Porady, jak nie wypalać mojego Arduino Mega lub zapalić się podczas podłączania Prusa i3?


9

Czytam o podłączaniu elementów elektronicznych do mojego Prusa i3 za pomocą Arduino Mega 2650 i Ramps 1.4.

Mam laski, podgrzewane łóżko i zasilacz impulsowy 12v Dc 30a 360w (więcej szczegółów na ten temat później, kiedy mogę dodać, które z nich do postu).

Słyszałem, że jeśli źle go podłączysz i podłączysz, możesz zrobić wszystko, od rozpalenia ognia do wypalenia desek.

Jakie są wskazówki, które należy sprawdzić przed podłączeniem? Czy są jakieś typowe błędy, których mogę uniknąć?


Właściwie mam to pytanie również gdzie indziej ( arduino.stackexchange.com/questions/18810/... ), ale w tym momencie planowałem użyć innego zasilacza, więc zrób to, co chcesz ...
leeand00

Naprawdę nie jest to odpowiedź, ale ZAWSZE PODWÓJNIE sprawdź wszystkie okablowanie przed podłączeniem czegokolwiek.
Chase Cromwell

Odpowiedzi:


10
  • Czasami liczy się polaryzacja. Zwracaj szczególną uwagę na przewody od zasilacza do płyty, ponieważ niewłaściwe ich podłączenie z pewnością spowoduje uszkodzenie. Podgrzewane łóżka i wytłaczarki nie są wrażliwe na polaryzację i mogą działać w obie strony. Fani są spolaryzowani, ale prawdopodobnie przeżyją, jeśli zdobędziesz ich do tyłu - po prostu nie uciekną. Silniki krokowe nie dbają o polaryzację, odwrócenie złącza powoduje, że biegną do tyłu.

  • Zachowaj szczególną ostrożność przy ogranicznikach. Złącza krańcowe mają 3 piny (VCC, 5 V i sygnał), zderzaki z 2 pinami są zwykle podłączone do GND i sygnału. Umieszczenie 2-stykowego ogranicznika na 5 V i GND zniszczy regulator 5 V.

  • Częstą przyczyną uszkodzeń jest nieprawidłowe zaciskanie przewodów w odpowiednich zaciskach. Obrażający drut wygnie się łukiem, topiąc i niszcząc złącze. Dokręć prawidłowo zaciski śrubowe, użyj odpowiednich zacisków, jeśli je masz. Nie zaleca się lutowania końców drutów wchodzących w zaciski śrubowe, ale jeśli lutujesz końcówki, sprawdź po chwili i ponownie dokręć śruby.

  • Umieść sterowniki krokowe we właściwy sposób.

  • Do rzeczy takich jak podgrzewane łóżko i przewody zasilające, użyj wystarczająco grubych drutów. Zwłaszcza w podgrzewanym złożu przepływa przez nie dużo prądu, a cienkie druty nagrzewają się i topią.


Słuszne uwagi! Dlaczego lutowanie końcówek przewodów w zaciski śrubowe nie byłoby zachęcane? Zawsze robię to, aby uniknąć luźnych pasm, które mogłyby się ześlizgnąć i skrócić ... Chociaż zgadzam się, że należy ponownie zacisnąć.
TextGeek


1
@TextGeek zamiast tego użyj tulejki na końcu kabla (okucia).
trzeci wymiar

@TomvanderZanden Moje ograniczniki z jakiegoś powodu mają 4 złącza! 3dprinting.stackexchange.com/questions/1478/…
leeand00

> Umieszczenie 2-stykowego ogranicznika na 5 V, a GND zniszczy regulator 5 V. Myślę, że to zrobiłem ... przynajmniej trochę magicznego dymu. Czy regulator będzie na płycie Arduino lub Rampy? Jak sprawdzić, czy jest martwy? Dzięki.
Lemmy,

4

Powiedziałbym, że najważniejsze są polaryzacja i napięcie - wszystko, co możesz zrobić, to wszystko podwójnie i potrójnie sprawdzić; następnie sprawdź ponownie ....

Bądź bardzo ostrożny, kiedy podajesz moc 12 V (głównie dla grzejników i wentylatorów) w porównaniu do 5 V (dla Arduino).

W wielu przypadkach nie było jasne, w którą stronę +/- wychodzi z płyty (dane wejściowe na moich płytach były przynajmniej wyraźnie oznaczone!). Przekonałem się, że jeśli podłączę złącze wyłącznika krańcowego do tyłu, to łączy ono napięcie 5 V bezpośrednio z ziemią, co prawdopodobnie spowoduje odcięcie zasilacza (przy założeniu, że jest odpowiednio zabezpieczony - w przeciwnym razie mógłby się zapalić). Z drugiej strony silniki krokowe po prostu biegną w złym kierunku, jeśli zostaną podłączone do RAMPS odwrotnie (dobra konstrukcja!).

Kolejna rzecz do obejrzenia pojawia się tylko wtedy, gdy zasilasz Arduino przez USB (często to robię, ponieważ i tak jestem podłączony, aby wysyłać pliki i tak dalej). Krótki może próbować pobierać zbyt dużo energii z USB. W takim przypadku mój komputer Mac wyłącza USB i wyświetla komunikat; Nie wiem, co by się stało z innym sprzętem.

Słyszałem, że podłączenie płytki sterownika krokowego do RAMPS do tyłu prawdopodobnie spowoduje usmażenie płyty, oraz że podłączenie lub odłączenie silnika krokowego podczas zasilania również jest ryzykowne. Ale jeszcze tego nie zepsułem, więc teraz nie jestem tego pewien. :)

Mogę być zbyt ostrożny, ale nigdy nie zostawiam zasilacza podłączonego do sieci, kiedy nie ma mnie w pobliżu.

Wszystkiego najlepszego!

Steve


0

Dodanie do innych odpowiedzi:

  • ZAWSZE całkowicie wyłącz drukarkę i upewnij się, że nie jest zasilana z żadnego źródła (może być zasilana z USB po wyłączeniu zasilania).
  • Unikaj luźnych przewodów, a przed włączeniem drukarki upewnij się, że każdy przewód jest podłączony we właściwym miejscu. Luźne przewody mogą spowodować uszkodzenie, nawet jeśli nie będą zasilane, jeśli dostaną się pod płytki PCB, gdzie mogą spowodować zwarcie. W ten sposób usmażyłem Arduino Mega.
  • Nigdy nie mieszaj przewodów zasilających / wyjściowych o napięciu 12 V i 5 V. Podłączenie przewodu wyjściowego o niewłaściwym napięciu zwykle spowoduje uszkodzenie tylko części odbierającej moc, podczas gdy podłączenie przewodu zasilającego o niewłaściwym napięciu może spowodować poważne uszkodzenie wielu elementów jednocześnie.
  • Trzymaj wszystkie przewody uporządkowane. Pomoże ci to zrozumieć, który przewód jest podłączony do tego, co szybko, i pomoże ci zrobić to, co jest wymienione w punktach 2 i 3.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.