Czy są jakieś sposoby, aby wydruk 3D był przezroczysty?


20

Jestem świadomy kilku „przezroczystych” filamentów do drukarki ABS lub PLA. Mają jednak wygląd mętnego lub matowego szkła. Nie sądzę, że można to wyeliminować, ale wierzę, że można to zmniejszyć.

Czy istnieją skuteczne sposoby nadania drukowi bardziej przejrzystego wyglądu?

Odpowiedzi:


10

Zależy to od wielu czynników, rodzaju plastiku, tego, czy części muszą być mocne, czy możesz użyć wazonu itp. Oto kilka pomysłów.

PLA - marka PLA robi dużą różnicę, niektóre można wydrukować bardzo wyraźnie, niektóre nie. Większość przezroczystych PLA, których użyłem, drukuje znacznie wyraźniej w temperaturze około 240 ° C.

ABS - widziałem całkiem imponujące, wyraźne części wydrukowane jako jednowarstwowa skorupa z ABS, a następnie wygładzone parą. Jednak wydaje mi się, że ABS jest bardziej półprzezroczysty i mniej przezroczysty.

PETG - Znowu konkretny PETG, którego używasz, ma znaczenie, ale nie widziałem prawie tak dużej zmienności jak w przypadku PLA. Nie jestem pewien, jak ważna jest temperatura, ale jeśli będzie za gorąco, dostaniesz bąbelki, które zmniejszą przejrzystość.

Cienkie odbitki ścienne - nie mam tutaj dużego doświadczenia, ale Smooth On XTC-3D lub wygładzanie parą wydają się skuteczne.

Solidne wydruki Jeśli chcę przezroczystości, zwykle drukuję go z wypełnieniem 100% (powinno to być prawdziwe 100%, zbyt duża nadmierna lub zbyt niska prędkość zmniejsza przezroczystość). Czasami pomaga wolniejsze drukowanie i mniejsze chłodzenie. Łatwiej jest uzyskać wypełnienie stałe za pomocą wytłaczarki z napędem bezpośrednim, nie mogłem uzyskać przyzwoitych wyników z długą rurką Bowdena (krótka rurka Bowdena działa dobrze).

Oto strona, na której testowałem 10 przezroczystych filamentów, drukowane próbki mają grubość 2 mm, wypełnienie 100% - http://thrinter.com/10-transparent-filaments . Wszystkie próbki są nieco wytłaczane, możesz uzyskać lepsze wyniki, jeśli precyzyjnie wybierzesz wytłoczenie, ale trudno jest to zrobić poprawnie, a optymalne ustawienia mogą się nieznacznie zmienić w zależności od geometrii części. Większe dysze i grubsze warstwy mogą pomóc, ale nie eksperymentowałem z tym dużo, ponieważ takie podejście ma znaczące wady.


+1 za faktyczne uruchomienie połączonego porównania!
TextGeek

Przydałoby się umieścić w tej odpowiedzi doskonały obraz w linku, na wypadek gdyby link umarł.
Greenonline

9

Użyj t-glazy Taulman i po lekkim przeszlifowaniu bardzo drobnym papierem (naprawdę opcjonalnie, ale idź, jeśli możesz), spryskaj lakierem poliuretanowym lub czymś podobnym. Sprawdź artykuł tutaj .


Wydaje się, że działa to na cienki materiał, jak w ich przykładach. Czy w grubszym produkcie nadal będą widoczne prążki? Spodziewam się, że nie byłby zbyt wysoki, gdyby temperatura była wystarczająca, ale możesz wiedzieć lepiej.
kaine

7

Możesz wykonać formę z wydruku, a następnie uzyskać odlew z tej formy za pomocą przezroczystego materiału odlewniczego.


2
Tak mi się wydaje, a pomocne informacje są sprzeczne z duchem witryny. To są pytania i odpowiedzi. Nie decydujesz się tutaj odpowiedzieć na pytanie, ale sugerujesz, że OP zadaje niewłaściwe pytanie.
deltree,

4
@deltree, jeśli uważasz, że to nie odpowiada na pytanie, zgłoś je. Nie ma czegoś takiego jak „duch strony”. Drukowanie 3D ma swoje ograniczenia. Wiedza na temat technologii obejmuje wiedzę o tym, kiedy ta technologia nie nadaje się do pracy lub czy istnieje alternatywa dla niej. Odpowiedziałem na pytanie. Gdybym pomyślał, że pytanie jest złe, oddałbym je. Ale nie zrobiłem tego, ponieważ uważam, że jest w porządku.
trzeci wymiar

Ta metoda zadziała z powodzeniem, jeśli możesz wypolerować wszystkie obszary modelu, które będą widoczne. Tak więc z ABS stosunkowo łatwo byłoby wypolerować na parze coś wydrukowanego naprawdę cienkimi warstwami, zrobić formę i odlać. Pamiętaj, że wprowadzając tę ​​metodę, będziesz wprowadzać dalsze trudności, takie jak kurczenie się, linie do wycinania form itp.
Dani Epstein

3
@deltree Jestem OP i bardzo się nie zgadzam. Osiąga to zamierzony cel, po prostu podchodząc do niego w inny sposób.
kaine

3
pytanie brzmiało: jak zrobić przezroczysty wydruk 3d. Ta odpowiedź mówi „stwórz coś innego”. Nie przegłosowałem, po prostu podkreślam, że to wyraźnie nie odpowiada na pytanie.
deltree 13.01.16
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.