Jak wykorzystać / skalibrować wentylatory drukujące dla PLA?


9

W tej chwili myślę o fanach druku, którzy chłodzą plastik podczas drukowania. Nie pytam o projekt fanduktów, które same w sobie mogą być całą książką. Chciałbym się dowiedzieć, jak znaleźć najlepsze zastosowanie chłodzenia wydruku dla danego filamentu PLA, czyli prędkości wentylatora i konfiguracji w wybranym przez siebie krajalniku (aby dowiedzieć się, jakie są różne opcje).

Odpowiedzi:


9

Każda kombinacja sprzętu wentylatora i ustawień drukowania jest inna. O ile ktoś inny nie ma dokładnie takich samych profili drukarek i krajalnic jak ty, nie ma sposobu, aby powiedzieć coś w stylu „użyj X% dla PLA” lub cokolwiek innego. Ze względów praktycznych po prostu empirycznie wymyślisz to za pomocą wydruków testowych opartych na kilku prostych zasadach:

  • Zastosuj dużo chłodzenia dla PLA, umiarkowane chłodzenie dla PETG i minimalne chłodzenie dla ABS. (Należy pamiętać, że czasami ABS korzysta z łagodnego przepływu powietrza, a PLA nie zawsze musi być po prostu piaskowane przy maksymalnej mocy).
  • Używaj mniej chłodzenia na dużych wydrukach, gdzie każda warstwa zajmuje dużo czasu, więcej chłodzenia na małych wydrukach, gdzie każda warstwa jest bardzo szybka.
  • Wentylator osiowy / skrzyniowy? Prawdopodobnie będziesz chciał uruchomić go z pełną mocą. Dmuchawa klatkowa promieniowa / wiewiórkowa? Możesz chcieć obniżyć moc.
  • Zwisy zwija się lub zwisają? Konieczny może być większy przepływ powietrza. (Pomagają również ogromne wysokości warstw).
  • Zapadanie się temperatury końcowej, gdy wentylator się uruchamia? Spróbuj zmniejszyć przepływ powietrza. (Lub lepiej zaizoluj swój gorący blok.)
  • Słabe wiązanie warstw? Spróbuj zmniejszyć przepływ powietrza. (Lub podnieś temperaturę hot endu.)
  • Małe, szybkie wydruki stają się papkowate, a rogi się „wciągają”? Potrzebujesz większego przepływu powietrza. (Lub niższe temperatury stołu).
  • Wydrukować wypaczenie / rogi podnoszące się z łóżka? Spróbuj zmniejszyć przepływ powietrza, szczególnie na kilku najniższych warstwach. (Lub wyższe temperatury stołu lub lepsza warstwa przyczepności, lub mniejsza szczelina dyszy / złoża dla pierwszej warstwy lub inne podejście).
  • Zbyt głośny wentylator? Spróbuj zmniejszyć przepływ powietrza. (Lub zdobądź lepszy wentylator.)
  • Ciąg nitki podczas ruchów przesuwu? Spróbuj zmniejszyć przepływ powietrza skierowany bezpośrednio na dyszę. (Lub lepiej dostosuj ustawienia wycofania, albo usuń wilgoć z filamentu, albo obniż temperaturę gorącego końca).

1
Znakomita odpowiedź, właśnie takiej kompilacji wiedzy pragnąłem.
kamuro

4

Używam bocznego wiatru, aby schłodzić model tak prosto, jak to możliwe. To tylko 12-centymetrowy wentylator, który jest napędzany z arduino (te same styki co wentylator obok dyszy). Bez kanału, żadnych innych rzeczy. Jedyną rzeczą, którą uważam za ulepszenie, jest ustawienie 2 wentylatorów, które mogłyby obalić model z obu stron.

Problem polega na tym, że gdy model jest bardziej złożony, chłodne powietrze nie dociera do tych zakamarków, a potem w niektórych rogach widzę różnicę. Z tego powodu muszę skierować model przodem do wentylatora w taki sposób, aby zmniejszyć taki efekt i zazwyczaj jestem zadowolony z rezultatów. Jeśli potrafisz sobie wyobrazić, jak zachowuje się przepływ powietrza, możesz osiągnąć perfekcję :)

Oczywiście wentylator jest napędzany, ale szczerze mówiąc, zwykle używam 100% jego mocy dmuchania, z wyjątkiem pierwszej warstwy, której zwykle wcale nie dmucham.


Nie mam nic przeciwko fanduktowi, jest to do tej pory całkiem sprawdzony projekt, który można znaleźć tutaj: thingiverse.com/thing:953811 Ale cieszę się, że twoja implementacja chłodzenia części jest prosta i nadal działa. Dzięki za ten wkład. Teraz wciąż czekam, aż ktoś wytłumaczy, co jest idealne i dlaczego;)
kamuro

1
Pewnie, chciałbym też zobaczyć rozwiązania innych. Oczywiście mam również tego rodzaju wentylator, który masz (nieco prostszy), ale nadal używam bocznego wiatru, ponieważ w przypadku drobnych szczegółów nie ma wystarczająco dużo czasu na ostygnięcie obszaru drukowania, szczególnie gdy dysza natychmiast przeskakuje do następnej pozycji (tam, gdzie jest brak przepływu chłodzenia), a następnie szybko wraca. Tutaj działa dla mnie boczny wiatr.
piksel darth

0

Korzystam z PLA i obaj moi fani przestali działać. Nie jestem technikiem i nie mogłem wymyślić, jak je naprawić, więc ustawiłem wentylator domowy, który dmuchał bezpośrednio na silnik, utrzymując chłód i działa tak dobrze, jeśli nie lepiej niż wentylatory, które zostały dostarczone z drukarką 3d. Nie można pozwolić, aby silniki przegrzały się, ponieważ włókno zwinie się, aby zahaczyć dyszę, więc wypróbuj to przed zakupem wentylatorów drukarki 3d.


1
Cześć, Jeanie i witaj! Myślę, że to, o czym mówi Kamuro, to sposób kontrolowania wentylatorów w celu chłodzenia modelu podczas różnych części procesu drukowania. W niektórych przypadkach wymagane jest również chłodzenie silnika, ale podejrzewam, że tutaj nie może być problemu. Czy jednak w twoim przypadku może wentylator chłodzący silnik pośrednio chłodzi wydruk? :-)
Tormod Haugene

1
tak, chłodzi też nadruk, który wydaje się działać idealnie :-)
Jeanie

W jaki sposób przegrzanie silników powoduje zwijanie się filamentu?
Tom van der Zanden,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.