przezroczysty będzie najmniej widoczny. Będziesz musiał regularnie go nakładać, ponieważ zdejmie się z nadrukiem w miejscu, w którym dotyka płyty roboczej. OSTRZEŻENIE : Stosuj odpowiednią wentylację i unikaj kontaktu z acetonem. To nie jest dla ciebie dobre. Jest również łatwopalny, więc trzymaj w pobliżu gaśnicę.

Preferuję metodę zawiesiny ABS / aceton, ale wymaga ona dobrej wentylacji i poręcznej gaśnicy. Należy również pamiętać, że nie trzeba drukować w formacie ABS, aby użyć zawiesiny ABS / aceton; Drukuję głównie w PLA i to nie ma znaczenia.

Słyszałem również o innych, którzy używają kleju w sztyfcie lub innych metod obróbki powierzchni, które umożliwiają dobrą przyczepność podczas drukowania, a jednocześnie umożliwiają łatwe usuwanie.


Wspomniałeś, że potrzebujesz wody do nakładania Kapton… Nie jestem z tym zaznajomiony. Czy możesz wskazać mi gdzieś więcej szczegółów? Po prostu nakładam go bardzo powoli, używając karty kredytowej, aby wygładzić i zapobiec powstawaniu pęcherzyków.
Dustin Wheeler

@DustinWheeler Pierwszy samouczek wideo, kiedy google „ stosując taśmę kapton ” używa tej techniki.
Martin Carney

1
Nie sądzę, że naprawdę potrzebujesz gaśnicy na aceton, chociaż jedna jest zalecana obok drukarki 3d. Sposób, w jaki się pali, nie jest tak niebezpieczny, biorąc pod uwagę, jaką cienką warstwę
Leo Ervin

1

Możesz spróbować użyć tratwy z dnem, który nie jest w 100% stały. Coś z liniami lub przecinającymi się liniami zmniejszy obszar kontaktu z łóżkiem, ułatwiając jego usunięcie.

Uwaga: zmniejszenie przyczepności do łóżka zwiększy prawdopodobieństwo niepowodzenia wydruków.


1

Richrap zamieścił szczegółowy post na blogu na ten temat.

TLDR: Szklane ochraniacze ekranu (do iPadów lub innych tabletów) są dobrze przystosowane do ochrony szkła przed odpryskami.


1
Chociaż linki mogą być przydatne, zazwyczaj dobrą praktyką jest przedstawienie krótkiego przeglądu tego, co link wyjaśnia w przypadku zgnilizny łącza . Obecnie nie jest jasne, czy łącze wspomina o szklanych osłonach ekranu.
tbm0115

0

Mam 2 sugestie.

Najpierw zdobądź lepsze szkło. wysokiej jakości szkło borokrzemowe o grubości co najmniej 3 mm powinno zlekceważyć nawet skrobanie brzytwą.

Po drugie, nie zeskrobuj go brzytwą, włóż całość do zamrażarki (lub lodówki lub przed wentylatorem, gdziekolwiek), borokrzemian jest znany z bardzo niskiego współczynnika termicznego, więc plastik się skurczy więcej niż szklanka i powinna odskoczyć


1
przed ochłodzeniem w zamrażarce, niech ostygnie do temperatury pokojowej lub wysadzisz łóżko po łóżku w szoku termicznym
Trish
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.